Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde gica.mosu » 01 Apr 2012, 08:09

In aceasta perioada o fam pe 7-8 rame cu albine are aproximativ 3-4 r cu puiet toate virstele...
rame cu puiet capacit in mijloc(2 rame) iar in partile laterale cite o rama cu puiet(stinga si dreapta)
necapacit inclusiv...oua in picioare.Cum fac eu:intorc ramele astfel ca ramele cu oua sa
ajunga in mijloc(rotesc cu-180 gr) iar ramele cu puiet capacit ajung pe margini si intre cele 4rame pun o
rama cu chenar miere capacita(de la rezerva) stropita cu sirop din-3kg miere poliflora-3l apa s-au ceai
la care adaug 1l lapte degresat(caldut-25-30 gr)...Dupa caz introduc si o rama-claditoare RK a doua rama in partea dreapta
pt a depune trintorii necesari dezv fam de albine(astfel ramele cu puiet din mijloc nu vor mai fi ouate cu trintori)si
muncim mai putin...Cind infloresc pomii incep sa pun si rame la cladit astfel primavara o fam buna cladeste
2-3 rame noi pe care le folosesc la spart cuibul s-au dupa salcam doi in lipsa de cules.Tot acum dezinfectez si
stupii prin flambare etc.Sanatate si spor la munca la tati....Cu respect-mosuuu :!: :!: :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde jenica67 » 01 Apr 2012, 08:57

Am inteles cu intorsul, dar cu tehnologia mosule gresesti. Am inteles ca se rotesti ramele cu 180 de grade, asta se face pentru ca cuibul, este organizat in fata, unde incalzeste soarele, peretele in timpul zilei, iar prin rotire, el ajunge in spate, stimuland astfel largirea cuibului, pe toata rama. Dar cu puietul capacit, sa il muti spre exterior, gresesti, el trebuie sa fie organizat cat mai in cetru, pentru ca eclozeaza primul si da teren matcii, sa oua in ramele respective. Cu spartul cuibului, depinde de cata albina ai, teoretic la 15 aprilie ar trebui sa fie, dar depinde, de la familie la familie, dar practic ai facut o largire dubla, si in lungul ramei, dar si ca nr de rame.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde gica.mosu » 01 Apr 2012, 09:40

A m scris ....7-8 r cu cu albine si3-4 r cu puiet (aprox 2/3 din rama) si daca puietul
capact va ecluziona rama o sa fie ouata si acolo si nu uitati :!: temp mai mare este in
mijlocul cuibului eu asa cred...familia este in continua dezvoltare nu :roll: ....cu respect-mosuuu :!: :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde Bambucha » 01 Apr 2012, 10:08

Prin rotirea corpului cu 180 de grade s-ar obtine acelasi efect fara a mai raci cuibul prin manevre de rame. Intr-un an ca asta mai ales, unde este multa albina imbatranita si uzata, unde startul puietului a fost intarziat cu circa o luna fata de ani "normali", ar trebui intervenit in cuib doar unde este imperios necesar.
Sanatate
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde alt stupar » 01 Apr 2012, 10:51

gica.mosu scrie:In aceasta perioada o fam pe 7-8 rame cu albine are aproximativ 3-4 r cu puiet toate virstele...
rame cu puiet capacit in mijloc(2 rame) iar in partile laterale cite o rama cu puiet(stinga si dreapta)
necapacit inclusiv...oua in picioare.Cum fac eu:intorc ramele astfel ca ramele cu oua sa
ajunga in mijloc(rotesc cu-180 gr) iar ramele cu puiet capacit ajung pe margini si intre cele 4rame pun o
rama cu chenar miere capacita(de la rezerva) stropita cu sirop din-3kg miere poliflora-3l apa s-au ceai
la care adaug 1l lapte degresat(caldut-25-30 gr)...Dupa caz introduc si o rama-claditoare RK a doua rama in partea dreapta
pt a depune trintorii necesari dezv fam de albine(astfel ramele cu puiet din mijloc nu vor mai fi ouate cu trintori)si
muncim mai putin...Cind infloresc pomii incep sa pun si rame la cladit astfel primavara o fam buna cladeste
2-3 rame noi pe care le folosesc la spart cuibul s-au dupa salcam doi in lipsa de cules.Tot acum dezinfectez si
stupii prin flambare etc.Sanatate si spor la munca la tati....Cu respect-mosuuu :!: :!: :!:

fiinca titlul Mosului contine ”asa fac eu” imi permit sa completez cu ”ce n-as face eu”...
1. nu as tine familia larga, Adica cum, 7-8 rame albina la 3-4 rame puiet ? Pai la 3 respectiv 4 rame puiet stupul va avea max. 5 respectiv 6 rame albina ! Ca sa nu mai vorbim ca la cele 7-8 rame deja prezente mai veniti si „intre cele 4 rame pun o rama cu chenar miere capacita(de la rezerva)” !!!
Cum se impaca acest aranjament cu principiul ”cuib strans primavara”
2. Rama claditoare nu are ce sa caute (inca ) in stup. E precoce. Inaintea si in timpul pomilor fructiferi, in eventualele spatii libere si doar daca dezvoltarea familiei o impune, se construiesc DOAR celule de lucratoare.
3. Am practicat (si inca mai practic atunci cand intamplator se nimereste sa fac un control unei familii exact in stadiu de dezvoltare in care intoarcerea cuibului cu 180 de grade se impune (a se vedea forumul vechi) DAR simpla intoarcere este suficienta ca largire (caz teoretic: 6 rame, 4 cu puiet mijoc-fata + doua cu pastura si miere la acoperire. Se roteste intreg cuibul fara a modifica vecinatatile ramelor si vom avea aceleasi 4 rame cu puiet, situate insa acum mijloc-spate, cu spatiu necesar pontei suficient pentru cca. o saptamana, oarecum atractiv datorita peretelui frontal incalzit de soare, in aceleasi rame ;)

Grija la largirea exagurata. Fiindca nu suntem in plina vara, efectele vor fi contrare !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde proapis13 » 01 Apr 2012, 11:54

gica.mosu scrie:..Dupa caz introduc si o rama-claditoare RK a doua rama in partea dreapta
pt a depune trintorii necesari dezv fam de albine(astfel ramele cu puiet din mijloc nu vor mai fi ouate cu trintori)si
muncim mai putin...Cind infloresc pomii incep sa pun si rame la cladit astfel primavara o fam buna cladeste

Mosule,nu mai invata incepatorii la prostii :!:
Nici nu au inflorit pomii si tu bagi RK-rama claditoare sa fie ouata cu trintori??? :shock:
Dupa RK introduci 2-3 rame la cladit??
Ori le-ai incurcat ori chiar asa faci,de fapt cred ca asa fac.....si nu e bine.....
salve :D
P.S.Din moment ce ai intors cuibul la 180 grade,ai marit suprafata de ouat cu aprox 50%
asa ca nu mai e nevoie nici sa introduci RK,ramela cladit,sau pt largirea cuibului
Daca le faci pe etape ar fi bine dar toate deodata nu se leaga :idea:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde gica.mosu » 01 Apr 2012, 12:23

proapis13 scrie:
gica.mosu scrie:..Dupa caz introduc si o rama-claditoare RK a doua rama in partea dreapta
pt a depune trintorii necesari dezv fam de albine(astfel ramele cu puiet din mijloc nu vor mai fi ouate cu trintori)si
muncim mai putin...Cind infloresc pomii incep sa pun si rame la cladit astfel primavara o fam buna cladeste

Mosule,nu mai invata incepatorii la prostii :!:
Nici nu au inflorit pomii si tu bagi RK-rama claditoare sa fie ouata cu trintori??? :shock:
Dupa RK introduci 2-3 rame la cladit??
Ori le-ai incurcat ori chiar asa faci,de fapt cred ca asa fac.....si nu e bine.....
salve :D
P.S.Din moment ce ai intors cuibul la 180 grade,ai marit suprafata de ouat cu aprox 50%
asa ca nu mai e nevoie nici sa introduci RK,ramela cladit,sau pt largirea cuibului
Daca le faci pe etape ar fi bine dar toate deodata nu se leaga :idea:

Pertinente parerile voastre inclusiv "Dom-jenica" si le respect dar eu am scris:
1-15 aprilie-asa fac EU ,nu oblig pe nimeni sa faceti la fel (nici incepatorii) dar dac va
spun ca majoritate fam sint pe8-9r cu albine...(a mosu se lauda) si daca a 8-a rh- hranitor
este plina cu alb catre diaf ce sa-i fac :?: ...Pe RH am puiet de trintori capacit...normal+rkladitoare si FAGURI-la pomi.....Salve-mosuuu!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde kiloz » 01 Apr 2012, 12:35

La 01 04 - intoarce ramele cu 180.
la 15 04 - rama claditoare , asa mai merge.
Daca la ora actuala citat: daca a 8-a rh- hranitor
este plina cu alb catre diaf ce sa-i fac :?: ...Pe RH am puiet de trintori capacit...normal+rkladitoare si FAGURI-la pomi...]
-puiet de trintori capacit,este cu semnul intrebarii?
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde gica.mosu » 07 Apr 2012, 07:12

Da puiet de trintor capacit si larve dif stadii....pe 4-5-04 am umblat in toti si:
-cei buni8-9 r albine am facut intoarcerea+1r spart cuib+1r claditoare,
-cei pe 7-8 r...doar spart cuib cu 1rama(sirop miere+ laptic)shi atit,
-la roi4-6 rame doar alea...in rama hranitor acum a doua in stinga in fiecare
fam inclusiv la roi(vezi pct 4 si 5 stim de la a la z) si totul sper sa mearga ghiniii...
doar vremea sa tina cu noi.Va promit si ceva poze...cu(rama-n cap si alteleee) in
curind.Cu respect-mosuuu :!: :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde pngflorin » 07 Apr 2012, 15:32

Din ciclul "asa fac eu "....uite cum fac eu:

La fam care pe 01.04.2012 aveau 3-4 R cu puiet in dif stadii, am lasat in plus 2 rame cu miere si pastura, am obs ca de cateva zile au tendinta sa blocheze cuibul cu polen, drept pt care am instalat colectoarele.
Astfel ca familiile mele la acesta data sunt pe 5-6 R cu albina, in proportiile aratate mai sus, am pus folia peste cuib cat mai etans, peste rame turta cu Apifonda, la cele mai smechere am pus hranitor cu sirop+Protofil+Startovit.

Nu vad rostul a sparge cuibul la aceasta data, mai ales ca se anunta vreme rece, din contra cred ca asigurarea de caldura suplementara in cuib este necesara .
Cu rotirea cuibului o mai practic si eu dar in fct de necesitatile pe care le consider ca familia respectiva o cere.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde gica.mosu » 08 Apr 2012, 07:31

Florine inprimul rind "LA MULTI ANI"si sanatateeee ca-i mai buna decit tatiii :!:
....Am facut ceva poze ieri si ai sa vezi ca mosu nu-i laudaros si nici zgircit cu
(fetele)....Daca incepind cu 11-02 le-am pus de toate(inclusiv un cozonac) acum
culeg...roadele,imi este frica de vreme rea dar nu tare deoarece au 8-9 rame cu
albine...vom vedea :roll: La multi ani si celor ce au nume de flori shi"HRISTOS A INVIAT'"
CU SA-NA-TA-TEEE de pastele catolic.Cu respect mosuuu!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde balasbebe » 08 Apr 2012, 09:43

Eu doar am reusit la unele familii, care aveau mai multa pastura si miere, sa inversez la 180 de grade rama. Astfel am reusit sa le dau de lucru fara sa se blocheze cuibul. Inca este prea devreme in Salaj de inversat rame, sau corpuri. Uzura este mare, iar populatia este in scadere, nu este pe plus. Mai asteptam. Acum cu frigul asta daca au prins puiet descoperit albinele vor scoate puietul racit.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde alt stupar » 08 Apr 2012, 10:21

frigul din aceste zile (la mine maxime de 5-6 grade si minime in jurul valorii de 0 grade) aduce nota de plata pentru teribilismul celor ”luati de val”-ul de caldura zilele trecute.
Iar se face coada la Micocidin (confuzie fregventa puiet racit= puiet varos :twisted: )
Sau altfel spus, ce s-a luat pe faina, se da pe tarățe.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde vicpo » 08 Apr 2012, 10:24

gica.mosu scrie:Florine inprimul rind "LA MULTI ANI"si sanatateeee ca-i mai buna decit tatiii :!:
....Am facut ceva poze ieri si ai sa vezi ca mosu nu-i laudaros si nici zgircit cu
(fetele)....Daca incepind cu 11-02 le-am pus de toate(inclusiv un cozonac) acum
culeg...roadele,imi este frica de vreme rea dar nu tare deoarece au 8-9 rame cu
albine...vom vedea :roll: La multi ani si celor ce au nume de flori shi"HRISTOS A INVIAT'"
CU SA-NA-TA-TEEE de pastele catolic.Cu respect mosuuu!!!

felicitari pt tupeul de a pune cozonac pe 11 02 f putini fac asta de teama de... x si pierd roadele ,abia astept pozele
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde gica.mosu » 08 Apr 2012, 15:11

La reteta "cozonac"am scris...dupa zbor de curatire(la noi 23-24-02) deci...incolo...
vezi stim de la A la Z ....dupa ce ai sa vezi pozele(vorobimmm) ai tel.Pt Alt stupar:
-La st 4-6 rpuiet+2 acop+RH toate cu albina am gasit pe rama cu puiet din mijloc puiet capacit pe
ulltimul rind am facut intoarcere cu 180 gr+1r spart cuib cu miere si laptic...La experienta
shi virsta mea am trecut prin...multee,si daca nu stieai cind sint nopti reci s-au val de frg
ca acum albinele fac ghem pe puiet iar ce nu pot acoperi...il maninca s-au cel racit(nimfe)il
scoate afara(si in lipsa de hrana) asa ca pina la puiet varos mai e cale lungaaa.Eu asa fac, voi
faceti cum credeti ca este mai bine pt fiecare...Cu respect...Mosu-gica :!: :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde balasbebe » 08 Apr 2012, 23:47

Acum sincer sa fiu ma uit pe un program in care in zona mea arata starea vremii pe 7 zile. Pe Freemeteo la mine se potriveste de minune. Dimineata ma uit si pot face lucrarile in stupina mai exact. Am patit in aceeasi perioada, ca urmau sarbatorile de pasti. Sa nu lucrez in zi de sarbatoare am largit cuibul anticipat. A urmat o perioada rece si unde am pus rama, puietul ecluzionat a ramas fara pastura, si am cam gresit. Poate la fel se intampla si la intoarcerea prin dezorganizare a cuibului. Daca se face lucrarea si urmeaza cateva zile cu temperaturi peste 6-8 grade noaptea nu este nici un pericol. La noi noptile scad temperaturile pana la - 5 grade.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: gxg şi 8 vizitatori