Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde filip » 17 Sep 2017, 11:50

Avram scrie:
filip scrie:
Avram scrie:
filip scrie:Unii ....... nu stiu sa deosebeasca pastura capacita de miere capacita.


nea Filip spre rusinea mea , eu nu stiu acest lucru .Lumineaza-ma , da-mi te rog niste indicii !

Multumesc

Multe chestii apicole le-am invatat din practica.
Cand formez cuiburile tin ramul in bataia soarelui,in functie de cat de opac( in cazul pasturii) imi dau seama daca in ram am miere ori pastura.



interesant ...... insa am unele retineri .
Merci de sfaturi nea Filip.



PS. ce te faci daca treci pe rame de plastic ? :lol:

La rama de plastic e identic cu rama de ceara de 10 ani in care camasile in urma eclozionarii succesive de puiet optureaza pana si trecerea razelor solare.
De ce e important sa facem lucrul asta?
Daca in mijlocul cuibului punem o rama compacta de pastura putem avea surpriza sa crape fam de albine desi dincolo de rama cu pastura putem avea altele cu miere.Asta la un ger prelungit......
Fiecare cum considera...........eu asa fac :D
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde ignatov andrei » 17 Sep 2017, 12:33

Cei ce practica apicultura industriala isi asuma "rateurile" sau chiar si unele pierderi...
Nu poti face apicultura industriala decat dupa modele consacrate, sau dupa constatarile proprii, facute pas-cu-pas!
De multe ori, cunostintele acumulate iti permit sa sari peste "pas-cu-pas"...
Tot de multe ori, cunostintele acumulate nu-ti permit sa faci apicultura industriala...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde Ioan Guist » 17 Sep 2017, 15:56

Corect din cap in coada.

D 'aci si diferintele de optica intre diferiti apicultori. Foarte bine si extrem de potrivit e sa fie lumea diferita.
Apicultura ca si breazla devine o incantare cand se face de la campie si pana la munte. Cand e practicata pe 3 stupi si pe 3000.
Cum fac eu nu trebuie sa faca si nenea Vasile din Faget. Nu inseamna ca el face rau sau bine. Face apicultura.
Nu inseamna ca eu sau nenea Vasile nu putem gresii in alegerile tehnice sau logice. Pentru asta sunt discutiile. De aici pana la arunca anatema pe o parte a breslei e...distanta lunga.
Pe de alta parte si mustrarea are locul ei in ...educatie sau ucenicie.

Ceva asemanator se intampla si in zona spirituala. Putem fi extrem de toleranti cu un budist sau musulman (nu ca nu trebuie sa fim) dar mult mai acid , caustic pana la "crima" cu vecinul .Acesta fiind tot crestin dar fara biserica cu turnulet ,sau cu ziua de hodina in alta zi a saptamanii.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde teinegru64 » 17 Sep 2017, 17:07

Ioan Guist scrie:Corect din cap in coada.


Ceva asemanator se intampla si in zona spirituala. Putem fi extrem de toleranti cu un budist sau musulman (nu ca nu trebuie sa fim) dar mult mai acid , caustic pana la "crima" cu vecinul .Acesta fiind tot crestin dar fara biserica cu turnulet ,sau cu ziua de hodina in alta zi a saptamanii.

Cu alte cuvinte ...ai intrat peste mine esti fript.Stai la mama ta.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde gica.mosu » 18 Sep 2017, 07:11

gica.mosu scrie:...Nu-i vb de niciun exsercitiu si nici de imaginatie prea multa ca sa-ti dai seama(de diferenta)si prin ce trec in ac an bietele albine si nu numai(vezi:uragan in SUA,cutremure in Mexic ,inundatii s-au incendii in alte locuri...si asta datorita incalzirii globale,taierii masive de paduri...)si asta datorita celor care se numesc oameni si da,le tragem=trecem prin ac greutati si necazuri cu totii 8-) Da,am trecut pe 7-9 aug la pescuit la Prut prin zona Barlad-Galti-Tecuci...in unele zone e ars tooot :mrgreen: de unde sa aduca polen-nectar(in alte zone mai e pe ici colo si scavai verdeata=flori...)iar cei care nu au stimulat cat de cat acum au puiet putin s-au deloc(totusi sunt "imbracati" cu albina fata de anul trecut,paduchi putin sau deloc,furtisagul+viespiile sunt la loc de frunte din cauza noastra :idea: ... P.s-Indiferent de zona,cine a vrut=stiut ce si cum trebuie sa faca si la timp(daca a avut si cu ce=bani) are cu ce sa se laude'n stupi si cu ce intra in iarna fara griji...


Am trecut eri si pe ruta Bv -SB ...valea oltului(acum sunt la Olanesti),,,,pt d-l Tiih raspuns coretc si la obiect=DAAAA(comparat cu zona-Barlad nu la Onesti) cu precizarea ca la mini indiferent de polenul intrat=stimularea facuta pana la 1-09,unele matci batrana au oprit ponta(siii f bini au facut)....Pt Milees:nu tb sa fii inginer s-au la coada vacii=ramei sa-ti dai seama cand deschizi un stup ca de fapt anul-zona-spiritul stupului(matca)si multe altelee dicteaza regula jocului in stupi 8-) P,s- merita recitit ms lu'Kovakslg=reflecta cred eu situatiea din ff multi stupi din dif zone din tara....O zi buna la toti-G.M!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde Bambucha » 27 Sep 2017, 07:18

Cam gata cu puietul si la Bucuresti, mai e de iesit ultima ramasita si... liniste.
Chiar daca mai sunt tinerele cu pofta, conteaza ce simte albina. Puietul mult tarziu nu face decat sa creasca agonia cu paduchii.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde dantat » 30 Sep 2017, 18:36

Bambucha scrie:Cam gata cu puietul si la Bucuresti, mai e de iesit ultima ramasita si... liniste.
Chiar daca mai sunt tinerele cu pofta, conteaza ce simte albina. Puietul mult tarziu nu face decat sa creasca agonia cu paduchii.



Ale mele inca incearca sa recupereze...s-a avut grija sa fie mulse de ramele cu puiet alb, ce aveau capacit pentru rezerve - inclusiv siropul administrat in galeti- toata luna august si septembrie. O procedura ca-n filmele cu prosti. Moarte de foame si batranete in mijlocul iernii. Probabil o sa inceapa ponta de recuperare prin ianuarie (simtindu-se batrana albina) si nu au cum sa faca fata...nici datorita temperaturilor si nici din alte motive bine intelese de cei ce sunt stupari. :shock: :x :cry:
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde gica.mosu » 05 Oct 2017, 07:17

...Pe 3-4 oct ,am aranjat cuibul la 30 de fam(pe care nu-i deranjasem din 15-20 iulie ....:shock: ) si da,au oprit ponta toate,mai putin cativa roi /5-6 rame care desi au oprit-o,acum unii au reanceput :mrgreen: (am gasit ou in piceoare)...pana cand nu stiu,pt ca se anunta temp mici si se vor opri :shock: ...Azi, sper sa le dau si un ultim tratament cu VF, vor fi la noi16-20*....Spor-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde Fifi » 05 Oct 2017, 14:24

Bna ziua,
Eu stau la 50 Km de Bcuresti si albinele mele au inebunit nu stiu ce sa le mai fac la ora actuala am stupi si cu 2 - 2,5 rame cu puiet capacit, pe cel mai mic fiind incepator inca nu mi-am format bine ochiu si inca nu il vad dar sigur este.
Acum vine si surpriza privind hrana de iernat, am completat rezervele pana pe 15 Septembrie dupa care vazand ca am ramele pline chiar am mai scos cate una si am pus-o la rezerva dar daca matcile au pontat la greu si mi-a ecluzionat puiet acum am constatat ca majoritatea ramelor sunt pline doar pe jumatate si partea de jos a ramei este goala ca sa nu mai zic ca mai am in curte si o parcela de 20 m patrati cu facelia de unde culege la greu.
Si colac peste pupaza; aveam lasat afara un stup nou gol de 10 R 3/4 (ca tata se impiedica de el prin magazine si l-a scos afara saraca magazine e "mica" are 6x6 m) iar ieri am vazut ca zburau albine din el initial am crezut ca nu vad eu bine dar cand l-am deschis surpriza aparuse un roisor care dabia acopera un interval si jumatate.
Sigur de la mine nu este dar am in apropiere un vecin care are 10 stupi.
Acuma am "pus-o" trebuie sa descapacesc rame sa le dau dupa diafragma si sa scot rame de la rezerva.
Fifi
 
Mesaje: 6
Membru din: 18 Iul 2016, 08:59
Localitate: Titu-Dambovita

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde gica.mosu » 06 Oct 2017, 07:09

Fifi,i-ti dau o solutie:faci egalari intre "bogati"si" saraci" cu rame cu puiet si miere,apoi le dai F40 s-au apisugar in uluc -punga (la toti) pana le completezi 12-15kg de miere/familie,de descapacit dupa DF ,doar seara tarziu :idea: ...P.S -scoate ce rame au mai putin de 1,5gk de miere si lasa in cuib doar ramele ocupate de albine..Roiul, tinel pt o matca de rezerva....s-au ajutal daca celelalte familii au r mai multe cu albina...la sfarsitul lui noiembrie......Citeste si topicul de la pag pt incepapatori pe aceiasi tema(toooooot)...Spor la treaba-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde cristian bh » 06 Oct 2017, 09:20

Aiaiai,..Mosu,..da albinili n-o votat cu pesedeu,..io zic ca printzipiu e altu,..saracu e facut sa fie mai sarac iar bogatu mai bogat! :)
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde gica.mosu » 08 Oct 2017, 07:47

Bh-ule,ac"printipiuuuu" functiona in comunism si doar la oameni :P si nu e valabil si la albineeee 8-) Am fost /6 oct sa ajut 2 apicultori(din ac sat) la pregatirea=aranjarea fam=ciub pt iarna.....la unul din 10 fam doar 4 avea aprox 10kg de miere/5-6 r cu albine :mrgreen: si am procedat cum am scris in MS anterior...La celalat apicultor ta't din satul Oituz,am umblat la 42 fam in 5 ore si la fel,o parte din ei care au ramas LOCO/vatra slabi si-si=albina-hrana ,iar ceilalti vreo 20 care i-a adus de pe alta vatra de la munte(3km distanta) erau ff buni ,aveau si albina2,5-3kg si hrana 20-25 kg......Asadar, am luat de la acestia=bogati si le-am dat la cei "saraci"...am facut rocada=rame pline cu rame 1/2 cu miere si cu scavai miere necapacita :P ....am marcat si ceva matci,urmeaza unificari si....impachetarea finala dupa 1 dec ac...P.S - la 2-3 roi mai slabi/3-4 r cu albine,am gasit si puiet de toate varstele :mrgreen: .....P.S2-ca o concluzie,albina mai multa si paduchi mai putini fata de anul trecut....Spoooor la ta'ti-G.M ....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde denis1 » 08 Oct 2017, 08:34

eu inca nu am dat caturile jos de pe stupi dar am bagat folie oare este bine sa iernez fara a mai fi nevoit sa umblu in cuib sau sa mai dau caturile jos
denis1
 
Mesaje: 1
Membru din: 08 Oct 2017, 08:29

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde gica.mosu » 08 Oct 2017, 08:52

Si eu am dat ultimile caturi=10(in care am tinut ramele cu miere de rez pt stimularea de primavara sa nu fie atacate de gaselnita...) vineri+ sambata 9 oct...si da, am aranjat si cuiburile cu rame1/1....la o parte din ele ,am pus r cu miere de ra rez (la doi) in rest se prezinta ff bineee,au intre 20 si 25kg de miere si aprox 2,5-3kg de albina :P P.S-Denis1,deciziea i-ti apartine,ce si cum faci....bine ar fi sa le dai jos(doar o parere) si sa organizezi cuibul/ramele ocupate de albine....Spor-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde namzeb » 08 Oct 2017, 10:48

,, Mosulele ce tinar esti,, vad ca si la harnicie esti tot primul.La mine ploua de doua zile sii foarte bine ca incepusem sa cred ca se desface pamintul ce crapaturi erau.Termin-asi cu viile cu o productie record si urmeaza rachiul de vin.Productia in cimp,griu,porumb,floarea soarelui F B asa ca ma astept iar la produse din belsug asa ca trai nineaca cum ar zice Chiritoaica.Dupa ce sta ploaia urmeaza sa fac ceva si prin stupina, sa introduc roiu de experienta de sub stup la locul lui intr-un stup cu rame cu miere si pastura.Pina la tratamente mai este timp deoarece mai am cite 2-4 rame cu puiet de eclozionat ceea ce imi spune ca iarna nu-i pe aproape in zona mea.Si mai treci si tu de la chineza la romana ca doar n-oi fi de la SRI sa scrii codificat :lol: Cu respect 8-)
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde L. Apis » 08 Oct 2017, 12:13

Desi nu sunt foarte incantat inca mai am puiet (1-2 rame, doar unul cu 4 rame), cam la jumatate din stupi. Ca o curiozirare a acestui an am stupi pe care ii pregatisem im mare pentru iernare pentru ca nu mai aveau puiet, iar acum la o trecere sumara prin ei am constatat ca au cate o palma de puiet.Or sti ei mai bine ce au de facut.
Cu stima,
Avatar utilizator
L. Apis
 
Mesaje: 37
Membru din: 27 Ian 2013, 13:34
Localitate: Roman

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori