Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde gica.mosu » 23 Oct 2013, 21:48

gica.mosu scrie:PT a ierna 2 fam intr-o ladoaie de 24 rame(personal nu as fce o munca in plus) folositi un urdinis in fata iar pt a doua fam- roi faceti un urdinis lateral stinga-dreapta...vezi poza stup6(marimea compartiment dupa nevoi-NR RAME)...Ca df se poate- normala s-au cu sita 8/16cm dar sa nu treaca albinele dintr-o prte in alta..SPOR!!!!
P.S-Eu folosesc stupi 12-18 rame...asa cum am mai spus-se vede in fotooo!!!!!

IATA...stup de 16 rame cu canale+sipci pt df cu sita cu 2-3 s-au 4 urdinise...
Fişiere ataşate
P1220388.JPG
P1220389.JPG
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde Bobolicx Bobo » 31 Oct 2013, 12:56

gica.mosu scrie:
gica.mosu scrie:PT a ierna 2 fam intr-o ladoaie de 24 rame(personal nu as fce o munca in plus) folositi un urdinis in fata iar pt a doua fam- roi faceti un urdinis lateral stinga-dreapta...vezi poza stup6(marimea compartiment dupa nevoi-NR RAME)...Ca df se poate- normala s-au cu sita 8/16cm dar sa nu treaca albinele dintr-o prte in alta..SPOR!!!!
P.S-Eu folosesc stupi 12-18 rame...asa cum am mai spus-se vede in fotooo!!!!!

IATA...stup de 16 rame cu canale+sipci pt df cu sita cu 2-3 s-au 4 urdinise...



Neata
Si eu am roi pe 3-4 rame, vreau sa ii iernez 2 cate 2 in dadant de 16 rame. Legat de diafragma despartitoare, cea care are sita sau gauri , oare feromonul de la o matca nu o sa afecteze ordinea in stupul vecin?? Si peste rame nu se pune folie? sau ceva material textil?

Multumesc,
Bogdan
Bobolicx Bobo
 
Mesaje: 19
Membru din: 13 Noi 2012, 15:52
Localitate: Ploiesti

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde gica.mosu » 31 Oct 2013, 14:30

Bogdan,daca diafragma nu permite trecerea albinelor din st in dr si invers,totul e OK...Personal pun o matca tinara stinga si o matca an 2-3 in dreapta...las atitea rame cite sunt ocupate cu albine,iar folie pun abia din ianuarie incolo cind incep sa creasca puiet s-au cind le bag turte-BAFTA-Mosuuu!!!!
P.S-Daca am nevoe de o matca din cele doa iau pe aia mai batrina...fac unificare celor doi si prind 2 iiepuri :roll: salvez un st fara matca iar in fam unificata am o "printesa" tinara siii nelinistita :!: :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde irina » 31 Oct 2013, 15:07

[quote="gica.mosu"]
Eu bag si3-4 in st de 16 rame

Nea gica.mosu, in ce perioada bagati familiile in stupul de 16 rame? Nu se pierde albina cand faceti asta?
Sau acolo ( in stp de 16 rame) ati format din start roiuri si asa ii lasati peste iarna?
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde gica.mosu » 31 Oct 2013, 19:12

irina scrie:
gica.mosu scrie:Eu bag si3-4 in st de 16 rame

Nea gica.mosu, in ce perioada bagati familiile in stupul de 16 rame? Nu se pierde albina cand faceti asta?
Sau acolo ( in stp de 16 rame) ati format din start roiuri si asa ii lasati peste iarna?


Irinuco....roii care ii iernez 4 in cstup de 16 rame (pt matci de rez) ii fac din iunie ,si dupa ce se fecundeaza matcile ii folosesc( ca fam ajutatoare un timp)apoi ii pregatesc pt a trece iarna fiecare separati de df cu sita dar nu inainte de a lasa doar 2 matci tinere si doua an 2-3....si dupa cum am mai spus la nevoe ,iau o matca de an 2-3 si unesc cele doua nuclee-roiuri(cu matca tinara) din care prin stimulare am la inceputul salcim 1 o familie pe 10 - 12 rame :!:
P.S-cind fac impachetarea finala in nov- dec...din cele 4 matci tinere,iau 2 si le schimb cu altele mai batrine..Rocada mare ca la SAH!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde doru c. » 01 Noi 2013, 12:57

gica.mosu scrie:
irina scrie:
gica.mosu scrie:Eu bag si3-4 in st de 16 rame

Nea gica.mosu, in ce perioada bagati familiile in stupul de 16 rame? Nu se pierde albina cand faceti asta?
Sau acolo ( in stp de 16 rame) ati format din start roiuri si asa ii lasati peste iarna?


Irinuco....roii care ii iernez 4 in cstup de 16 rame (pt matci de rez) ii fac din iunie ,si dupa ce se fecundeaza matcile ii folosesc( ca fam ajutatoare un timp)apoi ii pregatesc pt a trece iarna fiecare separati de df cu sita dar nu inainte de a lasa doar 2 matci tinere si doua an 2-3....si dupa cum am mai spus la nevoe ,iau o matca de an 2-3 si unesc cele doua nuclee-roiuri(cu matca tinara) din care prin stimulare am la inceputul salcim 1 o familie pe 10 - 12 rame :!:
P.S-cind fac impachetarea finala in nov- dec...din cele 4 matci tinere,iau 2 si le schimb cu altele mai batrine..Rocada mare ca la SAH!!!!

Intrebarea era foarte buna!!
Eu tot nu am inteles....Deci cele 4 roiuri le formati direct in lada de 16 rame cu diafragme etanse....si tineti cont sa fie 2 matci tinere si 2 mai batrane..???
SPOR!!!
SALUTARE NATIUNE!!!
doru c.
 
Mesaje: 66
Membru din: 11 Oct 2011, 14:02
Localitate: CRAIOVA

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde gica.mosu » 01 Noi 2013, 14:22

Da,copii ii fac de la inceput in aceiasi lada cu 4 compartimente,mai intii pun df fara sita iar in sept ...pt iarna le schimb cu df cu sita ca in -foto...SPOR!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde Bobolicx Bobo » 06 Feb 2014, 00:09

gica.mosu scrie:Bogdan,daca diafragma nu permite trecerea albinelor din st in dr si invers,totul e OK...Personal pun o matca tinara stinga si o matca an 2-3 in dreapta...las atitea rame cite sunt ocupate cu albine,iar folie pun abia din ianuarie incolo cind incep sa creasca puiet s-au cind le bag turte-BAFTA-Mosuuu!!!!
P.S-Daca am nevoe de o matca din cele doa iau pe aia mai batrina...fac unificare celor doi si prind 2 iiepuri :roll: salvez un st fara matca iar in fam unificata am o "printesa" tinara siii nelinistita :!: :!:



Multumesc pentru raspuns.
Am o situatie la 2 dintre ei care sunt pusi in acelas stup. S-au ridicat la podisor(care este din sita) , le-am mai pus o turtita, au consumat-o si apoi iar s-au ridicat. Intr-adevar , sunt si mai puternici decat ceilalti...
Sa aiba probleme amandoi? Ultima data, in seara aceasta, destul de tarziu, frig affara, i-am vizitat, si tot sus erau, albina era foarte activa comparativ cu ceilalti.

Multumesc anticipat,
Bogdan
Bobolicx Bobo
 
Mesaje: 19
Membru din: 13 Noi 2012, 15:52
Localitate: Ploiesti

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde gica.mosu » 06 Feb 2014, 00:17

Daca ai fund-A.V normal tb sa' fie sus=mai cald...De regula au anceput ponta=caldura+consum....An functie de cata miere ai lasat,poti interveni cu ce ai...O rugaminti, trece ti rog -tara la avatar :idea: :P
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde stefanos22 » 05 Mar 2014, 09:27

Atunci cand iernam doua roiuri intr-un stup si avem doar un singur urdinis la cutie (ramele asezate in pat rece) este vreo problema , sau trebuie neaparat ca urdinisurile sa fie pe fete diferite ale stupului?
stefanos22
 
Mesaje: 35
Membru din: 30 Ian 2014, 09:33
Localitate: Suceava

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde alin75 » 05 Mar 2014, 09:36

stefanos22 scrie:Atunci cand iernam doua roiuri intr-un stup si avem doar un singur urdinis la cutie (ramele asezate in pat rece) este vreo problema , sau trebuie neaparat ca urdinisurile sa fie pe fete diferite ale stupului?



Cele "2 roiuri" daca au urdinis comun, inseamna ca difragma permite comunicarea, deci devin o familie cu 2 matci (in situatia fericita).
Daca chiar vrei 2 roiuri in aceeasi cutie, atunci obligatoriu diafragma (fara sita) si urdinise separate (ideal opuse ca si pozitie).

Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde stefanos22 » 05 Mar 2014, 09:59

Daca au urdinis comun nu inseamna ca diafragma permite comunicarea avand in vedere ca ramele , cum am spus , sunt in pat rece deci perpendicular cu urdinisul...
stefanos22
 
Mesaje: 35
Membru din: 30 Ian 2014, 09:33
Localitate: Suceava

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde alin75 » 05 Mar 2014, 10:10

Ipotetic am 10 rame (5 pentru 1 roi, 5 pentru celalalt), inseamna ca urdinisul este la mijlocul fetei. Ce te face sa crezi ca albina culegatoare "respecta" partea ei de urdinis? Dar strajerele ce fac ele pe scandura de zbor? Nu ma intelege gresit, dar cred ca este aberant.......

Am avut si am 2 roiuri intr-o cutie. De la inceput nu am incercat sa-mi imaginez ca este posibil sa am un urdinis comun.

Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde stefanos22 » 05 Mar 2014, 10:34

Eu intreb ptr ca nu am idee cum este mai bine si mai practic , si vreau sa profit pe cat posibil de experienta celor care sunt trecuti prin asta si vor sa ajute. Motivul ptr care as fi dorit , de se poate , sa fol acelasi udinis este urmatorul: stupii sunt pe vatra fixa , pusi pe un fel de banci , la distanta de 40cm intre ei orientati catre est. Daca este sa unesc ptr iernare doi alaturati spre ex , asta inseamna ca stupul 1 ramana cu fata spre E , stupul 2 trebuie treptat sa-l intorc spre V , dupa care sa-i unesc. Sa revin la ex tau : stupii sunt verticali pe 12r ; urdinisul , daca e deschis total , este pe toata suprafata frontala , deci 45cm (are doua tablite in stanga-dreapta care-l pot obtura dupa necesitate);doua fam in cutie ar insemna (asa gandesc eu , dar nu am idee de-i ok) ca una ar intra prin coltul din st , una prin derapta , in rest urdinisul ar fi inchis. Avand in vedere ca vb de iernare si de roiuri asta inseamna ca ar fi deschis (urdinisul) 3-4 cm in fiecare colt , in rest obturat total.
stefanos22
 
Mesaje: 35
Membru din: 30 Ian 2014, 09:33
Localitate: Suceava

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde stefanos22 » 05 Mar 2014, 10:53

La nevoie , de-i necesar , as putea adauga , ptr perioada in care fol aceeasi cutie la doua fam , o scandurica verticala pe fata frontala care sa inparta in doua toata fata repectiva + puntea de zbor , in ideea ca albinele ar avea inca un reper.
stefanos22
 
Mesaje: 35
Membru din: 30 Ian 2014, 09:33
Localitate: Suceava

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde alin75 » 05 Mar 2014, 11:20

Cauta la albumul meu foto si gasesti cutii care au 2 roi in ele (sunt cele in 2 culori). La nevoie se poate scoate diafragma, inchide un urdinis si formezi o singura familie. In primul an am avut o cutie care avea diaframa facuta din tabla cu gauri la mijloc (ca si sita) si am remarcat o depopulare pentru roiul a caruit matca are feromonii mai slabi. De atunci diafragama este etansa si nu mai sunt probleme.

Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 41 vizitatori