Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: STAS pentru Layens

Mesajde Ruben » 27 Oct 2012, 13:25

Crisan Dorel scrie:fundul e plin !


Cauta si tu ceva crusin :lol:
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: STAS pentru Layens

Mesajde Crisan Dorel » 27 Oct 2012, 13:41

Ruben scrie:
Crisan Dorel scrie:fundul e plin !


Cauta si tu ceva crusin :lol:


Rubene ... lasa prostioarele, spune mai bine daca-ti place ideea (tehnic vorbind).
Pai uite ca rezolvam deficientele celorlalte sisteme si avem un stup ... bun !
TRANCE-FORMATION
Crisan Dorel
 
Mesaje: 428
Membru din: 13 Noi 2011, 17:49
Localitate: Cluj

Re: STAS pentru Layens

Mesajde gabi bee » 27 Oct 2012, 13:45

rama originala gandita si folosita de insusi George Layens avea 31/37 cm lumina interioara iar in urma congresului din 1891 s-a stabilit ca rama layens sa aiba 30/40 cm, dimensiuni pe care George Layens a si mers de atunci incolo ! din cele 2 dimensiuni se poate deduce interiorul lazii si parerea mea este ca intre cele 2 dimensiuni ar trebui sa alegem iar dadantul pe verticala , cu latimea de 27, al putem folosi pana se vor face faguri mai lati ! mai multe pareri pro si contra ar fi binevenite ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: STAS pentru Layens

Mesajde Crisan Dorel » 27 Oct 2012, 14:01

Poate fi de 30 x 40. Putem folosi FA de dadant (30x26) iar albinele vor lungi pana sus sau 1 1/2 din foita de FA.
Fişiere ataşate
CORP LAYENS 12.jpg
TRANCE-FORMATION
Crisan Dorel
 
Mesaje: 428
Membru din: 13 Noi 2011, 17:49
Localitate: Cluj

Re: STAS pentru Layens

Mesajde Ruben » 27 Oct 2012, 14:50

gabi bee scrie:rama originala gandita si folosita de insusi George Layens avea 31/37 cm lumina interioara iar in urma congresului din 1891 s-a stabilit ca rama layens sa aiba 30/40 cm, dimensiuni pe care George Layens a si mers de atunci incolo ! din cele 2 dimensiuni se poate deduce interiorul lazii si parerea mea este ca intre cele 2 dimensiuni ar trebui sa alegem iar dadantul pe verticala , cu latimea de 27, al putem folosi pana se vor face faguri mai lati ! mai multe pareri pro si contra ar fi binevenite ! :P


Gabi, sigur ca fiecare avem tendinta sa laudam rama pe care o folosim. Io ziceam de latimea de 27 pentru ca e mai ingusta si mai in spiritul ideeii de rama inalta. Pe Layens, Dumnezeu sa il odihneasca in pace, au trecut 120 de ani de la congresul acela. :D
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: STAS pentru Layens

Mesajde Ruben » 27 Oct 2012, 16:29

Cautati faguri naturali si o sa vedeti destui care au hexagonul cu latura sus.
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: STAS pentru Layens

Mesajde Ruben » 27 Oct 2012, 17:20

ghitacusman scrie:
Ruben scrie:Cautati faguri naturali si o sa vedeti destui care au hexagonul cu latura sus.

sa inteleg ca fagurii naturali au ,unii latura in jos si altii in sus ?


Voiam sa spun ca sunt foita Dadant invers. Cel putin multi din cei la care m-am uitat azi.
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: STAS pentru Layens

Mesajde valy_cot » 28 Oct 2012, 00:18

Domnilor pana la urma cine foloseste acest tip de stup (sa ii spunem layens sau cum vrem noi)? Care il foloseste, daca de mai multi ani cu atat mai bine, sa spuna dimensiunea ramei pe care o are ,si sa sa insiruim performante, impedimentele,etc pe care le-a avut fiecare. Numai asa putem ajunge la un numitor comun, findca daca mergem numai cu presupuneri fara lucruri concrete nu rezolvam nimic.
valy_cot
 
Mesaje: 51
Membru din: 02 Sep 2011, 13:51

Re: STAS pentru Layens

Mesajde Ruben » 28 Oct 2012, 00:19

valy_cot scrie:Domnilor pana la urma cine foloseste acest tip de stup (sa ii spunem layens sau cum vrem noi)? Care il foloseste, daca de mai multi ani cu atat mai bine, sa spuna dimensiunea ramei pe care o are ,si sa sa insiruim performante, impedimentele,etc pe care le-a avut fiecare. Numai asa putem ajunge la un numitor comun, findca daca mergem numai cu presupuneri fara lucruri concrete nu rezolvam nimic.


WELCOME!
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: STAS pentru Layens

Mesajde valy_cot » 28 Oct 2012, 00:35

La mine rama are urmatoarele dimensiuni interioare inaltimea=44cm, l=30cm, am si orizontali pe 20 de rame si verticali pe 12 rame iar in cat rama cu dimensiunile interioare inaltimea=20,5 cm si latimea=30 cm.
valy_cot
 
Mesaje: 51
Membru din: 02 Sep 2011, 13:51

Re: STAS pentru Layens

Mesajde valy_cot » 28 Oct 2012, 00:50

Am 17 ani de cand lucrez cu aceasta rama, si pot sa spun ca marele avantaj al acestei rame este iernatul, la care consumul este minim(aproape la jumatate) in comparatie cu ceilanti stupi, cu eficienta maxima, adica familii puternice in primavara. Deci uzura la iernat este foarte mica. Acesta este marele avantaj al acestui tip de stup.
valy_cot
 
Mesaje: 51
Membru din: 02 Sep 2011, 13:51

Re: STAS pentru Layens

Mesajde teinegru64 » 28 Oct 2012, 00:58

Te salut valy....mai stai pe aici .Sa nu crezi ca scapi doar cu dimensiunile. :D
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: STAS pentru Layens

Mesajde valy_cot » 28 Oct 2012, 01:16

teinegru64 scrie:Te salut valy....mai stai pe aici .Sa nu crezi ca scapi doar cu dimensiunile. :D

Salut! Nu am fost plecat prea departe, am urmarit subiectul si m-am gandit ca poate pot fi si eu cu ceva de ajutor.
valy_cot
 
Mesaje: 51
Membru din: 02 Sep 2011, 13:51

Re: STAS pentru Layens

Mesajde Crisan Dorel » 28 Oct 2012, 01:17

Salut,
Valy, tu ai si multietajati, fa o paralela intre cele doua sisteme. ( +/- uri )
Ce ai schimba la dimensiunea ramei de layens daca ar fi sa o iei de la capat ?
Descrie mai pe larg experienta ta cu ... subiectul discutiei !
TRANCE-FORMATION
Crisan Dorel
 
Mesaje: 428
Membru din: 13 Noi 2011, 17:49
Localitate: Cluj

Re: STAS pentru Layens

Mesajde valy_cot » 28 Oct 2012, 01:49

Crisan Dorel scrie:Salut,
Valy, tu ai si multietajati, fa o paralela intre cele doua sisteme. ( +/- uri )
Ce ai schimba la dimensiunea ramei de layens daca ar fi sa o iei de la capat ?
Descrie mai pe larg experienta ta cu ... subiectul discutiei !

Da am si multietajati dar nu-mi plac. Daca ai intrat cu o familie de multietajat mai slabuta in iarna poti spune ca anul urmator este compromis pentru el, in comparatie cu un layens de aceeasi putere care nici nu stii cand se dezvolta in primavara. Pot spune ca saptamana trecuta am disfiintat 5 multietajati si am populat 5 stupi sa le spun MER Layens pe doua corpuri cu rama de 20,5/30 cm dimensiuni interioare, care sper sa aiba um plus de dezvoltare fata de rama intreaga pe care o am, facand rotatia corpurilor in primavara ca la multietajati. Aceasta este singura modificare la care astept rezultatele?
valy_cot
 
Mesaje: 51
Membru din: 02 Sep 2011, 13:51

Re: STAS pentru Layens

Mesajde activ » 28 Oct 2012, 10:06

valy_cot scrie:Domnilor pana la urma cine foloseste acest tip de stup (sa ii spunem layens sau cum vrem noi)? Care il foloseste, daca de mai multi ani cu atat mai bine, sa spuna dimensiunea ramei pe care o are ,si sa sa insiruim performante, impedimentele,etc pe care le-a avut fiecare. Numai asa putem ajunge la un numitor comun, findca daca mergem numai cu presupuneri fara lucruri concrete nu rezolvam nimic.


BINE AI VENIT pe noul forum si BINE AI REVENIT printre noi! ...Te aşteptam! ... Şi mai aşteptăm si pe alţii cu multa experienţă ... sunt bine veniţi!
Un OM pe unde esti? ... Vă aşteptam ca să îngroşem rândurile... şi împreună să dăm contur ramei LAYENS. :)
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


cron