Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde gica.mosu » 11 Apr 2016, 09:13

Paaaai,intorci masina.....pui caturili,ii incarci si fuga la un lan cu rachita.....devin PITBULI.... :mrgreen: iata, mai jos asa arata... un stup pe 02 aprilie....au" facut bubeee"...in fata si in cap(o parte din ei)... :P... :!: :!:
Fişiere ataşate
IMG_0327.jpg
IMG_0343.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde vulpea » 12 Apr 2016, 08:54

'nene' GM cam 'amarasteni' stupi ai(fara rautate=imi place sa vorbesc 'colorat').am impresia ca sunt stupi de 12R (10R+alim.+diafr.).ai numai stupi de tipul asta ? care zici ca sunt avantajele acestui tip de stup si mai ales dezavantajele ?
nu mi-ai scris parerea ta referitor la translatarea ramelor,in loc de rotire (=acelasi scop,dar vezi-Man.Apic.Ed.IX/2007=
orientarea albinelor dupa pozitia soarelui).PS.ignora-l pe Bambu.ca se vede dela o posta ca e ranchiunos si tendentios = scri ca e stup mediu,ex.de 'scoala' de cum se face,dupa stiinta si experienta ta,intoarecerea,dar el-cu zeflemea(stil Ignatie) arata un stup doldora,intreband retoric cum sa faca cu intoarcerea la acest stup.in rest,numai de bine !
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde Bambucha » 12 Apr 2016, 21:42

Pai, ce facem mai vulpeo , ca vad ca-ti plac placintele? Nu mai poate omul sa glumeasca ca vine cineva fara identitate si o tranteste “ranchiunos si tendentios” Pana la urma o pateste vulpea chiar daca e hoata (https://www.youtube.com/watch?v=WvZteG4NqTk)

Revenind la Gica Mosu’ (care imi e simpatic) si la stupul din filmulet las la latitudinea altora sa se exprime daca e de bine sau de rau….Din punctul meu de vedere, un stup care sufera o interventie invaziva (vezi cele 4 rame cu puiet sparte in 2 compartimente) primavara devreme cand nici schimbul de generatii iarna-vara nu s-a efectuat, are mari sanse sa o ia cu puiet racit si alte boli in freza! Aidoma unui cupil de 10 ani caruia i se tranteste un rucksack de 50 de kg si e pus sa urce pe jepii mici.

Interventiile cauzatoare de dezechilibru ar trebui sa se efectueze numai in anumite circumstante (vezi apropierea frigurilor roitului de ex) cand cu diverse actiuni din partea stuparului se poate prelungi preludiul pana pici pe cules (dar aici vorbim de chineji 5-6 kg)… in nici un caz nu spargi un amarat de cuib pe 4 rame cu puiet in 2, primavara devreme (imi explici matale pe ce sa fiu invidios?) Eu sunt un amarat de incepator-hobist-amator, insa cand servesc ceva imi place sa mai si mestec. In general si incepator si avansat ar trebui sa te raportezi la natura, D-zeu a infaptuit totul perfect, nu crezi?
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde vulpea » 12 Apr 2016, 23:38

D.zeu a infaptuit perfect,dar nu crezi ca omul a intervenit invaziv la albine creind stupul ca atare?(omul crezand ca a creeat ceva 'perfect').dece crezi ca stupul e ceva ce-i convine albinei ?
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde gica.mosu » 28 Apr 2016, 07:48

gica.mosu scrie:Pt vulpea......am scris cititi... recitit ta't topicul apoi....da ,e una si aceiasi treaba numai ca in diferite faze...(de timp5-10zile alta-i treaba'ncuib- ...cand ai puiet in fata si miere in spate=largire+inversare in acelasi tipm+daca fam cere ii spargi si cuibul s-au largesti dupa caz lateral... r claditoare s-au FA....Pt Bambucea(gica contrra) ac stup e de putere medie am vrut sa fie drept model.......am pus caturile la multi stupi(chiar daca's mic de statura :D )....revin cu+ poze...timpul!!!.S-Tihule-respect...se vede ca aveti"dalta"de INOX... Pt d-na Irina...am recuperat tilifonull si-am scapat fara bataita :lol:


Daaaa,iata stupul din filmulet la 13 -04...cand i-am pus inca o rama pt ouat si 1 FA la cladit,urmeaza catul....p.s-nu-i obligatoriu si uneori f necesar de facut ac operatie...fiecare face'n stupina cum vrea-crede ca este mai ghini atat pt albine cat si pt stupar!?!!!!...Ce nu inteleg f multi inclusiv Bambu si un apic de pe alt forum....O rama CU PUIET CAPACIT ASEZATA IN MARGINEA CUIB=o caramida-samota incalzita,care in zilele reci protejeaza ghemul ca o plapuma...nu v-a fii canibalizat ca cel larvar :idea: ....Spoooor-G.M
Fişiere ataşate
IMG_0349.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde vulpea » 28 Apr 2016, 11:35

GM,vad ca nu vrei sa 'vorbesti' cu mine.imi raspunzi si mie la intrebarile pe care le-am pus ? la numerele alea accesezi fonduri ? iti scriu fara rautate !stima.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde gica.mosu » 02 Mai 2016, 09:35

Pt Vulpea si nu numai....Am scris"cititi=recititi ac topic,merita"...Da un stup "scoala"...ac stup a crescut puiet pina in prima decada a lunii dec-015,a avut matca "arestata"...a iesit slab din cauza uzurii tarzii...ii voi scimba matca f curand desi este=oua ff bini si e de SL dar fac selectie ;) ..Da am 90%din cutii de 12r cu cat 1/2,pana la salc1 is pe 11r apoi ii pun o FA+cat iAR DUPA SALC 2raman pe 11r(lucrez mai usor) dar fac roi-egalari dupa salc2 si nu-i deranjez decat in cat unde am rk=rama claditoare de control....Dupa cum am scris intoarcerea cuib(translatarea) cuib i-si are rost doar in anumita faza(au mierea in fata-puiet spate) de dezv a fam de albine(nu-i obligatorie si nici la aceiasi data la ta'ti stuchii :oops: )in functie de zona-vreme....P.S-pt cei care stiu" alfabetul si tabla imultirii=gratematicaaaa"nu mai sunt necesare alte precizari...Spor la ta'ti-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde vulpea » 02 Mai 2016, 12:27

multumesc ca mi-ai raspuns !tineam mult sa-ti stiu parerea,stima.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde Bambucha » 02 Mai 2016, 19:40

gica.mosu scrie:Ce nu inteleg f multi inclusiv Bambu si un apic de pe alt forum....O rama CU PUIET CAPACIT ASEZATA IN MARGINEA CUIB=o caramida-samota incalzita,care in zilele reci protejeaza ghemul ca o plapuma...nu v-a fii canibalizat ca cel larvar :idea: ....Spoooor-G.M


Nu va fi canibalizat, asa e, dar are toate sansele sa faca gripa ;) si puietul de trantor scos masiv afara zice ceva.
D-aia e frumoasa stuparia, sunt mai multe cai de a o practica.
Butoaie pline si spor la treaba!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde gica.mosu » 02 Mai 2016, 20:55

Daaa,zice f multe....pai d'aia folosesc cati 2 rame(oarbe=rk si rh stg si dr cuib :idea: ) si iata ca acolo apar si primele semne de boala..puiet varos s+ altele ;) Dar trantorii scosi afara erau maturi,semn ca ceva nu-i in regula...vremea-cules=intrari :mrgreen:simt ele ceva.......Spor-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde ignatov andrei » 08 Mai 2016, 22:12

vulpea scrie:dar el-cu zeflemea(stil Ignatie)!


O fi "Ignatie" asta, mai al dracu' decat mine...?!?
Sau nu trebuie sa bag in seama "deprecieri" din partea unor anonimi (gen: vulpe, sacal, hiena...)?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori