Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde mellis » 23 Oct 2017, 16:04

Mai era o poveste cu albinele ce fura oua din alti stupi..
ce rasa de albine aveti ;)?
Sanatace buna.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde balasbebe » 23 Oct 2017, 17:02

Si eu am crezut in povestea cu albina care fura oul din alta lada. Amm gasit astfel de situatiii. O explicatie am gasit de la un stupar care zicea ca albinelepastreaya oul fara sa depuna acellaptissor decat in caz de forta majora si asa se explica povestea cu oul.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde akmm » 24 Oct 2017, 08:35

Albina e o fiinta rea!Fura oua...
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde balu » 24 Oct 2017, 09:49

mellis scrie:Mai era o poveste cu albinele ce fura oua din alti stupi..
ce rasa de albine aveti ;)?
Sanatace buna.

Carpatine(corcituri) ca toata lumea!
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde kovacslg » 24 Oct 2017, 22:24

In 18 oct la ultimul tratament cu VF (fara puiet 100%), facut la 4-5 dupa masa, am observat ici colo albine care veneau cu polen, dar la o familie erau cu zecile///
Anii trecuti am gasit roiuri/fam. slabite, depopulate, in care matca oua din disperare si asa tarziu toamna. Polenul carat fiind un semn ca matca oua, am zis sa verific.

Pe capac scrie: - albina multa.......matca 2015 din stupina proprie. (evit matcile BK / ligustica, in general cele deschise)
Ce am gasit in lada.... o familie puternica, nici vorba de agonie, care avea inca 3 rame de puiet destul de extins, DAR si albine deschise la culoare...
Rezerve puternic diminuate in raport cu celelalte familii, dar suficiente. Se afla pe o vatra cu 25 roi si 50 familii.
Daca vremea va permite in zilele urmatoare voi face si o poza. Fam este marcata si va fi urmarita, roire, si CULES -, sunt curios

Deci, rasa de albina conteaza si familia se comporta atipic in stupina.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde stroe » 25 Oct 2017, 10:32

Stupii ii am langa Dunare . Acum cateva zile din 220 mai aveau puiet cativa. O familie puternica avea inca puiet necapacit dar oua nu, a familie care a regresat si va fi desfintata cu matca 2017 avea si o rama cu puiet proaspat inclusiv oua. Cred ca sunt cateva exceptii si atat. Cam toti aduc polen ,in zona unde a fost puiet au pe ramele centrale destul de mult polen depus in celule.
stroe
 
Mesaje: 313
Membru din: 09 Mar 2011, 19:48
Localitate: Teleorman

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde gica.mosu » 29 Oct 2017, 09:40

...pe 21 oct au pus STOP si roii mei (fam s-au oprit din 10-15 sept)....mai putin un roi care are si acum oua+larvar (control pe 28 oct):mrgreen: ...matca fecundata dupa 2 oct(revin cu poze si amanunte in topic "curiozitati vechi si noi in albinarit=merita)un caz ff rar intalnit de mini :shock:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde filip » 30 Oct 2017, 19:31

Am si eu o curiozitate in lucru:
Am remediat o problema cu o regina epuizata.Regina tanara ponteaza frumos puiet de albina pe ramele inlocuite dar am in stup jumatate trantori,jumatate albine.Sunt curios daca in Februarie mai gasesc trantori :?:
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde gica.mosu » 01 Noi 2017, 22:16

Luni 30 oct am ajutat un apicultor din zona sa impacheteze 3 stupi....la 2 din ei aprox 3kg de albine si harana destula(APROX 20KG fiecare) iar la unul dor 1,2kg de albine,hrana putina(normal pt ca pe 2 rame avea puiet de toate varstele inclusiv capacit :mrgreen: )fiind nevoit sa-l ajut de la ceilalti cu3 r cu miere 8-) Azi 1 nov si la roiul meu de care am scris in MS anterior...am gasit puiet / 2 rame ca'n foto..... :!: Am scos cele 2 rame le-am descapacit puietul si leam pus in alte familii pt a fi curatate=canibalizate :mrgreen:
Fişiere ataşate
20171101_135231.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde DoarEu » 03 Feb 2018, 23:35

Azi,3 februarie 2018,am verificat familiile.Termometrul arata 14 grade la umbra,era un zbor de curatire-orientare de toata frumusetea.
Si...ce am gasit...
Rezerve suficiente
Miere aproape 1/2 cristalizata(da,am prins ceva cules foarte tarziu de FS)
Albina OK(nu mai mult de un sfert de pahar de albina+descapacitura pe fund)
2 stupi cresteau...2...soareci mari si frumosi :lol: , desi au avut gratii,am pus podisorul mai in lateral si a ramas spatiu de "manevra" acolo :oops: :oops:
Iar restul cresteau...2-3 rame cu puiet :shock: :shock:
capacit+oua si larve
Daca nu tine vremea cu noi...turta la putere !!!
Sanatate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde daffid mihailov » 04 Feb 2018, 00:04

La sud de Argeș sau la nord? Din ce zona ești? Iernează numai pe miere de floare?
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde daffid mihailov » 04 Feb 2018, 12:08

Din Brazilia? :!: :?: :lol: am început sa vanam regină minune când problema e la apicultor. Asa e când mai toți au început sa vândă regine 'selectionate'.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde daffid mihailov » 04 Feb 2018, 13:35

Nu rad de dumneata, rad de situație. E prima oara când aud ca ar putea exista la noi în România regine din Brazilia. Nu mi-aș permite sa rad de cineva mai ales când nu cunosc persoana. O zi buna!
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde daffid mihailov » 04 Feb 2018, 14:21

Înțeleg. Asta încercăm sa zic, sunt putini crescători de regine serioși și mulți cauta răspunsul în rasa nu in tehnica apicola. Dar anul asta a fost instabil termic e greu sa tragi o concluzie pe baza de rasa.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde balu » 04 Feb 2018, 20:35

balu scrie:puiet nu mai este de mult, ciudat ,am gasit la un stup, aprox 10 botci, pe mai multe rame, fara sa gasesc matca batrina sau vreo celula de puiet, fie el si trintori. Cum a fost posibil ca matca sa oua 10 celule, dupa ce intarcase demult :) ,
acum vreo 3 zile am gasitmatca virgina, botcile roase, in unele erau matcile moarte inuntru, alte botci eraurase la virf, deci eclozasera mai multe!
a fost cald, dar nema trintori!

familia am desfiintat-o in toamna, incepuse safie furata linist
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde balu » 04 Feb 2018, 20:37

Am familii care nu au inceput ponta!
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori