Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: furetto

Mesajde dismas » 21 Feb 2015, 00:38

:?: Am și eu o intrebare: am cumpărat un furetto italian și am auzit ca de la uleiul de parafina se înfundă serpentina. Este adevarat? Ce este mai bun: uleiul de parafina, gazul lampant, petrolul distilat, lichidul de aprins cărbunii? Uleiul de parafina este mai bun pentru albine, dar pentru funcționarea aparatului?
dismas
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Iun 2012, 13:28

Re: furetto

Mesajde un OM » 21 Feb 2015, 00:41

Tot uleiul de parafina este mai bun.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: furetto

Mesajde dismas » 21 Feb 2015, 20:12

Folosiți furetto din acesta model italian?
dismas
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Iun 2012, 13:28

Re: furetto

Mesajde oroles » 01 Apr 2015, 16:17

De unde luati teava de cupru petru Furetto? Se merita sa ti-l faci singur (ca performanta)? E comparabil ca performanta cu unul cumparat?
Pana acum am gasit asa:
1. Pompita metalica -10 lei
2. Arzator cu butelie - 55 lei (banuiesc ca o butelie se duce numai pentru indoirea tevii).

Nu am gasit tubul pentru serpentina si teava pentru serpentina. Eu am varojet, doar ca voiam sa iau ceva mai rapid.

Multumesc!
oroles
 
Mesaje: 149
Membru din: 31 Oct 2014, 21:53
Localitate: Moinesti / Bacau

Re: furetto

Mesajde danielmihai » 01 Apr 2015, 17:31

oroles scrie:De unde luati teava de cupru petru Furetto? Se merita sa ti-l faci singur (ca performanta)? E comparabil ca performanta cu unul cumparat?
Pana acum am gasit asa:
1. Pompita metalica -10 lei
2. Arzator cu butelie - 55 lei (banuiesc ca o butelie se duce numai pentru indoirea tevii).

Nu am gasit tubul pentru serpentina si teava pentru serpentina. Eu am varojet, doar ca voiam sa iau ceva mai rapid.

Multumesc!

Teava cupru-De*eman.Se merita.Performanta...depinde cat esti de priceput si atent la detalii.
Du-te la strungar pentru celelalte accesorii sau improvizeaza ceva.
Avatar utilizator
danielmihai
 
Mesaje: 269
Membru din: 24 Oct 2012, 11:18
Localitate: Alexandria

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori