Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: furetto

Mesajde un OM » 05 Oct 2014, 21:40

Din cauza unor probleme tehnice sunt la a treia spirala la aparatul meu de vaporizare. Dupa spirala originala a aparatului m-am orientat catre conducta de lichid de frana pentru vechea dacie, cu diametrul de 5. Am decalit conducta aruncandu-o in foc, apoi in apa rece. Am modelat-o mai usor.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: furetto

Mesajde akmm » 06 Oct 2014, 08:37

Ori am citit eu pe sarite ori nu s-a spus si o fac eu.
Originalul Furetto sau Fogger au tevile rulate pe un miez de ceramica asemenea celor de resou.Prin acest miez iese gazul iar gaurile sunt atat de fine incat flacara este ca o patura.
Nu mai spunem si faptul ca miezul in sine se incalzeste si este regulator de temperatura.
Spun acest lucru deoarece am facut si eu o serpentina din cupru insa nu am fost multumit.Cred ca musai trebuie si duza de la capatul serpentinei.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: furetto

Mesajde igo1 » 06 Oct 2014, 09:08

Da am văzut și eu ca spirala e înfășurată pe un cilindru însă din poze nu se văd detalii. Eu am încercat cu o teava tot de cupru însă negaurita și nu merge. Iese doar ulei încins pe serpentina. O rezolvare ar fi.daca teava din care se face spirala ar fi mult mai groasa în carne. Atunci ar păstra mai bine temperatura ridicata și ar compensa lipsa cilindrului de ceramica.
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: furetto

Mesajde csabio » 09 Oct 2014, 21:06

Eu am facut spirala dintr-o teava de cupru de la aer conditionat,are carnea mai groasa si nu se topeste ,gaureste de la flacara.
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: furetto

Mesajde igo1 » 11 Oct 2014, 22:08

E mai bun. Eu astăzi am făcut la albine un tratament și a mers bine însă furtunul de alimentare al pompitei nu ajunge pana pe fund și Cum am făcut doar 40 ml de amestec. Am avut probleme ca nu baga bine tot timpul dar îl voi prelungi și îl voi poziționa înspre marginea recipientului și nu pe mijloc așa Cum e acum. Vedeți ca de la apă ruginește Arculetul din pompita sa nu clătiți cu apa. Sa mai vina cineva cu idei va rog. De exemplu cine ne poate spune cu ce a înlocuit cilindrul de ceramica din mijloc? Chiar dacă merge și fără el tot trebuie un element de sprijin pt spirala ca altfel se deformează. Eu am încercat cu teava care intra direct pe diuza arzătorului însă nu e bine. Nu se mai încinge uleiul atât de tare ca sa vaporizare.m-am gândit sa infiletez cumva unu șurub subțire direct în diuza și pe el sa se sprijine spirala dar mie teama ca voi strica arzătorul.
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: furetto

Mesajde vulpea » 12 Oct 2014, 19:29

incearca sa faci fumigatia cum o face mmlm din Serbia-Torac(mi se pare mult mai simpla si mai practica).am doua sugestii pentru aparat:1.fa serpentina rasucind-o pe un con si atasazo cu diametrul mare spre arzator(poti sa dai si flacara mai mica);2.teava de cupru turteste-o complect la un capat(daca vrei,poti sa indoi si la 90 grade),apoi umple cu nisip(ciocaneste pe lateral ca sa se aseze nisipul cat mai compact)si dupa aceea poti sa o spiralezi fara a avea probleme cu sectiune ingustata(atentie:dupa ce ai umplut teava complect cu nisip e musai sa inchizi teava ca la celalalt capat).cand faci spiralarea poti sa in calzesti teava ca sa lucrezi mai usor.dupa ce ai facut spirala tai partea turtita de la un capat,iar la celalalt capat-iesire lasi partea turtita ca pe o diuza.succes.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: furetto

Mesajde Florin Dobre » 12 Oct 2014, 19:41

Exista niste scule pentru indoit teava de cupru. Am montat cativa ani instalatii de climatizare. Puteti face spirele respective la un meserias care lucreaza la o astfel de firma si dispune de scule. :idea:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: furetto

Mesajde igo1 » 13 Oct 2014, 00:10

Iată spirala rulat pe o coada de matura apoi micșorat diametrul fiecărui inel în mână. După ce a fost încălzită și introdusa în apa rece. Dar altceva eu Ziceam. Stand pur și simplu în aer, fără punct de sprijin, când se încinge se înmoaie.
Fişiere ataşate
2014-10-13 00.05.47.jpg
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: furetto

Mesajde vulpea » 13 Oct 2014, 01:05

o tabla mai groasa(1mm?)indoita sub forma de V,montata sub spirala si fixata de ,,gura,,lampii de gaz.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: furetto

Mesajde dacianu11 » 11 Ian 2015, 00:43

Ce diametru trebuie sa aibe teava pentru serpentina? Ma refer la interiorul tevii....
Avatar utilizator
dacianu11
 
Mesaje: 81
Membru din: 06 Mai 2013, 00:27
Localitate: Giarmata Timis

Re: furetto

Mesajde EugenVoinea » 11 Ian 2015, 10:04

Teava pt. serpentina are D.ext.=6mm,iar lungimea de aproximativ 1,3m.
..."Invata de la vultur cand umerii ti-s grei Si dute la furnica sa vezi povara ei''... din lirica norvegiana.
Avatar utilizator
EugenVoinea
 
Mesaje: 102
Membru din: 14 Oct 2011, 17:57
Localitate: CRAIOVA

Re: furetto

Mesajde dacianu11 » 11 Ian 2015, 10:41

Multumesc! Ma pun sa "bag" si eu un furetto...
Avatar utilizator
dacianu11
 
Mesaje: 81
Membru din: 06 Mai 2013, 00:27
Localitate: Giarmata Timis

Re: furetto

Mesajde jenica67 » 11 Ian 2015, 20:19

igo1, eu zic ca ai facut-o prea compacta si ajunge la temperatura prea mare. Eu am facut-o mai larga si nu se imoaie, dar trebuie sa o las cam 20-30 de secunde, intre doua pufuri.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: furetto

Mesajde dacianu11 » 11 Ian 2015, 22:00

Are vreun efect anume diametrul spirelor si distanta dintre ele? Daca da, care?

....si care trebuie sa fie distanta dintre prima spira si capul de la lampa?
Avatar utilizator
dacianu11
 
Mesaje: 81
Membru din: 06 Mai 2013, 00:27
Localitate: Giarmata Timis

Re: furetto

Mesajde Apismella » 12 Feb 2015, 19:25

Eu folosesc teava de la radiator frigider. foarte bine!este din fier.
Apismella
 
Mesaje: 4
Membru din: 19 Ian 2012, 20:51

Re: furetto

Mesajde albinateob » 13 Feb 2015, 12:37

csabio scrie:Domnilor,eu am incercat si alte metode de ex acid ox. pe care chiar dupa metoda d-lui akmm am testato si a mers.Daca respectam dozele corect si a fost deja testat si de altii nu are voie sa dea gres...

Se poate sa detaliati aceasta metoda?
daruind vei dobandi
http://teostupina.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
albinateob
 
Mesaje: 25
Membru din: 25 Feb 2011, 11:01
Localitate: Pitesti, jud. Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori