Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 07 Noi 2016, 08:15

Asa cum am promis,iata cum pun punga cu....la stimulare-completare fara a mai deranja=deschidi stupul de fiecare data :idea: trebuie doar ac tip de stup-G.M.....ce are=permite asezarea a1-2kg( fiecare punga) pe podisorul monobloc( cu sita pe mijloc),si da,trebuie pus folie peste si o paturica subtire cei care aveti....Spor la toti-G.M :!:
Fişiere ataşate
20161101_235731.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde irina » 08 Noi 2016, 16:11

Practica metoda asta cu punga peste sita podisorului.Si eu o folosesc.Numai ca propolizeaza si sita se cam prapadeste.
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 10 Noi 2016, 09:21

Avand in vedere ca 1 kg de propolis=1000ron si da il strang cand temp e sub 0*...iar o sita e aprox 2% din ac valoare,eu zic ca merita sa faci o sita la 4-5 ani...dar sa nu uitam si influienta negativa a altor facori:acid oxalic,acetic,umiditatea... ;) P.S- aista sa fie cel mai mari nacaz...sanatosi sa fiiiiim :P
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde un OM » 10 Noi 2016, 17:56

Mosule, taie coada la propolis, ca te vede incepatoru si incepe sa numere lova.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 11 Noi 2016, 22:26

Paaaaaai,o tai daca stingi si d-ta lanterna de la "bicicleta cazuta'n apa".... vb bancului cu pescarii... :D Acum 3-4 ani in piata la Bacau si Tg-Ocna am vazut 1ron=1leu pt 1 gram de propolis ;) ...deci nu eu stric"piata".... :shock: P.S- sunt angrosisti care dau=vand propolis cu 3,5-400 roni/kg(uneori cu ceara prin el :idea: ) deci..... :shock:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde balta » 12 Noi 2016, 11:43

Pe anunturi e 200-250 lei kg...
balta
 
Mesaje: 24
Membru din: 27 Oct 2014, 22:12
Localitate: Constanta

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 05 Feb 2018, 09:18

....,N-am mai scris de multisor p'aicisa(din n motive)...,o fac acum in lipsa de ocupatie... :D ...asadar,avand in vedere lipsa de polen in 2017(toamna+seceta iul-aug) si impilict a pasturii,am facut in aceste zile turte proteice cu polen+ inlocuitori,si care o parte le-am si bagat la cei "mici"pe 3-4 rame,nu inainte de a verifica prezenta matcii,puiet,oua'npicioare,hrana... :o Modul de administrare ,il ave-ti in poze,fila anterioara(dedicatie pt Marian Sima)..,si da,asezate in pungi asa nu curge pe rame.. :shock: si albinele au contact si-l "servesc" cu pofta :P P.S- ca si consum de miere,familii/5-6r nu au facut risipa mare de miere desi, unele au puiet pe 1-3 rame...,altele...,abia au inceput-timpul dicteaza regula inclusiv SPIRITUL STUPULUI care,hotaraste ce si cum...Spor la tooooti-G.M :!:
Fişiere ataşate
20180203_123219.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde daffid mihailov » 05 Feb 2018, 16:49

Unele au puiet altele abia au început. Iar unele au avut și nu au mai început. :)
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 05 Feb 2018, 21:11

Daaa,depinde in mrea parte de"COMANDANT"...dar,sa nu uitam ca uneori,VREMEA,este "ARBITRU PRINCIPAL"...P.S-Ramane de VAZUTce si cum...,cine GRESESTE 8-)
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 23 Feb 2018, 10:38

...Iata si seria a doua.....am pus la majoritate si-si...,mai putin la 4 fam care nu le-am dat NICA,sa vad diferenta...asa fac in fiecare an :shock: P,s- o parte au luat tooot iar restul partial in functie de populatie :idea:
Fişiere ataşate
20180207_115800.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde Sam » 23 Feb 2018, 10:57

gica.mosu scrie:...Iata si seria a doua.....am pus la majoritate si-si...,mai putin la 4 fam care nu le-am dat NICA,sa vad diferenta...asa fac in fiecare an :shock: P,s- o parte au luat tooot iar restul partial in functie de populatie :idea:


Cum, nea Gica, dai proteice in ajun de ger?! Daca nu apucai sa le dai prima turta, le-o mai dadeai pe asta?
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 23 Feb 2018, 15:58

Pai si ce...,"masina" nu functioneaza pe ger?..,Avand in vederi,ca in zona mea ...,polenul din natura apare uneori 6-10 martie,am za's ca-i ghini sa la "bag" ceva sub nas :shock: ...daca ma refuza,unele :o sa le fie de... :oops:P.S-lucrez f intens la turta nr 3...(MAI AM LA REZ 300GR DE POLEN CRUD/FAM)ce v-a iesi ..v-om videa :P
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde daffid mihailov » 23 Feb 2018, 16:08

gica.mosu scrie:...Iata si seria a doua.....am pus la majoritate si-si...,mai putin la 4 fam care nu le-am dat NICA,sa vad diferenta...dea:



Sau poate ca nu o sa vezi nici o diferență. Dar nu la ieșirea din primăvară, ci la prima producție de miere.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde tiih » 26 Feb 2018, 09:29

daffid mihailov scrie:
gica.mosu scrie:...Iata si seria a doua.....am pus la majoritate si-si...,mai putin la 4 fam care nu le-am dat NICA,sa vad diferenta...dea:



Sau poate ca nu o sa vezi nici o diferență. Dar nu la ieșirea din primăvară, ci la prima producție de miere.



Haide sa nu cadem in extrema cealalta,de la a le da cand nu trebuie ,facand mai mult rau decat bine albinelor(turte puse prin decembrie-ianuarie-inceput de februarie) la a nu le da deloc (turte,apoi sirop) si a sustine ca in final la primaul cules de rapita si mai ales la salcam..nu nu ar fi nici o diferenta..... :!:
Va fi o diferenta de 25..30% in plus la dezvoltarea familiilor de albine fata de grupul martor....cu cat familiile de albine sunt mai puternice la inceput de martie...cu atat diferenta e mai vizibila ,la inceput de...mai.

PS.Spre exemplu cati folosesc,la inceputul lui martie,dupa zborul total de curatenie.turte facute din miere,zahar pruda si polen proaspt de alun,recoltat manual inainte de inflorirea acestuia. ????.....plus alte metode de stimulare,care nu sant la indemana oricui...si nu se gasesc prin magazine....

PS1.Inca nu am ridicat capacul stupilor din 15 octombrie...nu am beneficiat decat de zboruri anemice pe 24 decembrie sau inceput de ianuarie si asta nici la jumate de stupi....dar imediat dupa zborul de curatenie din martie.(.cand v-a fi el)..ai "deranjez"..saptamanal...la 2..3 zile...sau ori de cate ori va fi nevoie functie de vreme...pana la rapita sau salcam. :idea: .....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde ignatov andrei » 26 Feb 2018, 09:38

tiih scrie:ii "deranjez"..saptamanal...la 2..3 zile...sau ori de cate ori va fi nevoie functie de vreme...pana la rapita sau salcam. :idea: .....


Dacale dau rame cu miere capacita si cu polen sau pastura prin celule, e "deranj" sau se cheama ca dau de pomana...?!? :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde tiih » 26 Feb 2018, 09:55

ignatov andrei scrie:
tiih scrie:ii "deranjez"..saptamanal...la 2..3 zile...sau ori de cate ori va fi nevoie functie de vreme...pana la rapita sau salcam. :idea: .....


Dacale dau rame cu miere capacita si cu polen sau pastura prin celule, e "deranj" sau se cheama ca dau de pomana...?!? :lol:


Daca le dau rame cu miere si mai descapaces din cand in cand 1dm2...plus rame de pastura... nu e nici un "deranj" pentru ele , astea sunt niste....."delicatesuri" pentru ele.... :P


PS.Pentru fiecare familie de albine am cel putin o rama cu miere capacita..cam 2..3kg miere,rezerva... la inceput de septembrie ..cam 300....500 Kg!
Mierea lasata in stupi le ajunge fara probleme cel putin pana la 1 aprilie
Pastura e marea problema.....ptr.mine.
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori