Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: furetto

Mesajde csabio » 08 Dec 2013, 10:19

Eu am cumparat pompita de pe internet magazin cu scule .ro 7 lei. Va confirm si eu cele spuse mai sus despre punctul de aprindere al lichidului de aprins carbune,pur si simplu explodeaza in serpentina si produce o presiune mare si asupra pompitei aceasta duce la scurgerea solutiei pe maini.
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: furetto

Mesajde jenica67 » 09 Dec 2013, 08:00

In cazul asta este nevoie de o supapa de sens, intre pompita si serpentina, care sa nu mai dea voie, reintoarcerea lichidului inapoi. Asta formata dintr-un este un corp, in care se gaseste o bila si un arc, respectiv un con de etansare al bilei.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: furetto

Mesajde echo » 09 Dec 2013, 08:41

Pai care e logica in a complica un aparat cand putem doar folosi lichidul care trebuie... ???
Instructiunile la Furetto original spun clar - ulei de parafina !

Daca lichidul ala de aprins carbunii se aprinde, oare nu cauzeaza in nici un fel si substantei active ??? :shock: :!: :?:
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: furetto

Mesajde akmm » 09 Dec 2013, 08:53

La aceasta pagina avem prezentarea/livrarea produsului: Ulei de parafina.
Achizitionarea lui evita multe din discutiile de pe acest topic.
Hai sa nu mai inventam lucruri inventate.
http://www.chimicaleonline.ro/chimicale-diverse
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: furetto

Mesajde csabio » 10 Dec 2013, 09:57

Multumesc,am facut comanda.Am sa revin dupa primirea coletului si dupa incercarea masinariei cu ulei de parafina.
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: furetto

Mesajde csabio » 10 Dec 2013, 10:00

Adresa corecta a pompitei http://www.emagazinuldescule.ro/scule-s ... -0690.html ups nu mai au pe stoc la momentul de fata.
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: furetto

Mesajde stancu marin » 12 Dec 2013, 20:34

in craiova unde se poate gasi taktik?
Avatar utilizator
stancu marin
 
Mesaje: 42
Membru din: 21 Oct 2012, 11:40
Localitate: bals

Re: furetto

Mesajde almasel » 12 Dec 2013, 20:42

stancu marin scrie:in craiova unde se poate gasi taktik?


Cauta in magazinele online de pe net. Nu dau adrese... sa nu fac publicitate.
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: furetto

Mesajde csabio » 14 Dec 2013, 23:17

Am primit uleiul de parafina si este superior lichidului de aprins carbune.Nu se mai scurge solutia din pompita din cauza suprapresiunii ca si la lich. de carbune.Singura problema este pretul si taxa de curier, scump dom-le scump ;)
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: furetto

Mesajde gica.mosu » 14 Dec 2013, 23:28

COBI,dai un baaan dar stai in fataa ;) Dar zi-mi te rog de ce scoate asa mult fum ca locomotiva??? rezultatele tratamentelor(eficienta lor) difera de metodele clasice???
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: furetto

Mesajde stancu marin » 15 Dec 2013, 20:20

am gasit ulei de parafina la o farmacie din oras la pretul de 23 lei ,am luat 400gr ,atit a avut si a mai comandat 2kg la ploiesti si in citeva zile vine,am facut probe si merge bine
Avatar utilizator
stancu marin
 
Mesaje: 42
Membru din: 21 Oct 2012, 11:40
Localitate: bals

Re: furetto

Mesajde csabio » 17 Dec 2013, 22:20

Sarutmana Nea Gica ! aparatul pentru mine este un "prototip" inca nu stiu multe despre eficienta, din filmulete si postari cred ca va fi bun. Dumneavoastra stiti ca am multe pe cap:copii, livada si loc de munca.Prin acest aparat vreau sa castig timp la efectuarea tratamentelor si nu numai,sper ca si efectul v-a fi pe masura.
Stima. Ps. inca nu am mutat roii intr-un singur stup. time it"s money.
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: furetto

Mesajde akmm » 18 Dec 2013, 09:29

Uite ca varsta imi da sansa de a rememora cateva vorbe,,de atunci"".
Pentru ca in toata tara, omul simplu era privat de a se bucura de roadele muncii sale, ceea ce mai era de vandut dandu-se pe sub mana la cei alesi, iesise o vorba: cat de scump, dar sa fie dom'le.
Uite ca traim acele timpuri, ''este de toate'', bani sa ai.Iar banii, i-ai de unde nu-s.
Stiu ca e greu de acceptat insa banii nu-i dator sa tii-i dea nimeni.Banii se castiga.Prin munca (mai putin).
Faptul ca iti poti imagina diferite modalitati de a-i castiga precum ca ai si mijloacele de a o face, e lucru mare.
La noi producatorul/creatorul, in loc sa fie lasat in pace pentru ca se descurca si singur. e obligat sa mai ia in spate si cativa dornici sa se inmulteasca.Tot raul inspre bine, societatea evolueaza.Oameni nostalgici in stare sa povesteasca toate neadevarurile, sau adevarurile percepute de ei, sa-si vada de drumul lor si sa nu mai incurce sperantele.Viitorul nostru nu sta in trecut ci in intelegerea prezentului.Parerea mea.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: furetto

Mesajde csabio » 24 Dec 2013, 16:59

Domnule Inginer, postarea d-voastra m-a picat la examen :) , a trebuit sa citesc de 3 ori ca sa imi dau seama despre cine si despre ce a-ti scris. Despre oamenii nostalgici .... avem nevoie de nostalgie si pasiune ca sa pastram dragostea fata de apicultura si albine.Din pacate prezentul ne obliga sa ne grabim si sa nu mai avem timp de lucruri facute bine si utile. Nu demult am urmarit un film pe youtube despre apicultura in toata lumea si arata cum se fac roiurile in state, groaznic ce am vazut m-a socat. Bine era o ferma cu 4 mii de familii. Si tipu zicea ca bunu-sau de la cine a preluat ferma s-ar ingrozii de la atata cruzime. Oare cum e bine ? Cu atata automatizare si modernizare ? dar nici fara nu merge.
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: furetto

Mesajde mihai33 » 27 Dec 2013, 00:24

am vazut si eu filmuletul,...vai de albinutele alea!
sa revin, mi-am confectionat si eu un aparatel...am incercat cu gaz lampant si functioneaza bine,..ca masura sigura am folosit siringa gradata de 5 ml,...daca pompita imi scoate exact 1 ml,..inlocuiesc siringa..daca nu...prefer dozajul exact, altfel putem ajunge la vorbele lui cristi v.
eu ma numar printre cei cu 200+ de stupi...si nu ma deranjeaza daca mai pierd 1h in plus pt tratament.
la o discutie telefonica cu kamy, referitoare la gaz/petrol apa...sfatul sau apa...eu pledez pt apa,..numai ca trebuie sa vad cum rezolv racirea aburului...dupa craciun il sun ca nu am stare!
Apicultura este o arta, multi pot desena, dar putini isi pot vinde lucrarile!!!
mihai33
 
Mesaje: 232
Membru din: 06 Dec 2011, 01:56
Localitate: italia

Re: furetto

Mesajde csabio » 27 Dec 2013, 17:19

merge si cu apa?
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: gxg şi 56 vizitatori