Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

rame la reforma

Mesajde florin_florin » 10 Apr 2011, 14:42

Va salut .Cum sa procedez daca vreau sa dau o rama afara la reforma dar este cu miere.Am descapacit pus dupa diafragma dar observ ca albinele nu sunt interesate de ea.Pina in diafragma am bagat rama la crescut care este crescuta .Acum am scos diafragma si am lasat ultima rama aceasta cu miere.
florin_florin
 
Mesaje: 10
Membru din: 10 Apr 2011, 12:39

Re: rame la reforma

Mesajde florin_florin » 10 Apr 2011, 16:56

nimeni nu are nici o idee ?Ma gindesc sa o pun deasupra peste rame
florin_florin
 
Mesaje: 10
Membru din: 10 Apr 2011, 12:39

Re: rame la reforma

Mesajde Dila Daniel » 10 Apr 2011, 17:48

florin_florin scrie:Va salut .Cum sa procedez daca vreau sa dau o rama afara la reforma dar este cu miere.Am descapacit pus dupa diafragma dar observ ca albinele nu sunt interesate de ea.Pina in diafragma am bagat rama la crescut care este crescuta .Acum am scos diafragma si am lasat ultima rama aceasta cu miere.

Acum,daca in natura exista cules...albinele nu prea mai ia din rama.
Rama respectiva o poti scoate la prima extragere.Se extrage si se da la reformat.Daca are miere cristalizata...tot va mai ramane in ea,dar mult mai putina.
Se mai poate pune undeva in stupina,in aer liber,si lasata sa o ia albinele(nu numai ale tale),viespiile,bondarii...
Dezavantajul este acela ca nu ajunge toata mierea in stupul care se doreste...dar avantajul este ca va fi curata la "blana"(ceara) :)
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: rame la reforma

Mesajde proapis13 » 10 Apr 2011, 20:21

Ashteapta putzin sa iasa puietul capacit shi sa urmeze o zi doua
mai friguroase shi ai sa vezi cum o cara pe toata in cuib ;)
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: rame la reforma

Mesajde gabimihai » 13 Apr 2011, 23:10

Descapacita si tinuta afara la 10-15 m de stupina, albinele vor cara toata mierea. Ai grija ca sa nu stea in ploaie, trebuie sa fie oarecum acoperita.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: rame la reforma

Mesajde dorindafi » 15 Apr 2011, 21:35

gabimihai scrie:Descapacita si tinuta afara la 10-15 m de stupina, albinele vor cara toata mierea. Ai grija ca sa nu stea in ploaie, trebuie sa fie oarecum acoperita.

:mrgreen: nu crezi ca ezpui stupina la un furtishag :?: tzinand rama afara :?:
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: rame la reforma

Mesajde proapis13 » 15 Apr 2011, 23:13

Nu crede ca daca credea....nici macar nu a auzit ce e poate intampla
Totushi a explicat ca
,,Descapacita si tinuta afara la 10-15 m de stupina, albinele vor cara toata mierea.
Ai grija ca sa nu stea in ploaie, trebuie sa fie oarecum acoperita.''
A uitat sa specifice daca spre EST sau spre Vest partea insorita sau mai umbrita
A specificat ca rama sa fie oarecum acoperita ;) :lol: :lol:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: rame la reforma

Mesajde Alecs » 21 Apr 2011, 20:06

Daca este cules in natura , nu o vor baga in seama. Daca este cristalizata,si au nevoie de rama, vor scoate cristalele afara din stup,pe urdinis si nu numai ca pierzi mierea dar daca mai e si aromata ( tei, FS, etc ) e pericol de furtisag. Daca fagurii pentru reforma sant curati dar cu defect se pot topi asa cum sant iar zeama rezultata- un sirop de altfel - se poate da ca stimulent aromatizat cu putin Protofil . Daca fagurii sant vechi , siropul rezultat il poti folosi (impreuna cu vre-un fel de fructe ) la obtinerea unei tzuiculiteeeeee..... :) bunaaaaa.... :roll: Daca nu consumi asa ceva, nu-i nimic, gasesti oricand pe cineva care pentru o - cinzeaca - te poate ajuta la vre-o trebusoara.Bineinteles ca ma refer doar la ramele din prisaca proprie si nu la faguri primiti de altundeva si despre care nu stii daca prisaca de unde provin nu are ceva "virusi "
Alecs
 
Mesaje: 166
Membru din: 23 Feb 2011, 14:19
Localitate: Iasi

Re: rame la reforma

Mesajde Hans » 21 Apr 2011, 21:42

La cele scrise anterior nu cred ca mai este ceva de adaugat s-au corectat!
Hans
 
Mesaje: 38
Membru din: 10 Mar 2011, 20:01

Re: rame la reforma

Mesajde akmm » 06 Iul 2011, 13:16

Uite ca m-am gasit eu sa adaug.
Rama o pun la reforma in topitorul solar cu miere cu tot.Capacita sau necapacita.Cristalizata sau lichida.
Se topeste ceara si mierea impreuna.La topire se amesteca un pic sa se scurga toata mierea.Seara se solidifica ceara sub forma de pojghita. Dedesupt ramane mierea.Cu un polonic mic o iau si o torn in sticle de 2l.Prin palnie.
Toata aceasta miere inchisa la culoare o folosesc la tuica in anii cand se fac fructele.Sau la fabricarea otetului din mere.
E de neacceptat sa dau aceasta miere spre hrana, albinelor.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: rame la reforma

Mesajde Yojen » 07 Iul 2011, 09:42

Eu am niste rame cu puiet batrane si vreau sa le schimb dar cred ca la anu pt ca nu am rame cu faguri negri pentru iernat. Dar in principiu cand umblu la ei 1 data pe saptamana mut rama mai spre margina(mai sar o rama )si tot asa pana ajunge la margine. Cand ajunge la margine daca are miere o las deasupra pe rame cum ai spus tu dar atunci cand nu este cules, acum am incercat primele zile sa le dau sirop ,la inceput au consumat pana au invatat zona si au descoperit floare pe urma nu s-au mai atins de el.
Când te duci să cauţi miere, trebuie să te aştepţi să fii înţepat de albine.
Avatar utilizator
Yojen
 
Mesaje: 148
Membru din: 09 Mai 2011, 08:38
Localitate: com Hoceni sat Oteleni jud Vaslui

Re: rame la reforma

Mesajde Adi Hodis » 08 Iul 2011, 11:26

Yojen scrie:Eu am niste rame cu puiet batrane si vreau sa le schimb dar cred ca la anu pt ca nu am rame cu faguri negri pentru iernat...

Dar de ce crezi ca e trebuie neaparat faguri negri ? ... aia maro sint cei mai buni. ;)
Un roi format pe faguri noi ( artificiali ), ajunge ca la ultimul puiet eclozionat in toamna, sa aibe culoare maronie si ierneaza bine iar in urmatorul sezon apicol e de preferat sa NU fie faguri negri in stupi. :idea:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori