Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde ciptheman » 03 Apr 2013, 19:19

mrci cristi dar cam scumpe totusi o sa iau anul asta cateva.
Avatar utilizator
ciptheman
 
Mesaje: 298
Membru din: 25 Feb 2011, 10:06
Localitate: Buzescu-Teleorman

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde cristi_vidican » 03 Apr 2013, 19:23

ciptheman scrie:mrci cristi dar cam scumpe totusi o sa iau anul asta cateva.

O cumperi pe aia scumpă și vinzi ouă :lol:
Pentru cine vrea să facă apicultură serioasă, nu se poate fără mătci de calitate.
Cum mătci de calitate, poți ajunge mult mai departe ca alții.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde solokatana » 06 Apr 2013, 11:12

Poate imi dati si mie un sfat; am vreo 2-3 stupu, care de pe acum imi bubuie de albine, 8-9 rame; anul trecut mi-au roit pana la salcam, mai ales ca nu pot ajunge la stupina decat o data pe saptamana; cum sa fac sa nu mai roiasca? multumesc?
solokatana
 
Mesaje: 22
Membru din: 16 Aug 2011, 12:22
Localitate: Sibiu

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde jenica67 » 06 Apr 2013, 12:40

Daca acum e asa de tare, poti sa ii pui o magazie si sa culeaga la pomi. Dar totul depinde si de temperatura. Daca este inca frig, pune o folie peste cuib, si o lasi libera spre magazie, numai pe un lateral, de latimea ultimei rame. Eventual inainte de salcam poti face un roi cu 2 rame cu puiet necapacit si albina acoperitoare.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde Hropaciov » 06 Apr 2013, 21:25

Chiar se poate obtine ceva miere marfa acum la pomi?
Hropaciov
 
Mesaje: 48
Membru din: 19 Apr 2012, 21:26
Localitate: Bucuresti

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde alt stupar » 06 Apr 2013, 21:36

Daaaa... intre doua si trei magazii full :D
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde popageorgian » 06 Apr 2013, 21:48

alt stupar scrie:Daaaa... intre doua si trei magazii full :D

completez-
si un roi :lol:
http://popageorgian86.sunphoto.ro/

Un om cinstit este cea mai nobila lucrare a Lui Dumnezeu
Avatar utilizator
popageorgian
 
Mesaje: 770
Membru din: 21 Iul 2011, 15:07
Localitate: Gaesti Dambovita

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde CristiTm » 06 Apr 2013, 21:49

alt stupar scrie:Daaaa... intre doua si trei magazii full :D


minim :lol:
CristiTm
 
Mesaje: 365
Membru din: 14 Aug 2011, 14:42
Localitate: Timisoara

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde un OM » 06 Apr 2013, 22:21

Sunteti...rai. As merge pe sfatul lui DON Jenica, cu completarea ca as astepta macar o saptamana, daca as avea acum 9 rame cu albina ce "bubuie".
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde jenica67 » 06 Apr 2013, 22:39

un OM scrie:Sunteti...rai. As merge pe sfatul lui DON Jenica, cu completarea ca as astepta macar o saptamana, daca as avea acum 9 rame cu albina ce "bubuie".

Daca ai atata albina cata zici, si ramele sunt pline de puiet si miere, poti sa pui fara grije magazia. Si eu maine daca am conditii meteo, am un stup care vreau sa il controlez, la care sunt 90% sanse, sa ii pun magazia. Deosebirea este ca stupul meu, este mai special, de aceia nici nu vreau sa il comentez.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde basarabaflorin » 06 Apr 2013, 22:58

azi am pus primele caturi
basarabaflorin
 
Mesaje: 11
Membru din: 19 Feb 2013, 15:13
Localitate: sibiu

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde un OM » 06 Apr 2013, 23:02

Si de unde ziceai ca este bre?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde Arhivistu » 06 Apr 2013, 23:17

basarabaflorin scrie:azi am pus primele caturi



Azi am scos primele butoaie cu miere/// 8-)
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde nellu.ar » 07 Apr 2013, 01:16

astenia de primavara...................
nellu.ar
 
Mesaje: 110
Membru din: 23 Dec 2011, 21:31
Localitate: arad

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde dicu.ion57 » 07 Apr 2013, 06:42

alt stupar scrie:Poate ca ar fi utila o reluare a celor scrise de un coleg undeva mai sus, in ideea ca o lucrare extrem de importanta pentru acest moment al anului sa nu treaca neobservata de cei cu mai putina experienta...
ACUM cuiburile trebuie sa fie restranse STRICT la ramele de puiet plus de o parte si de cealalta cate un ram cu rezerve de miere si pastura.
In continuare, prima largire a cuibului se va face cel mai devreme cand ramele vor fi ouate pana la ultimul rand de celule din partea de jos respectiv (la familiile slabe) cand vom avea puiet si pe fata exterioara a ramei dinspre diafragma si albina sta ciucure pe diafragma. Din acest punct de vedere, orice alta precipitare in a introduce rame este contraproductiva si in loc sa avem un spor la suprafata cupuiet vom avea un cuib rasfirat si o dezvoltare intarzaiata !
De asemenea, daca referitor la inpachetajul pe timpul sesonului inactiv am ssustinut ca o impachetare lejera este superOK, subliniez ca odata cu debutul sezonului activ, cu aport constant de polen, este imperios necesar un impachetaj care sa ofere un microclimat cat mai bun familiei de albine, intelegand prin aceasta o izolatie superioara si laterala corespunzatoare, inchiderea completa a sitelor antivarooa, micsorarea urdinisului, etc.
Nu in ultimul rand, daca pe timpul iernii am avut colegi care nu-si puteau rezista tentatiei de a deschide stupii saptamanal, speram sa nu se fi plictisit de acest obicei taman acum :D Deschideti-i oameni buni, acum puteti sa-i deschideti chiar de cate doua ori pe saptamana cand temperaturile permit, insa nu uitati ca albina asteapta de la noi si altceva decat trasul in poze :lol: ...asteapta ca de fiecare data sa umplem si hranitoarele cu sirop caldut, in doze de 250-500 ml, precum si interventii non-invazive ( minim de deranj ) !

Incercati sa veniti in intampinarea mersului firesc al unei familii de albine si nicidecum sa obligati familia sa urmeze "planuri teoretice" visate de apicultori in lungile nopti de iarna...

Stimate coleg apicultor din Lipova,felicitari pentru comentariu si sfaturile cuprinse in aceste rinduri.Se vede ca aveti experienta.Si eu procedez exact ca dv.Ar trebui ca tineri incepatori ca foloseasca aceasta metoda si sa vada rezultatele.Din pacate multi apicultori nu dau importanta la impachetarea suplimentara de primavara,iar dezvoltarea se face lent daca nu chiar cu pierderi din caza uzori albinei care depune eforturi mai mari sa incalzeasca un spatiu mai mare decit este necesar.Tot atit de important este si stimularea pe care ati descriso si pe care o imbratisez.Aceasta reprezinta cheia succesului pentru dezvoltarea fam de albine pentru anul in curs.Succes mai departe in activitatea dv.
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde bostina constantin » 09 Apr 2013, 09:43

Aseara 5-6 grade cu plus in stupina, am vrut sa dau o rama cu miere la un roi, de teama sa nu ramana fara papa. Nu am reusit pt ca rama nu a mai incaput [deja avea 9], fiindca ,,stuparul'' nu a strans bine ramele intre ele, albina a facut crescaturi intre ele, si asfel au ramas distantate [am pus poze pe postul meu].
Daca tot am pus masca, am saltat capacul la cativa si am constatat ca paturelele de deasupra foliei erau umede si calde. Folia era calda dar sub ea nu se vedea umiditate. Diseara o sa inlocuiesc paturelele umede, cu altele uscate.
Salcia da polen, caisul a inflorit , afara e prea frig pt ca albinele sa se poata deplasa, poate de maine.
Numai de bine sa auzim :)
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori