Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fan club MER

Mesajde Balian » 13 Mar 2018, 18:40

Numai pe cine interesează. Am un cântar cu care pot măsura jumătatea greutății unui stup. Toamna la completări îl folosesc să-l compar un stup cu celălat. Unde măsor greutate mică mai dau sirop.
Am în evidență situația din toamnă. Le-am măsurat azi pe toți. Aveau greutate între 23,9-35,6kg.
Consumul mediu era de 12,4kg/familie pe întregă iarnă.
Înainte de perioada de frig le-am măsurat temperatura la toate familiile cu un termometru fără contact (ca pe foto cumpărat din Lidl ieftin), la aceste familii mierea rămasă este cam puțină și va trebui să complectezi cu rame de miere.
Fişiere ataşate
20180313_160955.jpg
20180313_130741.jpg
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde mausica » 13 Mar 2018, 19:30

Interesant cantar(ma refer la poza 2)
Cat costa asa ceva ?interesat si eu
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde Balian » 13 Mar 2018, 19:44

mausica scrie:Interesant cantar(ma refer la poza 2)
Cat costa asa ceva ?interesat si eu

Cântarul a costat în jur de 200-250 lei, dar merge și cu un cântar simplu de baie. Puțin mai incomod în lucru dar merge.
Nu cântărirea exactă contează ci diferențele între stupi. În toamnă erau aproximativ egale, primăvare între 23-35kg.
Evident că acelea care au în jur de 25 trebuie ajutate și cele peste 30 cumva scăpate de mâncare multă, altfel nu va fi
loc pentru puiet și rămâne miere la stoarcere de rapiță. :D
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 13 Mar 2018, 20:30

Balian scrie:cele peste 30 cumva scăpate de mâncare multă, altfel nu va fi
loc pentru puiet și rămâne miere la stoarcere de rapiță. :D

Asta se întâmplă într-o primăvară bogată.
Dar, la cum va fi săptămâna viitoare, s-ar putea să nu aveți așa recoltă la rapiță.
Până la rapiță este loc suficient pt puiet.
În rapiță se mai poate debloca.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde Balian » 13 Mar 2018, 21:04

cristi_vidican scrie:Asta se întâmplă într-o primăvară bogată.
Dar, la cum va fi săptămâna viitoare, s-ar putea să nu aveți așa recoltă la rapiță.
Până la rapiță este loc suficient pt puiet.
În rapiță se mai poate debloca.

Înainte de controlul de fond când se va vedea precis ce este nu fac nimic eventual completări. Ex. cu cântărirea primesc o
informație brută. Nu știu repartiția hranei pe rame și în lungul ramei. Dar unde indică puțin acolo e problemă.Trebuie să
acționez rapid. Unde este mult, voi vedea. Mai este timp.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde ignatov andrei » 13 Mar 2018, 21:10

Balian scrie:
cristi_vidican scrie:Corcodușul cel mai devreme mi-a înflorit în 4 martie (2014). Atunci salcâmul a înflorit la 1 mai.
Cel mai târziu a înflorit pe 5 aprilie (2013). Salcâmul a înflorit atunci pe 5 mai
Anul trecut am avut corcoduș pe 27 martie cu salcâm pe 11 mai.
Țin evidență din 2012.

Și eu țin evidență și cum ați prezentat prezentat se pare că nu are nici o logică, deci nu prea putem folosi .:(
Bătrânii făceau legătură între diferite evenimente, și dacă urmărești cu atenție iese de multe ori ceva ce nu
poți folosi la nimic. Așa că țin evidență de dragul ținerii, că de folos nu-mi prea este. Un lucru urmăresc.
Dacă natura este rămasă puțin în urmă și urmează o perioadă relativ bună, ea pote recupera surprinzător de mult. :D


Are "logica", mai mult decat iti inchipui!!!
Urmareste evolutia Lunii, apoi sa vii sa spui cum e cu "evidentele"!

Anul asta, Februarie, nu a avut LUNA!
Ianuarie a avut doua LUNI.
De aceea cade Invierea (Pastele) mai devreme.
E normal sa fie frig, doar e LUNA lui Ianuarie!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Fan club MER

Mesajde Balian » 13 Mar 2018, 21:27

Cu respect, puteți să-mi dezvoltați logica cu luna.Vă rog! :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde kiloz » 13 Mar 2018, 21:53

Cristi.
Si media temperaturilor pe toate perioadele?
Sunt diferente foarte mari.

Asa mai simplu. La fiecare luna plina se schimba vremea.
Natura se comporta ca un condensator. Cand se încarca , cand se descarca.
La salcam înfloritul este dat de acumularea de caldura, energie. Imediat dupa oprirea stadiului de vegetatie incepe sa acumuleze energia necesara pentru reinceperea vegetatiei. Cand a ajuns la cantitatea de caldura acumulata incepe stadiul de vegetatie si infloritul. Perioada asta de "repaus" poata sa aiba si diferenta pana la 20 de zile. Inceputul infroririi sar putea determina facand media de temperatura incepand din 01.12. Estimarea are o toleranta de cateva zile.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Fan club MER

Mesajde ignatov andrei » 13 Mar 2018, 22:21

Balian scrie:Cu respect, puteți să-mi dezvoltați logica cu luna.Vă rog! :)


Cristi, scuze pentru off-topic!

Intr-un an (12 luni calendaristice), pe cer se "perinda" 13 LUNI (lumini).
LUNA, acest satelit ce are o mare influenta asupra catorva "lucruri" de pe Pamant, are o evolutie de 28 zile, 12 ore si 42 minute!
Orice "nastere" a unei LUNI (lumini) se calculeaza dupa calendarul Iulian (pe vechi), adica, data de 14 Gregorian inseamna data de 1 Iulian.
LUNA NOUA si LUNA PLINA sunt calculate, astronomic, NUMAI dupa calendarul Iulian!

Februarie a avut 28 zile. Datorita celor 12 ore si 42 minute, anul acesta Februarie nu are "lumina". In aceste cazuri, se cheama ca "se arunca iarna peste vara", deoarece Ianuarie a avut doua lumini.

Trebuie sa-ti scriu cam 20 de pagini, ca sa intelegi cum e cu aceste "lumini"...
Cred ca e suficient si atat, asta ca sa te apuci de aprofundat prin ceasloave...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Fan club MER

Mesajde Balian » 13 Mar 2018, 22:55

ignatov andrei scrie:Cristi, scuze pentru off-topic!

Intr-un an (12 luni calendaristice), pe cer se "perinda" 13 LUNI (lumini).
LUNA, acest satelit ce are o mare influenta asupra catorva "lucruri" de pe Pamant, are o evolutie de 28 zile, 12 ore si 42 minute!
Orice "nastere" a unei LUNI (lumini) se calculeaza dupa calendarul Iulian (pe vechi), adica, data de 14 Gregorian inseamna data de 1 Iulian.
LUNA NOUA si LUNA PLINA sunt calculate, astronomic, NUMAI dupa calendarul Iulian!

Februarie a avut 28 zile. Datorita celor 12 ore si 42 minute, anul acesta Februarie nu are "lumina". In aceste cazuri, se cheama ca "se arunca iarna peste vara", deoarece Ianuarie a avut doua lumini.

Trebuie sa-ti scriu cam 20 de pagini, ca sa intelegi cum e cu aceste "lumini"...
Cred ca e suficient si atat, asta ca sa te apuci de aprofundat prin ceasloave...

Am avut o părere despre prezicerile populare. Poate nu trebuia. :oops:
Mulțumesc și sunt surprins de faptul că cel puțin mi-ați răspuns la întrebarea mea.
În domeniul cunoștințelor apicole sunt la ani lumină față de d-voastră, să nu mai vorbesc de cunoștințele
calendaristice poate.
Sunt un simplu apicultor care ar vrea să învețe cât mai mult de pe acest forum de la oricine.
Voi strădui și încerca să adun cunostințe și în acest capitol.
Cer scuze și eu de off topic.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde ignatov andrei » 13 Mar 2018, 23:47

Balian scrie:Mulțumesc și sunt surprins de faptul că cel puțin mi-ați răspuns la întrebarea mea.


Ai spus cat se poate de simplu: VA ROG!
Asa ca, nu ai de ce sa fii surprins!

Bafta si sa fii iubit!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 14 Mar 2018, 00:03

Va rog sa mai scrieti off topic
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde Balian » 14 Mar 2018, 15:13

Puteam să scriu și la topicul FA de plastic, dar este legat mai mult de MER. :D
Dacă condițiile nu sunt chiar optime FA de ceară albinele roade roată. Asta era motivul pentru
care am trecut la FA de plastic.(mai sunt și altele). Dar...
Fişiere ataşate
1.jpg
3.jpg
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde Balian » 14 Mar 2018, 15:13

Lățimea ramei de plastic turnat complet cu ramă (25mm) nu-mi potrivește la mașina de descăpăcit.
Am făcut ramă de lemn (20mm) cu FA de plastic. Nu mi-a clădit jos perfect nici astea. De ce? Pentru
că dimensiunea FA de plastic este calculat pentru lețuri groase, unde intră adânc plasticul în lemn.
Am de 12mm groase și numai 1mm intră în șanț, dar sus și jos nu are gravură plasticul vreo 6mm.
Fişiere ataşate
2.jpg
4.jpg
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 14 Mar 2018, 15:35

Un sfat pt toți cei care folosiți foițe de plastic.
Dați găuri pe colțuri.
Dacă vă uitați la ramele cu foițe din ceară, veți vedea întotdeauna că la colțuri există o gaură.
Albine-i îi place să fie mai rapidă :lol:

Când îi dați o foiță de plastic e ca atunci când erai obișnuit să intri pe ușa din față și observi că e închisă și trebuie să intri prin spate. unii mai și înjură când găsesc ușa din față închisă :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde Balian » 28 Mar 2018, 20:53

Prima zi când am lucrat la albine în acest an.
La o temperatură de cca. 13*C am făcut o revizie sumară.
Scopul era să văd prezența puietului, a cantității de hrană și să fac o apreciere a puterii fiecărei familii.
Ca rezultat: două mătci dispărute, cantitatea de hrană destul de micșorată pe ramele de puiet dar pe
ramele alăturate o cantitate însemnată. Puterea familiilor 75% bună sau f bună în rest mai slabe.
În zona mea albinele aduc polen f puțin dar am găsit suficient în rame din toamnă. Am descăpăcit o
ramă de miere lângă puiet. Turta proteică dată în 8 martie este consumată 80-90%. Am făcut 3 hrăniri
de 0,5l de sirop și aș dori să mai dau două cu medicamente după care sirop curat până la apariția florilor.
Am pierdut aproape două generații de albină tânără dar în general sunt mulțumit cu puterea familiilor.
Vom vedea ce va urma. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori