Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 03 Sep 2015, 08:29

...Am umblat la stupi...dupa 7 zile toti cari or avut proteica au halit-o,la cei "saraci" am mai pus cati una si un laptic pe la cei mici= la roi-o cana de3 la litru la fiecari-2-3zile...alta proteica in jur di 10 sept....in pza=stimulare roi....Din ac 3 roi va ramani unul pe mijloc(unificati)iar matcile di roii marginasi le folosesc pt a schimba pi celi naspa=batraneeee :!:
Fişiere ataşate
poze 000 021.JPG
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde emil_sorin » 04 Sep 2015, 10:22

După ce am mai citit pe net și m-am documentat ....bine ...am făcut o turtă , cam cum am crezut eu ...din mai multe motive ...așa a ieșit rețetă la final ..

5 kg sirop invertit ( 4/1) ,
1kg drojdie de bere,
1kg lapte praf ,
0,5 kg făină de soia,
12 gr apicomplex,
250 ml protofil ,
400 ml apivirol.

Compoziția a ieșit omogenă , cu o concentrație de proteină sub 15% din calculele mele .
Turtă am administrat-o miercuri după-masă în cantități de 500g la familii și cam 400 g la roi .

Aștept păreri opinii și mai ales , dacă am greșit , cu ce anume ca să pot remedia ..informații au fost multe pe net și s-a format un amestec de date care a dus la rețetă de mai sus.
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 04 Sep 2015, 11:31

Sorine,la prospect drojdie de bere=1kg /10 sirop...cam mult lapte praf(eu pun un kg la 40 kgproteica)....miere nica,la fel zah farin,amu depinde si de ce consistenta vrei s-o obtii :!: :idea:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde emil_sorin » 04 Sep 2015, 11:57

Ce am vrut eu să fac nu s-a potrivit cu ce a ieșit . Am vrut să fac o turtă mai groasă în ideea să nu curgă și să iasă cu proteină aproximativ de 14% . Nu am vrut să pun decât 0,5 kg de lapte praf , dar la final părea cam moale așa ca am mai pus și diferență .
Mai rău decât să nu o mănânce nu cred ca se poate întâmpla.
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde paul » 04 Sep 2015, 12:11

emil_sorin scrie: .
Mai rău decât să nu o mănânce nu cred ca se poate întâmpla.

Ba da !
Sa curga pe si intre rame, sa-ti naclaiasca albinele si regina, sa iasa pe urdinis si sa-ti provoace atac al viespilor si, sau, furtisag ! ;)
Ti-o spune ... Stan Patitul ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde emil_sorin » 04 Sep 2015, 12:21

Consistență era destul de groasă ...cam ca la un aluat .Cantitatea destul de mică ( 0,5 kg) destul de mică, a fost bagata în pungă, și temperatură nu era așa mare încât să o topeasca ...
Așa ca mă duc mâine să verific ...
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde emil_sorin » 04 Sep 2015, 15:17

Deci prima "greșală" dacă pot spune , cantitatea mare de lapte praf.
A două cantitatea prea mare de drojdie .
Eu am calculat ca dacă scazi cele două componente de mai sus , de unde scot un 10-15% procent proteinic , cum spunea A. Mălaiul.
Dacă bine imi aduc aminte în discuțiile on-line ale lui Pustiu , am înțeles ca Eduard punea 3 părți proteic ( făină de soia și drojdie ) și 7 părți sirop. ( îmi cer scuze dacă nu am înțeles eu bine ), asta înseamnă ca punea 43% drojdie și faina , eu am pus 50% ( 5 părți sirop și 2,5 amestec de proteină)

De restul produselor( protofil ,apicomplex, apivirol) ce părere aveți ? Se împăca bine?
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde emil_sorin » 06 Sep 2015, 10:24

Deci ...se pare ca albinele au decis ...NU LE PLACE...nu au mâncat deloc ..și tot m-am încăpățânat să le laș până marți . Dacă nu se apuca de păpat o să le scot și încă nu știu ce fac cu ele . Aștept sfaturi... :D
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 06 Sep 2015, 13:00

Sorine,e o vorba,decat nica ii mai buna si bunica...dar nu acum si 14% proteica=daca aduc de afara polen sansele de a se atinge de ea<0...(eu am pus proteica5-8%= au luat toooot ;) ) incearca s-o dizolvi in scavai ceai ii mai pui un pic de sirop-porti mici in pungi si doamni ajuta...spor G.M
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde joohny » 06 Sep 2015, 13:39

[quote="gica.mosu"]...cati un ou crud - cu tot albus+galb/...

VA salut,(tinere)Mos.Pt. ce adaugati ou in sirop si cite oua folositi /10 l sirop 1/1?Multumesc.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde emil_sorin » 06 Sep 2015, 13:46

Cu ce îmi recomandați să o diluez ?? Zahăr pudră ???, ca mă gândesc ca cu sirop se va face cam moale .
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 06 Sep 2015, 20:39

...Pt Johhny(si eu te salut cu respectttt)...Am pus cati un ou(iarna pun praf de ou.... acum ou crud=inlocuitor de polen=proteineeee) cu ta't/l sirop=1/1 ...dupa 1 sept=2/1...amu il pun 3 uoa/5l sirop+ ceva polen 20% doar la roi4-6rr+matoi (6-8 rami)...Sorine ,am scris claaaar=siroooooop=in pungi2-300gr la fiecare...de nu...il arunci si paaa :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde emil_sorin » 06 Sep 2015, 21:47

Cred ca o să îl fac cu sirop ...totuși a costat ceva și nu merita aruncat. ...
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 17 Sep 2015, 19:48

...Datorita noptilor reci 7-11* din prima decada a lu' sept majoritatea fam cu matci 2014 au redus-incetat ponta,doar roii si la cei cari le-am pus cite un laptic mai au puiet si larvar pe 3-4 rame...pe 11 sept am pus la toti cite o proteica 5-8% iar la roi si sirop 2/1 cu lapte+oua 3-400ml....Ultima data(stimulare) deoarece un ou depus pe 15 sept+21 zile...albina care va ecloza in jur de 7-15 oct nu mai are timp(vreme hotarasti) sa faca acele zboruri de orientare=recunoastere...si..... paaaaa :mrgreen: ...Avem doar consum-uzura albinei pt iernare(corp gras :idea: ) si altele..deci tb actionat ca atare=albina stie ce si cum sa faca in binele ei :!:...In ac zile merge facut egalari hrana,rame dupa DF,tratamente(benzi cu mavrirol s-au ce aveti..)...Spor-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde joohny » 18 Sep 2015, 21:57

Va salut.Daca la aceasta data ati avea un stup bzmetic, cum ati proceda?Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 18 Sep 2015, 22:36

Cuuum,ff simplu ii muti locul in stupinala 10-15 m iar dupa 6-7 zile ce nu s-a intors din albini pi locul vechi il arunc la distanta cat mai mari de stupina si-paaa :!: VAR 2=unificat cu un roi-s-au st slab cu matca in colivie :idea: Var 3-lasat asa pana vini frigul(doar pe faguri noi-foi de faguri)apoi il impartit la alti stupi(in jur de 0*) pus cate o rama intre df si prima rama de la stupul primitor....Atentie la v1 poti stropi cu poslete(tuica slaba)atat stupii primitor (st si dr)cat si stupul mutat=bezmetic(eviti "macelul")...spor la tb si baftaaa-G.M....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori