Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: STAS pentru Layens

Mesajde Crisan Dorel » 31 Mai 2013, 10:39

Salut,
De cules culeg si in cel orizontal, dar daca vreau sa folosesc familii ajutatoare cum fac ?

Din OSB-ul ramas dupa debitarea capacelor, au iesit 10 podisoare.
Pentru o mai buna rezistenta, eu folosesc un cadru de lemn cu inaltimea de 2cm in care sunt batute sipci de 1 cm pentru urdinisuri.
Fişiere ataşate
DSC_2194.JPG
DSC_2192.JPG
PODISOR.jpg
TRANCE-FORMATION
Crisan Dorel
 
Mesaje: 428
Membru din: 13 Noi 2011, 17:49
Localitate: Cluj

Re: STAS pentru Layens

Mesajde activ » 23 Aug 2013, 23:53

In vara aceasta, la tei, mi-am mutat si eu, asa de experiment sau ca prima dragoste, doua familii pe rame Layens.
Stupii i-am facut din fund si doua caturi de MEA in care am bagat 10 rame Layens cu hofmanul de 33mm. Interiorul ramei este de 41cm*29cm. Se observa o mica deiferenta fata de ramele MEA care au interiorul de 30cm, diferenta care se datoreaza executarii leaturilor laterale (furculitelor) de 15mm (pentru o mai buna rezistenta la insarmarea orizontala) si nu de 10mm cum se executa normal.
Deci rama mea Layens are toate cele 4 leaturile (laturi) de aproximativ 15mm grosime.
Fişiere ataşate
20130616_132744 (Medium).jpg
Rama Layens cu interiorul de 41cm*29cm, ... toate cele 4 leaturile de 15mm grosime, ... si Hofman de 33mm
20130616_191833 (Medium).jpg
Metoda adoptata pentru popularea stupilor Layens a constat in: introducerea ramelor Dadant intoarse pe inaltime cu puiet capacit langa cele de Layens cu faguri artificiali ... si scuturarea albinei peste.
20130628_120505 (Medium).jpg
Primele 2 familii mutate pe rame Layens si metoda adoptata.
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: STAS pentru Layens

Mesajde activ » 25 Aug 2013, 12:14

Si la numai doua saptamani de la populare, dupa tentativa de cules de la tei, care de fapt a fost la mazariche, cei 2 stupi proaspat populati pe rame Layens cu hofmanul de 33mm aratau cam asa :
Fişiere ataşate
20130705_082435 (Medium).jpg
20130705_085235 (Medium).jpg
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: STAS pentru Layens

Mesajde activ » 25 Aug 2013, 13:06

Dupa scoaterea ramelor Dadant fara albina dar cu puiet larvar din stupii Layensi si mutarea lor in roiuri Dadanti pentru ai imputernici, , ... Layensi aratau asa :
Fişiere ataşate
20130705_090513 (Medium).jpg
Stup LAYENS cu 10 rame cu hofmanul de 33mm.
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: STAS pentru Layens

Mesajde activ » 25 Aug 2013, 13:52

Si la numai 6 zile diferenta, in plin cules la floare, ramele de Layens cu faguri artificiali introduse inaintea plecarii de la tei, in locul ramelor de Dadant, ... erau construite in totalitate si pline cu miere. :)

PS. Se observa, :!: ... ca la ramele cu hofmanul de 33mm, cornitele cu miere nu mai sunt unflate disproportionat fata de restul fagurelui, ci sunt la acelasi nivel cu puietul capacit.
Fişiere ataşate
20130711_152559 (Medium).jpg
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: STAS pentru Layens

Mesajde teinegru64 » 25 Aug 2013, 17:29

Activule....ma bucur de ce vad , sunt incantat ca nu mai sunt singur pe acest drum....fiind mai multi pasionati de subiect,timpul va fi aliatul nostru.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: STAS pentru Layens

Mesajde topy » 25 Aug 2013, 19:14

nu esti singur. iarna asta impreuna cu un nepot bagam in constructie vreo 100 de lazi pe layens.roii facuti pe layens, dupa vreo 2-3 saptamani fata de dadanti, sunt acum familii pe cand dadantii sunt doar roi. dupa doua veri si iarna dintre ele ministupina pe layens arata trasnet pt zona in care sunt eu.
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: STAS pentru Layens

Mesajde activ » 25 Aug 2013, 19:16

teinegru64 scrie:Activule....ma bucur de ce vad , sunt incantat ca nu mai sunt singur pe acest drum....fiind mai multi pasionati de subiect,timpul va fi aliatul nostru.

Nea Teiule ... nu te mai bucura atata, fiindca esti principalul vinovat pentru ceea ce vezi in Layensii mei; ... sau uiti cum ma indemnai la tei : ... "hai activule populeaza-i acum la tei ca dupa aceia e foarte anevoios si uite asa mai pierzi un sezon" (o iernare pe Layens). :ugeek:
Si eu elev silitor te-am ascultat, ... si uite asa in iarna asta, datorita tie, imi dau extemporalul pe Layens ... si datorita lui dogvet imi dau extemporalul pe MEA. :P
PS. ... si o sa va povestesc tot. :)
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: STAS pentru Layens

Mesajde activ » 25 Aug 2013, 19:30

topy scrie:nu esti singur. iarna asta impreuna cu un nepot bagam in constructie vreo 100 de lazi pe layens.

Si pentru ca tot te "lauzi" :) cu Layensii tai, ... si fiindaca suntem chiar la topicul STAS pentru Layens, ... spune-ne ceva si despre dimensiunile ramelor, cutiei sau modelului de Layens, ... pe care ai hotarat sa mergi.
PS. ACUM ... ! :shock:
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: STAS pentru Layens

Mesajde topy » 25 Aug 2013, 19:47

lada pe 12 rame cu posibilitate de compartimentare de 4 cu 8 rame.fund av. „stas-ul”ramei e aici: http://topy1.sunphoto.ro/layens/80957708
la magazii inca nu m-am hotarat exact. vara viitoare o sa iau hotararea si pt ele in functie de ce o sa imi placa „in teren”.deocamdata sa vad lazile umplute jos.
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: STAS pentru Layens

Mesajde activ » 25 Aug 2013, 19:54

topy scrie:lada pe 12 rame cu posibilitate de compartimentare de 4 cu 8 rame.fund av. „stas-ul”ramei e aici: http://topy1.sunphoto.ro/layens/80957708
la magazii inca nu m-am hotarat exact. vara viitoare o sa iau hotararea si pt ele in functie de ce o sa imi placa „in teren”.deocamdata sa vad lazile umplute jos.

Sa stii ca deja trasesem cu ochiul la pozele tale de pe topy1.sunphoto, insa in pozele respective nu se observa clar unde este pus varful ruletei, ... inaite sau dupa leat, ceea ce creaza mici incertitudini. :?:
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: STAS pentru Layens

Mesajde topy » 25 Aug 2013, 19:59

asa e, acum vad si eu...42 x 29 exterior
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: STAS pentru Layens

Mesajde teinegru64 » 25 Aug 2013, 21:47

topy scrie:nu esti singur. iarna asta impreuna cu un nepot bagam in constructie vreo 100 de lazi pe layens.roii facuti pe layens, dupa vreo 2-3 saptamani fata de dadanti, sunt acum familii pe cand dadantii sunt doar roi. dupa doua veri si iarna dintre ele ministupina pe layens arata trasnet pt zona in care sunt eu.

Norocul meu....Eram hotarat sa duc vreo 10 layensi pe langa Durau.Dar daca te bagi tu la teste mai aman. :lol: Cunoscand bine zona (si stupul Layens) as merge pe un Layens de 16 rame +cat echivalent cu 10 rame 1/1.Asta la stationar.Pen tru pastoral...e dificil cu ei.
Daca nu pleci la rapita si salcam (la un volum al stupului mai redus)va trebui sa divizezi in jur de 20 mai daca vrei sa scoti miere in acel an.Si un prim dezavantaj....trebuie sa ai in primavara camara plina de saci...Daca in alte zone la 10 iunie apicultorii extrag miere a 2-3 oara ,voi aveti ani in care bagati sirop la greu pentru a le scoate din foame.Si la ce dezvoltare are Layensul in primavara...mananca pe masura.Daca mai si ploua in plin cules vreo 2-3 saptamani ai puso...ai sansa sa bage nevasta divort :lol: .Sfatul meu e sa mai tai pentru inceput un zero din ce vrei sa faci pe Layens.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: STAS pentru Layens

Mesajde topy » 25 Aug 2013, 22:15

anu asta am plimbat unul. de obicei fac o rapita si doi salcami. apoi am vreme de roi artificiali pana incepe zmeura.sunt obisnuit cu sacii dar prefer sa bag serios in toamna sa le ajunga si in primavara. eu am fost multumit cum s-a comportat in pastoral.pentru mine e un avantaj daca se dezvolta cu 2 saptamani avans fata de dadant, chiar daca consuma ceva in plus.
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: STAS pentru Layens

Mesajde ignatius » 26 Aug 2013, 23:14

Salutare, e posibil sa fiu putin off topic, dar sunt momente cand orice apicultor se afla in impas, este nehotarat. Anul acesta am reusit sa lucrez cu familiile pe ME 2x3/4 + 1 cat 3/4 in asa fel incat din mi si pana in prezent m-am uitat in cuib doar de 2 ori, in rest nici nu m-a interesat, doar in cat am aruncat cate o privire. pe de alta parte iernarea la ME este o problema comparativ cu Layens. Deci dilema de aici vine, ca numar de interventii la ME daca stii sa lucrezi poti sa vii la toamna. Deci ce sa aleg ME sau Layens.

Revin la layens, cred ca un cat cu rama layens cu inaltimea doar de 162 mm este pre putin deci rama de cat ar fi 27x16 cm, cred ca cel mai potrivit ar fi ramele layens cu inaltimea de minim 20 cm, de ce nu si 30 cm. cand mentionez de 30 cm, e posibil sa intervina Activ si sa spuna de ce nu 2 corpuri cu rama de 30 cm inaltime. Va multumesc
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: STAS pentru Layens

Mesajde activ » 26 Aug 2013, 23:49

ignatius scrie: Revin la layens, cred ca un cat cu rama layens cu inaltimea doar de 162 mm este pre putin deci rama de cat ar fi 27x16 cm, cred ca cel mai potrivit ar fi ramele layens cu inaltimea de minim 20 cm, de ce nu si 30 cm. cand mentionez de 30 cm, e posibil sa intervina Activ si sa spuna de ce nu 2 corpuri cu rama de 30 cm inaltime. Va multumesc


Multumesc :) fiindca mai scutit de un raspuns lung si de regasit in introducerea topicului Stupul Antonescu - MEA, ... cu precizarea ca rama MEA are inaltimea interioara de 20cm = cu cea de 3/4. Rama lui Bunka are undeva la 26-27cm inaltime interioara. ;)
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Neo şi 31 vizitatori