Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde vulpea » 07 Feb 2016, 19:29

PS.culmea e ca se aplica,cu fierul de calcat,mai lesnicios la FAV.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde vulpea » 07 Feb 2016, 19:33

p 13,stii cat face 70 - 47 ? nu te mai baga in seama mai mult decat trebuie,ca nu e cazul !
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde proapis13 » 07 Feb 2016, 20:09

vulpea scrie:p 13,stii cat face 70 - 47 ? nu te mai baga in seama mai mult decat trebuie,ca nu e cazul !

De azi inainte sa mi te adresezi doar cu Dv. si DOAR DACA ai albine...pana atunci esti ....Pinochio... :lol:
CE / CINE te recomanda sa faci ...dirigentie cu noi pe forum... :?:
sa nu dai vina pe varsta cum ai facut mai sus...ar fi jenant....ca sa nu scriu ...penibil... :oops:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde CristianBee » 07 Feb 2016, 20:34

Proapis , vulpea : pauza va rog , va certați in privat . Haide-ți sa păstram topicul curat .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde proapis13 » 07 Feb 2016, 20:53

CristianBee scrie:Proapis , vulpea : pauza va rog , va certați in privat . Haide-ți sa păstram topicul curat .

Nu ma cert cu nimeni...doar incerc sa il aduc pe ...directia de zbor... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde CristianBee » 07 Feb 2016, 20:55

Cine are cap nu ii va mai Răspunde si automat subiectul acesta se inchide .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde mihaibursuc » 07 Feb 2016, 23:55

vulpoiule sti tu ceva mai date in dragostea noastra si dute la aia cu studii si fite de dati cu stangul in dreptu in practica ca de carte sunteti plini si nu te mai baga cu noi astia egali aici pe forum ca iti scade rangul
mihaibursuc
 
Mesaje: 160
Membru din: 09 Sep 2012, 10:21
Localitate: Bucuresti

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde BUNKA » 08 Feb 2016, 08:46

Daca as fi fost moderator si as fi avut timp genul asta de contre nu as lasa sa se manifeste, nu aduc nimic constructiv...e foarte usor sa nu scrii atunci cand ai vrea sa scrii...si poate uneori e indicat sa ne controlam singuri pt genul asta de discutii dauneaza tuturor partilor dar si forumului.
Intra cineva sa invete ceva aici si...peste ce da ??

PS...orice sursa de caldura poate fi folosita, indiferent cat de nastrusnica pare...de becuri stiati banuiesc, un numar de becuri legate la un termostat amplasate intre lazi, la un numar mai mare de familii peste care se izoleaza...am mai scris, e vb de metoda lui Michael Bush de iernare a roilor.
Youtube.."wintering nucs"
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde cristian bh » 08 Feb 2016, 11:34

BUNKA scrie:
PS...orice sursa de caldura poate fi folosita, indiferent cat de nastrusnica pare...de becuri stiati banuiesc, un numar de becuri legate la un termostat amplasate intre lazi, la un numar mai mare de familii peste care se izoleaza...am mai scris, e vb de metoda lui Michael Bush de iernare a roilor.
Youtube.."wintering nucs"

Fi bun si iarta! :) .
Pe cei ce nu se regasesc sub lumina calauzitoare a acestui ,bag seama Dalai Lama al apiculturii,.....Michael Bush!
De cand tot pomenesti de el,...am intrat intr-o dezorientare totala. :lol:
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde BUNKA » 08 Feb 2016, 13:49

Esti iertat :) !
Uite..special pt tine am verificat..la "Stupul Roger Delon...." la pagina 57 am pus un link, e video de pe youtube...am scris eu acolo ca aia a fost sursa de inspiratie...citeste despre ce era vb acolo, uita-te la film si apoi o sa vezi ca se leaga la fix cu subiectul de aici...in film e vb despre iernarea in siguranta a roiurilor mici, nuclei etc...deci o forma de a ierna un numar mare de matci.
Spor...

Orientare placuta ! :)
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde CV-03-BTF » 22 Oct 2016, 06:54

Buna dimineata....
Am in familie 5 stupi. Am inceput anul trecut tarziu cu 2 iar in iarna a trebuit sa-i unesc. Anul asta am mai cumparat un roi care se ridica cu mult peste calitatea celorlate. Productie de miere foarte buna... cuminti si mai ales exceleaza in curatenie. Din acest roi am tot luat faguri cu puiet pe care i-am folosit pentru alcatuirea sau ajutarea altor familii... si tot prosperau. Pana aici toate bune si frumoase, dar la un moment dat le-am scapat din vedere 2 sapatamani si au roit. Din acest moment lucrurile au inceput sa mearga prost. M-am luat dupa ,,cai verzi pe pereti,, si am aplicat doar un tratament anti varoua cam acum 5..6 sapatamani. Ieri am descis stupul pentru un tratament cu mavrirol si am vazut cu necaz ca din cele 4 rame care ele pregatisem pentru iernat doar 2 sunt acoperite pana sus cu albine iar celalalte 2 cam 40%... estimativ. Desi urmaresc cu interes incalzirea in stupi inca de anul trecut... se pare ca anul acesta va trebui sa o pun in practica. TINTA- incalzirea acestei familii pentru a putea trece cu bine peste iarna. Exclus omorarea matcii si unirea cu alta familie. Am 2 variante. Sa las aceasta familie intr-un stup orizonatal de 20 rame pat cald si sa aplic aceasta tehnologie sau sa le mut intr-un stup mai mic, pat rece impreuna cu alta familie evident cu masurile de siguranta ce se impun ( bine separate , urdinisul cu loc pentru iesit albine la extremitati). In ce priveste incalzirea stupului nu prea mai am loc de experimente si apelez la cunostintele dvs. Am suficiente cunostinte si posibilitati electronice de a construi in regim de urgenta un astfel de dispozitiv. Am posibilitatea de a regla cu precizie temperatura in stup folosind un termostat cu releu si o folie cu carbon. Apropo de cei care spun ca aceasta folie emite si in infrarosu... va recomand un test simplu. La ceas de seara, alimentati folia, inchideti lumina si deschideti camera foto de la telefon. Daca emite infrarosu ar trebui sa se vada o lumina dinspre folie. Pentru comparatie folositi o telecomanda ir cu led-ul orientat catre obiectiv. Desi cu ochiul liber nu se observa nimic, prin camera foto a telefonumui o sa vedeti impulsuri luminoase ale LED-ul de la telecomanda. O sa incerc si eu si o sa las un raspuns pe forum. Revenind la albinele noastre. Ce temperatura credeti ca ar trebui sa am in stup. Intrucat am mult loc in stup, ma gandesc sa umplu o sticla de 2 litri cu apa, iar in jurul ei sa infasor o folie de carbune la 220v, pe care o voi monta in spatele stupului. Peste aceasta voi infasura o folie de aluminiu care ar avea drept scop oprirea radiatiei ir ( daca ea exista ) si uniformizarea / difuzarea caldurii. Sticla cu apa ar putea ajuta in cazul penelor de curent si pentru evitarea variatiilor de temperatura. Am discutat cu un apicultor cu experienta si mi-a spus ca albinele sunt deranjate de curentul alternativ. A mai intalnit cineva acest aspect..? Rezolvarea ar fi redresarea curentului alternativ cu o punte de diode. Intre sticla si diafragma am 4...5 rame cu miere in diferite stadii de ocupare. Sa le las in stup..? Ma gandesc ca spatiul dintre sticla si diafragma sa-l umplu cu hartie mototolita. Intrebare finala ce temperatura ar trebui sa am in stup pentru a simula o iarna usoara. Ce umiditate credeti ca ar trebui sa inregistrez. Cat loc sa las la urdinis si daca este necesar in acest caz un loc liber pentru ventilatie. Astept cu nerabdare raspunsurile dvs. P.S... Nu ma uit la costuri cand e vorba de familia mea.
Fişiere ataşate
201613733543_1.jpg
201613733543_1.jpg (6.72 KiB) Vizualizat de 10020 ori
termometru-termostat-digital-centrala-cu-sonda-releu-electronice-si-electrocasnice.jpg
CV-03-BTF
 
Mesaje: 22
Membru din: 05 Iul 2015, 11:25

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde vslsilviu » 22 Oct 2016, 09:30

Daca au mancare suficienta si daca au fost tratate corespunzator, vor trece iarna fara probleme. Altfel cred ca incalzirea mai rau o sa faca. Fiind o familie slaba are nevoie de activitate abia pe la jumatatea lui februarie si nu mai devreme.

p.s: probabil le-ai vazut stranse in ghem;
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde vulpea » 22 Oct 2016, 11:30

la asa 'slabiciune' eu zic ca lucrul cel mai bun este sa te asiguri ca au hrana de calitate si indestulatoare,pastrarea caldurii (pe care si-o fac SINGURE) si linistea totala pe timpul iernii.cele doua ultime conditii eu le-as asigura cu ajutorul unui polistiren GRAFITAT(polistiren cu praf de carbune in compozitie)care sa imbrace ca un clopot corpul stupului.temperatura de iernare si-o asigura singure,nu trebuie sa intervi tu(ar fi o greseala).in nici un caz 'camasuiala' exterioara nu trebuie sa obtureze urdinisul care este deschis numai cat latimea numarului de rame din stup.deci FARA INCALZIRE ELECTICA !unde e incalzire fortata exista si uscaciune fortata(musai incalzire si ventilare naturala).ti-as recomanda,daca nu e prea tarziu sau prea peste mana,sa preocuri,eu dela Apis Blaj,o cutie de transport din polistiren polonez-Lyson care e dotata cu de toate[FAV + aerisiri corecte].
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde CV-03-BTF » 22 Oct 2016, 14:28

Multumesc frumos pentru sfaturi. La apis-blaj am gasit ,, stupi/stup-de-transport-roi-3-rame-langstroth,,. Acesta este stupul recomandat..? In ce priveste hrana de calitate... au numai mierea stransa de ele.. dispusa in semiluna in partea superioare. In afara de asta cateva rame din care 2 pline ochi. Nu le-am stors din lipsa utilajului, acesta fiind planificat sa-l achizitionez in extrasezon. Cele partial pline ma gandesc sa le folosesc in primavara la puiet. O sa tin cont si de sfatul dvs.
Fişiere ataşate
515bba877.jpg
515bba877.jpg (37.2 KiB) Vizualizat de 11402 ori
CV-03-BTF
 
Mesaje: 22
Membru din: 05 Iul 2015, 11:25

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde vulpea » 22 Oct 2016, 17:14

in cazul tau,la 2R 100% si 2R 40% rame ocupare albine si mai rentabil ar fi Lyson 3R si atunci comasezi cele 2R cu 40% =>1R 80% si atunci incap in cutie si nu le mai faci nimic,sau lasi cele 4R cum sunt,dar iei cutia de depozitare(denumire = cod wll30 = 120 ron) si atunci,ca sa complectezi spatiul,mai iei 2 diafragme stg.dr. pentru golul celor 2R si asta e.tu alegi varianta care-ti convine.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde vulpea » 22 Oct 2016, 17:18

PS comanda iti vine extrem de repede,pentru asta jos palaria in fata lor.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori