Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stoparea roirii

Mesajde mariusenko » 19 Mai 2016, 14:24

Mircea_63 scrie:Mariusenko, nu intotdeauna exista o singura metoda si neaparat infailibila.
Insa te rog nu mai posta acelasi lucru de mai multe ori, nici macar in locuri diferite.
Oricum vei primi ajutor..

Am facut asta in speranta ca voi fi observat mai repede, intrucat timpul trece...tic-tac tic-tac...se inmoaie botca; daca tot ati observat, nu va spuneti si parerea? In plus, cele doua topicuri au subiect comun, desi fac parte din categorii diferite, ar trebui imbinate cumva cred
Stationar, Dadant, 10 si 12 rame, cat 3/4
mariusenko
 
Mesaje: 40
Membru din: 27 Apr 2016, 10:51
Localitate: Ploiesti - stupina Vladeni Dambovita

Re: Stoparea roirii

Mesajde ignatov andrei » 19 Mai 2016, 16:19

mariusenko scrie:
Mircea_63 scrie:Mariusenko, nu intotdeauna exista o singura metoda si neaparat infailibila.
Insa te rog nu mai posta acelasi lucru de mai multe ori, nici macar in locuri diferite.
Oricum vei primi ajutor..

Am facut asta in speranta ca voi fi observat mai repede, intrucat timpul trece...tic-tac tic-tac...se inmoaie botca; daca tot ati observat, nu va spuneti si parerea? In plus, cele doua topicuri au subiect comun, desi fac parte din categorii diferite, ar trebui imbinate cumva cred



Gaseste matca si fa un roi cu ea. In lada in care vei pune rama cu matca, pune si ramele cu puiet necapacit, o rama cu puiet capacit, mai scutura 3(trei) rame de albina si... gata!
Elimina botca de langa leat (din poza cu doua botci).
Mai tarziu poate vei avea surpriza ca roiul format cu matca, sa purceada din nou la schimbarea matcii!
Bafta!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Stoparea roirii

Mesajde mariusenko » 19 Mai 2016, 17:02

Aha! Grozav! Multumesc, am inteles ideea. Asa voi verifica ce au de gand sa faca de fapt
Stationar, Dadant, 10 si 12 rame, cat 3/4
mariusenko
 
Mesaje: 40
Membru din: 27 Apr 2016, 10:51
Localitate: Ploiesti - stupina Vladeni Dambovita

Re: Stoparea roirii

Mesajde balu » 21 Mai 2016, 08:56

Daca gasesti botci de roire coapte, puiet larvar 0,matca batrina ioc, ce sanse sunt ca familia sa nu fi roit? :?
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Stoparea roirii

Mesajde Shrek » 21 Mai 2016, 12:32

Cred ca aproape de zero sau dupa el! Pune-te si cauta dupa botci cat mai repede pana nu mai pleaca o tura!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Stoparea roirii

Mesajde Mircea_63 » 21 Mai 2016, 16:14

Ia puietul si botcile. Lasa o singura botca si in celalalt matca fara nimic puiet. Pune cele doua lazi stanga dreapta in locul vechiului urdinis si da-le pace.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Stoparea roirii

Mesajde mariusenko » 23 Mai 2016, 10:12

Am urmat sfatul domnului Ignatov. Am eliminat botca de jos necapacita. Am facut un roi cu matca batrana. Au ramas in stup o botca capacita aproape de eclozionare si inca una care intre timp s-a capacit si ea, amandoua crescute la jumatatea ramei. Banuiesc ca diferenta intre ele este de 4-5 zile. Intrebare: cand vor ecloziona cele doua matci, nu va roi cu una din ele?
Stationar, Dadant, 10 si 12 rame, cat 3/4
mariusenko
 
Mesaje: 40
Membru din: 27 Apr 2016, 10:51
Localitate: Ploiesti - stupina Vladeni Dambovita

Re: Stoparea roirii

Mesajde jon baz » 10 Iun 2016, 22:31

Daca acu 3 saptamani de la cateva familii puternice aflate in frigurile roitului am luat tot puietul si l-am impartit altora, respectivele aflate in roit au trecut "la treaba", pot oare acum sa le dau cate o rama cu puiet inapoi fara ca acestea sa intre iar in friguri?
jon baz
 
Mesaje: 112
Membru din: 24 Mar 2014, 22:35
Localitate: Radauti

Re: Stoparea roirii

Mesajde apivasmob » 11 Iun 2016, 06:46

jon baz scrie:Daca acu 3 saptamani de la cateva familii puternice aflate in frigurile roitului am luat tot puietul si l-am impartit altora, respectivele aflate in roit au trecut "la treaba", pot oare acum sa le dau cate o rama cu puiet inapoi fara ca acestea sa intre iar in friguri?


Sa nu crezi ca le-a trecut gandul de plecare, acum 3 sapt era ceva cules, acum nu si isi cauta ca nu cumva creanga la care pusesera ochii sa no fi taiat cineva ;) ;)
Nimeni nu este perfect
Avatar utilizator
apivasmob
 
Mesaje: 144
Membru din: 05 Oct 2011, 09:34
Localitate: Onesti , Bacau

Re: Stoparea roirii

Mesajde jon baz » 12 Iun 2016, 10:25

Multumesc frumos, apivasmob!!! :D
jon baz
 
Mesaje: 112
Membru din: 24 Mar 2014, 22:35
Localitate: Radauti

Re: Stoparea roirii

Mesajde balu » 12 Iun 2016, 12:56

Acum citiva ani, un stup puternic se pregatea de roit, matca cinta de zor, i-am luat ramele cu puiet, pus foite la greu, matca tuuuut!, tuuuuuuuuut!, am lasat-o in pace, se apuca ele de lucru!, n-au cladit nimic , pe foita au cladit doar botci, ouate, si a roit :D
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Stoparea roirii

Mesajde jon baz » 12 Iun 2016, 13:18

A roit dupa ce au fost capacite botcile sau doar ouate si necapacite? Sau poate ai uitat o rama cu ceva puiet? Pt ca si eu am patit asa ceva anul trecut, dar inclin sa cred ca am uitat o rama cu puiet, eventual cu o botca, dar nu-s sigur.... :shock:
jon baz
 
Mesaje: 112
Membru din: 24 Mar 2014, 22:35
Localitate: Radauti

Re: Stoparea roirii

Mesajde marco68 » 14 Iun 2016, 09:00

.......eu fac asa:cind gasesc botci, tai o aripa la matca batrina, asta ma ajuta sa duc botcile pina aproape de eclozionare(daca las mai mult pleaca cea noua), si despart ramele cu puiet ,miere, pastura 2 botci ,una plus una minus citeva zile, in cutie noua pe alt loc, si matca batrina cu lucratoarea ramine pe locul vechi plus sirop la ambii ca e de lucru.........smecheria ajuta ca nu pleaca matca plus poporul, fac o matca noua si daca vreau pe urma unesc cei doi stupi, sau iau treptat rame de la matca batrina , dau la cea tinara sau altuia mai slab, in final baba o "ingrop"cu multumiri pentru munca depusa.
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 198
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Stoparea roirii

Mesajde marco68 » 14 Iun 2016, 09:02

am uitat, daca roieste , cel mult il vezi in fata stupului, matca neputind zbura se intoarce in stup asteptintind sa iasa alta.......aici intervenim noi.
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 198
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Stoparea roirii

Mesajde jon baz » 14 Iun 2016, 22:56

Sa va intreb acuma ceva... dac-ati mai intalnit: familie in frigurile roitului (22 rame ful), stup orizontal, am luat matca batrana si am aruncat-o peste gard (ca era batrana), pus botca de unde trebuia, taiat restul botcilor, iesit matca tanara acu vreo 12 zile (am si vazut-o absolut intamplator). Pana aici totul ok. Nu stau sa vad matca de pe 22 de rame. Pun o rama cu puiet larvar si oua acu 5 zile, in ideea ca daca nu s-a intors gagica de la imperechere, voi gasi botci de salvare. Dar in tot timpul asta, barbi la urdinis in continuu.
Caut azi rama aia cu puiet si vad pe ea vreo 4-5 botci. Zic: Na, ca n-a venit gagica.... dar n-apuc bine sa zic ca aud ceva cantand.... canta matca mea eclozata de 12 zile langa botcile de salvare de numa numa.
Acu intreb si eu: de ce-au tras botci de salvare daca aveau matca? Sa fi contat oare ca familia de unde am luat rama era tot in friguri? Sa nu fie matca tanara ok?
Cand nu aveau matca si trageau botci.... trageau multe botci. Acum am gasit putine.
La familia de alaturi, ca e stupul dublu.... aceeasi situatie, 3-4 botci trase, barba de roit, cu diferenta ca n-am vazut matca, dar nici n-am stat s-o caut.
Daca-i mai pun o botca - pleaca garantat in copac. Daca nu-i pun.. risc s-o bezmeticesc?
Ce sfat imi dati?
Multumesc pt raspuns!
jon baz
 
Mesaje: 112
Membru din: 24 Mar 2014, 22:35
Localitate: Radauti

Re: Stoparea roirii

Mesajde apivasmob » 15 Iun 2016, 05:35

jon baz scrie:Sa va intreb acuma ceva... dac-ati mai intalnit: familie in frigurile roitului (22 rame ful), stup orizontal, am luat matca batrana si am aruncat-o peste gard (ca era batrana), pus botca de unde trebuia, taiat restul botcilor, iesit matca tanara acu vreo 12 zile (am si vazut-o absolut intamplator). Pana aici totul ok. Nu stau sa vad matca de pe 22 de rame. Pun o rama cu puiet larvar si oua acu 5 zile, in ideea ca daca nu s-a intors gagica de la imperechere, voi gasi botci de salvare. Dar in tot timpul asta, barbi la urdinis in continuu.
Caut azi rama aia cu puiet si vad pe ea vreo 4-5 botci. Zic: Na, ca n-a venit gagica.... dar n-apuc bine sa zic ca aud ceva cantand.... canta matca mea eclozata de 12 zile langa botcile de salvare de numa numa.
Acu intreb si eu: de ce-au tras botci de salvare daca aveau matca? Sa fi contat oare ca familia de unde am luat rama era tot in friguri? Sa nu fie matca tanara ok?
Cand nu aveau matca si trageau botci.... trageau multe botci. Acum am gasit putine.
La familia de alaturi, ca e stupul dublu.... aceeasi situatie, 3-4 botci trase, barba de roit, cu diferenta ca n-am vazut matca, dar nici n-am stat s-o caut.
Daca-i mai pun o botca - pleaca garantat in copac. Daca nu-i pun.. risc s-o bezmeticesc?
Ce sfat imi dati?
Multumesc pt raspuns!

Divizeazal.
Nimeni nu este perfect
Avatar utilizator
apivasmob
 
Mesaje: 144
Membru din: 05 Oct 2011, 09:34
Localitate: Onesti , Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori