Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde Shrek » 06 Feb 2016, 21:05

Nicolaie Astaifoaiei scrie:Ha-barman iesti dumeata .
Deacu spui de placa radianta si incalzire in pardoseala la stupu cu sita la fund ?
Nu consumi curent dejeaba cu incalziri scorneli dintraistea ?
Ce nu ramai la fer de calcat ?

A evoluat! Cred ca se refera la 'placa de intins parul' ! Tot radianta este ! Si tot cu curent mere!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde cristian bh » 06 Feb 2016, 21:22

Pe vremea lui ceasca,....erau perinute electrice,......
ma mir cum n-au fost utilizate prin santierele patriei! ;)
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde Shrek » 06 Feb 2016, 22:10

Noi, care dadeam la lopata, n-aveam nevoie! Doar directorii, prin natura muncii lor aveau fundul tocit ca genuchii de la capra si ei foloseau asa ceva! Deh! Fundul tocit cu ......perinuta se intretine!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde lucky5strike » 06 Feb 2016, 22:23

Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde cristian bh » 06 Feb 2016, 23:18

Shrek scrie:Noi, care dadeam la lopata, n-aveam nevoie! Doar directorii, prin natura muncii lor aveau fundul tocit ca genuchii de la capra si ei foloseau asa ceva! Deh! Fundul tocit cu ......perinuta se intretine!

Dar nici inginerii n-au dat la lopata,......nu-i asa? :)
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde Shrek » 06 Feb 2016, 23:36

Unii dintre ei au dat! Inainte de a ajunge ingineri! Apoi dadeau .......sfaturi!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde vulpea » 07 Feb 2016, 13:15

l5s,si tu te complaci in asa ceva ? ma mir(atac la persoana) !
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde lucky5strike » 07 Feb 2016, 13:21

Exclus. Vorbeati de incalzire, am zis sa contribui cu ceva .

Ca sa nu se mai interpreteze, ma trag frumusel deoparte si stau cu ochii pe ce scrieti.

Succes!
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde vulpea » 07 Feb 2016, 16:30

unde erati voi 'greerasilor' cand eu dadeam la lopata la constructia autostrazii Bucuresti-Pitesti(faceam Fac.Cai Ferate, Drumuri,Poduri a lui SALIGNY) ? am avut aceeiasi norma(student) ca soldatii=3 carosate de balastiera material dat cu lopata la ciuruit ? dar la inundatiile din 1970 ? am urcat,student si stagiar,pe autogreder+cilindru compactor+autofreza ruseasca FARA CALDURA tip Ural la deszapezire,DESPRE CE VORBITI ???imi face placere cand tinerii se "cocosesc",dar imi displace total cand cei mai in varsta raman la faza de cocosi intarziati !
discutam,personal,despre incalzire.faptul ca abordez,mai neSTAS,rezolvarea acestei probleme,nu va da dreptul sa "tutuiti"un necunoscut cu "aprecieri" cel putin deplasate.ATI INTELES ? putem reveni la subiect ? nu inteleg ce va deranjeaza asa mult.faptul ca nu(prea) se practica nu inseamna ca nu se poate sau ca nu e viabila solutia;ati incercat asa ceva si scrieti in cunostinta de cauza?.sa lasam aprecierile ofensatoare,eu v-am iertat deja.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde Shrek » 07 Feb 2016, 16:45

Si dumitale iti place sa te dai cocos...... Auzi, contemporan cu Anghel Saligny! Bine ca nu spuneti ca va-ti batut pe burta la o bere! In ceea ce priveste incalzirea in stup, nu este o noutate! Unii deja o practica, dar bagatul fierului de calcat in stup deja este......poveste de craciun! Degeaba o dati la intors ca nu tine! Cu tamaie dati si noi va tamaiem! Doar ca unii mai tin la gluma! Auzi, student si se urca pe tot felul de utilaje la nu stiu ce canal si cale ferata! Mai are sa ne spuna ca a fost detinut politic si a stat in celula cu "Seniorul"!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde vulpea » 07 Feb 2016, 17:02

GOGULE,tu stii cand a trait Saligny ?crezi cumva ca e contemporan si cu tine ? am scris ca am facut facultate lui Saligny.stii cand a fost facut podul lui Saligny ?(apropos,ai fost macar o data la bulgari ?).
PS.poate afli dela mine ca CFDP Buc. a fost prima facultate din Romania !
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde Shrek » 07 Feb 2016, 17:53

Cotoiule, tu stii cand a trait Apolodor din Damasc? Da' Napoleon Bonaparte? Nu stii? Nici eu! Da' io nu te-ntreb daca ai trecut la rusi sau la chineji ca nu ma intereseaza pe unde mergi! Aici se vorbea de incalzirea in pardoseala la stupii cu fund antivaroua! Topicul cu concedii este mai jos!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 07 Feb 2016, 18:09

vulpea scrie: dar la inundatiile din 1970 ? am urcat,student si stagiar,pe autogreder+cilindru compactor+autofreza ruseasca FARA CALDURA tip Ural la deszapezire,

Ai Domnu Vulpea asa ai invatat la facultatea de studenti sa faci dumeata ?
La inundatie te munceai cu deszapezirea ?

Nu ie frumos ceai facut Domnu Vulpea . Nu ie frumos !
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 07 Feb 2016, 18:13

vulpea scrie: am scris ca am facut facultate lui Saligny.

Asa da !
Daca dumeata nu zideai facultate ,unde mai apuca a invata Domnu Saligny ?
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde proapis13 » 07 Feb 2016, 19:22

vulpea scrie:l5s,si tu te complaci in asa ceva ? ma mir(atac la persoana) !

Hotul striga hotii din cate vad.... :oops:
Da tu vulpoiule,cand ne iei pe toti de fraieri si ne jignesti inteligenta ...cum se cheama... :?:
Cand o sa intelegi ca aici pe forum suntem cu totii egali....???....ma refer la noi astia cu albine...
Nu esti din filmul asta atata timp cat o sa fii gica-contra....si nu faci dovada ca ai albine si le iubesti...
Suntem satui de aerele astea de jalnica superioritate pe care le afisezi...si de ...raportari...
Daca vrei sa ...ne spargi tejgheaua, arata-ne ca ai albine si ca iti plac...pana atunci.... :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde vulpea » 07 Feb 2016, 19:27

asa analfabeti si rudimentari sunteti ? puneti mana mai intai pe gramatica limbii romane si pe logica(se invata inainte de bac.!) si apoi purtati discutii pe forum,ca va faceti de rasul rasului,in mileniul III !
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori