Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stoparea roirii

Mesajde asd2 » 15 Iun 2016, 08:09

Foarte interesant. Din ce am abservat din scurta mea experienta si roirea asta depinde foarte mult de zona. De exemplu la mine am avut 2 roi in 3 ani. Ce-i drept ca am si inmultit, dar am avut si destule familii tari in ME pe 3 corpuri.
Anul asta am cateva matci in al treilea an tot in stupi tari si nu roiesc. Unul singur si-a facut de cap din 15 mai tari. Am inceput sa inlocuiesc matcile cu tineret de anul asta.

Ca metoda de combatere folosesc spargerea cuibului cu rame goale(oricum nu folosesc deloc foita). Am auzit ca lumea spune ca la ME nu se umbla cu rama insa cred ca e o eroare sa afirmi asta. Cand adaug corpuri scot 2 rame de jos dintr-o margine, le urc sus impreuna cu o rama goala la mijloc iar jos intercalez tot rame goale in marginea sau in mijlocul cuibului in functie de puterea familiei si de temperatura. Nu folosesc diafragme. Pe parcurs tot adaug rame goale intre rame deja cladite. De anul asta m-am lenevit de tot si folosesc doar semi-rame fara bara de jos, fara sarma, fara distantiere ca si asa nu mai pot deplasa mai multe rame deodata datorita propolisului pe care nu il curat niciodata.

Mai am si un warre pe 2 corpuri cu matca in al treilea an si nu roieste.
asd2
 
Mesaje: 121
Membru din: 07 Iun 2016, 07:35

Re: Stoparea roirii

Mesajde asd2 » 15 Iun 2016, 08:14

Roirea asta ar mai putea avea o cauza: de ex. cineva cumpara matci dintr-o zona cu alt climat. Albina aia are alte informatii in gene care nu se prea pupa cu climatul local. Michael Palmer, un comercial din US si nu numai el, insista foarte mult ca apicultorii sa-si creasca propriile matci. Si apoi se prea poate ca pastoralul sa contribuie mult la fenomenul asta(nu stiu ca nu practic).
asd2
 
Mesaje: 121
Membru din: 07 Iun 2016, 07:35

Re: Stoparea roirii

Mesajde jon baz » 15 Iun 2016, 09:00

apivasmob scrie:Divizeazal.

M-am gandit si eu la asta, dar vezi ca vine teiul.... as avea nevoie de tot familionul sa faca treaba. Oare daca-l scutur intr-o cutie si-i intercalez ramele cu foita, dat peste tot cu roinita, nu l-as putea pacali sa creada ca a roit si sa treaca la lucru?
jon baz
 
Mesaje: 112
Membru din: 24 Mar 2014, 22:35
Localitate: Radauti

Re: Stoparea roirii

Mesajde jon baz » 15 Iun 2016, 20:37

balu scrie:Acum citiva ani, un stup puternic se pregatea de roit, matca cinta de zor, i-am luat ramele cu puiet, pus foite la greu, matca tuuuut!, tuuuuuuuuut!, am lasat-o in pace, se apuca ele de lucru!, n-au cladit nimic , pe foita au cladit doar botci, ouate, si a roit :D

Am patit si eu azi.... exact ca tine! In cea mai inalta creanga din cel mai inalt copac din gradina!!! :D Tuuuuuuuuuuuuuu buuuu - huuuuuuuuu.... bzzzzzz!!! :D :D :oops:
jon baz
 
Mesaje: 112
Membru din: 24 Mar 2014, 22:35
Localitate: Radauti

Re: Stoparea roirii

Mesajde apivasmob » 17 Iun 2016, 05:18

jon baz scrie:
apivasmob scrie:Divizeazal.

M-am gandit si eu la asta, dar vezi ca vine teiul.... as avea nevoie de tot familionul sa faca treaba. Oare daca-l scutur intr-o cutie si-i intercalez ramele cu foita, dat peste tot cu roinita, nu l-as putea pacali sa creada ca a roit si sa treaca la lucru?

Cel fara matca va culege mai mult decat cel cu matca(daca al cu matca se schimba pozitia din stupina).si decat sa il vezi ducanduse ma bine asa.
ps in toamna il unifici daca vrei.
Nimeni nu este perfect
Avatar utilizator
apivasmob
 
Mesaje: 144
Membru din: 05 Oct 2011, 09:34
Localitate: Onesti , Bacau

Re: Stoparea roirii

Mesajde jon baz » 19 Iun 2016, 16:45

apivasmob scrie:Cel fara matca va culege mai mult decat cel cu matca(daca al cu matca se schimba pozitia din stupina).si decat sa il vezi ducanduse ma bine asa.
ps in toamna il unifici daca vrei.

Am luat o cutie mare de carton, am frecat-o bine cu roinita, am scuturat toata albina in ea, am frecat bine-bine stupul in interior si ramele cu roinita. Shimbat ordinea ramelor si pus cateva foite. Dupa vreo 20 minute scuturat tot familionul in stup din cutie. Baz baz mare si au intrat toate in si pe stup. La ala care nu eram sigur ca nu are matca, am luat o matcuta proaspat iesita din botca si am pus-o in colivie pe scandura de zbor. Au facut ghem langa ea. Am mai dat o matcuta pe scandurica, iar gagica a intrat direct in barba de la urdinis. Am pus un capacel de ceara la colivie, iar albinele au eliberat matca din colivie acolo, pe scandurica. Ce-au facut cu ea, nu stiu. A doua zi dimineata pe la 7.... cutia si scuturarea, ca erau in friguri si s-ar fi putut sa aiba chiar 2 matci tinere.
Chestia asta cu cutia....daca sunt mai multe matci tinere in stup, se formeaza gascute, fiecare matca o sa plece cu albinele ei. Odata scuturate, se simuleaza roirea, plus ca se sparg gascutele, matcile umbla bezmetice printre albinele scuturate in stup si astfel se selecteaza o singura matca. Am patit asta acu cativa ani, cand am schimbat o matca batrana si n-am taiat botcile la timp... roiau frumos pe toate crengile + matci tinere in stup. :D Turnat roiurile rapid inapoi in stup si scuturat in cutie de vreo 2-3 ori, iar in cateva zile tot familionul a trecut la treaba. Faza e ca se selecteaza o matca care in anii urmatori va fi al naibii de roitoare, dar productiva. ;)
Vad ca acu ambii stupi lucreaza frumos, n-au barbi la urdinis, nu au roit, cara polen. Am sa pun la o joi o rama de control cu puiet, poate n-or mai trage botci cu tot cu matca cum au facut saptamana trecuta... ;)
Multumesc pt raspuns, apivasmob!!!
jon baz
 
Mesaje: 112
Membru din: 24 Mar 2014, 22:35
Localitate: Radauti

Re: Stoparea roirii

Mesajde 5rame » 21 Sep 2017, 16:14

lucky5strike scrie:Opresti roitul daca scoti doua rame de puiet la eclozionare, plus albina insotitoare, cu care, intercalandu-le intre doua rame de miere, se poate face un mic roi. Le inlocuiesti cu altele doua, fara albina, dar cu larve mici si oua, luate din vreun roi/familie in dezvoltare, adaugand si doi FA.

Asta la o colonie naturala, ca daca intra in roit o colonie intarita artificial, acolo poate e nevoie de > rame de larve.


As ruga, daca se poate, cei cu mai multa experienta sa ne arate cand este cel mai bun moment pentru a se efectua operatia de mai sus.

Multumesc!
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Stoparea roirii

Mesajde Bambucha » 21 Sep 2017, 17:04

of, of, of... cata bibileala.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Stoparea roirii

Mesajde jonny_it » 21 Sep 2017, 17:09

Cel mai simplu: sucesti gatul la toate reginele care roiesc si le inlocuiesti cu regine din familiile care desi sunt puternice nu roiesc.
Faci asta 2-3 ani si ai diminuat bine de tot roitul. ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Stoparea roirii

Mesajde 5rame » 21 Sep 2017, 17:48

jonny_it scrie:Cel mai simplu: sucesti gatul la toate reginele care roiesc si le inlocuiesti cu regine din familiile care desi sunt puternice nu roiesc.
Faci asta 2-3 ani si ai diminuat bine de tot roitul. ;)

Sper sa nu gresesc, dar daca imi aduc aminte bine Foti sustinea ca prin ameliorare nu se pot imbunatati caracterele unei matci cu mai mult de 20%. E o diferenta mare , dar nici chiar de la cer la pamant.

Acum, la mine in stupina undeva pe la 8 rame in timpul rapitei cam toti stupii se pregatesc de roit si mi e destul de greu sa cred ca doar prin gene pot sa schimb asta.

Totusi, nu am 2-3 ani de inlocuit regine, asa ca nu neg ce imi spuneti.

Multumesc!
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Stoparea roirii

Mesajde yuonyuon » 21 Sep 2017, 19:38

5rame scrie:
jonny_it scrie:Cel mai simplu: sucesti gatul la toate reginele care roiesc si le inlocuiesti cu regine din familiile care desi sunt puternice nu roiesc.
Faci asta 2-3 ani si ai diminuat bine de tot roitul. ;)

Sper sa nu gresesc, dar daca imi aduc aminte bine Foti sustinea ca prin ameliorare nu se pot imbunatati caracterele unei matci cu mai mult de 20%. E o diferenta mare , dar nici chiar de la cer la pamant.

Acum, la mine in stupina undeva pe la 8 rame in timpul rapitei cam toti stupii se pregatesc de roit si mi e destul de greu sa cred ca doar prin gene pot sa schimb asta.

Totusi, nu am 2-3 ani de inlocuit regine, asa ca nu neg ce imi spuneti.

Multumesc!
pai din cauza ta roiesc . daca ii ti pa 8 rame la rapita.

familia de albine care nu mai are spatiu , pleaca.
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Stoparea roirii

Mesajde 5rame » 21 Sep 2017, 20:19

yuonyuon scrie:
5rame scrie:
jonny_it scrie:Cel mai simplu: sucesti gatul la toate reginele care roiesc si le inlocuiesti cu regine din familiile care desi sunt puternice nu roiesc.
Faci asta 2-3 ani si ai diminuat bine de tot roitul. ;)

Sper sa nu gresesc, dar daca imi aduc aminte bine Foti sustinea ca prin ameliorare nu se pot imbunatati caracterele unei matci cu mai mult de 20%. E o diferenta mare , dar nici chiar de la cer la pamant.

Acum, la mine in stupina undeva pe la 8 rame in timpul rapitei cam toti stupii se pregatesc de roit si mi e destul de greu sa cred ca doar prin gene pot sa schimb asta.

Totusi, nu am 2-3 ani de inlocuit regine, asa ca nu neg ce imi spuneti.

Multumesc!
pai din cauza ta roiesc . daca ii ti pa 8 rame la rapita.

familia de albine care nu mai are spatiu , pleaca.



Multumesc pentru raspuns!
Problema e ca nici de pus catul pe ele nu sunt.
Aici as vrea sa stiu cum sa fac sa le tin putin pe loc , sa mai iasa ceva albina si sa pun catul pe ele, dar fara sa apara inceputuri de botci.
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Stoparea roirii

Mesajde yuonyuon » 21 Sep 2017, 20:39

Doua lucruri nu am sa le inteleg : roitul stupilor primavara si stimulatul matcii. Si nici nu o sa le inteleg vreodata .

pai cum sa faci , sa iti zic ce fac eu . urmaresc cantitatea de puiet si valurile de dezvoltare . Nu dau rame aiurea dar nici nu i tin blocati . care o ia inainte primeste faguri . la rapita au caturi 1/2 .

Anul asta mia intrat in roit la FS vreo 5 din 60 (nu ma mai asteptam). si iam "intepenit" cu faguri ,rupt botci de 2 ori si gata .desi au iesit cateva matci de roire . au fost executate de albine

Am o cunostinta , avem acelasi soi de albine , ia roit 60 din 80 la salcam. dar fiecare face ce vrea in stupina lui .... deci nu vb de rasa sau gene , etc . invatati sa lucrati corect si eficient.

LA salcam la uni stupi daca gasesc potirase . salt 3 rame cu puiet in cat si restu completez cu faguri (jos) si gata (conditia sa fie 20 rame de albina)

metode is multe unele mai bune altele mai proaste.
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Stoparea roirii

Mesajde 5rame » 22 Sep 2017, 09:54

Iarna aceasta o sa am familiile , in medie, organizate pe 5 rame cu aprox. 12-14 kg miere.
In primavara incepand cu prima jumatate din martie as vrea sa stimulez cu miere de rapita( imi plac prea mult ramele pline de puiet batut , poate cu timpul reusesc sa ma abtin).

As vrea sa incerc sa NU completez cu nici o rama pana la prun, probabil o sa am puiet capacit si pe fetele externe ale ramelor de acoperire, putin dar prezent, si cand incep sa albeasca si sa creasca sus sa pun direct foita pe pozitia 2. La saptamana(probabil inceput de ouata) sa o pun in mijloc si sa completez cu alta foita. Asa o sa am avantajul sa nu mai am coronite in mijlocul cuibului.

La 8 rame ma gandesc ca incerc ca iau 1 - 2 rame tot la saptamana si continui cu foita la crescut si mutata in mijloc.

In total ar fi 5 foite construite pe cuib.

Credeti ca ar putea sa mearga si sa nu mai intre in friguri? Credeti sa fortez prea mult?

Multumesc!
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Stoparea roirii

Mesajde yuonyuon » 22 Sep 2017, 14:18

poti foarte simplu sa pui rame la ouata gata construite, {intre r1(pastura) si r2(puiet larvar)}, care nu au coronite .adaugat 4 rame +un fagure atunci o sa ai cuibul fara cornite garantat . se presupune ca ajungi la 10 rame ful de albina la prun 20 apr-1 mai nu ramane decat sa pui caturi ca altfel vei avea coronite de juma dfe rama si va roii (daca ai cules:prun rapita etc) (caturi 1/2 cu rame gata construite )
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Stoparea roirii

Mesajde 5rame » 22 Sep 2017, 14:39

yuonyuon scrie:poti foarte simplu sa pui rame la ouata gata construite, {intre r1(pastura) si r2(puiet larvar)}, care nu au coronite .adaugat 4 rame +un fagure atunci o sa ai cuibul fara cornite garantat . se presupune ca ajungi la 10 rame ful de albina la prun 20 apr-1 mai nu ramane decat sa pui caturi ca altfel vei avea coronite de juma dfe rama si va roii (daca ai cules:prun rapita etc) (caturi 1/2 cu rame gata construite )


Incep sa cred( poate gresesc), ca albina cerifera incepe sa faca "galagie" in cuib si nu cea doica( 3- 12 zile ).

Acum, albina doica de bine de rau , mai mult sau mai putin, are ce sa faca, dar albina cerifera ( 12 -16 zile) daca nu are ce construi incepe sa se agite in cuib. E doar o presupunere.

In plus, daca ramele sunt noi, albine for forma mai greu sau aproape deloc acele coronite de miere. O sa apara o tendinta de verticalizare mai pronuntata. un cuib mai putin blocat, puietul mai compact.

Multumesc!
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori