Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: STAS pentru Layens

Mesajde stefeug » 09 Oct 2012, 20:58

cred ca insarmarea verticala ar trebui facuta cu cel putin 5 sarme la 30cm leat! La cele STAS insarmare verticala fac cu 6 sarme, dar renunt din sezonul urmator si voi ramane la insarmarea orizontala, dar pentru modelul Antonescu am sa folosesc insarmarea verticala cu 5 sarme!
renunt la insarmarea verticala din motive pur tehnice. imi lua prea mult timp sa dau fiecare gaura cu bormasina, iar din aceasta vara mi-am cumparat un perforator de rame care poate face maxim 5 gauri in acelasi timp, aliniate, centrate, doar ca nu face gauri in leauri mai groase de 1cm ... deci iese din discutie gaurirea leatului superior mai gros!
stefeug
 
Mesaje: 85
Membru din: 09 Mai 2011, 22:46
Localitate: Focsani

Re: STAS pentru Layens

Mesajde teinegru64 » 09 Oct 2012, 21:35

stefeug scrie:dar stupul Antonescu:? este un LR cu rama de 216X316 (interior de 200X300), cu interiorul cutiei de 330X330, 9 rame pe corp, 4 corpuri.
As vrea sa incerc cativa din acestia sezonul urmator. Cum se comporta, cei care ati folosit? sigur teinegru64 a incercat asa ceva ...

O astfel de rama este egala cu o rama 1/2 ....ca suprafata .Daca la MER ne trebuie trei corpuri cu siguranta si la LR sunt necesare tot trei...asa ca va fi nevoie si de 2-3 caturi.In pastoral merg doar daca sunt fixati cate patru ....poate asa vom reusi sa avem si noi turnurile lui Dan Margarit la care multi viseaza :lol: .In stationar sunt prea complicati...avem alte modele.
Stiu ca prof. Armeanu a avut cativa LR inainte de revolutie.A fost foarte multumit de ei...dar a renuntat repede..In timpurile alea aveam doar un singur furnizor de rame. Dificultatea procurarii ramelor a fost singurul motiv ce la determinat sa abandoneze acest model.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: STAS pentru Layens

Mesajde stefeug » 09 Oct 2012, 22:03

Nu am avut MER, desi ma batea gandul sa incerc, dar e posibil ca dispunerea cuibului sa fie diferita, asa cum este diferenta intre ME si Dadant vertical. teoretic si un singur corp ar fi suficient pentru ponta, desi practic e nevoie de ambele, deci mai raman alte 2-3 magazine, dar care se pot reduce la doua daca se face extractie la timp sau daca se practica anual innoirea tuturor fagurilor din cuib, situatie in care colonia trebuie sa construiasca 2 corpuri de faguri, ceea ce-i mai consuma din energie!
ramane de vazut in practica cum se comporta.
eu ma gandesc la stationar si caut un model de stup care sa se poata descurca cat mai bine (in sensul unei iernari bune si a unui start bun primavara, a gestionarii caldurii, microclimatului, etc.), care sa aiba un singur model de rama si corpul sa fie totusi de dimensiuni mici pentru batranete! de aceea ma gandeam si la acest model de stup cu LR.

PS: 1. din fericire acum sunt mult mai multi furnizori de rame!
2.modelele de stupi pe care vreau sa experimentez le construiesc din polistiren extrudat!
stefeug
 
Mesaje: 85
Membru din: 09 Mai 2011, 22:46
Localitate: Focsani

Re: STAS pentru Layens

Mesajde gabi bee » 10 Oct 2012, 00:17

dupa toate caracterizarile , Layensul pare sa fie un stup mult mai bun decat Dadantul si chiar Langstroth-ul !de ce oare este foarte foarte putin utilizat si alta chestie , in cartile de apicultura romanesti din ultimii vreo 60 de ani nu este decat vag amintit ? daca poate da cineva un raspuns corect la aceste doua intrebari , sunt numai ochi ! toate cele bune ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: STAS pentru Layens

Mesajde Ruben » 10 Oct 2012, 00:48

[quote="gabi bee"in cartile de apicultura romanesti din ultimii vreo 60 de ani nu este decat vag amintit ?[/quote]

In ultimii 40 de ani(ca 20 de ani ani avem vid) :)

Uite, de exemplu C. Antonescu vorbeste destul de evident in favoarea Layensului (mai ales a LR-ului ;) ).

Ca nu-i raspandit nu trebuie sa fim de acord, ca-i treaba clara :lol: Deocamdata asta i singurul dezavantaj notabil.
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: STAS pentru Layens

Mesajde gabi bee » 10 Oct 2012, 20:47

Am citit in cartea respectiva insa acolo se descriu avantajele folosirii stupului autorului , adica " stupul Antonescu " , care este de fapt ME -Layens iar despre stupul layens propriu zis sunt doar cateva remarci cu privire la avantajele iernarii pe rama inalta !
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: STAS pentru Layens

Mesajde Ruben » 10 Oct 2012, 21:02

gabi bee scrie:Am citit in cartea respectiva insa acolo se descriu avantajele folosirii stupului autorului , adica " stupul Antonescu " , care este de fapt ME -Layens iar despre stupul layens propriu zis sunt doar cateva remarci cu privire la avantajele iernarii pe rama inalta !


Pai na...si acum e dificil sa vorbesti despre altceva decat are toata lumea :) D'apoi pe vremea aia, cand toata stiinta venea din URSS ;), plus ca aveam indicatii pretioase de la partid in toate domeniile.

Layensul este, acum, un indemn catre...experiment. Experiment pe care unii l-au facut si recunosc ca se vede diferenta intre cele 2 tipuri de rame.

Exact de la avantajul iernarii decurge superioritatea stupului Layens fata de Dadant, si LR fata de ME, MER. :idea: ;)
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: STAS pentru Layens

Mesajde activ » 10 Oct 2012, 22:24

Ruben scrie:
Layensul este, acum, un indemn catre...experiment. Experiment pe care unii l-au facut si recunosc ca se vede diferenta intre cele 2 tipuri de rame.

Exact de la avantajul iernarii decurge supe ;) rioritatea stupului Layens fata de Dadant, si LR fata de ME, MER. :idea: ;)

Cât adevăr ... !
Sunt întru totul deacord cu cele spuse de Ruben mai sus.
Te salut Ruben ! ;)
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: STAS pentru Layens

Mesajde cantemir » 19 Oct 2012, 17:26

Ruben scrie:
Exact de la avantajul iernarii decurge superioritatea stupului Layens fata de Dadant, si LR fata de ME, MER. :idea: ;)

Iarna se apropie si topic-ul se pierde.
Au fost prezentati stupi folositi de unii dintre noi. Fiecare isi sustine propriul sistem, desi diferentele intre ele sunt minore.
Standardizare, ma gandesc eu ca inseamna si uniformizare.
Cine ar fi de acord, ca in numele STAS-ului, sa renunte la propriile cutii si sa adopte altele de dimensiuni propuse, de exemplu, de unul jumate alb-jumate negru cu papuci portocalii? Priviti-ma-n ochi si ziceti: EU...
AAS se poate implica?
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: STAS pentru Layens

Mesajde teinegru64 » 19 Oct 2012, 20:08

Deja am terminat primul stup Layens ....aproape STAS .Urmatorul va fi perfect :lol: .La mine e ceva mai usor de adaptat ....2-3 modificari. :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: STAS pentru Layens

Mesajde Ruben » 19 Oct 2012, 20:59

cantemir scrie:
Ruben scrie:
Exact de la avantajul iernarii decurge superioritatea stupului Layens fata de Dadant, si LR fata de ME, MER. :idea: ;)

Iarna se apropie si topic-ul se pierde.
Au fost prezentati stupi folositi de unii dintre noi. Fiecare isi sustine propriul sistem, desi diferentele intre ele sunt minore.
Standardizare, ma gandesc eu ca inseamna si uniformizare.
Cine ar fi de acord, ca in numele STAS-ului, sa renunte la propriile cutii si sa adopte altele de dimensiuni propuse, de exemplu, de unul jumate alb-jumate negru cu papuci portocalii? Priviti-ma-n ochi si ziceti: EU...
AAS se poate implica?


Apai vezi tu...sigur ca nu o sa ne apucam nici unul din noi sa ne modificam stupii ca sa trecem la "standard" ;). Dar...ideea lui Tei de a deschide acest topic o fost tare faina. Avem ocazia sa discutam despre avantajele/dezavantajele acestui tip si sa vedem cam cate feluri avem, si eventual rama care este cea mai raspandita. In timp....daca acest stup castiga popularitate, se va ajunge si la un oarecare standard.
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: STAS pentru Layens

Mesajde cantemir » 19 Oct 2012, 21:00

teinegru64 scrie:Deja am terminat primul stup Layens ....aproape STAS .Urmatorul va fi perfect :lol: .La mine e ceva mai usor de adaptat ....2-3 modificari. :lol:

Fi atent: completeaza aici: L...mm/l...mm/h...mm. La interior! Si gataaa! Avem stupul!
Omologheaza-l, standardizeaza-l, patenteaza-l, fa-i ce i-oi face, da' hai ca vine vara si noi tot n-avem stup!

P.S. Nu contest ideea lui @teinegru: o sustin!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: STAS pentru Layens

Mesajde topy » 20 Oct 2012, 22:15

am doi stupi de joaca deocamdata .pot sa schimb fara pb.
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: STAS pentru Layens

Mesajde teinegru64 » 21 Oct 2012, 13:33

cantemir scrie:Fi atent: completeaza aici: L...mm/l...mm/h...mm. La interior! Si gataaa! Avem stupul!
Omologheaza-l, standardizeaza-l, patenteaza-l, fa-i ce i-oi face, da' hai ca vine vara si noi tot n-avem stup!


Toate”s vechi si noua toate.Luati un stup de 12 rame 1/1 (pat cald+rece)....mai inaltati cu patru sipci si gata locasul pentru 12 rame Layens.Ce ramane e camera de vizita (ceva gen Ursu) .Aici vor intra 4 rame 1/1.Peste Layens se pune un cat cu 8 -9 rame 1/1 .Din ultimele discutii se contureaza destul de clar ca rama ,, universala”va fi ....FA 1/1 montat pe o rama ....dar fara a mai exista spatii libere intre foita si rama. Ce sa patentez ?? :lol: ....poate urdinisul superior ...care in aceasta perioada nu e agreat de viespi. ;)
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: STAS pentru Layens

Mesajde Crisan Dorel » 21 Oct 2012, 22:19

Ce spuneti de asta ?? Lyens 10 rame in pat rece + 2 rame in pat cald .
Modalitate simpla de a incerca lyens pentru cei cu dadant sau me

Materiale necesare : 4 + 2 leaturi
Pentru corpul LYENS, ne folosim de 2x ME sau 1 DADANT + 1 MAGAZIN

Pentru magazine LYENS ... orice cat-uri pe 10 rame.


Fundul cu plasa, capacul, magazinele, podisoare, gratii, etc ... pot fi folosite de la stupii pe 10 rame.
Fişiere ataşate
CORP LYENS ( 2xME sau DADANT+MAGAZIN ).jpg
TRANCE-FORMATION
Crisan Dorel
 
Mesaje: 428
Membru din: 13 Noi 2011, 17:49
Localitate: Cluj

Re: STAS pentru Layens

Mesajde teinegru64 » 22 Oct 2012, 16:52

Doua rame in pat cald ??Nu avem nici stasul ...nici patratul ideal in apicultura.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 97 vizitatori