Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: unde-am gresit anul trecut ???

Mesajde ilalexandru » 01 Feb 2012, 23:34

Aici eu tin sa te contrazic....eu iernez pe miere de floarea soarelui. LA nucleele pt iernat, toamna le dau numai miere de floarea soarelui in hranitor. In ianuarie, cate o turta tot de floarea soarelui. DEci....numai floarea soarelui. NU vad de ce nu ar fi buna!
ilalexandru
 
Mesaje: 236
Membru din: 09 Mar 2011, 23:50
Localitate: Horezu, Valcea

Re: unde-am gresit anul trecut ???

Mesajde mibu » 01 Feb 2012, 23:37

era sa-ti fac o intrebare ,dar citit ce a scris Donbazil !
consider ca nu e vorba de greseala ,ci de o scapare inerenta la un anumit nivel de experienta ! foarte simplu si nimic iesit din comun !
daca vei avea timp sa te uiti in urma ,pe forum , ai sa vezi ,experiente mult mai triste ,la aproape toti GREII !
iti doresc sa ai incredere in tine ! SUCCES !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: unde-am gresit anul trecut ???

Mesajde proapis13 » 01 Feb 2012, 23:38

La mine in zona dupa floarea soarelui nu mai este cules decat de intretinere
Daca nu intervin cu hraniri de completare si las mierea in cuib iarna v-a zaharisi
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: unde-am gresit anul trecut ???

Mesajde Bambucha » 02 Feb 2012, 00:07

Lucian,
Mai da detalii. La cate intervale s-a depopulat/ramas familia respectiva? Este cumva familia din celalalt topic? Acolo am vazut urme de diaree pe speteze/foarte putina albina..
Accidente cu depopulari masive in toamna se intampla la toata lumea. Varroa nu este singurul vinovat, desi are o contributie uriasa la perturbarea echilibrului din colonia de albine.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: unde-am gresit anul trecut ???

Mesajde ves.lucian.zabrani » 02 Feb 2012, 00:10

cea cu diaree , singura pana acum si sper ca asa sa fie pana in primavara , nu mai exista !!! a brancotat !!! din pacate !!! mergem inainte !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: unde-am gresit anul trecut ???

Mesajde ves.lucian.zabrani » 02 Feb 2012, 23:12

proapis13 scrie:La mine in zona dupa floarea soarelui nu mai este cules decat de intretinere
Daca nu intervin cu hraniri de completare si las mierea in cuib iarna v-a zaharisi
salve :D


scuze proapis 13 !!! am uitat sa specific ca la sfarsitul lui iulie am stors mierea de floarea soarelui !!! ce au cules in caturi a fost ce au gasit si poate ceva floarea soarelui mai tarziu semanata , si aia putina tare !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: unde-am gresit anul trecut ???

Mesajde ves.lucian.zabrani » 02 Feb 2012, 23:24

pro apis 13 , prietenul meu !!! 3 flori de pe care culegeau fetitele mele dragi !!! nu stiu cum se numesc spre rusinea mea !!!
Fişiere ataşate
rsz_3dscn1657.jpg
rsz_dscn1572.jpg
rsz_1dscn1573.jpg
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: unde-am gresit anul trecut ???

Mesajde lucky5strike » 02 Feb 2012, 23:40

Rama claditoare nu e ceva practic, ci costisitor; nu mai deranja familiile cu ea!
Mierea de fl-s e buna in caz ca n-ai salcam, faneata, menta, rapita... in ordinea asta!
La poza cu familia din oct. 2011, n-ai o distruibuire a mierii pe rama tocmai ideala, dat fiind ca ghemul se vede pe speteaza... obs. asta nu o lua in seama daca la ora efectuarii pozei temp sarea de 5-6 grade si albina nu forma ghemul.
Puietul arata frumusel pentru oricare parte din sezon in care a fost focalizat. E sanatos, nu vad dovezi de consangvinizare.
Ramele stupului din poza cu 16 iunie au speteaza foarte diferita... sper sa n-ai prea multe astfel de combinatii... de fapt, schimba-le, ca la transport s-ar putea sa joace ==> mare bataie de cap!
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: unde-am gresit anul trecut ???

Mesajde ves.lucian.zabrani » 02 Feb 2012, 23:43

si atunci cum imi fac rost de ceara ??? doar din topirea fagurilor reformati ???
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: unde-am gresit anul trecut ???

Mesajde alt stupar » 02 Feb 2012, 23:48

Pai cu descapaciturile ce faci ?
le vinzi :D ?
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: unde-am gresit anul trecut ???

Mesajde ves.lucian.zabrani » 02 Feb 2012, 23:53

nu le vand , dar anul trecut am descapacit... nu prea !!! am pastrat o galetuta pentru potirase !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: unde-am gresit anul trecut ???

Mesajde proapis13 » 03 Feb 2012, 00:00

Prima e rachitan si e foarte cautata de albine,la mine infloreste pana da bruma in noiembrie
A doua e o specie de nasturasi;sunt si albi la noi in zona,imi scapa numele insa e o planta melifera
A treia e anghinare iar ceaiul de anghinare face bine la fiere si ficat
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: unde-am gresit anul trecut ???

Mesajde ves.lucian.zabrani » 03 Feb 2012, 00:09

mare multam pro apis 13 !!! toate florile astea cresc natural in spatele gradinii aproape de stupi !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 19 vizitatori