Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Stoparea roirii

Mesajde gabi bee » 07 Ian 2012, 21:42

fiindca multi dintre noi ne confruntam cu roirea si aceasta vine de multe ori exact cand nu trebuie , eu a-si vrea sa ma lamuriti si pe mine intr-un caz ipotetic . am o familie de albine intr-un stup orizontal pe 16 rame asezate in pat rece si stupul are doua urdinisuri pe partea din fata , cel mic fiind la o margine , tinut inchis . familia intra in friguri si face botci de roire . inrebarea ar fi , pot sa iar matca batrana cu 2-3 faguri cu puiet si 1-2 cu miere si sa fac cu ea un roi in acelasi stup , la urdinisul mic din fata , roiul fiind separat de restul familiei printr-o diafragma etansa iar in familia de baza sa las o botca sau doua ? ar avea succes o asemenea divizare sau sunt prea aproape si vor apare probleme ? :roll: :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Stoparea roirii

Mesajde teinegru64 » 07 Ian 2012, 21:58

Da, cu o singura conditie....un cat de 10-12 rame.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Stoparea roirii

Mesajde gabi bee » 07 Ian 2012, 23:06

catul este necesar ca spatiu pt familia de baza ce a ramas cu o botca si toate culegatoarele , nu ? in cazul ca totul merge ok si matca ce iese din botca se imperecheaza , pt culesul urmator se poate ridica matca batrana din roiul marginas si diafragma etansa si avem din nou o familie puternica pregatita pt culesul urmator , care avand o matca tanara nu mai roieste . asta asa ca principiu , pt ca utilizarea stupului pe 16 rame nu e practica in conditiile pastoralului ! dar se poate utiliza oare un mic buzunar de 2-3 rame la stupul pe 12 rame si sa aplicam aceeasi schema putand sa deplasam si stupul in pastoral ? :?: :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Stoparea roirii

Mesajde teinegru64 » 07 Ian 2012, 23:15

Teoretic orice e posibil.Personal daca nu am altceva la indemana prefer o cutie de carton .....decat sa despart o cutie de 12.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Stoparea roirii

Mesajde jenica67 » 07 Ian 2012, 23:30

gabi bee, nu crezi ca daca in stupul tau, in timpul culesului, oua doua matci, dupa disparitia culesului, prin unirea ce o doresti, va urca in copac in foarte scurt timp ? Ideea este, sa ti familia puternica, numai in timpul culesului, ca atunci nu are tendinta de roire, dupa cules, dorinta va reapare, cu atat mai mult, cu cat albina, nu mai are ce face si sunt prea multe in stup ?
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Stoparea roirii

Mesajde gabi bee » 07 Ian 2012, 23:57

pai ideea era ca dupa un cules sa le despart astfel , la urmatorul cules sa le unesc iar , si nu sa le unesc dupa cules . deci dupa cules despartire iar la urmatorul cules unire . chestia e ca la un stup de 12 rame urdinisurile ar putea fi prea apropiate iar daca ai dam unul pe lateral nu prea ne mai iese unirea sau nu-l putem folosi daca avem stupii insirati unul langa altul . oricum eu o sa incerc anul asta schema asta cu 1 sau 2 stupi la care le fac un buzunar , sa vedem ce iese ! ;)
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Stoparea roirii

Mesajde Badea. claudian » 08 Ian 2012, 01:55

Dl. Gabi nu pot sa spun decat .... inapoi la manualul apicultorului ,cap. roire,fam. ajutatoare !!!... ce pot sa-ti mai spun este ca nai sa faci mai nimic cu aceste metode !!!....o fam.intrata in friguri , a compromis tot anul apicol in curs !!!... sa terminat nu mai ai pe cine pune la cules , chiar daca iei matca batrana si faci cu ia un roi pe cateva rame , iar in familia de baza lasi doua botci asa cum spui tu .... gresit... cum a iesit prima regina in scurt timp paraseste stupul nu inainte de asi omora rivala si atunci ce faci ?...stim ca dintr- o fam. intrata in friguri pleaca :roiul primar,secundar si tertiar ...mai sunt familii de albine care daca nu intervine apicultorul poat roii pana la epuizare !!!...mai multe lamuriri le gasesti in carte succes!
te rog sa nu te superi ....La multi ani !
Avatar utilizator
Badea. claudian
 
Mesaje: 283
Membru din: 26 Mar 2011, 13:59
Localitate: Ticleni.Jud Gorj

Re: Stoparea roirii

Mesajde Adi Hodis » 08 Ian 2012, 02:33

D-le Badea, cum al opresti matale sa nu dea cu capu-n creanga cand el o cauta cu ardoare ... vezi ce idee, cum sa faca din familie acordeon ... ba o desparte, ba o uneste.Mai trebuie o vioara si iese ceva ... :P

Gata, acuma-s serios, nu mai glumesc.
@Gabi, niciodata n-a fost sa nu fie oarecum ... ori asa, ori asa, tot va fi ceva.
Dar de ce nu optezi pt. dezvoltarea roiului/lor in scopul inmultirii ?.
Iar fam-le de baza le lasi sa mearga in continuare fara sa le mai suprapopulezi.
Populezi roii cu cate 1 rama cu puiet capacit.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Stoparea roirii

Mesajde gabi bee » 08 Ian 2012, 12:49

dle badea claudian aveti dreptate , odata familia intrata in friguri s-a cam dus recolta dar despartirea respectiva se poate face imediat dupa cules , inainte sa intre familia in friguri dar pt asta trebuie sa avem botci pregatite sau matci fecundate ca sa dam unitatii ramasa fara matca . ma gandesc si eu in fel si chip ce solutie mai buna sa adopt sa pot rezolva si o eventuala intrare in friguri , si o slabire intentionata a familiei dupa cules , si posibilitatea de a avea la inceputul unui cules un nr mult mai mare de albine disponibile decat am avea in mod normal , si sa fac roi pt inmultirea efectivului etc . de dat cu capul dau sigur , ca ma cam mananca sa incerc una alta, o sa va povestesc la momentul respectiv ! :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Stoparea roirii

Mesajde vicpo » 08 Ian 2012, 14:28

studiaza si varianta snelgrovului se potriveste mai bine la ce vrei tu
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: Stoparea roirii

Mesajde ilalexandru » 08 Ian 2012, 18:53

Gabi ceea ce vrei tu nu prea se poate aplica la cutia pe 16 rame. La cutia pe 21 de rame se poate. Cel mai bine e sa nu ajunga familia in frigurile roitului. Adica sa-i dai de lucru,sa-i oferi spatiu cat mai mult. Esti in cules, scoatei diafragma si lasa-l liber in tot stupul. Daca chiar e foarte populat, poti sa-i iei o rama de puiet si una de miere si sa faci un nucleu, dar in alta cutie. O cutie pe 16 rame o imparti in 3 si asa poti face in ea trei nuclee cu matci de rezerva. Pe care le poti folosi oricand.
ilalexandru
 
Mesaje: 236
Membru din: 09 Mar 2011, 23:50
Localitate: Horezu, Valcea

Re: Stoparea roirii

Mesajde gabi bee » 08 Ian 2012, 19:13

vicpo scrie:studiaza si varianta snelgrovului se potriveste mai bine la ce vrei tu


am studiat si varianta podisorului snelgrove dar pt mine deocamdata e complicata si necesita mai multe corpuri suprapuse pretandu-se mai bine la ME ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Stoparea roirii

Mesajde gabi bee » 08 Ian 2012, 19:27

[quote="ilalexandru"]Gabi ceea ce vrei tu nu prea se poate aplica la cutia pe 16 rame.

alex , nu am cutii pe 16 rame ci am dat doar un exemplu cu lada de 16 . eu am pe 12 rame si o sa merg tot pe modelul asta . oricum pt stoparea si prevenirea roirii sunt mai multe metode dar trebuie sa ma ajute si materialul genetic si deocamdata la mine e de lucru cu maidanezele ! numai bine ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Stoparea roirii

Mesajde vicpo » 08 Ian 2012, 20:06

gabi bee scrie:
vicpo scrie:studiaza si varianta snelgrovului se potriveste mai bine la ce vrei tu


am studiat si varianta podisorului snelgrove dar pt mine deocamdata e complicata si necesita mai multe corpuri suprapuse pretandu-se mai bine la ME ! :P

e adevarat putin complicata dar merita, eu am aplicat_o la dadant pe 12 pt a avea spatiu.recolta a fost pe masura
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: Stoparea roirii

Mesajde andrei_calinescu » 08 Ian 2012, 21:48

Gabi sa vorbim de ce ai tu :Dadant 12 rame.
Eu as face asa, plecand de la premisa unui politician neamt care a zis ca :"un popor nu trebuie niciodata sa priveasca mai sus de frunte, pentru a fi tinut in frau".
Asa e si aici. O familie intrata in friguri e bordel adica mizerabila.
Operatiile in ea trebuie sa fie cat mai scurte si la obiect.
Eu as aplica una din cele 2metode pe care o sa le expun.

1. Scoti toate ramele cu puiet din stupul in friguri, in prealabil scuturandu-le albina in aceeasi cutie. Inlocuiesti acesti faguri cu faguri artificiali. Il lasi asa. Ramele cu puiet ridicate le distribui la altii.

2. Faci un roi intermediar.
Sub cutia intrata in friguri asezi o alta cutie, lasand fundul cutiei anterioare(e esential ca culegatoarele sa revina tot aici). In cutia adaugata pui 2 rame cu puiet (sa aiba si puiet larvar). restul pui faguri artificiali.
Peste aceasta cutie pui un alt fund si corpul care a fost jos. Castrezi toate botcile. Culegatoarea astuia intrat in friguri se duce toata in cutia de jos, unde se intampla 2 lucruri: isi trag botci de salvare si lucreaza linistit mai departe.
Dupa 9 zile reunesti cele doua corpuri, punandu-l pe cel de jos peste celalalt cu ziar intre ele. In prealabil castrezi botcile de salvare din corpul de jos.

Avantajele celor doua metode e ca pe de o parte nu cauti matca. Pe de alta parte nu pierzi celmai importnat capital: albina produsa de culesul anterior.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Stoparea roirii

Mesajde florinapi » 08 Ian 2012, 22:07

Andrei,sant curios c-am cat de des roiau stupii in stupina in care ai lucrat tu in Franta,daca roiau,sau mai bine zis c-am in ce procent.
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori


cron