Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde vicpo » 16 Mai 2021, 13:11

Dl Andrei scria undeva de 35dc pătrați de puiet capacit cu aproximativ 35 zile înainte de cules. Pt mine afirmația asta a devenit un principiu și prin urmare fac totul sa aduc familiile în starea asta. Reginele??? habar n-am de genetica lor, eu iau de la săraci și dau puiet la cei buni pana depășesc cei 35 dc. Acum populația umple 3 corpuri de ME (cred ca sant peste 60 000 de indivizi, habar n-am câte doici sant. Ieri am extras mierea de la pomi și nu avea botci nici unul din cei 20,si asta se întâmplă de vreo 3 - 4 ani. Singurul lucru pe care îl urmăresc e spațiul pt regină și pt depozit de provizii.
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde DoarEu » 21 Aug 2021, 11:16

Va salut! Dupa un blocaj de cuib la floarea-soarelui si o seceta crancena(n-a mai plouat de vreo 2 luni de zile) stupii incet-incet termina cu puietul.Nectar ioc,stimulam de pe 1 august cu sirop,350-400ml sirop 1/1 o data la 2 zile.Turta proteica e peste rame,ciugulesc incet dar sigur din ea.Polen avem,dar nu in cantitate mare.Tratamentele le-am facut si mai urmeaza sa facem.In situatia celor scrise mai sus, stupii au intre 3-4 rame cu puiet(rama cu puiet eu ii zic suprafetei echivalente cu peste 50-60% din rama 1/1).Asta cei care inca mai au puiet,pt ca unii deja au cam terminat cu puietu.Au avut o generatie de 3-4-5 rame cu puiet si acum abia mai au 1-2 rame maxim(majoritatea mai au 1.5rame).Populatie,cel putin deocamdata,ar fi ceva-ceva.N-am patit asa ceva niciodata,ca din 20 august sa nu mai am puiet in stupi,decat cate o rama pe ici pe colo.Intrebarea este,cate rame cu puiet si cate generatii sunt necesare ca familiile sa intre la iernat pe cel putin 6 rame bine ocupate? Sunt constient ca ceea ce e la mine la campie,nu se pupa cu ce e la deal sau la munte,dar un reper ar fi de ajutor in situatia asta.
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde yuonyuon » 21 Aug 2021, 15:10

DoarEu scrie:Va salut! Dupa un blocaj de cuib la floarea-soarelui si o seceta crancena(n-a mai plouat de vreo 2 luni de zile) stupii incet-incet termina cu puietul.Nectar ioc,stimulam de pe 1 august cu sirop,350-400ml sirop 1/1 o data la 2 zile.Turta proteica e peste rame,ciugulesc incet dar sigur din ea.Polen avem,dar nu in cantitate mare.Tratamentele le-am facut si mai urmeaza sa facem.In situatia celor scrise mai sus, stupii au intre 3-4 rame cu puiet(rama cu puiet eu ii zic suprafetei echivalente cu peste 50-60% din rama 1/1).Asta cei care inca mai au puiet,pt ca unii deja au cam terminat cu puietu.Au avut o generatie de 3-4-5 rame cu puiet si acum abia mai au 1-2 rame maxim(majoritatea mai au 1.5rame).Populatie,cel putin deocamdata,ar fi ceva-ceva.N-am patit asa ceva niciodata,ca din 20 august sa nu mai am puiet in stupi,decat cate o rama pe ici pe colo.Intrebarea este,cate rame cu puiet si cate generatii sunt necesare ca familiile sa intre la iernat pe cel putin 6 rame bine ocupate? Sunt constient ca ceea ce e la mine la campie,nu se pupa cu ce e la deal sau la munte,dar un reper ar fi de ajutor in situatia asta.

ce ati facut la momentul cand ati constatat ca aveti blocaje dupa culesul de fs? banuiesc ca floarea soarelui ati extraso ...atunci...

si a doua intrebare ...de ce stimulati cand stiti ca aveti cuibul blocat....doriti ca matca sa ponteze peste celulele ocupate cu miere.....?
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde DoarEu » 21 Aug 2021, 17:21

Cuibul nu este blocat, imediat dupa floarea soarelui am deblocat cuiburile și am bagat rame inchise la culoare pt ouat. Tot atunci am început si stimularile. Doar ca unii au ouat ramele alea puse la ouat iar alții nu. Toți stupii au avut pana acum, socotind de la 1 august încoace, câte 3-4-5rame cu puiet (o singura generație). Doar ca mi se pare ciudat ca 70% din stupina sa aiba acum minim 3-3.5 rame cu puiet iar restul de 30% sa aiba doar 1-1.5rame,unii nemaiavând decat 50 celule de puiet pe ici pe colo.Reginele sunt de anul asta si de anul trecut. Nectar avem din butoi, proteina mai vine ceva ceva de afara iar restul din turta proteica. N-am pățit niciodată așa ceva, de obicei eram in extrema cealaltă, avand acum cate 4 5 6 rame cu puiet si mancare mai putina. Aveam puiet pana târziu, abia reușeam sa fac tratamentele. Întrebarea rămâne :Sa ma bazez pe alea 3 4 5 rame cu puiet care au fost de la 1 august pana acum? Sa schimb mătcile chiar daca sunt de anul ăsta? (ma gândesc ca poate totuși daca le dau matca tânără, neuzata de culesul de floarea soarelui poate totuși se apuca de ouat. Aici în sud, toamna e lunga. Mai merge o generație de albina fără probleme.
Întrebarea la modul general este cea din postul anterior, adica cate rame cu puiet si cate generații sunt necesare ca o familie sa ierneze pe 6 rame bine acoperite? am reformulat deoarece mai mult ca sigur sunt si alți apicultori in situația mea.
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde yuonyuon » 21 Aug 2021, 18:34

e o problema generala aceasta ...stupii buni toata vara .....dar un pic de neatentie pe final de sezon ajung jumatati de stupi la iernat....si nu e vorba de matci in majoritatea cazurilor...


cu 4 rame de puiet iernezi lejer pe 6 rame dar trebuie sa fie 4 rame de puiet crescut in lux..adica in conditii normale...si cand zic normale nu zic cum e in majoritatea cazurilor adica in lipsuri
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde yuonyuon » 21 Aug 2021, 18:48

DoarEu scrie:Cuibul nu este blocat, imediat dupa floarea soarelui am deblocat cuiburile și am bagat rame inchise la culoare pt ouat. Tot atunci am început si stimularile. Doar ca unii au ouat ramele alea puse la ouat iar alții nu. Toți stupii au avut pana acum, socotind de la 1 august încoace, câte 3-4-5rame cu puiet (o singura generație). Doar ca mi se pare ciudat ca 70% din stupina sa aiba acum minim 3-3.5 rame cu puiet iar restul de 30% sa aiba doar 1-1.5rame,unii nemaiavând decat 50 celule de puiet pe ici pe colo.Reginele sunt de anul asta si de anul trecut. Nectar avem din butoi, proteina mai vine ceva ceva de afara iar restul din turta proteica. N-am pățit niciodată așa ceva, de obicei eram in extrema cealaltă, avand acum cate 4 5 6 rame cu puiet si mancare mai putina. Aveam puiet pana târziu, abia reușeam sa fac tratamentele. Întrebarea rămâne :Sa ma bazez pe alea 3 4 5 rame cu puiet care au fost de la 1 august pana acum? Sa schimb mătcile chiar daca sunt de anul ăsta? (ma gândesc ca poate totuși daca le dau matca tânără, neuzata de culesul de floarea soarelui poate totuși se apuca de ouat. Aici în sud, toamna e lunga. Mai merge o generație de albina fără probleme.
Întrebarea la modul general este cea din postul anterior, adica cate rame cu puiet si cate generații sunt necesare ca o familie sa ierneze pe 6 rame bine acoperite? am reformulat deoarece mai mult ca sigur sunt si alți apicultori in situația mea.
e vorba de calitate nu de cate albine....
multe albine de calitate proasta vor iesi din iarna pe o rama.....

calitatea albinei poate fi de toate categoriile de la 1 la 10....ca sa dau un exemplu

4 rame de calitea 7 ecluzionate in luna august pot fi 4 rame la iernat ...si cam greu in primavara
4 rame de calitea 10 pot fi (adica chiar sunt) 6 rame la iernat si explozie in primavara.....cu alea nu te pui....ca sunt periculoase!!! :lol:

deci si calitea ...zic eu ...ca ar trebuii luata in seama....cand ne gandim la numarul ramelor de albine la iernat ;)
nu ai sa auzi pe nimeni vorbind de calitate ...e un termen nou ..acum in trending :lol: :lol: :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde Balian » 21 Aug 2021, 22:11

DoarEu scrie:...... Doar ca unii au ouat ramele alea puse la ouat iar alții nu. Toți stupii au avut pana acum, socotind de la 1 august încoace, câte 3-4-5rame cu puiet (o singura generație). Doar ca mi se pare ciudat ca 70% din stupina sa aiba acum minim 3-3.5 rame cu puiet iar restul de 30% sa aiba doar 1-1.5rame,unii nemaiavând decat 50 celule de puiet pe ici pe colo......


E f sensibil felul ramelor puse la ouat la sfârșit de vară început de toamnă. Deci rame puse chiar noi care nu au fost ouate,
nici o șansă să fie oate. Rame stoarse cu miere rămasă în ele nu prea se ia la ouat, eventual dacă sunt înmuiate înainte în
apă. Și ce am învățat aici pe forum ramele care au faguri noi și propolisate la vârful alveolelor uitănd de sus și au culoare
mai închisă nu se în lucru pentru ouat. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde yuonyuon » 21 Aug 2021, 22:55

Balian scrie:
DoarEu scrie:...... Doar ca unii au ouat ramele alea puse la ouat iar alții nu. Toți stupii au avut pana acum, socotind de la 1 august încoace, câte 3-4-5rame cu puiet (o singura generație). Doar ca mi se pare ciudat ca 70% din stupina sa aiba acum minim 3-3.5 rame cu puiet iar restul de 30% sa aiba doar 1-1.5rame,unii nemaiavând decat 50 celule de puiet pe ici pe colo......


E f sensibil felul ramelor puse la ouat la sfârșit de vară început de toamnă. Deci rame puse chiar noi care nu au fost ouate,
nici o șansă să fie oate. Rame stoarse cu miere rămasă în ele nu prea se ia la ouat, eventual dacă sunt înmuiate înainte în
apă. Și ce am învățat aici pe forum ramele care au faguri noi și propolisate la vârful alveolelor uitănd de sus și au culoare
mai închisă nu se în lucru pentru ouat. :)
faza e ca sunt si rame inchise ce sunt propolizate (cum zici)....si au acelasi efect.....
daca nu te uiti ce pui in stup ...sau unde pui ramele .....tot astepti sa oua matca.... :lol:

deaceia e bine sa faci cuibu primavara pe rame bune(nu neaparat noi) si dupa nu mai umbli sa strici...doar sa ai grija sa nu il blochezi...

eu la dadant ultimile 2 rame (cand puneam catul) erau rame nasoale(propollizate) ca sa nu mai se intinda matca...cam 1 din 10 cazuri erau ouate..sau daca matcile erau tinere....in rest gaseam polen

pentru noi la prima vedere toate ramele par lafel doar ca unele sunt albe altele mai negre....dar pentru albine fiecare tip de rama are o semnificatie(cine lucreaza cu ramele stie :lol: :lol: )
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde Balian » 22 Aug 2021, 06:50

Legat de blocajul cuibului în timpul unui cules. El poate să apară la orice cules dar
mult mai accentuat la fs spre sfârșitul verii. Primăvara nu este așa grav că este timp
să se remedieze problema. În august însă suntem înghesuiți în pregătire pentru iarnă.
Un cuib ca să nu se blocheze trebuie să aibă un volum de cca. 80cm3. Cam tot atât să
aibă și magazia ca albina să aibă loc unde să întindă nectarul pentru ventilat și să nu
înprăștie și între puiet blocând locul. Un cuib dadant nu are nici 50. 4,3x3,7x3=47,3dm3.
Toamna când se bagă hrana pentru iarnă acest volum tot se subțiează micșorând locul.
Matca nu mai are loc unde să depună ou. Familia peste trei săptămâni se slăbește!

La MER motivul principal între altele pentru care folosesc 3 corpuri pentru cuib este
eliminarea acestui neajuns. 4,3x3,7x1,7x3= 81,1dm3. Pentru magazie tot așa.
La fs corpul 3 se blochează dar mai am un spațiu liber cât un corp Dadant. Practic
este blocat și totuși nu. Dacă vreau o mut gratia peste corpul 2 și storc dacă nu las
așa și am realizată pregătirea pentru iarnă (în afară de tratamente).
În cursul anului tot așa. 80 dm3 pentru cuib. Nu se blochează primăcava cu polen.
Bagă masiv polen jos în corpul 1, lăsând loc pentru spațiu de oat un corp Dadant.
Aceea ramă propolisată poată să restrângă cuibul sau să divizeze oprind matca în lucru
care automat duce spre roire. (nu toamna) :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde yuonyuon » 22 Aug 2021, 09:23

Daca o luam pe drumul logic si matematic ( ce ne salveaza defiecare data)....blocajul cuibului....apare ( lasand laoparte modelul stupului) in urmatoarele cazuri:
-puterea stupului...volumul albinei acoperitoare( cel mai important)
-coronitele sau deja miere multa in cuib la inceputul culesului.....deci matca slaba sau neorganizarea corecta a cuibului....existenta mierii atrage si alte albine sa depoziteze in acelasi loc...
-lipsa spatiului
-structura
- apicultorul( am eu cva cu el :lol: ...si il mentionez mereu)
- finalul sezonului.( Adica temperatura nocturna si scaderea aportului de nectar)

Iar cand vine vorba de modelul stupului....spatiu dintre corpuri e un fel de " mini bariera" trebuie exploatat cu cap acest lucru
Ca o analogie...multe asezari /orase au fost pozitionate langa rauri/fluvii...adica pe unul din maluri......doar cand au crescut in nr de locuitori sau dezvoltat si pe partea cealalta....deci raul reprezinta spatiul dintre corpuri....
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde Balian » 22 Aug 2021, 10:06

yuonyuon scrie:......
-coronitele sau deja miere multa in cuib la inceputul culesului.....deci matca slaba sau neorganizarea corecta a cuibului....existenta mierii atrage si alte albine sa depoziteze in acelasi loc......

...Iar cand vine vorba de modelul stupului....spatiu dintre corpuri e un fel de " mini bariera" trebuie exploatat cu cap acest lucru
Ca o analogie...multe asezari /orase au fost pozitionate langa rauri/fluvii...adica pe unul din maluri......doar cand au crescut in nr de locuitori sau dezvoltat si pe partea cealalta....deci raul reprezinta spatiul dintre corpuri....


Coronițele de miere fac mult rău și producției și menținerii unui volum optim de puiet în timpul sezonului.
Pe forum am învățat să mă feresc cât mai mult de ea.

”Bariera” dintre corpurile cuibului este mai mult demonizat peste tot. La o ramă de 1/2 care are suprafață
mică și grautate mai mică nu are nici un motiv să aibă grosimea lețului superior și inferior mai mare decât
11-12mm. Nici un motiv! Acest lucru face ca distanța ”bariera” dintre corpuri este ușor de trecut de albine.
Așa nu am avut niciodată absolut nici o problemă. Mai mult,--- lățimea lețurilor să nu fie mai mare decăt
20mm. Așa albinele au o circulație liberă fără obstacole. Astfel lățimea lețului va fi ca a fagurelui sau mai
mică. Ajută ff mult și la descăpăcire cu cuțitul. Așa căpăceala se înalță peste lățimea lețului. Când lețul
are 25mm și ghidează cuțitul în lucru, descăpăcirea devine rapsodic din cauza lățimii prea mari a lețului. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde vicpo » 24 Aug 2021, 09:03

Yuon, dacă se poate evidențiază te rog condițiile necesare obținerii albine de calitate. Probabil nu aici, deschide o alta pagina (nu ma descurc eu)". Sigur o parte se cunosc altele poate ne scăpa. Mulțumesc.
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde kovacslg » 24 Aug 2021, 09:29

Intr un an am avut situatie similara.
Puiet f putin chiar la 10 aug.
Am crezut ca voi ramane fara albine la iernat, dar nu era cazul.
Chiar am avut populatii f bune.
Si intrate si iesite din iarna

Tot in 10 aug era albina in straturi pe 10 rame, magaziile inca bine acoperite de albine, chiar daca erau uscati...

Eu prefer aceasta situatie ( la 10-20 aug puiet mai putin, dar albina si hrana multa) decat puiet mult si hrana putina la final de.august / inceput de septembrie, care se intinde mult in toamna.

Hranirile consistente si tratamentele prelungite (ineficiente) afecteaza populatiile ce intra la iernat
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde yuonyuon » 24 Aug 2021, 11:45

vicpo scrie:Yuon, dacă se poate evidențiază te rog condițiile necesare obținerii albine de calitate. Probabil nu aici, deschide o alta pagina (nu ma descurc eu)". Sigur o parte se cunosc altele poate ne scăpa. Mulțumesc.
cred ca primul pas in a avea stupi calitativi este sa intelegem albina.....din pacate aceasta insecta (spre deosebire de alte animale) nu zbiara sau tipa atunci cand este in necaz......si ramane la allegerea apicultorului (daca are cunostinte) sa decida daca e bine sau rau.....
din cate vad marea majoritate nu observa aceste lucruri drept dovada mereu aceleasi probleme....rezultatele mereu "dau de gol" daca practica a fost corecta

abundenta face ca orice organism sa se dezvolte calitativ si exponential.......abundenta de hrana .apa .polen.temperatura si albina acoperitoare( la multi lipseste)
e si normal ca in luna august(fiind mai abundenta) e mult mai bine sa avem ultima generatie de puiet decat septembrie cand e frig si ploua ....asta cred ca au observat multi....
dar ce poti sa faci cand "moda " e sa dam sirop acum si proteina ...total gresit

familia de albine mentine ritmul pontei si suprafata de puiet in functie de cantitatea de hrana si nectaru ce este adus(ea nu se risca stie foarte bine cat e de mare plapuma )....deaceia dupa culesuri bune ponta se intensifica ...pentru ca "au cu ce"...
greseala mare pe care o facem noi acum e ca simulam un astfel de cules doar inceputul si obligam familia artificial sa ponteze mult ca apoi sa ne prinda perioada de frig si lipsa polenului din natura ce este esential....e si normal ca ultimul puiet sa fie varza daca ecluzioneaaza la 1 octombrie....

o sa vina "unii" sa spuna ca trebuie turta/proteina toamna ...pai daca ati stimulat cu zahar normal ca trebuie...culesurile naturale vin la paket nectar plus polen..
iar stimularie tarzii vin ca o "rezolvare " a blocarii cuibului la ultimul cules(o alta greseala).......deci totul este o "mascarada" legata cu sarma....si o munca si efort financiar in plus....
cand se putea pune stop la 1 august!!! ...ultima generatie de albine orcum traieste...pana in martie fie ca ecluzioneaza si in iulie...ea moare in momentul ce incepe sa creasca puiet...de atunci i se numara zilele...
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde stefanmadalin » 24 Aug 2021, 11:45

Anul trecut asa a fost pe Calarasi.
Puiet foarte putin in final de iulie-inceput/mijloc de august. 1-2-3 rame maxim.

Iar pe la final de august au venit niste ploi..astfel ca pe la inceput/mijloc de septembrie erau 4-5 rame puiet capacit.
Initial ma gandeam ca o sa fie armata putina avand in vedere lucrurile de mai sus, dar a fost pe medie ca in ceilalti ani.
Au recuperat bine.
Evident ca asta a dus la un consum mai mare si am descapacit pana mai tarziu, dar a fost ok.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde tiih » 24 Aug 2021, 11:51

[quote="yuonyuon"

calitatea albinei poate fi de toate categoriile de la 1 la 10....ca sa dau un exemplu

4 rame de calitea 7 ecluzionate in luna august pot fi 4 rame la iernat ...si cam greu in primavara
4 rame de calitea 10 pot fi (adica chiar sunt) 6 rame la iernat si explozie in primavara.....cu alea nu te pui....ca sunt periculoase!!! :lol:

deci si calitea ...zic eu ...ca ar trebuii luata in seama....cand ne gandim la numarul ramelor de albine la iernat ;)
nu ai sa auzi pe nimeni vorbind de calitate ...e un termen nou ..acum in trending :lol: :lol: :lol:[/quote]

Nici nu trebuie facut prea mult caz de acest termen si nici nu ar trebui sa fie in trending.....
Poate fi inlocuit cu marimea "corpului gras' si cu dezvoltarea glandelor faringiene la albinele ce urmeaza sa ierneze.....
PS.O albina care "pluteste in corp gras" la intai noiembrie, e o albina de nota 10......
PS1.Cu o singura mica conditie.....Oare stie cineva care o fi conditia aia.....ca nu e prea grea de indeplinit....????
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori