Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: apicultura naturala o alternativa viabila pe termen lung

Mesajde jenica67 » 12 Ian 2015, 15:55

thomas, bio sau natural, nu este acelasi lucru. Poti realiza productii bio, cu tratamente absolut normale, adica nebio, dar sa faci produse 100% bio. Totul tine de organizare si tehnologie.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: apicultura naturala o alternativa viabila pe termen lung

Mesajde thomas » 12 Ian 2015, 16:58

Am inteles. corect, sunt 2 termeni sinonimi oarecum, dar destul de diferiti. In engleza se numeste 'organic apiculture'. Apicultura organica, cat mai aproape de mediul natural.

Si eu imi pun aceste intrebari.. Daca as avea o stupina izolata si as lasa familiile sa se lupte singure cu varroua, braula, s.a., daca le.as lasa sa roiasca si asa as face inmultirea.. nu cumva se vor adapta singure la paraziti si vor roi doar cei puternici?
Sa tinem cont ca de mii de ani albinele s.au inmultit prin roire, iar varroua nu s.a nascut prin sec xx, ci e de cand lumea.
E posibil ca medicamentele sa faca parazitii mai puternici si albina mai slaba.
Ce pot sa zic, as incerca cu cativa stupi, dar n.am timpul necesar. Ca idee, am o familie facuta acum 2 ani cu botca de roire. E una din cele mai puternice/harnice. Anul trecut, in stationar mi.a cladit la salcam 1cat 3/4 si l.a si umplut 90%. Singurul bai e ca se umple de 2ori pe an de botci :))
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: apicultura naturala o alternativa viabila pe termen lung

Mesajde jenica67 » 12 Ian 2015, 19:21

Varoua o fi de cand lumea, dar nu in Europa si la noi in tara. Chestia cu stupina izolata, mergea poate acum vre-o 3 secole, acum ma indoiesc ca vei gasi prea multe locuri, unde sa o pui. Eu merg la Valiug, o statiune montana la poalele Semenicului si merg pe un brat mai izolat al barajului. Ma gandeam acolo ca datorita altitudinii, nu sunt albine si creste foarte frumos in august menta pe rauletul ce face deversare in multe zone. Povesti, anul trecut am fost acolo cand era inflorita menta si era plin de albine. In plus, cred ca acum, la toate cantoanele silvice, se gasesc stupi.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: apicultura naturala o alternativa viabila pe termen lung

Mesajde Adi Hodis » 13 Ian 2015, 04:59

thomas scrie:Apicultura naturala sau bio inseamna ca albinele traiesc cat mai aproape de mediul lor natural, adica:
...

Sunt apicultori care stiu mult mai multe la capitolul apicultura bio si poate chiar o practica. Totusi forumul contine putine informatii la capitolul acesta.

Intrebarea pe care o am este: O stupina gandita dupa aceste principii bio, poate supravietui si se poate dezvolta cat mai bine ca total cat si ca familie?

Am vazut oameni care chiar produc miere destula cu stupi intretinuti in sistem cat mai natural.

Thomas te salut,
daca vrei apicultura bio in Romania, apai sansele sint mici. Eventual in Siberia s-au alte zone dar la noi a mai ramas doar zona montana ... nechimizata atit de mult ca agricultura. Dar si acolo se fac tratamente la paduri.

Apicultura bio s-a incercat cu niste ani in urma si la noi. Era o firma din Cluj, Ecoinspect parca care-si cauta adepti. Si-a si gasit destui, ca cica, preturile la bio erau mai mari. Dar datorita tratamentelor impuse, populatia stupilor a scazut drastic. Productia asisderea ... pina intr-acolo ancat s-a ajuns la venituri mai mici decat in sistem clasic. Si asa ca, apicultorii au renuntat la ... bio.
Probabil ca unii mai sint ,,pe baricade” dar nu cu aceleasi tratamente.

PS
Mi-l amintesc pe profu Ursu, cu bio stupul sau ... cum si-a tras un videoclip in care se vedeau urmele de la 3 benzi de Varachet, pe shubarul de la fundul stupului ... bio. :lol:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: apicultura naturala o alternativa viabila pe termen lung

Mesajde thomas » 13 Ian 2015, 09:02

Inteleg, asa este. E nevoie de timp si zona curata pt a intretine albinele natural si a produce bio. Plus ca sunt multe stupini, mari sau mici si prin zonele uitate de civilizatie..
Chiar cunosc pe cineva care produce bio, dar cand a venit un cumparator din Germania, a zis Nein, fiindca romanul trata cu varachet si mavrirol..
Mai am o nedumerire, vad ca la apicultura naturala nu se practica transvazarea.
Corect ar fi sa lasi familia sa roiasca, sau se pot face roi cu botci de roire sau SL?
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: apicultura naturala o alternativa viabila pe termen lung

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 13 Ian 2015, 09:25

proapis13 scrie:
thomas scrie:Intrebarea pe care o am este: O stupina gandita dupa aceste principii bio, poate supravietui si se poate dezvolta cat mai bine ca total cat si ca familie?

Fara tratamente din partea apicultorului si alea BIO...maxim 2 ani...sa nu zic doua ierni ca e mult :!:


Familiile supravietuiesc fara tratamente prin roire, obtinandu-se o pauza in cresterea puietului. S-a speculat ca albina africana ar datora rezistenta la varroa datorita roirii mai dese. Productivitatea iese din calcul in aceasta situatie.
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: apicultura naturala o alternativa viabila pe termen lung

Mesajde italianu » 13 Ian 2015, 09:57

hntrnth@mailinator.com scrie:
proapis13 scrie:
thomas scrie:Intrebarea pe care o am este: O stupina gandita dupa aceste principii bio, poate supravietui si se poate dezvolta cat mai bine ca total cat si ca familie?

Fara tratamente din partea apicultorului si alea BIO...maxim 2 ani...sa nu zic doua ierni ca e mult :!:


Familiile supravietuiesc fara tratamente prin roire, obtinandu-se o pauza in cresterea puietului. S-a speculat ca albina africana ar datora rezistenta la varroa datorita roirii mai dese. Productivitatea iese din calcul in aceasta situatie.


Ce vrei sa spui cu ,,albina africana"?
Pte ca daca spuneai africanizata ,e alta mincare de peste!
Africanizata,scapa de varroua,nu atit roirii ,,mai" dese ci agresivitati crescute!
S-au facut experiente acum citiva ani ,in Franta,cu anumite stupine unde nu s-a facut nici un tratament!
Multe au rezistat 3-4 ani ,dupacare paduchele a invins!
Citeva au supravietuit si s-a remarcat,printre altele ca aveau un grad mai ridicat de agresivitate! Rasa folosita era a.m.melifica!
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: apicultura naturala o alternativa viabila pe termen lung

Mesajde proapis13 » 13 Ian 2015, 10:00

Ieri am cunoscut un apicultor care a avut in 2013o oportunitate de lucru le care nu a ratat-o
I s-a oferit un post bine platit in Anglia si nu a zis nu si bine a facut
A trebuit sa fie acolo pe 1 septembrie 2013 si nu a mai venit in tara pana in septembrie 2014
In aceasta perioada NIMENI nu i-a umblat la albine cu atat mai putin sa-i trateze stupii

Nu s-a tras miere nu nimic,familiile s-au comportat normal si le-a gasit si cu rezervele de iarna stranse
NU pot sa divulg locatia,este undeva in zona montana din Mehedinti si am primit promisiunea ca la vara
cand vine in concediu pot sa-i vizitez stupina si daca am noroc pot sa nu plec cu mana goala de la el
Acum stupina este arendata unui apicultor din zona
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: apicultura naturala o alternativa viabila pe termen lung

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 13 Ian 2015, 10:08

italianu scrie:
hntrnth@mailinator.com scrie:
proapis13 scrie:
thomas scrie:Intrebarea pe care o am este: O stupina gandita dupa aceste principii bio, poate supravietui si se poate dezvolta cat mai bine ca total cat si ca familie?

Fara tratamente din partea apicultorului si alea BIO...maxim 2 ani...sa nu zic doua ierni ca e mult :!:


Familiile supravietuiesc fara tratamente prin roire, obtinandu-se o pauza in cresterea puietului. S-a speculat ca albina africana ar datora rezistenta la varroa datorita roirii mai dese. Productivitatea iese din calcul in aceasta situatie.


Ce vrei sa spui cu ,,albina africana"?
Pte ca daca spuneai africanizata ,e alta mincare de peste!
Africanizata,scapa de varroua,nu atit roirii ,,mai" dese ci agresivitati crescute!
S-au facut experiente acum citiva ani ,in Franta,cu anumite stupine unde nu s-a facut nici un tratament!
Multe au rezistat 3-4 ani ,dupacare paduchele a invins!
Citeva au supravietuit si s-a remarcat,printre altele ca aveau un grad mai ridicat de agresivitate! Rasa folosita era a.m.melifica!


Ideea e ca albinele rezista in primul rand prin roire iar mai apoi VSH.

http://scientificbeekeeping.com/managin ... realities/

Ui aci unul care foloseste exclusiv pauza de puiet ca si tratament:
http://www.mdasplitter.com/

Day 38: All fertile varroa mites enter day 8 of new queen’s brood, killing the larvae and themselves

http://www.mdasplitter.com/docs/IBA%20K ... rt%201.pdf

... insa sursa lui de castig este vanzarea de roiuri :D
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: apicultura naturala o alternativa viabila pe termen lung

Mesajde thomas » 13 Ian 2015, 19:03

Daca ati gasit cumva documentarele institului apicol german, puteti observa ca spun destul de des in observatiile lor ca pauzele de puiet afecteaza dezvoltarea si evolutia varroua. Cu toate ca ei tratau si chimic si preferau roiuri pachet..
In schimb, albinele africane cum se apara de varroua? poate si printr.o trasatura putin comentata: curatenia.
Din cate stiu, caucaziana este destul de agresiva, dar sunt putine date despre ea, mai ales despre familiile din salbaticie si cat de rezistente sunt la varroua.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori


cron