Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: albine foarte , foarte agresive ! cauza ?

Mesajde alt stupar » 10 Apr 2011, 10:08

Ei, au miere lichida de numa` s-o poata mesteca :D
precum ratza la inghesat, bag 1,5 l invert tot la 3-4 zile.
Numai ca de 2 zile bate un vant de te taie, ceva de groaza ! Aseara, in pavilion fiind, il simteam cum se balanseaza, efectiv!
Si nu le-o fi nici lor usor... puzderie de albine cu saculeti de polen aruncate prin iarba
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: albine foarte , foarte agresive ! cauza ?

Mesajde dorindafi » 10 Apr 2011, 10:18

:mrgreen: am shi eu o familie care in momentul in care ridic podishorul ma capiaza cu intzepaturile
fara afumator nu mai indraznesc sa ma apropi de el
are hrana,e bine zic eu populat [7rame ] dar e dilimandros rau :lol:
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: albine foarte , foarte agresive ! cauza ?

Mesajde Geangu Cristian » 10 Apr 2011, 10:37

Am citit intr-o carte veche cum ca e bine s-a dai un puf de fum prin urdinis inainte de a desface podisorul am pus in practik asta si am observat k da un rezultat bun iar dupa ce scot podisorul dau doar dak sunt agitate altfel nu vad la unele colonii k se agita mai tare in val de fum foarte intens mai ales la miscari bruste si accidentale
Avatar utilizator
Geangu Cristian
 
Mesaje: 93
Membru din: 29 Mar 2011, 20:46
Localitate: Valenii de Munte jud PH

Re: albine foarte , foarte agresive ! cauza ?

Mesajde ADITZU » 10 Apr 2011, 14:08

trag o concluzie din cele expuse anterior de colegi si din putina mea experienta ca factorii care sporesc agresivitatea albinelor sunt in primul rand vremea neprielnica , cauzand stres , lipsa unui cules potrivit , si implicit rezerve de hrana putine in comparatie cu puietul existent , interventia apicultorului " stangace " , care toate la un loc cred eu dau albinelor comportamentul agresiv . Sper ca odata indreptate aceste lucruri , si albinele sa-si schimbe comportamentul altfel nu-mi ramane decat solutia de a schimba matca insa nu prea ma pricep si totusi cred in linistirea lor in viitorul apropiat
Multi bazaie precum albina , dar se mira ca nu iese miere
Avatar utilizator
ADITZU
 
Mesaje: 173
Membru din: 08 Mar 2011, 05:45
Localitate: com. Gratia , jud. Teleorman

Re: albine foarte , foarte agresive ! cauza ?

Mesajde neculai.luca » 10 Apr 2011, 16:12

ADITZU scrie:trag o concluzie din cele expuse anterior de colegi si din putina mea experienta ca factorii care sporesc agresivitatea albinelor sunt in primul rand vremea neprielnica , cauzand stres , lipsa unui cules potrivit , si implicit rezerve de hrana putine in comparatie cu puietul existent , interventia apicultorului " stangace " , care toate la un loc cred eu dau albinelor comportamentul agresiv . Sper ca odata indreptate aceste lucruri , si albinele sa-si schimbe comportamentul altfel nu-mi ramane decat solutia de a schimba matca insa nu prea ma pricep si totusi cred in linistirea lor in viitorul apropiat

Ai sintetizat corect cele spuse de colegi şi poţi spera ca această familie foarte agresivă să redevină blândă ( înţeleg că n-a fost aşa dintotdeauna , deci nu e neapărat un soi genetic agresiv, iar vremea neprielnică şi lipsa de nectar nu le-a făcut şi pe celelalte la fel de agresive).
Am întâlnit şi eu de-a lungul timpului astfel de comportamente , dacă familia a fost harnică peste medie am lucrat cu ea mai cu grijă, adică masca pe figură, oţet pe mâini, afumătorul în funcţie, 2-3 fumuri pe urdiniş înainte de-a deschide stupul, desfăcut podişorul uşor, fără pocnituri, pe cât se poate fără a strivi albine şi ne-am suportat.Cam orice familie se irită cănd expirăm pe rama cu albine, chiar dacă ne-am spălat pe dinţi :D .Dacă familia respectivă era sub medie de harnică îi schimbam matca. Deobicei se rezolva problema după shimbarea generaţiilor.
Am întâlnit în august anul trecut un comportament foarte nefiresc la o familie : nu erau agresive albinele de pe rama examinată , în schimb la un moment dat ieşeau năvală pe urdiniş şi vâjâiau în jurul stupului, mă trezeam cu ele pe picioare, bineînţeles că şi înţepau. Nu înţelegeam de ce. Apoi am făcut legătura, cam mulţi lupii albinelor se dădeau la urdinişuri iar familia asta reacţiona instantaneu la orice alarmă. Acum în primăvară se comportă normal, e liniştită.
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai !(dar nu fi leneş!)
Avatar utilizator
neculai.luca
 
Mesaje: 141
Membru din: 09 Apr 2011, 22:20
Localitate: Băiţa, Maramureş

Re: albine foarte , foarte agresive ! cauza ?

Mesajde ADITZU » 10 Apr 2011, 21:07

asa este era una din familiile linistite de fapt am avut familii linistite la care ma incumetam sa umblu si fara masca nu este o problema genetica sper ca ele sa isi revina odata cu imbunatatirea conditiilor de cules si de vreme ;)
Multi bazaie precum albina , dar se mira ca nu iese miere
Avatar utilizator
ADITZU
 
Mesaje: 173
Membru din: 08 Mar 2011, 05:45
Localitate: com. Gratia , jud. Teleorman

Re: albine foarte , foarte agresive ! cauza ?

Mesajde kio » 11 Apr 2011, 22:23

Aditzule,

Ce treaba ai tu cu albinele de la urdinis (sau ele cu tine)?
Nu cumva umbli la stup prin fata lui??? :o
Avatar utilizator
kio
 
Mesaje: 28
Membru din: 10 Apr 2011, 08:17
Localitate: Fieni

Re: albine foarte , foarte agresive ! cauza ?

Mesajde Bambucha » 12 Apr 2011, 08:39

Intervin cat mai putin in cuib, doar cand se impune adaug o rama langa cuib, la 3 zile pliez folia pe un colt si torn sirop din ceai de plante + protofil + startovit. Albine blanzi, cateva intepaturi nu se pun :P
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: albine foarte , foarte agresive ! cauza ?

Mesajde Adi Hodis » 12 Apr 2011, 09:06

Bambucha scrie:... Albine blanzi, cateva intepaturi nu se pun :P

Da' asta ... se pune ?.
Ieri am facut a 3-a aplicare de tratament cu Klartan si nu m-a intzepat nici o albina ... e ceva, nu ?. :)
Tzinand cont ca eu deschid stupii si aplic solutzia sub si pe rame, adica pe albine ( in mijlocul cuibului si deasupra lui ) ... shansele de intzepare sint mai mari decat in cazul verticalilor la care tratez doar deasupra ramelor ... si sa nu primesc macar o intzepatura ... asha, de dor. :D
Da las' ca numa maine nu-i poimaine si infloreshte rapitza ... apoi o'm vide cum o fi :roll: :P
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: albine foarte , foarte agresive ! cauza ?

Mesajde ADITZU » 13 Apr 2011, 14:19

kio scrie:Aditzule,

Ce treaba ai tu cu albinele de la urdinis (sau ele cu tine)?
Nu cumva umbli la stup prin fata lui??? :o

nu doamne fereste doar de nebun nu sunt si eu , ci numai prin simplu fapt ca trec prin fata stupului respectiv le pune pe atac , iar in ziua in care au atacat eu eram in lateralul stupului numai ca ele erau in stare sa intre si in casa dupa mine s-a mai rezolvat problema intr-un final am reusit si am bagat o rama cu vreo 3 kg de miere descapacita dupa diafragma cand se indreapta vremea am sa vad ce va fi cu el
Multi bazaie precum albina , dar se mira ca nu iese miere
Avatar utilizator
ADITZU
 
Mesaje: 173
Membru din: 08 Mar 2011, 05:45
Localitate: com. Gratia , jud. Teleorman

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 77 vizitatori