Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 18 Mar 2018, 12:19

Da, si ca sa va conving ce si cum...,iata ce le mai da G.M...,o rama cu mire dupa DF(zgariata,produsa de ele)....+ o proteica si scavai APIFONDA,dupa care le voi da un"CHEROSEN"(vezi fila8 pe acest topic)......... :shock:...,cand se incalzeste bine afara si vor baga POLEN.....:P
Fişiere ataşate
20180316_151254.jpg
20180316_151740.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 01 Dec 2018, 12:26

Am promis ceva concluzii....Dupa stimularile facute..,cei mici s-au dezvoltat ff bine si arata ca-n foto/24 mai...,fara poterase si alte pb...,iar la cei mai la o parte am pus C2 si am rez pb cu roitul(pt cei care or tras poterase)...Ca si prod de miere am avut rez ff bune la salc+rapita si paducel...iar la restul din cauza ploilor 2 luni(aproape in fiecare zi a plouat) ..a mers mai slab,unele a tb sa le fac completari,stimulari...pt a ajunge ca in ac filmulet(plus 1 1/2 de seceta in aug- saept)...https://www.youtube.com/watch?v=GAREOec ... .be...P.S- la o parte din ele ,o samai scot cate 1-2 rame pt a ierna cat de cat normal avand in vederea ca iarna a sosit cam degraba dar,sicu multe grade sub zero....sanatate la toti...G.M :!:
Fişiere ataşate
20180524_160053.jpg
20180524_160541.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde Shrek » 01 Dec 2018, 13:43

Sa trăiești moș Gica! Ai ales stupu' din margine sa-l deschizi stiind ca-i mai...ortoman! Am vazut cutia cu seringi, le dai cu oxalic, toamna tarziu?
Am discutat cu un amic, " legumicultor", spunea că n-a apucat sa scoată morcovii! Cică de-abia se mai vad frunzele ! Iarna grea anul asta! Iar ne-a luat pe nepregătite! Sa fi " iumbit", moșule!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 01 Dec 2018, 13:53

...sa traim cu ta'tii noi copchii sa' nepotii :D ...da,cre' ca te'nseli...,e un stup de putere medie ,,a "muncit" cu 2 caturi ..,iar la sf de iulie si-a schimbat matca...P.S-sa fim sanatosi si sa numaram in primavara... ce,,,avem-ramane, dupa ac val nemaiantalnit de frig-ger...de mine pana acum la sf de nov :mrgreen: La MULTI ANI la toti :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 25 Dec 2018, 19:54

...sanatate multa Cornele(multumesc pt cuvintele calde)...iar,pe doamna lu matali o puuup pi potofel cu scavai EUROI in el... :P La multi ani tuturor orsiundee va aflati... sarbatori fruuuumoase:!: :!: :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 26 Mar 2019, 09:27

...si tot la capitolul stimulare...,am sa va arat si ac experiment cu dresaj la adapator si tava cu inlocuitori...https://www.youtube.com/watch?v=7Si0EkHzOrw...si care si-a atins scopul...pana,a inceput sa intre polen din natura(albinele ,nu a mai cercetat apoi tava deloc) ...in schimb , consuma zilnic 6-10 l de apa,uneori mai multa in functie si de temp de afara.. :idea: .....sanatate si spor la toti :!: :!: :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori


cron