Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: STAS pentru Layens

Mesajde Ruben » 18 Sep 2012, 17:56

akmm scrie:Rama Layens, deoarece este ingusta si inalta, presupune prezenta mierii in partea de sus in tot timpul anului.Acest lucru obliga albinele sa-si faca rezerve de acolo in jos.
Nu putine sunt cazurile cand la rama Dadant insa, ouatul sa se faca integral pe toata rama.Un magazin pus la timp este tocmai binevenit ca familia sa-si inceapa acumularea in catul de sus, adica exact deasupra puietului.Parerea mea.


Observatia este corecta in cazul Layensului orizontal.

La un Layens vertical, va spun sigur ca veti avea rame din dunga in dunga cu puiet, in primavara sigur mai mult decat Dadantul.

Intre Dadant si Layens, Layensul castiga detasat. Indiscutabil. Cu precizarea-importanta-ca Dadantul e cel mai raspandit sistem(deocamdata) in Romania si o parte a Europei.
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: STAS pentru Layens

Mesajde redoo » 19 Sep 2012, 21:02

Am o idee :idea: si vreau sa o clocesc bine inainte, asa ca am sa vin cu diverse intrebari . Prima ar fi: pe cate rame ierneaza un stup Layens?
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: STAS pentru Layens

Mesajde redoo » 19 Sep 2012, 21:31

:D ma refer la un stup mediu,fiind rame mai inalte sunt suficiente 4 ?
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: STAS pentru Layens

Mesajde gabi bee » 19 Sep 2012, 22:52

pana la urma la ce concluzie s-a ajuns cu stasul pt layens ! ce dimensiuni ar trebui sa aiba rama pt cuib , ca sa putem sa trecem pe layens ca deja MER-ul a fost declarat nepotrivit ! sau o fi "scoala" ca sa nu mai faca si altii MER si sa fuga spre LAYENS , care nu este prea productiv ! deci ? :?: :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: STAS pentru Layens

Mesajde teinegru64 » 19 Sep 2012, 23:23

ghitacusman scrie:cel mai simplu-i foita de la dadant pe verticala.


Toti sunt de acord cu asta.Provocare este ca respectiva rama sa poata fi folosita si ca dadant (orizontal).....in cat si camera de vizita.Ca la MER. :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: STAS pentru Layens

Mesajde DaniRadu » 20 Sep 2012, 22:49

Am avut timp de 10 ani Layens orizontali cu rama 24x32 dimensiuni interioare. Familiile mici iernau foarte bine şi se dezvoltau bine primăvara, eu fiind intr-o zonă mai rece. De roit era cam la fel dar mierea recoltată era mai puţină comparativ cu cei pe ramă stas. Cei care vor să schimbe ramele de la Layens în poziţie orizontală să se gândească şi la înclinarea celulelor pe care albinele o vor modifica dealtfel după un timp.
Avatar utilizator
DaniRadu
 
Mesaje: 40
Membru din: 18 Noi 2011, 22:43
Localitate: Bod, Brasov

Re: STAS pentru Layens

Mesajde activ » 22 Sep 2012, 11:48

DaniRadu scrie:Am avut timp de 10 ani Layens orizontali cu rama 24x32 dimensiuni interioare. Familiile mici iernau foarte bine şi se dezvoltau bine primăvara, e fiind intr-o zonă mai rece. De roit era cam la fel dar mierea recoltată era mai puţină comparativ cu cei pe ramă stas. Cei care vor să schimbe ramele de la Layens în poziţie orizontală să se gândească şi la înclinarea celulelor pe care albinele o vor modifica dealtfel după un timp.


Stupul Layens are dimensiunile ramei interioare de 37 înălţime pe 31 lungime iar dimensiunile ramei tale sunt departe de acest stas, departe chiar si de rama de jumatate de rama Layens respectiv 30,31,32 lungime interioara a ramei si 18,19,20 înălţime interioară a ramei.
Deci pâna la urma ori s-a strecurat o eroare de editare a cifrelor , ori ai avut un fel de MiniLayens orizontali cu rame de 32 înălţime si 24 lungime.
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: STAS pentru Layens

Mesajde balu » 23 Sep 2012, 10:54

activ , pariu ca e invers, 24 cm inaltime ? :)
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: STAS pentru Layens

Mesajde teinegru64 » 23 Sep 2012, 22:26

DaniRadu scrie: Cei care vor să schimbe ramele de la Layens în poziţie orizontală să se gândească şi la înclinarea celulelor pe care albinele o vor modifica dealtfel după un timp.


Daca sunt pline cu miere ...asta e ultima mea problema.
Fişiere ataşate
27-05-08_1144.jpg
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: STAS pentru Layens

Mesajde Ruben » 26 Sep 2012, 12:11

Uite aici, Teiule, sa nu fii gelos pe clubul lui Cristi ;)
Fişiere ataşate
DSC09120.JPG
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: STAS pentru Layens

Mesajde Ruben » 26 Sep 2012, 12:12

Si alta, ca sa vada dusmanii de ce ne place noua rama inalta:
Fişiere ataşate
DSC09121.JPG
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: STAS pentru Layens

Mesajde Ruben » 26 Sep 2012, 12:15

Sursa: "Albinele si noi"-C. Antonescu. Autorul e dupa parerea mea cel mai bun dupa Hristea.(Ma refer la cartile scrise in limba romana inainte de 89, ca dupa aia bate vantul...).
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: STAS pentru Layens

Mesajde jonny_it » 26 Sep 2012, 12:20

Legat de dimensiunea ramei Layens(nu am citit tot ce s-a scris, probabil sa mai fie scris deja): de obicei se foloseste rama dadant doar ca intoarsa cu 90 de grade. Cel putin asa ceva avea bunicamiu si asa ceva am vazut si pe la altii.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: STAS pentru Layens

Mesajde teinegru64 » 26 Sep 2012, 12:40

jonny_it scrie:Legat de dimensiunea ramei Layens(nu am citit tot ce s-a scris, probabil sa mai fie scris deja): de obicei se foloseste rama dadant doar ca intoarsa cu 90 de grade. Cel putin asa ceva avea bunicamiu si asa ceva am vazut si pe la altii.

Șmecheria e catul...si camera de vizita ...sa traiesti profu-le....fiind modest...zic doar ...de ce albina salbatica migreaza in stupinele noastre?.....desigur a auzit de camera de vizita. :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: STAS pentru Layens

Mesajde jonny_it » 26 Sep 2012, 12:52

teinegru64 scrie:....desigur a auzit de camera de vizita. :lol:


Ala este holul de la intrare :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: STAS pentru Layens

Mesajde akmm » 26 Sep 2012, 14:37

Ruben scrie:Observatia este corecta in cazul Layensului orizontal.

La un Layens vertical, va spun sigur ca veti avea rame din dunga in dunga cu puiet, in primavara sigur mai mult decat Dadantul.

Intre Dadant si Layens, Layensul castiga detasat. Indiscutabil. Cu precizarea-importanta-ca Dadantul e cel mai raspandit sistem(deocamdata) in Romania si o parte a Europei.

Scuze de reactie intarziata insa nu prea fac diferenta intre ce inseamna Layens orizontal si Layens vertical.
Ca rama inalta are avantaje asupra ramei inguste este evident Pentru albine.O simt si detinatorii de ME fata de Dadant.
Care este insa inaltimea optima intre ce vrea albine si ce ii trebuie stuparului ca familia sa ,,sara''cu mierea intr-o rama exclusiv depozit in asa fel incat sa extraga ,,extra'', este o alta problema.
Acest optim trebuie cautat fara sacrificarea cuibului.Lucru esential!
O rama Layens originala are ghinionul ca retine prea multa miere si nu creaza conditii pentru amplasarea magazinului.Motiv pentru care se si utilizeaza o extindere pe laterala si nu in sus.De fapt Layens, aparut dupa Dadant, asta a si urmarit
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 58 vizitatori