Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde FlorinBee » 06 Mar 2015, 01:12

alt stupar scrie:Ala-i maistor chef la stupi, care cica are de Martisor mai multe celule de puiet decat aripi de albine

Mai usor cu apelativul de "ala" ca nu am crescut impreuna!
Puiet capacit pe 3 rame fiind media la mine in stupina dupa ce am luat aleatoriu la verificat, nu am zis de cel mai bun stup ca sa isi bage unii unghia in gat.
Daca ti se par basme sa ai puiet capacit PE 3 rame la inceput de martie imi pare rau pentru tine. De la jumatatea lunii martie se cresc generatiile ce culeg la rapita. Rapita inflorind la data de 20 aprilie in zona mea, nu imi permit sa astept natura sa imi stimuleze stupii si nici sa fac atacuri gratuite pe forum.
Daca lupti poti sa pierzi, daca nu lupti ai pierdut deja.
FlorinBee
 
Mesaje: 86
Membru din: 16 Mai 2012, 16:12
Localitate: Bucuresti

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde ves.lucian.zabrani » 06 Mar 2015, 05:30

Te superi degeaba , Florine !!!Cu Adi (alt stupar ) poti sa stai o zi si o noapte la povesti si nu te plictisesti !!!
Sanatate maxima tie si familiei tale !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde alt stupar » 06 Mar 2015, 09:32

ui mah, ce s-a atacat ! :D
vine cate unu` si vinde castraveti si cum ii spui ca-i prea acra muratura, cum face ca trenu...

Pretene... te-am citat cumva ? Ti-am mentionat numele in postare ? Cum de te simti vizat ??? :shock:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde FlorinBee » 06 Mar 2015, 10:13

Inainte mea a fost un singur comentariu, spunand ca are putin puiet, restul comentariilor fiind din 2012. Deci era vorba de mine.
Nu vand castraveti, vand miere. Ceva ce probabil nu ai vazut niciodata din moment ce ti se par fabule ce iti spun eu ca am in stupii medii.
Nu stiu de ce dar vocabularul tau imi aduce aminte de un copil de 10 ani.
Nu stau sa vand gogosi pentru ca nu am nici un interes, nu vand nici familii nici matci, decat miere. Tocmai din aceasta cauza am nevoie de familii puternice.
Exista o vorba daca tot o dam in citate: Vulpea cand n-ajunge la struguri zice ca-s acrii.
Poate nu te ajuta experienta sau vremea sa ai puiet in stupii, dar te-as ruga sa te abtii de la comentarii gratuite si inutile pentru ca nu e cazul.
In 2012 am mai postat cateva comentarii, dar m-am oprit deoarece am dat peste altii ca tine care dau din degete fara sa gandeasca.
Daca lupti poti sa pierzi, daca nu lupti ai pierdut deja.
FlorinBee
 
Mesaje: 86
Membru din: 16 Mai 2012, 16:12
Localitate: Bucuresti

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde alt stupar » 06 Mar 2015, 10:24

Bine FlorinBEE, da-i `nainte ! Pe mine da... nici experienta nu ma prea ajuta, nici vremea, ca aici in vest a fost gerul naibii si polen n-am mai vazut de vreo trei ani :lol: si nah, de unde puiet ? ;)

a... cum se pupa
FlorinBee scrie:Puiet capacit pe 3 rame, larvar pe inca una, insumand in total 1,5 - 2 rame pline.
In 2012 am mai postat cateva comentarii, dar m-am oprit deoarece am dat peste altii ca tine care dau din degete fara sa gandeasca.

cu semnatura ta:
FlorinBee scrie:Daca lupti poti sa pierzi, daca nu lupti ai pierdut deja.

:?:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde razvanfilip » 06 Mar 2015, 10:26

Saptamana trecuta aveam pe 2 rame la toti stupii o palma de celule capacite si pe o parte si pe alta.Pe ici pe colo si niste oua si larvar,dar nu extins.Speram sa vina vremea buna sa oua cat mai bine ;) ;) ;)
razvanfilip
 
Mesaje: 14
Membru din: 20 Ian 2015, 11:27
Localitate: Oradea

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde CRISTI M » 06 Mar 2015, 11:05

Va salut

Asa am zis si eu ca am 4-5 rame cu puiet si s-a gasit unul Dila.D . sa zica ca nu are cum , ca mint .Vad ca nu sunt singurul care nu este crezut . Dar am uitat sa precizez ceva , :4-5 rame cu puiet aveam in august :))

Adi , ce ciuda-ti este :) ca tu nu ai zapada acum .

Ps . daca ai acum 3 rame cu puiet capacit , ar mai fi inca pe atat larvar si oua ...asa ca ....
Doi oameni privesc acelas lucru dar vad doua lucruri diferite
CRISTI M
 
Mesaje: 28
Membru din: 04 Oct 2011, 10:07
Localitate: Slatina

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde ves.lucian.zabrani » 06 Mar 2015, 12:04

FlorinBee scrie:Inainte mea a fost un singur comentariu, spunand ca are putin puiet, restul comentariilor fiind din 2012. Deci era vorba de mine.
Nu vand castraveti, vand miere. Ceva ce probabil nu ai vazut niciodata din moment ce ti se par fabule ce iti spun eu ca am in stupii medii.
Nu stiu de ce dar vocabularul tau imi aduce aminte de un copil de 10 ani.
Nu stau sa vand gogosi pentru ca nu am nici un interes, nu vand nici familii nici matci, decat miere. Tocmai din aceasta cauza am nevoie de familii puternice.
Exista o vorba daca tot o dam in citate: Vulpea cand n-ajunge la struguri zice ca-s acrii.
Poate nu te ajuta experienta sau vremea sa ai puiet in stupii, dar te-as ruga sa te abtii de la comentarii gratuite si inutile pentru ca nu e cazul.
In 2012 am mai postat cateva comentarii, dar m-am oprit deoarece am dat peste altii ca tine care dau din degete fara sa gandeasca.


Florine , nu stiu cat esti de priceput la albine !!!
Dar stiu ca Adi este la a patra generatie de apicultori si are stupi mult mai multi decat ti-ai putea inchipui !!!
Asa ca eu zic ca gresesti !!!
Acuma tu trebuie sa ma intelegi ca el este mentorul meu si il cunosc foarte bine !!!
Poate l-ai inteles gresit !!!
Are el un stil care pare mai dur , asa !!!
Cum crezi tu !!!
Dar mi-e teama , si sper sa nu fie asa , vorba lui Ioan Guist , sa nu fii cumva cu vaca !!!

:lol: :lol: :lol:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde Mircea_63 » 06 Mar 2015, 12:12

Cred ca mai corect e sa vorbim de decimetri patrati de puiet, in loc de rame de puiet.

In ce priveste mierea... Toamna se numara bobocii.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde kiloz » 06 Mar 2015, 12:23

.....Si primavara albinele,daca ai ce!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde Bambucha » 06 Mar 2015, 12:42

FlorinBee scrie:Exista o vorba daca tot o dam in citate: Vulpea cand n-ajunge la struguri zice ca-s acrii.
Poate nu te ajuta experienta sau vremea sa ai puiet in stupii, dar te-as ruga sa te abtii de la comentarii gratuite si inutile pentru ca nu e cazul.
In 2012 am mai postat cateva comentarii, dar m-am oprit deoarece am dat peste altii ca tine care dau din degete fara sa gandeasca.


Colega, nu stiu cati ani ai, insa prea multe iernari nu ai pe "cocoasa", pesemne ca nu prea ai vazut iarna fara zbor 90 de zile ca sa tragi niste concluzii ;)
Pesemne ca stii ca o albina cu cat incepe mai devreme cresterea de puiet, cu atat se uzeaza mai tare si implicit moare mai devreme, mai ales in conditii vitrege de iarna. Probabil stii ca puietul respectiv are o durata de viata net inferioara fata de un puiet crescut pe panta ascendenta de dezvoltare cu polen proaspat venit de afara. Si de altminteri se pare ca stii ca si acarianul varroa isi reia ciclul nestingherit de reproducere taman pe acest puiet vitregit de toate cele...

Nu-i asa ca ninge frumos in Bucuresti? :P
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde FlorinBee » 06 Mar 2015, 14:11

Eu nu am vorbit de 3 rame DE puiet capacit, am zis ca am puiet capacit PE 3 RAME impreuna cu larvarul insumand impreuna 2 rame de puiet!! Ce vi se pare asa suspect 2 rame DE puiet la inceputul lui martie??? :?:
In fiecare iarna de cand am albine nu am avut pierduri mai mari de 5% din efectiv, deci nu mai imi purtati de grija ;)
Anul acesta am pierderi de 2%, un stup a pierdut matca si am scuturat albina in alt stup iar altul s-a depopulat. Nu zic hop ca inca nu a trecut iarna, dar pierderi mari nu o sa mai fie.
Si intr-adevar, ninge extrem de frumos in Bucuresti, ceva de vis. Eu am stupii asigurati cu tot ce le trebuie, nu imi fac probleme.
Au avut destule zile calde, si-au tras mierea langa puiet, au bagat polen, turte au mai mult de siguranta, si ceva albina a ecluzionat deja.
Pe la 15-20 Martie o sa incep cu siropul.
Pana atunci poate termina unii apicultori cu rautatile si comentariile gratuite si incep sa dea dovada de anii si intelepciunea pe care o pretind ca o au atunci cand poarta o discutie.
Nu am intrat pe forum ca sa ma laud, sa ma cert sau sa las comentarii acide. Am intrat pentru discutii interesante, din care poti sa afli ceva nou.
Daca lupti poti sa pierzi, daca nu lupti ai pierdut deja.
FlorinBee
 
Mesaje: 86
Membru din: 16 Mai 2012, 16:12
Localitate: Bucuresti

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde 7Rame » 06 Mar 2015, 14:38

Fratilor, sunteti de pomina!
Cred ca mai conteaza si cum a fost crescut puietul, si mai ales cum e intretinut de familie.
De ex nu poti compara exact 3dm patrati de puiet crescuti de o familie de 4 rame, cu greu, cu 3 dm de puiet crescuti de una de 6 rame, care da peste, si a si inceput sa cladeasca mugurasi!
in mod normal, la un control prin sondaj, la data de 1 martie-daca poti sa-l faci, si vezi puiet pe 3 rame la o famile de 5-6 rame, sau vezi puiet pe 4 rame la una de 7-8 rame...sa fii sanatos, si sa ai mult polen, mancare si acoperire.
La 3-4 rame, vezi puiet timpuriu, si de sf Ion...ca asa-i filmul. proetenii stiu de ce!! si la 20 martie...nu mai vezi albina in stup!!
Da, am vz puiet pe 5 rame, la o familie care sta acum, pe 10 rame.
sa aveti cat mai mult spatiu!

si sa aveti si vreme cum are Adi (alt stupar), ca de doi ani...a dat=o bine de tot! nu-i asa Adi? :shock: Iar te vedem cu 3 caturi peste cuib la rapita...
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde comi » 06 Mar 2015, 15:37

Vorba aceea veche - referitor la umblatul in stupi cand iarna inca mai are putere- Olteanul cand nu are ce face se dezbraca si i-si pazeste hainele.
Scuze pt olteni dar astai vorba.
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde vulpea » 06 Mar 2015, 16:50

pentru ca imi esti simpatic(comi),iti zic forma originala la vorba veche( e cert ca sunt oltean):dece se duce olteanul la mare ? ca sa se dezbrace si sa-si pazeasca hainele.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde Tankard » 07 Mar 2015, 01:30

3 rame de puiet capacit sau o palma de puiet/rama pe 3 dintre rame?exprimarea este confuza ,puiet capacit pe 3 rame+1 rama larvar=1,5-2 rame de puiet :mrgreen:
adica ce sa inteleg ca 3 oi +o oaie =aproximativ 1,5-2 oi ??:mrgreen:
sau se mai poate intelege ca aveti 3 rame puiet capacit +1 larvar=1'5-2 rame de puiet....in toata stupina :mrgreen:
sau..... :D
sanatate
Ultima oară modificat de Tankard pe 07 Mar 2015, 01:56, modificat 1 dată în total.
Tankard
 
Mesaje: 123
Membru din: 26 Aug 2013, 12:04
Localitate: Tulcea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori