Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde 5rame » 11 Mar 2018, 19:00

cucubau scrie:
Arhivistu scrie:Si eu le-as descapaci dupa diafragma ca si stimulare dar au inca o gramada de miere in cuib..nu blocheaza spatiul de ouat daca deacapacim o rama dupa diafragma?

Deabia de acum încep cu adevărat să consume. Până acum a fost numai o gustare.


Parerea mea este ca au consumat foarte multa miere. Când, cum și de ce, nu stiu, doar bănuieli. Miere la punga si o sa fie bine.
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde kiloz » 11 Mar 2018, 19:48

La rezerva miere familiile stau foarte bine,sunt familii care aproape nimica nu au consumat din corpul trei.
Abia acum incepe turarea motoarelor!
Suntem in urma cu trei saptamaini!
De acum inainte isi pune cuvintul varsta albinelor si uzura!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde yuonyuon » 11 Mar 2018, 20:19

Arhivistu scrie:
dan pescarul scrie:Am fost ieri , rezultatul ,o familie fără puiet,cuib pe 4 rame,4 familii cu putin puiet căpăcit si necăpăcit, maxim o palmă, cuiburi pe 4 rame, iar 4 familii cu puiet pe 2 r, câte o palmă, cuiburi pe 5 rame.Nu au puiet larvar, nu am văzut polen ieri, dar azi cară polen, am două râuri si pădure la 7-800 m.Iernarea a fost uscată, am avut 2 familii unde era prezent condensul, aveau podisorul plin, am introdus bete de chibrit sub podisor siam rezolvat problema.Consumul de miere a fost mic, la 7 din 9 mai am miere pentru o iernare, acum stimulare și deranj puțin si peste 60 de zile vor fi in formă.Peste o săptămână le dau iar sirop în ramă și le descăpăcesc o ramă în afara cuibului, dacă vremea va permite.

Si eu le-as descapaci dupa diafragma ca si stimulare dar au inca o gramada de miere in cuib..nu blocheaza spatiul de ouat daca deacapacim o rama dupa diafragma?
Daca au mancare , de ce le mai dai miere . familiile asteapta polen. in maxim o saptamana incepe salcia si dupaia putem vorbii de rame DE puiet .
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde Bambucha » 11 Mar 2018, 20:55

gica.mosu scrie:
Bambucha scrie:Se pare ca frigul (gerul) a aratat si celor cu proteice cine este BOSS :lol: Atata munca si cheltuiala pentru puiet canibalizat!


...,Am sa va contrazic(cel putin la mine,nu a fost asa)deoarece ii am cate 2 in lada cu DF+sita intre ei si nu au fost PB...dar,nici la cei /5-6R stransi bine ;) P.S-In acest an... dupa ac val de frig=minus 11* /5 Martie la orele 8 oo nu am vz scos nica pe scandura de zbor...si da,ele stiu mai bine sa faca ce TB decat noi cu" TEHNICA " noastra moderna :mrgreen:


8-) la mine au fost dimineti cu -20, cred ca ale mele au lasat-o moale cu puietul. Imi place insa ce start au luat acum!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde Thewatcher » 11 Mar 2018, 22:42

Ieri si vineri am verificat toti stupi,consum ridicat de hrana albina suficienta fara sa fie nevoie sa scot rame insa puiet destul de slab dar saptamana asta au pontat foarte bine sper sa vina mai mult polen si sa recupereze startul tarziu.
Thewatcher
 
Mesaje: 23
Membru din: 20 Ian 2017, 19:21

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde kovacslg » 12 Mar 2018, 09:27

kovacslg scrie:Vine si bilantul in cateva zile.
Eu am scris aici fiindca parcurgem o perioada atipica, daca ne raportam la cativa ani atunci unica.

Perioada f calda in decembrie - 10 ianuarie urmat de o perioada cu temperaturi constant peste medie si cu zile de zbor / polen destule in multe zone.
Puiet inceput mai devreme, cuplat cu o tentatie de stimulare din partea apicultorilor.
Ceea ce e de inteles, sansele sa vina o saptamana de ger la final de luna erau infime.

Indiferent cum avem in momentul de fata albinele toti putem invata trage concluzii acum, fie ele pozitive sau negative.

Acest topic poate gazdui relatari de situatii care sa aiba valoare pt comunitatea de apicultori care scriu si citesc aceste randuri.

Pentru acesta, informatiile, situatiile concluziile trebuie sa fie adevarate si postate cu intentia de a oferi ajutor si sprijin reciproc din care sa putem invata cu totii.
Eu am prezentat in mare situata personala inainte de perioada asta si voi revenii cu concluzii dupa ce verific familiile.


Si acum conscluzii:
Stupina 74 familii, 54 cu matci din 2015, 2016, 20 roi 2017.
1 familie moarta de foame - puiet din ianuarie, a primit 2 turte, dar perioada de frig plus o raceala personala = familie disparuta
2 familii fara matca (s-ar putea sa mai fie si altele, nu am verificat rama cu rama, doar unde am avut banuieli)
1 familie a fost victima furtisag in toamna din cauza unui corp 1/2 pozitionat incorect.

Toti roii au mincare si sunt pe 4 rame. Au primit ieri PRIMA turta proteica si o rama miere dupa diafragma.
Cam 12 familii sunt fara mancare, adica numai pe marginase au ceva, familii pe 6-7 rame pline de albina, au primit o turta alba in febr si VINERI una proteica, plus o rama miere descapacita si 300 ml sirop caldut !! (erau doar 11 gr cu ceva urme de zapada VINERI)

Inca 8-10 familii au mancare mai putina adica pe ramele din cuib doar cate 0.5 kg si pe marginase cate 1.5 kg. Au primit o turta proteica plus rama cu miere dupa diafragma si 300 ml sirop caldut ieri.

Restul au mancare, au primit o proteica si o rama miere dupa diafragma.

Puiet capacit putin cam cat un mar pe doua rame, larvar zero si puiet de cateva zile mai extins fiind si un cules de polen mai intens.
Familiile dupa ce au fost stranse sunt pe 5-6-7 rame, majoritatea pe 6.
Diaree la 2-3 familii dar nesemnificativ...

In perioada de frig familiile - CRED ca au renuntat la ceva puiet, ponta s-a oprit, dar nu au fost probleme sa nu ajunga la miere.

Urmeaza la verificat o stupina care a primit proteica inainte de perioada rece, adica prin 22 febr, si a treia stupina care nu a fost deranjata pana azi.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde irina » 12 Mar 2018, 13:48

Matcile au inceput ponta. Oua pe una/doua rame.Foarte putin puiet capacit si nu la toti.Si larvar cam la fel.In urmatoarea perioada nu prea are ce albina tanara sa vina din urma. Sa avem grija de cea pe care o avem!
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde irina » 12 Mar 2018, 13:56

dan pescarul scrie:.... iar stimularea prin descăpacirea fagurilor din cuib primăvara e foarte bună, eliberând și spațiul pentru ouat fără a fi necesară lărgirea cuiburilor cu rame.


Ce rame descapaciti mai intai? Cele cu puiet sau cele fara?
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde kovacslg » 12 Mar 2018, 15:36

Eu scot ultima rama cu mai putina albina si l mut dupa diafragma, nu descapacesc suprafata mare, albinele incet incet se apuca de descapacit si in max 2 sapt o rezolva, fiind o stimulare de lunga durata.
Descapacesc dupa diafragma numai in cazul in care in cuib e nevoie de cant mare de miere, sau in cuib cand e f multa miere si polen, concomitent cu largire pt a asigura spatiu de ouat si spatiu pt repozitionare miere.

In momentul de fata este loc destul pentru puiet, miere nu este f multa (la mine), si nici 20 de grade nu avem, adica nu sunt conditii care ar impune, sau ar indica descapacire in cuibul familiei.
Parere personala: izolare, strans cuibul, proteina, o rama miere dupa diafragma, interventii minime si fara deranj inutil deocamdata.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde yuonyuon » 12 Mar 2018, 23:23

dan pescarul scrie:
irina scrie:
dan pescarul scrie:.... iar stimularea prin descăpacirea fagurilor din cuib primăvara e foarte bună, eliberând și spațiul pentru ouat fără a fi necesară lărgirea cuiburilor cu rame.


Ce rame descapaciti mai intai? Cele cu puiet sau cele fara?

Întîi ramele cu puiet, dar las două degete de miere căpăcită sub leaţul superior.Dacă este ghemul plasat anterior si sus descăpacesc astfel incît să-l atrag spre mijlocul cuibului.
Daca vrei sa atragi ghemu pa mijloc , strange stupii . si o sa ai puiet compact fara sa mai descapacesti etc . cand sunt inghesuite sa organizeaza perfect.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde ignatov andrei » 13 Mar 2018, 00:23

yuonyuon scrie:
dan pescarul scrie:
irina scrie:
dan pescarul scrie:.... iar stimularea prin descăpacirea fagurilor din cuib primăvara e foarte bună, eliberând și spațiul pentru ouat fără a fi necesară lărgirea cuiburilor cu rame.


Ce rame descapaciti mai intai? Cele cu puiet sau cele fara?

Întîi ramele cu puiet, dar las două degete de miere căpăcită sub leaţul superior.Dacă este ghemul plasat anterior si sus descăpacesc astfel incît să-l atrag spre mijlocul cuibului.
Daca vrei sa atragi ghemu pa mijloc , strange stupii . si o sa ai puiet compact fara sa mai descapacesti etc . cand sunt inghesuite sa organizeaza perfect.


Cu conditia sa nu fie un cules abundent de polen!
Descapacirea coroanelor de la ramele de puiet este de o importanta majora, daca nu vrem sa ne trezim cu surprize!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde jonny_it » 13 Mar 2018, 00:47

ignatov andrei scrie:Descapacirea coroanelor de la ramele de puiet este de o importanta majora, daca nu vrem sa ne trezim cu surprize!


Ori sunt eu somnoros ori nu vad bine ce scrie. Ori dl Ignatov este somnoros sau are chef de glume.
La 200 si ceva de familii daca incep sa descapacesc ma ajunge din urma culesul de salcam :lol:

Mesajul meu mai avea o continuare, dar am spus ca nu mai scriu comparatii intre rasele de albine, asa ca l-am sters inainte sa apas butonul de "Trimite".
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde yuonyuon » 13 Mar 2018, 01:30

la mine nustiu cum se face ca de fiecare data la 20 martie (cand incepe salcia) se cam duc coronitele de pe ramele dinmijloc fix la tanc.
DAR la 1 aprilie am 3 table de polen de salcie .pana sa ma gandesc(cam mult) ce sa fac cu polenu deja sa dus la puiet . da poate ca se blocheaza pentru cateva zile .alte optiuni eficiente nu gasesc decat sa il aseze singure .

Din ce observ polenul il baga pe ramele negre si prima rama . problema e sa nu il bage in cuib . asta numa daca matca deja a pontat semnificativ inainte de culesul de polen.
daca nu trebuie bagat mana in stupi altfel sa pierde osaptamana din dezvoltare .

colectoare nu

importanta fundamentala la calitatea ramelor de puiet , o alta chestie trecuta cu vederea de .... defapt nustiu daca a fost vreun topic pe tema asta .
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde jonny_it » 13 Mar 2018, 01:39

yuonyuon - Inaintasii nostri si-au dat seama ca albinele aduc mai putin polen raportat la nectar atunci cand au si invers.

.. da Doamne sa se blocheze si la mine cu polen ca se descurca ele :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde yuonyuon » 13 Mar 2018, 01:50

jonny_it scrie:yuonyuon - Inaintasii nostri si-au dat seama ca albinele aduc mai putin polen raportat la nectar atunci cand au si invers.

.. da Doamne sa se blocheze si la mine cu polen ca se descurca ele :)
si eu vreau polen da vreau totul sa fie pa o rama :)) compact si de diferite culori , nu in cuib ca imi strica "cerculetele" :))))

Si polenu il aduce la fel ca mierea il imprastie si dupaia il compacteaza , numa ca in reluare.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde asd5 » 13 Mar 2018, 10:06

Ba frate da ce viata complicata au profesorii astia de stuparit :lol:
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori