Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Concurs de rame cu puiet

Mesajde Adi Hodis » 12 Apr 2011, 17:02

Pai nimeni nu e priceput dar totul se invatza ... datzi clic pe link-ul acela si va deschidetzi o pagina a dumneavoastra ...mai urmeaza sa facetzi poze, sa le descarcatzi in computer si apoi sa le punetzi pe forum.
Mai putetzi sa va inregistratzi aici http://www.sunphoto.ro/
si sa va creeatzi albume.
Apelatzi la vre-un fecior care se pricepe la „ cutiile ” astea :D ca asa am facut si eu, ca deh ... e grele daca nu stii :P da' numa pina shtii ...
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Concurs de rame cu puiet

Mesajde victor s » 12 Apr 2011, 18:24

am si eu o rama tot de luna august...(nu e prea bine realizata , dar oricum...ma mandresc cu ea :P
Fişiere ataşate
06082010339 modified.jpg
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Concurs de rame cu puiet

Mesajde alexandrucucu » 12 Apr 2011, 19:34

Salut. D-le Adi Hodis multumesc se pare ca incep sa ies din ceata incet. Am o intrebare , am vazut ca lucrati cu MER cum se comporta iarna ? Am vrut sa scriu la MP dar nu i-mi prea iese. Am sa aprind farurile de ceata si ies eu din ea. Multumesc.
alexandrucucu
 
Mesaje: 112
Membru din: 25 Feb 2011, 00:41

Re: Concurs de rame cu puiet

Mesajde Adi Hodis » 12 Apr 2011, 21:08

Se comporta mai bine decat in toate tipurile de stupi cu care am lucrat de-a lungul anilor.
Iarna aceasta au iernat cu catul III sub cuib ( catul I si II ), saptamina trecuta am inversat caturile la peste 50 % din stupina si am scos catul de sub cuib care avea rolul de tampon intre cuib shi fundul stupului.
Daca atzi parcurs pagina mea, precis atzi vazut unele familii iar pozele spune multe ( zic eu ).
PS
Deschidetzi-va o pagina pt. ca sa continuam acolo ... aici e topicul ramelor cu puiet.
Salve.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Concurs de rame cu puiet

Mesajde Bambucha » 17 Apr 2011, 20:34

Astazi rama bagata la iernat integral capacita cu miere de tei:
Fişiere ataşate
puiet1.JPG
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Concurs de rame cu puiet

Mesajde proapis13 » 08 Mai 2011, 19:46

Vineri la introducerea ramei oarbe shi a fa la construit am gasit cate 3-4 rame blana;
adica batute cu puiet capacit de sus pana jos shi de la stanga la dreapta.
Adevarul ca cel mai mare merit se datoreaza Startovit-ului shi perioadei cand a fost
administrat insa marea problema la ora asta este confruntarea cu lipsa culesului plus ca
vreme de cateva zile o sa avem parte de ploi iar salvamul da sa crape;o fi bine o fi rau?? ;)
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Concurs de rame cu puiet

Mesajde jimm » 08 Mai 2011, 20:28

si eu una de acum 1 saptamana
Fişiere ataşate
r.jpg
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: Concurs de rame cu puiet

Mesajde janese » 09 Mai 2011, 12:09

victor s scrie:am si eu o rama tot de luna august...(nu e prea bine realizata , dar oricum...ma mandresc cu ea :P

daca la ora asta ai rama asta cu hrana din anul trecut...este de admirat....dar familia nu valorifica acea miere...descapacesteo...sa nu fire miere capacita de anul trecut in cuib....familia va redistribui hrana in cuib si aceasta activitate de redistribuire, va inebuni familia de albine!!!
asha capacita cum e acu...nu reprezinta decat o magazie pentru stupar
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Concurs de rame cu puiet

Mesajde victor s » 09 Mai 2011, 19:53

mai inteles gresit nea janese...foto e facuta in august, anul trecut..
dar lasa ca e bine , tot m-am ales cu ceva...chiar nu stiam ca mierea trebuie descapacita...mai am cateva rame de completat in cuib care mai au ceva coronite de miere. deci inainte de a o baga la ouat, trebuie descapacita mierea...
multumesc si sa traiesti !
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Concurs de rame cu puiet

Mesajde gabi bee » 09 Mai 2011, 21:36

stiu ca nu e locul potrivit dar daca s-a adus vorba de ramele cu miere de anul trecut , am si eu la stupi rame [ unele chiar pline , cele marginase ] cu miere de anul trecut si o parte din ea este si zaharisita . ce fac cu ele , le las asa, le descapacesc sa le consume si le trec dupa diafragma sau le las tot acolo , invatati-ma ca sa nu gresesc . multumesc si scuze pt off topic ! :roll: :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Concurs de rame cu puiet

Mesajde proapis13 » 09 Mai 2011, 23:32

victor s scrie:...chiar nu stiam ca mierea trebuie descapacita...mai am cateva rame de completat in cuib care mai au ceva coronite de miere. deci inainte de a o baga la ouat, trebuie descapacita mierea...
!

Cand se baga rama la ouat pe cat posibil sa aibe coronitze de miere
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Concurs de rame cu puiet

Mesajde janese » 10 Mai 2011, 07:35

proapis13 scrie:
victor s scrie:...chiar nu stiam ca mierea trebuie descapacita...mai am cateva rame de completat in cuib care mai au ceva coronite de miere. deci inainte de a o baga la ouat, trebuie descapacita mierea...
!

Cand se baga rama la ouat pe cat posibil sa aibe coronitze de miere
salve :D

nu descapaciti,ca se naclaieste albina!...zgariati sa stricati capacelele doar(asta cand e multa)!.....daca e cristalizata in rame...zgariati si apoi dati un perdaf de apa....asta e valabil si pentru rama bagata la ouat cu coronota....coronita sa fie zgariata!....intr-un cuvant...la momentul asta sa nu ma8i fie in cuib miere capacita de anul trecut....descapaciti prin zgariere cu furculita si veti vedea o revigorare a familiilor!.....acuuuu...nu va puneti si descapaciti cinci kile de miere o data!!!!...functie de puterea familiei....de tipul de fund...de vremea de afara...orientati-va si nu va lacomiti la zgariat!!!
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Concurs de rame cu puiet

Mesajde gabi bee » 10 Mai 2011, 07:49

janese scrie:
proapis13 scrie:
victor s scrie:...chiar nu stiam ca mierea trebuie descapacita...mai am cateva rame de completat in cuib care mai au ceva coronite de miere. deci inainte de a o baga la ouat, trebuie descapacita mierea...
!

Cand se baga rama la ouat pe cat posibil sa aibe coronitze de miere
salve :D

nu descapaciti,ca se naclaieste albina!...zgariati sa stricati capacelele doar(asta cand e multa)!.....daca e cristalizata in rame...zgariati si apoi dati un perdaf de apa....asta e valabil si pentru rama bagata la ouat cu coronota....coronita sa fie zgariata!....intr-un cuvant...la momentul asta sa nu ma8i fie in cuib miere capacita de anul trecut....descapaciti prin zgariere cu furculita si veti vedea o revigorare a familiilor!.....acuuuu...nu va puneti si descapaciti cinci kile de miere o data!!!!...functie de puterea familiei....de tipul de fund...de vremea de afara...orientati-va si nu va lacomiti la zgariat!!!

mersi nea eugene ! sanatate si spor la cantar !
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Concurs de rame cu puiet

Mesajde janese » 07 Iun 2011, 14:37

xxxx
Fişiere ataşate
puiet.jpg
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Concurs de rame cu puiet

Mesajde aliuta2000 » 07 Iun 2011, 15:17

frumos maestre .... frumos
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Concurs de rame cu puiet

Mesajde ciprianP » 07 Iun 2011, 17:34

eclozau albinele din ea intr-o veselie;

am scos-o sa o pun la un roi, am scuturat-o de albina acoperitoare am pus-o in lada si in 15-20 min cat am inchis familia de unde am luat-o si am deschis roiul era acoperita aproape jumatate pe ambele fete cu albine nou eclozate;
Avatar utilizator
ciprianP
 
Mesaje: 8
Membru din: 15 Mar 2011, 18:08
Localitate: Lehliu, Jud Calarasi

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 35 vizitatori