Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Apicultura urbana in Romania

Mesajde yo2lsk » 22 Mai 2012, 08:17

doresc sa va întreb dacă practica cineva apicultura urbana la noi si aici mă refer in special la apicultura de balcon sau pe acoperisuri, similar cu apicultura practicata in marile orașe din lume.
Ce prevede legislația referitor la apicultura in oraș salate aspecte specifice acestei activități.
yo2lsk
 
Mesaje: 19
Membru din: 19 Iun 2011, 09:47
Localitate: Deva

Re: Apicultura urbane in Romanaia

Mesajde Cristian IONITA » 22 Mai 2012, 08:54

Legislatia nu prevede nimic (in plus fata de apicultura "la tara").

In Romania practicarea apiculturii in stationar nu e si viabila economic decat cu foarte putine exceptii, cu atat mai mult cea "urbana", ramane deci doar cea pentru hobby .... .
Pe blocurile "ceausiste" nu se poate practica mai nimic din cauza ca izolatia teraselor nu e proiectata pentru a fi circulabila si ca urmare e foarte senzibila la orice calca pe ea.
Pe balcon - cine are balcon il foloseste pe post de debara :) ...

Recomand cautatrea de spatii in orase "la curte" se mai gasesc si nici nu e exagerat de scump.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Apicultura urbane in Romanaia

Mesajde akmm » 22 Mai 2012, 12:36

Eu as incuraja o asemenea practica.In numar rezonabil, evident.Occidentalii chiar se mandresc cu sporurii pe care noi cei mai de la tara doar le visam.Acolo cofetariile, bucatariile, fabricile de dulciuri sunt la tot pasul.Nu discutam de calitatea mierii, banuiesc insa ca nu e prea diferita de cea de pe rafturi....
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Apicultura urbane in Romanaia

Mesajde ves.lucian.zabrani » 22 Mai 2012, 12:40

am un coleg ca sta la 100 de metri de mine !!! e drept ca sta la casa , are o gradina foarte mica , dar casa este printre blocuri !!!
nu prea are lumina in aceasta gradinuta !!!
dar 4 familii de albine are !!! le-am facut poza in urma cu ceva timp !!!
sunt ele pe undeva mai in spate !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Apicultura urbane in Romanaia

Mesajde Cristian IONITA » 22 Mai 2012, 16:12

akmm scrie:Eu as incuraja o asemenea practica.In numar rezonabil, evident.Occidentalii chiar se mandresc cu sporurii pe care noi cei mai de la tara doar le visam.Acolo cofetariile, bucatariile, fabricile de dulciuri sunt la tot pasul.Nu discutam de calitatea mierii, banuiesc insa ca nu e prea diferita de cea de pe rafturi....



sezi bland ca nu de la cofetarii si de la bucatarii strang albinele miere din orasele occidentale, acolo nu prea se accepta sa-ti expui savarinele in aer liber si nici nu gatesc la pirostrii in intersectii, iar fabrici aia nu mai au de multi ani in oras .... de cules albinele culeg din parcuri si spatii verzi .... care parcuri si spatii exista cu prisosinta.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Apicultura urbane in Romanaia

Mesajde jenica67 » 22 Mai 2012, 17:44

Si eu am tinut pana anul trecut albinele in oras, la 300 de m de primarie. Acolo aveam casa, si aveam linga dealul plin de salcam si tei.
Dar altii le tin chiar in balcon, poate ati mai vazut filmuletele postate :
http://www.youtube.com/watch?v=ZMJF7GwJWsI
http://www.youtube.com/watch?v=iVnFZ_Jc_dc
http://www.youtube.com/watch?v=36dL89TWZvU
http://www.youtube.com/watch?v=is6aEC7AUCI


:D
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Apicultura urbane in Romanaia

Mesajde stroe » 22 Mai 2012, 19:53

La marginea orasului e aproape perfect dar doar pentru dezvoltare nu stiu ce spor de miere poate avea.Nu cred ca o comuna poate avea spatiile necultivate din jurul Bucurestiului (faneata ca la munte). Ceva tei exista , flori etc.Eu locuiesc la curte intr-o margine de Bucuresti . Pe langa stupina principala pe care o am in Teleorman am aici cateva familii mai slabute (12) care dupa ce le-am schimbat matcile merg perfect iar sirop le dau rar.
Pana acum am prins un roi in mijlocul Bucurestiului (intr-o bolta de vita de vie) , trei familii scoase din peretele unei case de pe Soseaua Andronache si una din scorbura unui stejar din Berceni. Deci sunt stupi prin Bucuresti si cred ca le merge bine.
Parcurile nu cred ca sunt solutia pentru ca ele contin mult gazon. Pamantul necultivat e mai bun pe el crescand diverse ierburi.
stroe
 
Mesaje: 313
Membru din: 09 Mar 2011, 19:48
Localitate: Teleorman

Re: Apicultura urbane in Romanaia

Mesajde redoo » 22 Mai 2012, 20:05

Gand la gand subietul asta....ma tot gandesc sa-mi aduc un roi sa-l pun pe bloc,dar am doua probleme.
-blocul are 10etaje si ma gandesc ca e prea sus.Oare albina nu are o problema sa urce inarcata 10 etaje?
- blocul se va inalzi in draci...stup cu fund plin sau sita?
care ar mai fi problemele in afara de astea doua?
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: Apicultura urbane in Romanaia

Mesajde cantemir » 22 Mai 2012, 20:27

Cartierul Nord al Ploiestilor poate fi asemuit cu o padure de tei. Blocuri din anii 70, multa verdeata, gradinite cu flori, copaci de peste 40 de ani, liniste, un aer relativ curat pentru un oras poluat... Raiul apicultorului urban s-ar putea spune! Poate asa a si fost pana anul trecut cand s-a inceput genocidul asupra insectelor: toata vara un s.r.l. platit de primarie a stropit si gazat orasul zi de zi si noapte de noapte, cu un exces de zel demn de o cauza mai buna. Cand a inflorit teiul, era ploaie de nectar dar nici picior de albina. Anul acesta ofensiva a reinceput dar vremea ploioasa a domolit-o momentan. Posturile de radio locale, e drept anunta actiunea, dar daca ea dureaza toata vara...
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Apicultura urbana in Romanaia

Mesajde yo2lsk » 22 Mai 2012, 21:00

Multumesc tuturor pentru răspunsuri.
Stau in Deva la bloc la ultimul etaj(etajul 4) si sunt înconjurat de salcami si tei care umbresc trotuarele.
desigur este vorba de apicultura de hobby fără nici o pretenție de profesionist. Nu știu la ce sa mă aștept de la locatarii blocului dacă ar vedea albinele zburand de pe balcon.
Riscul real îl reprezintă după cum spuneati si voi stropirile sistematice cu tot felul de substante împotriva capuselor,carabusilor,tantarilor si tot felul de alte insecte.
yo2lsk
 
Mesaje: 19
Membru din: 19 Iun 2011, 09:47
Localitate: Deva

Re: Apicultura urbane in Romanaia

Mesajde cosmin_tanase82 » 22 Mai 2012, 23:32

La Baile Herculane am vazut in spatele unor blocuri din localitate multi stupi...undeva in jurul a 100. Blocurile erau construite pe un deal abrupt, iar stupii erau instalati pe iarba in fata padurii. Probabil localnicii din acele blocuri aveau grija de ei. Zona este superba si bogata in salcam din ce am observat. Chiar la apicultura urbana m-am gandit cand am zarit acesti stupi...In aceasta zona se pot obtine mai mult ca sigur cantitati importante de miere marfa.
Avatar utilizator
cosmin_tanase82
 
Mesaje: 132
Membru din: 09 Mai 2011, 13:44
Localitate: Breaza, Prahova

Re: Apicultura urbane in Romanaia

Mesajde victor s » 23 Mai 2012, 19:02

cantemir scrie:Cartierul Nord al Ploiestilor poate fi asemuit cu o padure de tei. Blocuri din anii 70, multa verdeata, gradinite cu flori, copaci de peste 40 de ani, liniste, un aer relativ curat pentru un oras poluat... Raiul apicultorului urban s-ar putea spune! Poate asa a si fost pana anul trecut cand s-a inceput genocidul asupra insectelor: toata vara un s.r.l. platit de primarie a stropit si gazat orasul zi de zi si noapte de noapte, cu un exces de zel demn de o cauza mai buna. Cand a inflorit teiul, era ploaie de nectar dar nici picior de albina. Anul acesta ofensiva a reinceput dar vremea ploioasa a domolit-o momentan. Posturile de radio locale, e drept anunta actiunea, dar daca ea dureaza toata vara...

Salutare...! Ai fost cumva unul din apicultorii cu stupii de la marginea lizierei ?
Coincidenta sau nu, asta am scris si eu (nu mai stiu pe unde in acest ocean de informatii de pe forum) cert este ca am vazut cum aratau magaziile pe stupii respectivi. Erau goale si uscate !
Am sa postez un anunt facut in media de catre firma respectiva unde erau avertizati apicultorii din Ploiesti sa tina inchise familiile de albine intre 8 si 12 zile ''in functie de conditiile meteo''.
Idiotenie mai mare nici ca se putea scrie !
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Apicultura urbane in Romanaia

Mesajde bobby_76 » 23 Mai 2012, 21:29

cosmin_tanase82 scrie:La Baile Herculane am vazut in spatele unor blocuri din localitate multi stupi...undeva in jurul a 100. Blocurile erau construite pe un deal abrupt, iar stupii erau instalati pe iarba in fata padurii. Probabil localnicii din acele blocuri aveau grija de ei. Zona este superba si bogata in salcam din ce am observat. Chiar la apicultura urbana m-am gandit cand am zarit acesti stupi...In aceasta zona se pot obtine mai mult ca sigur cantitati importante de miere marfa.


Acolo vorbim de o pozitie f buna. Am vz si eu stupina. Cred insa ca nu putem vb chiar de apicultura urbana in acest caz, pt ca stupina e pozitionata sus, departe de cladiri, si jur-imprejur..multe dealuri/paduri/pasuni, deci conditii ca si la rural.
Personal tin cativa stupi la oras, in Tr Severin, la curte (fam slabe, roiuri, fam la imperecheat etc-le am aproape, pot sa intervin des). Am avut si 15 familii. Anul asta am 9, deocamdata :D
Ce vroiam sa spun, e faptul ca, mai ales toamna, lucrurile stau f bine la polen, comparativ cu vatra pe care tin stupii. (Vrancea-multi cunosc zona pt ca vin acolo la salcam 1) Reusesc dezvoltare buna in august, si iernare sigura. Pt iernare insa, NU RECOMAND orasul. E zgomot, sunt vibratii, multe pasari, mai vine si revelionul cu artficiile si petardele..poluarea excesiva, conditii improprii unei iernari bune.
bobby_76
 

Re: Apicultura urbane in Romanaia

Mesajde jonny_it » 23 Mai 2012, 23:18

Majoritatea oraselor sunt sufocate de masini si poluare. Probabil intr-un orasel mai mic ar fi posibil.

Cam asa arata o strada din Oslo, la 100 de metri de centru. Toata lumea este pe jos sau cu metroul indiferent daca ninge, ploua sau sunt 25 de grade(canicula pentru ei :) ).
Vreti sa vedeti o imagine din Bucuresti? .. sa nu exagerez, sa zicem una tin Targu Mures. Nu prea cred ca o sa tina cineva mai mult de 2-5 familii de albine in oras. Eu nu as manca miere de la astfel de albine.
Fişiere ataşate
2012-03-13 17.55.05.jpg
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apicultura urbane in Romanaia

Mesajde ronin » 24 Mai 2012, 10:58

Zilele astea termin de facut 4 lazi warre hibrid in care o sa incerc sa bag roi.locuiesc in Brasov la curte relativ la marginea orasului .Am o terasa acoperita la mansarda aprox 3 /5m la 7m inaltime pe unde nu prea umblu, inca stau in dubii daca sa ii instalez sus sau in gradina aprox 1000m +1000m ai vecinului cu care nu am gard si e plina de pomi.Vremea e cam nasoala sper sa vina ceva caldura sa ma pot duce cu lazile la varul meu, apicultor in zona Rupea,sa incercam sa prindem niste roi din stupina lui si sa ii bag in lazi .Promit fotografii cu lazile zilele astea.
Avatar utilizator
ronin
 
Mesaje: 24
Membru din: 06 Apr 2012, 10:19
Localitate: brasov

Re: Apicultura urbane in Romanaia

Mesajde mary77 » 24 Mai 2012, 11:50

yo2lsk scrie:doresc sa va întreb dacă practica cineva apicultura urbana la noi si aici mă refer in special la apicultura de balcon sau pe acoperisuri, similar cu apicultura practicata in marile orașe din lume.
Ce prevede legislația referitor la apicultura in oraș salate aspecte specifice acestei activități.

Scuze ca ma-m bagat si eu ,esti sigur ca ce ai vazut erea real sau , eu stiu ca acum cati va ani marile tari crescatoare de albine au avut o mare problema cu pesticidele din agricultura ,pierzand milioane de famili ,uni dintre ei au gasit o mica salvare scapand cateva famili in orase . Doar salvand din albine ca mediul erea plin de poloare si acolo.
mary77
 

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori