Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stoparea roirii

Mesajde 5rame » 27 Sep 2017, 14:02

ignatov andrei pe topicul COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE. a scris:

"Eu mi-as permite sa spun, csabio, ca cel mai important "lucru" este... apicultorul! "Secretul gestionarii" ti-l spune familia de albine! Sa nu cautati - cand vizitati o familie de albine - doar daca este sau nu este in friguri. Familiile trebuie mentinute active. Nu doar lipsa botcilor conteaza, ci cum "munceste" acea familie! Nu trebuie sa ne multumim ca a cladit un fagure, iar pe celalalt asteptam sa-l cladeasca mai tarziu. Vedem imediat de ce nu este cladit! Albinele cladesc 20 de faguri in trei zile, apoi nu mai cladesc o luna. Nu li se "da de munca" cu portia!
Nu se pun rame sau corpuri "in plus" de teama ca "racim" puietul, sau nu sunt acoperite de albine! Nu se dau la cladit "prea multi" faguri, de teama ca se pierde din recolta! O echipa de "halterofili (campioni olimpici)", nu se antreneaza plimband-o cu sacosica la cumparaturi...!"

Multumesc mult!
5rame

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde gica.mosu » 27 Sep 2017, 17:33

Avram scrie:
gica.mosu scrie:....dicutam nu de mult cu un apicultor(apivasmob)care a vazut la un incepator in stupi rame negre se 8-10 ani :mrgreen:

Ce-i de mirare nea Gica .... 8 - 10 ani faguri in stupi ?

Dumnezeu stie pe unde am citit .... sunt canadieni profesionisti care au faguri mult mai vechi in stupi si nu isi fac atatea griji.
Apicultorul acela incepator poate a vrut si el sa copieze de la ai mai mari !

Acum ce zici , a gresit incepatorul sau nu ?

Facand un mic calcul ne da:intr-o rama in care se cresc/an 7x3o=210 zile.... aprox 10 generatii de albine...x 3 ani=24 de generatii,eu zic ca acea rama e suficient de neagra si cu celule destul de mici(ingrosate de la invelisurile ramase de la eclozarea albinelor) pt a mai iesi alte albine viabile....darmite dupa 8-10 ani...(80-100 de generatii)....ce mai faci cu chirciturile alea mici,nu tu la doici scavai laptisor(de matca s-au comun) nu tu o cantitate de nectar normala(trompa+gusa mica in functie de marimea albinei)... :shock: Asadar ,in ograda lui face fiecare cei mai ghini pt albinele sale si pt el 8-) ...Eu, am in caturi rame de peste 20 de ani(dar nu au crescut ff mult puiet,doar ff rar si da, acelea merg la reformat...P.S- cum am mai scris si-n MS anterioare...altele sunt cauzele pt care un stup=o fam inta'nfriguri nicidecum NR de foite=rame crescute /an ;) P.S2-daca tii cuibul strans=compact adica n kg de albina/n kg de miere in rame mai putine,si ai "soba de teracota=2 r cu mire ful=capacite / margini...nu-i musai sa ai fagurii de culoare inchisa(toti) pt a pastra caldura'n ghem iarna.... Doar o parereeee :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
gica.mosu

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR