Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Zbor de curatire 2012 (1-6) / 2013 (6 - ...

Mesajde kovacslg » 23 Ian 2019, 11:07

Din pacate si eu eram in acea situatie.
Si stupi intregi, alese ( numai cele cu doua familii), dar si numai rame cu albina, dar si cate un stup asa mai de ka margine.
Politia numai ca nu m a amendat pe mine ca nu le am pazit bine, sugerand ca, prin aceasta conduita le creez lor probleme.
Daca se fura o bicicleta se ia mai in serios.
Respecte
kovacslg

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde paul » 23 Ian 2019, 21:25

Cam despre asa ceva a fost vorba, poate putin mai intens sau,doar mi s-a parut mie ...https://www.youtube.com/watch?v=cl5BKJMd0QU
Omul a fost mult mai organizat decat mine, a dat zapada din fata stupilor. :)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
paul

Mesajde gabimihai » 24 Ian 2019, 20:25

Unii sunt norocosi de vreme buna. La mine, sau cel putin in zona de ses a jud. Vrancea e nasol, albinele nu au avut ferestre de zbor din 15 noiembrie. Am mai trecut prin astfel de momente acum cativa ani, nu au fost pierderi sau familii bolnave de diaree, dar totusi, poate apare soarele si pe ulita noastra.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
gabimihai

Mesajde dan pescarul » 24 Ian 2019, 23:49

Cred că în 1994 am avut zapezi si iarnă grea,6 luni fără zbor, in zona de deal la RM Sărat..Nu am avut pierderi sau probleme.Acum aveți mult mai multe informaţii, materiale noi, tehnologii, față de atunci.Dacă aţi respectat regulile de bază înainte de iernare pentru iernare puteti sta linistit.Anul ăsta albinele mele iernează pe 2 rame de miere de salcîm plus 3-4-5 rame de miere din pawlonia, tei, fîn,scaiete, un cocteil pe care nu l-am avut niciodată .Am deschis acum 3 zile un stup care avea ceva pete de diaree la urdiniş și am constatat ca erau bine, erau jos, in jumatatea inferioară a ramei, fără condens, sigur fără puiet, fără mucegai, mirosuri suspecte, de acru sau de fermentat.Astept cu încredere 10-15 Martie, când se va încălzi suficient și în Bucuresti si vor începe cormoranii să facă baie in piscine :mrgreen: .
Don't stop learning
dan pescarul

Mesajde gica.mosu » 26 Ian 2019, 10:23

Da...,printre cei norocosi ,ma numar si eu deoarece,pe 17si 18 ian 2019 am avut un zbor f intens de curatire...iata si o poza... :!: :!: :!:
Fişiere ataşate
20190118_135421.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
gica.mosu

Mesajde yuonyuon » 30 Ian 2019, 13:10

zbor , inceput de la 9 dimineata .... azi.....
yuonyuon

Mesajde dan pescarul » 01 Feb 2019, 17:59

In weekend-ul care urmează se anunţă căldură de 14-16 °C în multe regiuni și vom avea zbor de curățire, E bine să le stimulăm zborul, pentru a interveni doar la familiile cu probleme.După asta va urma asaltul turtelor asupra albinelor, toți apicultorii care se,,respectă"le vor da cu turta în cap albinelor, una să nu scape.După prognoză, iarna mai durează până pe 15-20 Martie în Sud și Sud-Est, deci stimularea poate incepe pe final de Februarie, ca să ne fie bine și nouă și, mai ales, albinelor.
Don't stop learning
dan pescarul

Mesajde yuonyuon » 01 Feb 2019, 19:52

dan pescarul scrie:In weekend-ul care urmează se anunţă căldură de 14-16 °C în multe regiuni și vom avea zbor de curățire, E bine să le stimulăm zborul, pentru a interveni doar la familiile cu probleme.După asta va urma asaltul turtelor asupra albinelor, toți apicultorii care se,,respectă"le vor da cu turta în cap albinelor, una să nu scape.După prognoză, iarna mai durează până pe 15-20 Martie în Sud și Sud-Est, deci stimularea poate incepe pe final de Februarie, ca să ne fie bine și nouă și, mai ales, albinelor.
despre ce stimulare vorbesti? ma bagai in ceata.....
la ora asta am 2 rame de puiet capacit "aproape de sus pana jos" fara sa le fac nimic......
La ce le trebuie stimulare....?
cand faci un lucru . banuiesc ca il faci cu un scop .. ca sa abtii ceva
yuonyuon

Mesajde dan pescarul » 02 Feb 2019, 17:07

Azi am fost la albine şi, așa cum mă asteptam,au puiet puțin, cel mai mult 1/2ramă puiet căpăcit, ouat pe 2 rame.Am observat că mătcile bătrâne au inceput ouatul mai devreme decât cele tinere, iar amestecul de miere de tei-pauwlonia-scaiete pare sa fi încărcat intestinul gros al albinelor mai mult decât in alte ierni.Mierea de salcîm , aflata in general pe ramele exterioare ale cuibului, nu a fost încă consumată.Condens nu prea au, oricum le-am deschis urdinisul la maxim.Zborul a fost mediu, ca intensitate, dar a tinut destul demult, probabil au fost 11°C in Bucuresti.
Despre stimulare acum, mulţi vor stupi foarte populaţi pentru salcîm, deci incep stimularea după primul zbor de curățire, unii chiar din Ianuarie.Cred că pauza de ouat este foarte bună in perioada de iarnă si trebuie lăsate să înceapă singure ouatul, iar intervenția cu turte , cu exceptia situațiilor de necesitate, e binevenită de la sfirsitul lui Februarie, dacă nu sunt rezerve suficiente până la 1 Aprilie.
Don't stop learning
dan pescarul

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR