Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde yuonyuon » 24 Aug 2021, 12:02

tiih scrie:[quote="yuonyuon"

calitatea albinei poate fi de toate categoriile de la 1 la 10....ca sa dau un exemplu

4 rame de calitea 7 ecluzionate in luna august pot fi 4 rame la iernat ...si cam greu in primavara
4 rame de calitea 10 pot fi (adica chiar sunt) 6 rame la iernat si explozie in primavara.....cu alea nu te pui....ca sunt periculoase!!! :lol:

deci si calitea ...zic eu ...ca ar trebuii luata in seama....cand ne gandim la numarul ramelor de albine la iernat ;)
nu ai sa auzi pe nimeni vorbind de calitate ...e un termen nou ..acum in trending :lol:


Nici nu trebuie facut prea mult caz de acest termen si nici nu ar trebui sa fie in trending.....
Poate fi inlocuit cu marimea "corpului gras' si cu dezvoltarea glandelor faringiene la albinele ce urmeaza sa ierneze.....
PS.O albina care "pluteste in corp gras" la intai noiembrie, e o albina de nota 10......
PS1.Cu o singura mica conditie.....Oare stie cineva care o fi conditia aia.....ca nu e prea grea de indeplinit....????
lumea a ajuns in punctul in care trebuie apreciata calitatea...pentru a trece la nivelul urmator....

legat de intrebarile matale ...ma dau bataut...cine vrea sa raspunda ...nu are decat :lol: ...glumesc!
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde tiih » 24 Aug 2021, 12:11

Corect..trebuie apreciata calitate....Problema e ca multi nu stiu in ce consta aceasta calitate...
PS.E ca si cand ne-am uita pe fb la pozele in care oamenii prezinta mierea de salcam ..cat mai alba...incolora...de se vad obiectele din spatele borcanului(am prezentat si eu anul asta)
Putini stiu care privesc pozele si filmele ca aceasta miere prezentata poate fi si de gladis....si de sirop din sfecla....si ca nu poti fi sigur pe ce vezi pana ce nu gusti si simti savoarea si parfumul unic al mierii de salcam.... 8-)
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde vicpo » 24 Aug 2021, 18:26

Merci yuon, ceva am prins
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 45 vizitatori