Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: MER vs. ME

Mesajde cristi_vidican » 25 Sep 2012, 15:31

Bambucha scrie:Singura oara cand pui mana pe rama este operatia de schimbare a matcilor, cand din pacate trebuie sa cauti matca.

Am citit într-un material postat de alt_stupar pe forum despre exploatarea stupilor Farrar că ei nu caută mătcile când le înlocuiesc. Dacă văd un stup mai slab, care nu ține ritmul, peste el pune un roi cu matcă tânără, după ce în prealabil au unificat mirosurile. Ziceau că în aproape 100% din cazuri va rămâne matca tânără rămâne în stup.
Cred că pentru o exploatare bună a stupilor de producție este foarte important să avem tot timpul anului familii ajutătoare/roi în diverse stadii de dezvoltare, cu care putem ajuta familiile de producție. Cel mai bine se vede asta la Dan Mărgărit.
Deci, se poate să nu pui mâna pe ramă și când schimbi matca.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: MER vs. ME

Mesajde Bambucha » 25 Sep 2012, 15:43

La exploatari medii sau de subzistenta cum am eu, dispun de matci doar in nuclee, roii ii unific intre ei sau repar cu ei problemele. Mai am de mancat o paine pana voi fi in situatia sa nu am ce face cu roii. Din ce am vazut la Dan Margarit, si el le da sa citeasca ziarul.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: MER vs. ME

Mesajde csabio » 12 Ian 2014, 23:50

Domnilor . Este un subiect foarte interesant si bine dezvoltat Mer vs. Me ce s-a intamplat de numai scrie nimeni aici ?
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: MER vs. ME

Mesajde cristi_vidican » 13 Ian 2014, 00:01

csabio scrie:Domnilor . Este un subiect foarte interesant si bine dezvoltat Mer vs. Me ce s-a intamplat de numai scrie nimeni aici ?

A câștigat fără drept de apel MER-ul, așa că discuția s-a răsuflat :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: MER vs. ME

Mesajde ves.lucian.zabrani » 13 Ian 2014, 00:04

aici pot sa posteze mai mult cei care au ambele modele !!!
eu nu ma numar printre ei !!!
dar sunt destul de multi !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: MER vs. ME

Mesajde csabio » 13 Ian 2014, 00:16

tin sa cred si eu asta..cel putin in cazul meu. Am ajuns la rascruce cu tipurile de stupi ,faguri etc.Am facut un roiut pe un corp de 3/4 in iulie 2012 , am iernat pe un singur corp,a inceput ponta tarziu in primavara 2013,dupa salcam am adaugat inca un corp de 3/4 a vrut sa roiasca.Am facut din ea un roi scuturat ,la floare nu prea am scos din ea mai nimic, cuibul nu mi-a placut avea coronite pe toti fagurii. Greutatea corpului ma omoara, in cuib tre sa umblu.Spatiul e prea mare pentru matcile mele pe doua corpuri.Mierea trebuie stoarsa si din ramele cu puiet. Probabil toate aceste neajunsuri din nepriceperea mea :oops: Si acum vreau sa incerc mer-ul pe rame de 165 mm catul de 1/2 de la dadant. Inca nu stiu ce tip de rama o sa folosesc cu speteaza de 1 cm sau cel cu 2 cm,vedem. Am filmat in august familia pe rame de 3/4 si mi-am adus aminte vizionand de greutatea corpului.
http://www.youtube.com/watch?v=ArBAGzC2-yo
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: MER vs. ME

Mesajde cristi_vidican » 13 Ian 2014, 00:22

@ csabio,
Sfatul meu ...
Mergi pe 1/1 în cuib.
Când majoritatea stupilor vor da semne că nu le ajunge pentru puiet un cuib pe 10 rame, atunci treci pe MER.
Când ai trecut pe MER și în mod frecvent stupii trebuie să aibă 3 corpuri pentru cuib, treci pe ME.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: MER vs. ME

Mesajde ves.lucian.zabrani » 13 Ian 2014, 00:26

Cristi , cred ca l-ai bulversat cu totul pe colegul csabio !!!
eu zic ca daca trece pe MER , sa ramana acolo !!!
fiecare cum crede !!!
:lol: :lol: :lol:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: MER vs. ME

Mesajde csabio » 13 Ian 2014, 00:39

Am povestit cu un prieten stupar batran din Oradea care nu stie de forumuri(care pe vremuri a fost fruntas sau ce in productia de miere). Cand m-a vazut nervos sau ingandurat cu privire la modul de intretinere la albine mi-a spus ca pentru mine apicultura este un hobby si nu trebuie sa imi de-a batai de cap.Asa ca facem cum ne place fara remuscari,apoi vedem ce iese. Apropo el avea familii pe dadant cu caturi de 3/4 si mai nou incepe sa revina pe me si la tei s-a blocat cu spatele.
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: MER vs. ME

Mesajde lucky5strike » 13 Ian 2014, 00:57

Parerea mea e ca ar castiga varianta cuib - 2 caturi ME si etaj - 1 sau 2 magazine stas /MER.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: MER vs. ME

Mesajde csabio » 13 Ian 2014, 09:18

Daca ma uit la ce=i bine pentru mine si sanatatea mea votez cu mer-ul din cauza greutatii caturilor. Incerc anul acesta paralel cu ce am 1/1, 3/4 si mer-ul. :D La me-ul pe care-l am nu au fost probleme toamna cu blocarea cuibului si rezervele acumulate si capacite,din contra a mers super. Asta nu inteleg bine la mer ,Adi Hodis a scris ca dupa recoltarea mierii de fl.s pune catul sub cuib si cu eclozarea puietului de sus se acumuleaza rezervele de iarna,astfel ponta merge in jos.Matca o sa ajunga cu timpul si in catul de jos cu ouatul sau ramane in catul de mijloc? Daca ajunge jos inseamna ca toate caturile sunt negre si nu sunt caturi numai pentru miere?
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: MER vs. ME

Mesajde cristi_vidican » 13 Ian 2014, 18:29

Să-ți spun cum fac eu ...
Să presupunem că la FS, în iulie, avem stupul MER pe 4 corpuri. Cuibul pe 2, iar 2 corpuri pentru recoltă.
la 1 august, stupul rămâne pe 3 corpuri. Normal ar fi să umple cu miere corpul 3 și să mai bage ceva și în C2. La sfârșit de august mă uit și văd câtă rezervă de miere are și stabilesc dacă îi dau sirop sau și-a strâns suficient pentru iernare.
Îi fac tratamentele și îl las așa până în martie.
Atunci îl reduc pe 2 corpuri, de regulă C2 și C3.
C1 poate pleca la reformă sau vor fi rame numa bune pentru roii de la sfârșitul lui mai.

Problema semnalată de tine e legată de ramele din C3 în care nu s-a crescut puiet.
Din ce am observat, matca le va ponta și pe acelea dacă are condițiile prielnice.

Un stup bun MER, iernat în felul acesta va avea iarna centrul ghemului în C2. Acolo va ponta prima dată, în rame negre.

În felul acesta, familia are în fiecare an un corp cu rame noi pentru cuib.
Nu e greu ca o familie să clădească într-un sezon apicol 1 corp de 1/2.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: MER vs. ME

Mesajde csabio » 13 Ian 2014, 19:16

Deci dupa floarea soarelui ramane pe 3 corpuri c-am goale,asa ca are loc suficient pentru ouat si pana in septemrie acumuleaza rezervele in c3. Astfel dupa floare in c1 nu o sa mai aibe puiet?
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: MER vs. ME

Mesajde cristi_vidican » 13 Ian 2014, 19:35

csabio scrie:Deci dupa floarea soarelui ramane pe 3 corpuri c-am goale,asa ca are loc suficient pentru ouat si pana in septemrie acumuleaza rezervele in c3. Astfel dupa floare in c1 nu o sa mai aibe puiet?

Cam așa ceva. Cu specificația că puietul depinde mulți factori. Probabil că în septembrie nu vom mai avea puiet în C1 decât eventual central. Dar asta depinde de multe.
Tu n-ai treabă la MER unde e puietul. Să aibă populație și spațiu.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: MER vs. ME

Mesajde csabio » 13 Ian 2014, 19:47

Corect, de fapt asta urmaresc sa am spatiu si rezerve fara multe interventii.
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: MER vs. ME

Mesajde antonyony » 10 Dec 2014, 03:35

cristi_vidican scrie:
csabio scrie:Deci dupa floarea soarelui ramane pe 3 corpuri c-am goale,asa ca are loc suficient pentru ouat si pana in septemrie acumuleaza rezervele in c3. Astfel dupa floare in c1 nu o sa mai aibe puiet?

Cam așa ceva. Cu specificația că puietul depinde mulți factori. Probabil că în septembrie nu vom mai avea puiet în C1 decât eventual central. Dar asta depinde de multe.
Tu n-ai treabă la MER unde e puietul. Să aibă populație și spațiu.


Scuze ca va solicit ptr niste clarificari legate de mer...dar am cateva intrebari punctuale de incepator, si anume:cand se face prima inversiune a corpurilor de cuib (luna, indicii privind nr. de rame de puiet), cate inversari se mai fac pana la culesul de productie la salcam, in ce situatii clare se face spargerea cuibului prin introducerea unui cat intermediar in mijlocul cuibului.Multumesc
antonyony
 
Mesaje: 1
Membru din: 09 Dec 2014, 19:07
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 43 vizitatori