Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum trecem de pe Dadant-Blatt pe MER?

Mesajde alt stupar » 02 Sep 2012, 11:49

cristi_vidican scrie:
alt stupar scrie:

In cele 10 rame pline cu miere, teoretic, dar foarte posibil, nu exista deloc pastura. Ce faceti? Puneti turta cu polen dupa primul zbor de curatire din februarie. Daca n-avem asa ceva pana in martie?

ups !
uite un aspect pe care l-am neglijat :oops:
Buna observatie, mă puseşi pe ganduri !!!
Nah, ce sa zic asa la repezeala, o varianta - retezata o rama Dadant cu pastura si vor ramane doar 9 pline cu rezerve... improvizatii.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Cum trecem de pe Dadant-Blatt pe MER?

Mesajde alt stupar » 02 Sep 2012, 11:52

Crisan Dorel scrie:In primul an poti recurge la rame 1/2 + un numar limitat de rame intregi. Nu e imposibil ...

Nu
O greseala fundamentala in conversia spre MER este prezenta concomitenta intro lada a ambelor tipuri de rame.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Cum trecem de pe Dadant-Blatt pe MER?

Mesajde Ruben » 02 Sep 2012, 12:01

alt stupar scrie:
Crisan Dorel scrie:In primul an poti recurge la rame 1/2 + un numar limitat de rame intregi. Nu e imposibil ...

Nu
O greseala fundamentala in conversia spre MER este existenta concomitenta intro lada a ambelor tipuri de rame.

:lol: Am incercat io chestii din astea si iese un ghiveci admirabil.
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Cum trecem de pe Dadant-Blatt pe MER?

Mesajde Crisan Dorel » 02 Sep 2012, 12:06

alt stupar scrie:
Crisan Dorel scrie:In primul an poti recurge la rame 1/2 + un numar limitat de rame intregi. Nu e imposibil ...

Nu
O greseala fundamentala in conversia spre MER este existenta concomitenta intro lada a ambelor tipuri de rame.


Daca sunt plasate in margine ?
Se pot taia ramele intregi si rezolvi uneori problema.
Daca insa nu ai destule rame in care s a mai crescut puiet, ce faci ?
Pot fi eliminate in sezonul urmator prin plasarea lor catre marginea cuibului.
E putin mai dificil insa nu imposibil.
TRANCE-FORMATION
Crisan Dorel
 
Mesaje: 428
Membru din: 13 Noi 2011, 17:49
Localitate: Cluj

Re: Cum trecem de pe Dadant-Blatt pe MER?

Mesajde Ruben » 02 Sep 2012, 12:10

Crisan Dorel scrie:E putin mai dificil insa nu imposibil.


Ar fi un dezastru si pentru mine...d'apai pentru colegii cu 300-500-1000 de stupi...
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Cum trecem de pe Dadant-Blatt pe MER?

Mesajde Crisan Dorel » 02 Sep 2012, 12:20

Ruben scrie:
Crisan Dorel scrie:E putin mai dificil insa nu imposibil.


Ar fi un dezastru si pentru mine...d'apai pentru colegii cu 300-500-1000 de stupi...


Ruben, a fost un raspuns la postarea lui Cristi, daca nu ai pastura in ramele mici ?
TRANCE-FORMATION
Crisan Dorel
 
Mesaje: 428
Membru din: 13 Noi 2011, 17:49
Localitate: Cluj

Re: Cum trecem de pe Dadant-Blatt pe MER?

Mesajde Ruben » 02 Sep 2012, 12:30

Stiu eu...

O varianta ar fi sa le dai turta proteica pana cand pot sa mearga dupa polen. :)
Sau sa treci pe MER in aprilie cu hranire intensa cu fructoza-glucoza.

Zic, nu dau cu parul:)
Sau, ma rog, in august se putea face ceva de genul asta. Nu?

Daca le dai in aprilie 20-30 de kile de sirop, presupun ca o sa coboare jos cu tot ce e nevoie pentru cuib.
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Cum trecem de pe Dadant-Blatt pe MER?

Mesajde Crisan Dorel » 02 Sep 2012, 12:35

Ruben scrie:Stiu eu...

O varianta ar fi sa le dai turta proteica pana cand pot sa mearga dupa polen. :)
Sau sa treci pe MER in aprilie cu hranire intensa cu fructoza-glucoza.

Zic, nu dau cu parul:)
Sau, ma rog, in august se putea face ceva de genul asta. Nu?

Daca le dai in aprilie 20-30 de kile de sirop, presupun ca o sa coboare jos cu tot ce e nevoie pentru cuib.


Ruben, discutam ...

Si ne raportam la situatia de acum.
Au verticalizat mierea (am familii pe dadant care au magazia plina, intentionat am lasat magazia mai mult timp si mierea sa concentrat sus).
Pastura e jos !
TRANCE-FORMATION
Crisan Dorel
 
Mesaje: 428
Membru din: 13 Noi 2011, 17:49
Localitate: Cluj

Re: Cum trecem de pe Dadant-Blatt pe MER?

Mesajde alt stupar » 02 Sep 2012, 12:41

Ehe..
asigurata din timp logistica necesara ( matci imperecheate, cutii plasa de sarma, lazi pregatite pentru populare, foitze gata puse in rame, o noua vatra ) si speram ca in toamna anului viitor acest subiect, trecerea de pe un tip de rama pe altul, sa nu mai fie de actualitate.
Roi la pachet, multi roi la pachet ;) si saluti
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Cum trecem de pe Dadant-Blatt pe MER?

Mesajde Ruben » 02 Sep 2012, 12:45

Pai discutam ;)

Io vad 2 solutii.

1.Ii iernezi pe Dadant si in aprilie adaugi 2 corpuri MER jos.
2. Ii scuturi de pe Dadant pe MER si la sfarsitul iernii incepi cu turte proteice.

Acum, evident, ca or fi si 3 si 4....da io la astea ma gandesc.
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Cum trecem de pe Dadant-Blatt pe MER?

Mesajde Crisan Dorel » 02 Sep 2012, 12:46

alt stupar scrie:Ehe..
asigurata din timp logistica necesara ( matci imperecheate, cutii plasa de sarma, lazi pregatite pentru populare, foitze gata puse in rame, o noua vatra ) si speram ca in toamna anului viitor acest subiect, trecerea de pe un tip de rama pe altul, sa nu mai fie de actualitate.
Roi la pachet, multi roi la pachet ;) si saluti


De acord cu tine ... astea sunt ultimele ramasite!
Ce sa faci, asa-i in batatura !
TRANCE-FORMATION
Crisan Dorel
 
Mesaje: 428
Membru din: 13 Noi 2011, 17:49
Localitate: Cluj

Re: Cum trecem de pe Dadant-Blatt pe MER?

Mesajde Ruben » 02 Sep 2012, 12:47

alt stupar scrie:Ehe..
asigurata din timp logistica necesara ( matci imperecheate, cutii plasa de sarma, lazi pregatite pentru populare

Ai pus degetul direct pe rana ;)
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Cum trecem de pe Dadant-Blatt pe MER?

Mesajde cristi_vidican » 02 Sep 2012, 13:41

Ar fi ideea taierii unei rame 1/1 pline cu pastura, care se transforma in rama pentru MER.
Sau, se poate baga cam spre mijlocul cuibului, atunci cand se face scuturarea, o rama de 1/1 cu miere si multa pastura. Apoi, cand timpul si starea stupului permit, se pune in lateral (primavara).
Din experienta, acolo unde am avut in stupii MER o rama de 1/1 neagra, matca a ouat in ea, chiar daca a fost ultima. A ouat pe ambele parti toata vara. La ora aceasta mai are puiet si chiar oua pe partea interioara. Mi-a fost mila sa o scot s-o dau unui stup DB, ca sa nu vaduvesc roii.

Cred si eu ca cea mai buna trecere e cea cu roi la pachet. Amestecul de rame 1/1 cu 1/2 e cumplit.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Cum trecem de pe Dadant-Blatt pe MER?

Mesajde CristiTm » 02 Sep 2012, 14:01

anul asta am facut o palnie din aia ca sa scuturi albina pt roi la pachet pt cineva care a trebuit sa-si inmulteasca mult efectivul de familii pt ca accesat fonduri si vrea si o parte sa-i treca pe MER, functioneaza bine si nu e asa greu de lucrat dar trebuie matci neaparat pt roi la pachet ( e foarte buna si la adunat albine pt formarea nucleelor de fecundare) am facut-o din tabla alunca mai usor decat lemnul

cu ramele negre de 1/2 eu anul asta am crescut fagurii de magazie, cu faguri negrii de 1/1 taiati si legati cu sarmulite sus si jos pe rame 1/2 imediat au urcat in caturi am si extras de pe ele asa le-au lipit de bine, inclusiv matca urcat la unul si a inceput sa oua in cat desi cuibul nu era blocat. caut sa bag poze.

rama de 1/2 am folosit-o si ca rama claditoare a ouat in fagurele construit sub rama oua de trantori
CristiTm
 
Mesaje: 365
Membru din: 14 Aug 2011, 14:42
Localitate: Timisoara

Re: Cum trecem de pe Dadant-Blatt pe MER?

Mesajde CristiTm » 02 Sep 2012, 14:04

asta e o rama folosita ca rama claditoare ma gandesc ca si la mer poate fi folosita ?
Fişiere ataşate
P1020742.JPG
CristiTm
 
Mesaje: 365
Membru din: 14 Aug 2011, 14:42
Localitate: Timisoara

Re: Cum trecem de pe Dadant-Blatt pe MER?

Mesajde Crisan Dorel » 03 Sep 2012, 00:03

Crisan Dorel scrie:
alt stupar scrie:Ehe..
asigurata din timp logistica necesara ( matci imperecheate, cutii plasa de sarma, lazi pregatite pentru populare, foitze gata puse in rame, o noua vatra ) si speram ca in toamna anului viitor acest subiect, trecerea de pe un tip de rama pe altul, sa nu mai fie de actualitate.
Roi la pachet, multi roi la pachet ;) si saluti


De acord cu tine ... astea sunt ultimele ramasite!
Ce sa faci, asa-i in batatura !


Una din functiunile podisorului combinat (prezentat la rubrica MER cu rama de 150) e tocmai aceea de a crea roi la pachet sau pe alt tip de rama.
Podisorul echipat cu gratie haneman, deasupra lada care se doreste a fi populata, afumatorul la urdinis si nu mai trebuie sa scuturi ramele. Dupa ce a urcat suficienta albina, opturezi gratia si ... la beci cu ele!
TRANCE-FORMATION
Crisan Dorel
 
Mesaje: 428
Membru din: 13 Noi 2011, 17:49
Localitate: Cluj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 49 vizitatori