Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: intretinerea albinelor in vagonu apicol

Mesajde florinjsk » 08 Ian 2012, 17:32

Dl Neculai iarna tineti stupi pe vagon sau ii dati jos?
Avatar utilizator
florinjsk
 
Mesaje: 74
Membru din: 26 Iun 2011, 18:33
Localitate: bucuresti

Re: intretinerea albinelor in vagonu apicol

Mesajde neculai.luca » 08 Ian 2012, 19:50

Este a treia iarnă de când nu-i mau dau jos.
De fapt dădeam doar partea dinspre nord jos și-i puneam într-un șopron cu fața spre sud.
Credeam că așa iernează mai bine.
Acum e drept că la +10*C cei de pe nord ies mai greu la zbor de curățire, la +15*C nu mai e nici o diferență.
Dar ca dezvoltare până la salcâm pot spune că recuperează și cei de pe partea nordică.
Pentru mine la pavilion ca dezavantaje au rămas:
-costul mare la transport
-dependența de șofer care nu totdeauna e de treabă, nu te poți mișca chiar când și cum vrei
-uneori peripeții cu câte-o roată
-nu te poți băga chiar unde vrei dar pot merge la munte, n-are ce-i face ursul.
Lucrul în pavilion l-am prezentat aici http://stuparitul.3xforum.ro/post/1932/2/neculai_luca/
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai !(dar nu fi leneş!)
Avatar utilizator
neculai.luca
 
Mesaje: 141
Membru din: 09 Apr 2011, 22:20
Localitate: Băiţa, Maramureş

Re: intretinerea albinelor in vagonu apicol

Mesajde vlad » 08 Ian 2012, 20:51

poate m-am exprimat gresit , dar m-am gandit (atunci cand am spus de ,,depopulare ") strict la cuvantul rataciri . cunosc avantajele paravanturilor si ale pistelor de aterizare . desi vagonul pe care l-am avut nu a fost al meu ii adaugasem eu paravanturi late de 20 cm la fiecare al doilea stup( asa am putut sa-i adaptez ) , la fel si pistele de aterizare . toate erau detasabile atunci cand se facea transportul . unul dintre motivele pentru care am renuntat la ideea de a-mi cumpara vagon a fost si pretul transportului ( am platit si 5 si 6 lei pe km ) , dar cand esti strans cu usa , dai ..
ce am constatat , legat de datul jos iarna , ca intr-adevar cei de pe latura expusa mai mult vanturilor au in prima faza o oarecare intarziere . ca sa evit cat de cat vanturile reci din N-V si ca acestea sa nu bata direct in urdinis ( eu il amplasam iarna in pozitia NE-SV) prindeam cate o tablita in pionieze aplecata deasupra urdinisului ( in felul acesta evitam si un atac al pitigoil;or ).
mai sunt multe de spus ; enorm de multe le-am ,, furat" din pozele colegilor ( am vazut , mi-a placut , am constatat ca ma ajuta si le ajuta , am aplicat )
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: intretinerea albinelor in vagonu apicol

Mesajde valentin » 09 Ian 2012, 10:49

dupa parerea mea cel mai bine iarna,stupii trebuie iernati jos. acum depinde si de modelu de stupi pe care il avem de exemplu eu am stupi verticali cu caturi de 1/1primu rind ca este mai usor de umblat la ei iar al doilea rind cu 2caturi de 1/2.singuru neajuns este ca in fiecare an ramin cu 2-3regine neinperecheate
Avatar utilizator
valentin
 
Mesaje: 204
Membru din: 08 Mar 2011, 18:21
Localitate: Giurgita Dolj

Re: intretinerea albinelor in vagonu apicol

Mesajde Gabysgg » 10 Ian 2012, 09:43

Teoretic mai bine jos,deoarece saptamana trecuta stupi de jos au facut zbor de curatire ,stupi de pe vagon au zburat destul de firav(la 12 grade ,cum a spus si Dl Neculai peste o anumita temperatura ac lucru nu mai conteaza ),dar daca nu ai spatiu suficient sa insiri 40 ~~100 de familii,sau nu ai capace pt toti,sau nu ai cu cine sa faci aceste operatii ,te multumesti sa asezi pavilionul intr-o pozitie favorabila pe cat posibil pentru ambele fete cu supi ,te straduiesti sa le asiguri conditii cat mai bune si Doamne Ajuta :)
Avatar utilizator
Gabysgg
 
Mesaje: 286
Membru din: 08 Mar 2011, 08:03
Localitate: Corbeanca -Ilfov

Re: intretinerea albinelor in vagonu apicol

Mesajde pngflorin » 10 Ian 2012, 22:36

cea mai buna iernare eu am abvuto atunci cand am lasat partea insorita cu stupi pe pavilionul iar restul dati jos.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: intretinerea albinelor in vagonu apicol

Mesajde un OM » 10 Ian 2012, 23:32

Intr-adevar este munca sa dai jos stupii de pe pavilion, de asigurat loc, capace, dar de vreo 5 ani am inceput sa-i iernez afara si nu regret.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: intretinerea albinelor in vagonu apicol

Mesajde stuparul2011 » 18 Ian 2012, 02:39

buna,
eu ca incepator nu stiu sincer care varianta de iernare pentru pavilion este mai buna:stupii in pavilion sau jos....
doresc si eu pe viitor sa imi fac rost de un pavilion mai micut pentru inceput.
acum....
eu cunosc cativa apicultori de la mine din zona care,de zeci de ani ierneaza albinele cu stupii in pavilion. ceea ce va pot spune cu siguranta este faptul ca aceasta metoda este foarte buna.niciodata acesti stupi nu au iernat in afara pavilionului(daca pot spune asa).dansii nu au avut pierderi sau probleme iesite din comun.dupa spusele lor totul a decurs asemenea iernarii din stupii care erau jos.acestia faceau ani de zile pastoral,iar cand veneau acasa toamna albinele ramaneau in pavilion,avand doar o impachetare foarte sumara.
acum probabil ca acest lucru este doar pentru zona noastra,iar in zonele mai inalte apar alte probleme legate de faptul cum sa iernam albinele:in pavilion sau jos.
acum au renuntat la pastoral....varsta,agricultura si altele.dar va pot spune ca aveau rezultate foarte bune.
va multumesc,
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: intretinerea albinelor in vagonu apicol

Mesajde iulyan_milo » 18 Ian 2012, 11:38

Am aflat saptamana trecuta de la un apicultor pavilionar cu state vechi, ca atunci cand o matca din pavilion trebuie sa se imperecheze, ii pune langa urdinis o mica oglinda, astfel matca are un reper mai bun, luand in consideratie ca orientarea albinelor sa face in functie de soare.
Avatar utilizator
iulyan_milo
 
Mesaje: 112
Membru din: 02 Dec 2011, 19:44
Localitate: Tg. Carbunesti

Re: intretinerea albinelor in vagonu apicol

Mesajde peterneamt » 18 Ian 2012, 14:37

iulyan_milo scrie:Am aflat saptamana trecuta de la un apicultor pavilionar cu state vechi, ca atunci cand o matca din pavilion trebuie sa se imperecheze, ii pune langa urdinis o mica oglinda, astfel matca are un reper mai bun, luand in consideratie ca orientarea albinelor sa face in functie de soare.

Si eu am aflat de la un altu, ca e bine sa dai cu untura sub aripi la albine, cica scapa de paduchi. :P
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: intretinerea albinelor in vagonu apicol

Mesajde Adrian Galofteanu » 18 Ian 2012, 16:44

Eu am vagonul de aproape 10 ani. In toti anii astia l-am iernat in mai toate variantele dar totdeauna l-am asezat cu fata catre sud, sud-est astfel incat in zilele insorite sa aiba toti parte de un pic de soare(o latura dimineata, cealalta dupa masa).

Cel mai bine am iesit asta iarna cand din motive organizatorice am avut in vagon toti roii. Am iernat cu zero pierderi. Unul din motive a fost ca am gasit o pozitie buna dupa o cladire mai inalta care l-a ferit total de curentii de aer de la N-E.

Anul asta am dat stupii jos pentru ca am bagat batranul vagon la o reparatie capitala, altfel eu nu cred ca trebuie dati jos. Sa ai familii puternice, sanatoase si sa le feresti de curentii reci de la N, N-E. De impachetat de cativa ani nu ii mai impachetez mai deloc, reduc cuibul la minim, aplic folia peste rame si in jos la marginea cuibului, o prelata peste rame si deasupra salteluta de carpe. La stupii jos identic numai ca in loc de salteluta aplicam capacul garnisit cu o placa de polistiren de 2cm.

Aici se vad stupii din vagon(cei verzi) si cativa din stupii "de jos"
Fişiere ataşate
Fotografie0071.jpg
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: intretinerea albinelor in vagonu apicol

Mesajde iulyan_milo » 19 Ian 2012, 13:14

PT peterneamt:

Daca iti surade ideea cu untura poti incerca chiar si tu!
Avatar utilizator
iulyan_milo
 
Mesaje: 112
Membru din: 02 Dec 2011, 19:44
Localitate: Tg. Carbunesti

Re: intretinerea albinelor in vagonu apicol

Mesajde alt stupar » 19 Ian 2012, 13:18

prietene iulyan_milo , daca sorcove scrii, sorcove citesti
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 3 vizitatori


cron