Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde vulpea » 05 Apr 2016, 15:11

PS.cu tot respectul...una e sa IEI spaga,alta e sa CERI spaga.poate-ti vine ideia sa -mi spui ca nu e acelasi lucru,eu iti spun ca...e un fel de-a zice.stima.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde Bambucha » 05 Apr 2016, 20:19

gica.mosu scrie:...Am reusit cu ajutorul nepotului meu,Cornea Ovidiu, si a lui Vasile(APIVASMOB) sa realizez un filmulet ...pentru cei noi pe forum ar fi bine sa citeaasc tot de pe acest topic unde sunt n pareri , pro-CONTRA ... :!: https://www.youtube.com/watch?v=Y5dql0R0Tak.....


Foarte tare faza cu telefonul :mrgreen: :lol:
Nea Gica Mosu, cu tot respectul, acum e vreme de pus caturile pe ei nu de intors ramele! O famile normala are la ora asta 80-90 % rama ocupata cu puiet. Scuze de interventie, nu vreau sa fiu Gica Contra!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde Bambucha » 05 Apr 2016, 20:25

vulpea scrie:poate-ti vine ideia sa -mi spui ca nu e acelasi lucru,eu iti spun ca...e un fel de-a zice.stima.


te cam zgarie pe ochi exprimarea in scris lu' matale (fara a tine cont ca deturnezi subiectul)...
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde vulpea » 05 Apr 2016, 20:46

eram pe subiect cu gica moshu,sau nu ai observat deturnarea la a.s+S ? sa inteleg ca esti de acord cu ei ?
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde vulpea » 05 Apr 2016, 20:49

PS. ....in scrisUL lui ... gramatica e de vina ?!
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde vulpea » 05 Apr 2016, 20:51

PS 2. apostila ' se pune cand sunt alaturate 2 vocale = nu stiam ca m = vocala .
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde BUNKA » 07 Apr 2016, 05:49

Bambucha scrie:
gica.mosu scrie:...Am reusit cu ajutorul nepotului meu,Cornea Ovidiu, si a lui Vasile(APIVASMOB) sa realizez un filmulet ...pentru cei noi pe forum ar fi bine sa citeaasc tot de pe acest topic unde sunt n pareri , pro-CONTRA ... :!: https://www.youtube.com/watch?v=Y5dql0R0Tak.....


Foarte tare faza cu telefonul :mrgreen: :lol:
Nea Gica Mosu, cu tot respectul, acum e vreme de pus caturile pe ei nu de intors ramele! O famile normala are la ora asta 80-90 % rama ocupata cu puiet. Scuze de interventie, nu vreau sa fiu Gica Contra!


Ce facem..iar vorbim despre cum ar trebui sa fie la gramada, asa ??
Nu mai tinem cont ca Bucurestiu' e mai acolea..Bacau'-i aicishea..Oradea e..mai gadea si Viseu e sus fratella ?!
Eu cred ca Gica stie la fix ce face si parerea mea e ca face bine...asa incerc sa fac si eu bine..cu o alta tehnica dar e aceeasi figura...ii tin stransi si "la cald" pana crapa...abia apoi mai extind.
Stupii tre sa fie ca niste pitbuli acum...tinuti din scurt si intaratati ... :lol:
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde alt stupar » 07 Apr 2016, 08:42

vulpea scrie:eram pe subiect

Ciudat...
Unii ar zice ca mai degraba erai pe adjectiv.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde tiih » 07 Apr 2016, 13:58

gica.mosu scrie:...Am reusit cu ajutorul nepotului meu,Cornea Ovidiu, si a lui Vasile(APIVASMOB) sa realizez un filmulet ...pentru cei noi pe forum ar fi bine sa citeaasc tot de pe acest topic unde sunt n pareri , pro-CONTRA ... :!: https://www.youtube.com/watch?v=Y5dql0R0Tak.....


Lumea e invidioasa dl Gica,ba se leaga de telefonul dumitale :o ,ba de ramele de puiet sau metoda in sine de inversare a ramelor, nimeni nu subliniaza INEDITUL prezentat de dvs-LARGIREA CUIBULUI si STIMULAREA CU MIERE DESCAPACITA (3 rame cu miere o data!!! ;) ;) avand 4..4,5kg de miere !cand multi stupari nu au aceasta cantitate de miere -inmultita cu 2 -nici macar la inceputul iernarii,bazandu- se pe "siroape" si turte.....

PS1.Saptamana trecuta (2,,3 aprilie le-am largit cuibul cu 1...2 rame cu miere descapacita cu furculita...cam 3..6 dm2...si le_am pus in cuib linga diafragma sau dupa prima rama populata de linga diafragma(nu am "spart" cuibul.).....peste 100 de rame...aprape jumate de tona de miere
PS2. Ca un secret spus numai dumitale pentru ca stiu ca apreciezi importanta stimularii cu miere,la o parte din stupi-ELITA- stimularea am facut-o cu rame continand 2...2,5kg miere de SALCAM,de la rezerva stupinii!
PS3.Stupi de elita=stupi care ajung la dezvoltarea maxima spre sfarsitul infloririi salcamului din zona (20 rame 1/1 albina,9..10 rame puiet1/1 si care functie de VREME dau fie 20 kg miere salcam.....fie.... 2 roi....(de putin :idea: )
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde geangu » 07 Apr 2016, 16:06

Si pana la urma care este logica acestei inversari ?
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde vulpea » 07 Apr 2016, 16:10

pentru tiih:nu am fost 'carcotas' cu d.l GM,am vrut doar sa-i stiu parerea in legatura cu alta varianta a aceluiasi stil de lucru dar facuta altfel(mai bine si mai usor,zic eu,pentru albine si pentru stupar).toata stima pt. GM !
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde vulpea » 07 Apr 2016, 16:13

ma hazardez sa raspund eu ,inaintea lui GM (ca sa-i anticipez argumentatia):seamana cu logica inversarii corpurilor la ME.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde geangu » 07 Apr 2016, 17:59

Pai nu prea seamana, daca era in faza cand ramele sunt ouate numai in partea din fata era o chestie.
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde vulpea » 07 Apr 2016, 23:08

nu inteleg faza cu ...ramele ouate numai in fata ... stiu ca ramele sunt ouate pe ambele fete,nu in fata sau in spate .
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde gica.mosu » 07 Apr 2016, 23:58

Pt vulpea......am scris cititi... recitit ta't topicul apoi....da ,e una si aceiasi treaba numai ca in diferite faze...(de timp5-10zile alta-i treaba'ncuib- ...cand ai puiet in fata si miere in spate=largire+inversare in acelasi tipm+daca fam cere ii spargi si cuibul s-au largesti dupa caz lateral... r claditoare s-au FA....Pt Bambucea(gica contrra) ac stup e de putere medie am vrut sa fie drept model.......am pus caturile la multi stupi(chiar daca's mic de statura :D )....revin cu+ poze...timpul :!: P.S-Tihule-respect...se vede ca aveti"dalta"de INOX... Pt d-na Irina...am recuperat tilifonull si-am scapat fara bataita :lol:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Intoarcere-cuib 1-15-04..asa fac eu...

Mesajde Bambucha » 09 Apr 2016, 22:05

BUNKA scrie:
Bambucha scrie:
Foarte tare faza cu telefonul :mrgreen: :lol:
Nea Gica Mosu, cu tot respectul, acum e vreme de pus caturile pe ei nu de intors ramele! O famile normala are la ora asta 80-90 % rama ocupata cu puiet. Scuze de interventie, nu vreau sa fiu Gica Contra!


Ce facem..iar vorbim despre cum ar trebui sa fie la gramada, asa ??
Nu mai tinem cont ca Bucurestiu' e mai acolea..Bacau'-i aicishea..
Stupii tre sa fie ca niste pitbuli acum...tinuti din scurt si intaratati ... :lol:



Din zicerile Mosului pe forum am notat inflorirea concomitenta a cornului la Bacau si Bucuresti, la fel si corcodusul! Se pare ca anul asta nu prea sunt decalaje pe regiuni (poate nesemnificative).
Mai jos o familie dadant acum o saptamana ;) sa o intorc sau? cum o fac sa fie pitbul?
Fişiere ataşate
IMAG24721.jpg
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori