Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupul cu DOUĂ mătci

Mesajde lupu_albinelor » 26 Noi 2014, 19:42

Am avut cazuri cand a trecut matca prin gratii,erau din alea mai top-model la talie.Aici trebuie atentie ca iti da de lucru.
"Nihil sine Deo"
Avatar utilizator
lupu_albinelor
 
Mesaje: 59
Membru din: 28 Ian 2012, 16:46
Localitate: Prahova

Re: Stupul cu DOUĂ mătci

Mesajde vlad » 26 Noi 2014, 20:16

cu cuib de 6 rame si matca buna si tanara ai sanse sa nu termini nici rapita ( am mai scris odata lucrul asta ). am o nedumerire legat de ideea ta : daca una din cele doua matci e mai cu mot decat cealalta ( si sigur nu ai posibilitatea de a avea vreodata matci identice) si o ia inainte si intra in roit intr-unul din cuiburi , oare ii va induce si celuilalt aceasta stare ? daca da .... ai pus-o . nici roiuri calumea , nici fam pentru cules . e o nelamurire si , deci , e posibil sa gresesc
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: Stupul cu DOUĂ mătci

Mesajde lupu_albinelor » 26 Noi 2014, 20:30

E o varianta.Dar de ce nu incerci sa vezi si varianta pozitiva a acestei metode?
"Nihil sine Deo"
Avatar utilizator
lupu_albinelor
 
Mesaje: 59
Membru din: 28 Ian 2012, 16:46
Localitate: Prahova

Re: Stupul cu DOUĂ mătci

Mesajde Dicu Ion » 26 Noi 2014, 20:33

Da domnul Oroles asa este mult mai bine ,dar sint cazuri in care trebuie sa ne adaptam la conditile care ne sint impuse.Asa cum am mai spus eu am fost nevoit din cauza spatiului,Alti din curiozitate etc dar cel mai bine este cutia si fam,In toate cazurile sint avantaje si dezavantaje.Depinde de fiecare ce alege si ce i se pare ca se potriveste pentru el.In apicultura inca nu am vazut uniformizare.Va doresc succes.
Dicu Ion
 
Mesaje: 255
Membru din: 28 Iul 2014, 13:24
Localitate: Urziceni

Re: Stupul cu DOUĂ mătci

Mesajde lupu_albinelor » 26 Noi 2014, 20:35

Nu pot sa am toate raspunsurile,la orice situatie care va aparea,deoarece nu am experienta in acesta metoda.Daca voi intampina greutati prea mari,sau daca pur si simplu nu va merge asa cum zici tu,nu e greu sa scot diafragma din osb si sa merg cu ei asa cum sunt invatat. Dar repet,vreau sa incerc si voi vedea ce si cum.
"Nihil sine Deo"
Avatar utilizator
lupu_albinelor
 
Mesaje: 59
Membru din: 28 Ian 2012, 16:46
Localitate: Prahova

Re: Stupul cu DOUĂ mătci

Mesajde vlad » 26 Noi 2014, 20:46

am monopolizat amandoi discutia . era bine sa mai fi fost si alti colegi care sa fi expus pareri si/sau experiente . eu iti urez sa ai spor si succes in experiment . sa ne relatezi si noua cum incepe, cum evolueaza , ce rezultate ai , ...., ce concluzii tragi
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: Stupul cu DOUĂ mătci

Mesajde lupu_albinelor » 26 Noi 2014, 21:19

Cu siguranta o sa va spun,asta la vara,pana atunci incerc sa invat cat mai multe pe tema aceasta.Pentru cei care au experienta in special la stupul cu 2 matci,daca sunt dispusi sa vina cu completari,eu unul accept cu placere orice corectare/invatare.
"Nihil sine Deo"
Avatar utilizator
lupu_albinelor
 
Mesaje: 59
Membru din: 28 Ian 2012, 16:46
Localitate: Prahova

Re: Stupul cu DOUĂ mătci

Mesajde MIHALACHE » 26 Noi 2014, 23:04

La mine au roit din amandoua compartimentele, roi au fost mari si nu s-au despartit pe din doua matcile vechi nu au ramas niciuna la ambele lazi, albinele ramase acopereau cate 2 rame pe compartiment si nu mai era decat cateva boci 3-4 care mai aveau regini in ele,roi au devenit cu mult mai buni decat ce au lasat an urma,cred ca cea mai buna solutie este de a scoate pe cea mai buna familie,roi din lada si unificarea lor anainte de a da semne de roit.
Avatar utilizator
MIHALACHE
 
Mesaje: 168
Membru din: 23 Sep 2012, 16:28
Localitate: MIHAILESTI-GIURGIU

Re: Stupul cu DOUĂ mătci

Mesajde DaniRadu » 29 Noi 2014, 19:11

În această toamnă am pus câte 2 roi într-o ladă 1/1 despărţită pe jumătate cu diafragmă etanşă. Pentru că a trebuit să comletez hrana pentru iernare am pus o gratie deasupra şi un corp gol în care am hrăni în borcan de 5 litri. Albinele de la ambii roi au urcat prin gratie şi au tras siropul în cuib, fiecare la familia lui. Nu s-u bătut şi nici nu au migrat (nu am văzut depopulare la vreunul). Mătcile au fost crescute din acelaş stup de prăsilă deci surori. Când am terminat hrănirea am luat corpul şi gratia, am pus folia şi gata. La primăvară le voi lăsa împreună ca să văd dacă este valabilă şi umplerea catului nu numai golirea lui. Înainte de perioada roitului voi scoate una dintre mătci cu un fagure şi voi face un roi cu ea.
Avatar utilizator
DaniRadu
 
Mesaje: 40
Membru din: 18 Noi 2011, 22:43
Localitate: Bod, Brasov

Re: Stupul cu DOUĂ mătci

Mesajde valigorj » 30 Noi 2014, 04:01

sa inteleg ca a fost primul an cind ''SURORILE'' au fost vecine la ''PARTER'' si la comun la ''ETAJ''.totul a fost OK pt ca cele 2 matci au secretat cantitati aproximativ egale de substanta de matca.dar daca la anul una din matci da mai putina substanta de matca o sa ai surprize.din experienta.
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

Re: Stupul cu DOUĂ mătci

Mesajde lupu_albinelor » 30 Noi 2014, 10:06

tocmai de asta am zis ca o diafrgama cu gaurele pentru uniformizare feromon ar face ca cele 2 unitati sa se dezvolte egal.
"Nihil sine Deo"
Avatar utilizator
lupu_albinelor
 
Mesaje: 59
Membru din: 28 Ian 2012, 16:46
Localitate: Prahova

Re: Stupul cu DOUĂ mătci

Mesajde teinegru64 » 30 Noi 2014, 14:55

lupu_albinelor scrie:tocmai de asta am zis ca o diafrgama cu gaurele pentru uniformizare feromon ar face ca cele 2 unitati sa se dezvolte egal.

Cunosc aceasta boala...Dupa asta vei pune si un vantilator...pentru uniformizare miros...si vei avea o familie beton.Salut Bunka.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Stupul cu DOUĂ mătci

Mesajde nae » 30 Noi 2014, 15:04

Topicul a inceput cu doua matci anecbalice si s-a ajuns la intretinerea fam 3.14 cu 2-7 matci , boala involutiei se manifesta doar la noi sau si in alte parti ?
1- intretinerea a doua fam in cutie comuna despartite de diafragma(pe orizontala) e o inventie PROASTA si nu -ti trebuie capul cat galeata ci doar sa gandesti(albina nu incalzeste lada ;) ) .
2-o fam slaba iernata DEASUPRA uneia bune care ''pierde'' caldura = DA , ajuta .
3- (preluare dupa DM ) 2-3 matci a caror fam comunica in stadiul de roi e SINGURA garantie ca sunt BUNE ,tu le evaluezi ochiometric = albina e CTC-ul calificat .
N-am matci selectionate, sunt pe genunchi ,dar imi umplu lada la rapita-salcam SINGURE (nu toate) = SIGUR nu am material mai bun decat dv , DECI ?
Nu aveti nevoie de doua-3 matci ci de fainosag ...
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Stupul cu DOUĂ mătci

Mesajde igo1 » 30 Noi 2014, 15:51

Ce înseamnă fainosag?
Zahar în sac? Chiar nu știu termenul.
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: Stupul cu DOUĂ mătci

Mesajde nae » 30 Noi 2014, 16:07

igo1 scrie:Ce înseamnă fainosag?
Zahar în sac? Chiar nu știu termenul.

E o metafora preluata dintr-o reclama alimentara =acolocu inteles de CONDIMENTE ''secrete'' , aici cu inteles de PRICEPERE, intelegerea nevoilor albinei pt a specula si obtine maxim de profit .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Stupul cu DOUĂ mătci

Mesajde igo1 » 30 Noi 2014, 16:37

Am inteles. Mulțumesc pt explicații.
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori