Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde RazvanTi » 05 Mar 2015, 15:12

jenica67 scrie:...
Am ales 55 V pentru secundar, o tensiune care nu este periculoasa pentru om.

"gurile rele" spun ca de la tensiunea de 40V in sus, socul este MORTAL!!! ;)
RazvanTi
 
Mesaje: 198
Membru din: 11 Aug 2011, 20:09
Localitate: Slobozia, Ialomita

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde kiloz » 05 Mar 2015, 19:05

Trebuie folosit transformator de separatie!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde jenica67 » 05 Mar 2015, 20:28

Tensiunea nu omoara pe nimeni. Oameni mor electrocutati, datorita fibrajului inimii. Acesta se produce, prin depasirea curentului prin acest organ. Curentul rezulta din mai multi factori, tensiunea impartita la suma dintre rezistenta electrica a organismului, rezistenta de izolare a ta fata de sol, rezistentei din stup fata de sol. Dar tu daca ai transformator. nu mai poti sa te curentezi, numai daca pui mana pe ambele fire, altfel rezistenta din stup, este izolata fata de sol si deci daca atingi un fir nu te curenteaza, intrucat nu exista o diferenta de potential. Acum daca vrei sa manipulezi rezistenta, care se poate destul de usor izola, opresti alimentarea transformatorului, sa nu ai nici o problema si nici frica in tine.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde mellis » 06 Mar 2015, 10:59

Despre protectia impotriva electrocutarii:
http://www.scritub.com/tehnica-mecanica/PROTECTIA-IMPOTRIVA-ELECTROCUT83986.php

Eu la pompa recirculare pentru piscina instalata pentru copii am folosit asa ceva:
"Adaptor protectie diferentiala":
http://e-panouri.eu/product/echipament-protectia-muncii/adaptor-protectie-diferentiala/

"Adaptorul tip german RCD01G pur și simplu se introduce in priza, iar apoi vă conectați aparatul electric în ea. Dacă există o defecțiune sau un scurt în instrument pe care îl utilizați, unitatea intrerupe alimentarea foarte repede, reducând riscul de electrocutare.
Adaptorul RCD monitorizează continuu sursa de alimentare pentru un aparat electric și taie alimentarea în termen de 30 de milisecunde în cazul în care este detectata o scurgere de curent. Acest lucru este suficient de rapid pentru a preveni un șoc electric fatal.
"
Sunt la preturi acceptabile si merita investitia...Foloseste cineva?
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde Hans » 06 Mar 2015, 12:18

Am citit si eu cite ceva despre stupina incalzirea electric, dar am unele nedumeriri, fapt ptr. Care le multumesc anticipat celor care imi vor raspunde la intrebari:
1. Daca producem caldura in stup cind temperatura exterioara este inadecvata zborului , nu se deruteaza albinele producindu-se un zbor fortat si astfel pierderea albinelor ce ies la zbor?
2. Prin incalzirea artificiala a stupului, nu se ajunge la o ponta prea substantiala ceea ce ar putea conduce in unele situatii climaterice la imposibilitatea ingrijirii puietului cu toate conseciintele ulterioare?
3. Nu ne indepartam cumva si mai mult de cresterea cit mai naturala a albinelor cu conseciintele ulterioare ?
Va multumesc!
Hans
 
Mesaje: 38
Membru din: 10 Mar 2011, 20:01

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde comynyc » 06 Mar 2015, 17:14

Hans scrie:Am citit si eu cite ceva despre stupina incalzirea electric, dar am unele nedumeriri, fapt ptr. Care le multumesc anticipat celor care imi vor raspunde la intrebari:
1. Daca producem caldura in stup cind temperatura exterioara este inadecvata zborului , nu se deruteaza albinele producindu-se un zbor fortat si astfel pierderea albinelor ce ies la zbor?
2. Prin incalzirea artificiala a stupului, nu se ajunge la o ponta prea substantiala ceea ce ar putea conduce in unele situatii climaterice la imposibilitatea ingrijirii puietului cu toate conseciintele ulterioare?
3. Nu ne indepartam cumva si mai mult de cresterea cit mai naturala a albinelor cu conseciintele ulterioare ?
Va multumesc!

Citeste cu atentie forumul si gasesti raspuns la toate , mai ales in pagina 1
0727120026
comynyc
 
Mesaje: 53
Membru din: 21 Oct 2012, 20:59
Localitate: Brad HD

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde balasbebe » 07 Mar 2015, 07:50

Imediat plec la targul apicol din Cluj Napoca. Pe la ora 10 intentionez sa fixez o intalnire cu un comerciant de echipamente de incalzire. Ma gandesc daca este prezent UVE, la el la stand sa fie punctul de intalnire.
La fel si la targul de la Iasi sa fixam o intalnire sa putem discuta despre sistemul de incalzire in stupi.

Ieri am vrut sa incep sa realizez cablajul electric. M-am lovit de costuri suplimentare in sistemul de 220 v. Se pare ca un sistem de 24 sau 12 volti cu elemente legate in serie este mult mai usor de realizat conexiunea, cat de cat in siguranta.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde ves.lucian.zabrani » 07 Mar 2015, 08:53

Daca le legi in serie , si se intrerupe unul din ele , nu mai merge niciunul !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde balasbebe » 07 Mar 2015, 16:21

Gata si cu targul de la Cluj. Am cumparat pentru 20 de stupi sistemul complet. Am incercat sa fac putin publicitate, dar prea putin interes a fost.
Poate ca pe viitor vom fi mai uniti pentru a putea discuta pro si contra.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde nae » 07 Mar 2015, 18:52

balasbebe scrie:
Poate ca pe viitor vom fi mai uniti pentru a putea discuta pro si contra.

Sa discutam vorbim ca-i simplu .
Ce este/pt ce incalzirea electrica,adapostul,turta proteica STIMULAREA timpurie ?
Nu este/sunt necesare pt stationar sau mate lesinate :(
Pt stupina din podis care vrea sa coboare la campie/lunca si sa fie la fel de ''tare'' ca cele locale DA .
Pt o stupina umbrita , batuta de vanturi iar merge . (eu am stupina dupa un deal intr-o vale si sunt in urma colegului situat la 1.5-2 Km , in camp deschis/insolat bine , cu ~ 2 saptamani = la mine apare soarele dupa ora 9 , la el 5-6 cand rasare :D ; soarta )
Sper ca discutia sa vina pe fondul STIMULARII si cresterii productiei de miere nu salvarii fam/2-4 rame . ;)
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde balasbebe » 07 Mar 2015, 20:29

Dupa cateva ore primul test a picat. Am legat in serie cate doua pelicule sa scad tensiunea, respectiv puterea dar nu este suficient.
Am folosit placi de 25/30 cm.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde comynyc » 08 Mar 2015, 10:08

Ai legat ecofilm de 220v cate 2 in serie ?
Daca e la 220 numai asa va merge , dar poti lucra foarte simplu din dimensiune daca stii ce putere are pe metru liniar . 5-6 wati fac 10- 12 grade intr-o lada cu 7 rame in ea izolate cu diafragma de polestiren si fund plin ,test facut de mine dar cu film la 24 v
Ultima oară modificat de comynyc pe 08 Mar 2015, 10:24, modificat 1 dată în total.
0727120026
comynyc
 
Mesaje: 53
Membru din: 21 Oct 2012, 20:59
Localitate: Brad HD

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde balasbebe » 08 Mar 2015, 10:22

Da am legat in speranta ca nu mai trebuie termostat. Puterea s-a redus considerabil si nu se mai incalzeste aproape deloc. O sa masor temperatura cu un aparat. Daca pun mana pe ecofilm nu sesizez daca se ridica cu ceva mai mult deca nimic. Cu termometru am masurat doar doua grade diferenta cu si fara.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde daffid mihailov » 08 Mar 2015, 12:41

am facut si eu teste. se ridica cu maxi 4 gade, si asta depinde de temperatura de afara. da, se ridica si cu 10 grade, dar sa fie afara cel putin 15. Daca e sub minus grade se pierde multa caldura si nu face fata. asa ma bine izolezi stupul, ii dai mancare si multa pace :)
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde balasbebe » 08 Mar 2015, 13:07

Asa am zis si eu ani de zile sa nu fac. Este o mare problema la mine in zona cu temperatura de minus 16 la minus 26 de grade. O noapte este suficienta sa se duca puietul, mai precis sa raceasca, sa fie scos din celule. Anul trecut am avut si 3 rame cu puiet ciuruit.

Fiecare face ceea ce doreste la el in stupina. Am redus foarte mult spatiul liber, si temperatura a urcat foarte mult. De aceea trebuie calibrata si rezistenta, sa faca fata la orice temperatura negativa.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde comynyc » 08 Mar 2015, 18:30

daffid mihailov scrie:am facut si eu teste. se ridica cu maxi 4 gade, si asta depinde de temperatura de afara. da, se ridica si cu 10 grade, dar sa fie afara cel putin 15. Daca e sub minus grade se pierde multa caldura si nu face fata. asa ma bine izolezi stupul, ii dai mancare si multa pace :)

Nu stiu ce teste ai facut dar in pagina 10 se poate vedea ce am facut eu si ce am acum in stupi , asa cum am spus 12 grade pe plus la 0 afara .Referitor la necesitate noaptea trecuta la mine au fost -5 grade .
0727120026
comynyc
 
Mesaje: 53
Membru din: 21 Oct 2012, 20:59
Localitate: Brad HD

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 59 vizitatori