Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: furetto

Mesajde csabio » 11 Noi 2013, 21:13

Salut tuturor, stie cineva ce dimensiune are teava de cupru din spirala de la un furetto? vreau sa incerc sa-mi confectionez unul.
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: furetto

Mesajde cristi_vidican » 12 Noi 2013, 06:14

Atenție foarte mare la acest aparat.
Cunosc cazuri, și nu unul, care și-au zăpăcit albinele cu el.
Dozele se fac după ureche, unii pun și dublu față de alții - vorbesc despre aceeași substanță.
Un prieten a folosit VF în vaporizator.
Dacă eu tratez prin metoda clasică cam 60 de stupi cu o sticluță, lui i-a ajuns la 30 de stupi. :o
Le-a dat să le fie!
mulți se plâng că au albină puțină în stupi în toamna aceasta. Îi întreb cu ce au tratat și-mi zic că au dat cu vaporizator, cu substanțe în diferite concentrații, fiecare altă concentrație.
Nici unul nu mai folosește VF și Mavrirol.
Poate mă înșel eu, dar cred că la mulți este o mare legătură între acest vaporizator și populația mică peste iarnă. Vorbesc de stupii care arătau bine prin august. Acum nu.
Nu am făcut cercetare în domeniul acesta, doar am observat un fir roșu la toți - vaporizatorul sau Klartanul dat cu sticla prin dopul găurit sau ceva similar.
Eu nu zic că vaporizatorul nu e bun, dar are multe variabile, care-ți pot da peste cap toată stupina.
Din nefericire, pt mulți, acum e târziu.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: furetto

Mesajde akmm » 12 Noi 2013, 09:36

csabio scrie:Salut tuturor, stie cineva ce dimensiune are teava de cupru din spirala de la un furetto? vreau sa incerc sa-mi confectionez unul.

Nu recomand.Pentru inspiratie insa, revedeti imaginile:
https://www.google.ro/search?q=Burgess+ ... 24&bih=677
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: furetto

Mesajde florinapi » 12 Noi 2013, 09:38

Folosesc vaporizatorul de 5 ani,originalul,si stupii sunt mai frumosi ca nici o data.Nu cred ca vaporizatorul in sine este problema,ci mai de graba modul de folosire.
Dar totusi,nu cred ca populatiile mai scazute au legatura cu vaporizatorul,mai de graba cred ca este un cumul de factori.
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: furetto

Mesajde csabio » 12 Noi 2013, 11:29

Domnilor,eu am incercat si alte metode de ex acid ox. pe care chiar dupa metoda d-lui akmm am testato si a mers.Daca respectam dozele corect si a fost deja testat si de altii nu are voie sa dea gres. Cristi tre sa incercam sa vedem daca merge sau nu. Am cumparat de la obi o pompita de ulei pe care l-am masurat cu ajutorul unei seringi,exact un mililitru stropeste la o apasare.Teava de cupru am primit, la piata obor am cumparat un storcator vechi de rosii pentru bulion de la care partea de sita are forma unui tub cu multe gaurele . Deci am tot, mai vad si mai citesc apoi cand ma pupa MUZA ii dau drumul. :D Interesant ca nu am gasit pe forum o descriere despre confectionarea DIY al unui asemenea aparat.
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: furetto

Mesajde almasel » 12 Noi 2013, 20:14

iunicu scrie:Pompita aia este o pompita de ungere pentru ulei. Functioneaza foarte bine si fara garnitura. Iti poti confectiona o garnitura singur sau poti cumpara o alta pompa pentru piese cu numai 10 lei din comert.


Iunicule, unde gasesc si eu o pompa modelul asta? A mea s-a cam dus (picura pe la imbinarea cu serpentina, am improviat o lipitura), am intrebat in stanga si in dreapta, si la firma de la care am cumparat aparatul si la altele care aduc vaporizatoarele din Serbia... nimic.
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: furetto

Mesajde csabio » 12 Noi 2013, 21:56

Azi am inceput sa construiesc scula. Spirala mi-a dat de lucru,trebuie incalzit bine pana se inroseste si apoi racit brusc pentru a se putea modela mai usor. De mers merge,tre sa inlocuiesc legaturile din sarma pe ceva tabla cu suruburi sa fie mai elegant si sa racordez pompita de ulei .
Fişiere ataşate
20131112_204200.jpg
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: furetto

Mesajde csabio » 12 Noi 2013, 22:11

Si in functiune.
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: furetto

Mesajde csabio » 13 Noi 2013, 14:00

De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: furetto

Mesajde echo » 04 Dec 2013, 17:46

echo scrie:Multi folosesc gaz lampant, petrol, lichid de aprins carbunii, etc... Substante cu un punct de aprindere scazut (flash point) care la trecerea prin serpentina incinsa creaza o micro-explozie, mai ales la prima trecere cand pe serpentina mai este aer. Asta duce la distrugerea serpentinei din cupru si deasemenea la depunerea de reziduuri pe serpentina, rezultate din ardere.
Lichidul indicat pentru acest aparat, indiferent ca e Furetto original, Fogger, sau o copie, este uleiul de parafina. Aceasta pentru ca este mult mai lipsit de impuritati si in principal pentru ca are un punct de aprindere mult mai ridicat.


revenind la cele de mai sus, pentru a vedea diferenta intre cele 2 lichide, aveti pentru comparatie nivelul flash-point (nivelul la care o substanta emana liber vapori) si cel de auto-aprindere a celor 2 substante:

- ulei de parafina - flash point - 230 C / auto-aprindere - nu se cunoaste

- lichid de aprins carbunii (light spirit) - flash point - 38 C / auto-aprindere - 234 C

Deci daca uleiul de parafina abia formeaza vapori la 230 C, lichidul de carbuni se autoaprinde la acea temperatura.... Exact ce vorbeam mai sus.
Sursa - MSDS pentru fiecare produs.
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: furetto

Mesajde iunicu » 04 Dec 2013, 21:39

almasel scrie:Iunicule, unde gasesc si eu o pompa modelul asta? A mea s-a cam dus (picura pe la imbinarea cu serpentina, am improviat o lipitura), am intrebat in stanga si in dreapta, si la firma de la care am cumparat aparatul si la altele care aduc vaporizatoarele din Serbia... nimic.


Ar trebui sa o gasesti la ferometal. Eu am vazut prin toate pietele pe la tarabele de "rusi"
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: furetto

Mesajde almasel » 06 Dec 2013, 18:51

iunicu scrie:
almasel scrie:Iunicule, unde gasesc si eu o pompa modelul asta? A mea s-a cam dus (picura pe la imbinarea cu serpentina, am improviat o lipitura), am intrebat in stanga si in dreapta, si la firma de la care am cumparat aparatul si la altele care aduc vaporizatoarele din Serbia... nimic.


Ar trebui sa o gasesti la ferometal. Eu am vazut prin toate pietele pe la tarabele de "rusi"


Multam de informatie!
Pe la mine-s mai putini rusi... gasesti moldoveni, unguri, sarbi, mai rar cate un banatean... mai caut!!! :lol:
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: furetto

Mesajde jenica67 » 06 Dec 2013, 19:03

almasel, si la mine am gasit la Resita la piata de vechituri. Dar este noua, era un nene cu ele. Eu am luat una din metal, nu din plastic, a fost vre-o 25 lei, daca nu ma insel. Apropo ei zic ca sunt rusi, ca aia din piata cu varza de Belint, si ei nici nu au vazut localitatea. :lol:
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: furetto

Mesajde almasel » 06 Dec 2013, 19:10

jenica67 scrie:almasel, si la mine am gasit la Resita la piata de vechituri. Dar este noua, era un nene cu ele. Eu am luat una din metal, nu din plastic, a fost vre-o 25 lei, daca nu ma insel. Apropo ei zic ca sunt rusi, ca aia din piata cu varza de Belint, si ei nici nu au vazut localitatea. :lol:


Pe aici prin Lugoj sunt oameni cu mama olteanca, tata moldovean, dar se considera banateni get beget!!! :lol:
La un moment dat apartenenta la ceva (aiurea, la orice!), o sa ne omoare :lol:
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: furetto

Mesajde stancu marin » 06 Dec 2013, 19:28

pompita asta de ulei la fel ca cele din prezentarile anteroare am gasit la un magazin din localitate la incredibila suma de 5 lei
Avatar utilizator
stancu marin
 
Mesaje: 42
Membru din: 21 Oct 2012, 11:40
Localitate: bals

Re: furetto

Mesajde CONSTANTIN » 08 Dec 2013, 07:57

Pompita de ulei gasiti la mai toate magazinele cu piese auto...
CONSTANTIN
 
Mesaje: 30
Membru din: 27 Noi 2011, 09:44
Localitate: Focsani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori