Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fan club MER

Mesajde daffid mihailov » 03 Mar 2018, 22:48

Haha, stiu PE cineva care a tot trecut prin toate. Idee e ca vinde roi si atunci vrei nu vrei ramai pe dadant. Ca asta see cere. EU unu nu vad nici un avantaj PE Mer. Caturi reduse da.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 03 Mar 2018, 22:57

daffid mihailov scrie:Haha, stiu PE cineva care a tot trecut prin toate. Idee e ca vinde roi si atunci vrei nu vrei ramai pe dadant. Ca asta see cere. EU unu nu vad nici un avantaj PE Mer. Caturi reduse da.

Poate nu știai că s-a inventat apa caldă. :lol:
Nu de alta, da de ce să te chinui când faci duș.
Sau să nu vrei să faci, că nu știai de apa caldă.

P.S. Știi ce le voi face eu majorității stupilor mei pe MER până la rapiță? NIMIC! :lol:
Ar trebui să fie așa cu toți, da m-am prostit și am scos din unii 1-2 rame. Și acum va trebui să muncesc să le bag înapoi.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde daffid mihailov » 03 Mar 2018, 23:09

Nu stiu nu m-am prins care e faza cu apa. Doua corpuri reduse nu inseamna un Corp intreg? Plus distanta dintre rame? Iernezi cu doua sau Mai multe corpuri?
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 03 Mar 2018, 23:18

Aparent este așa, dar în realitate este diferit.
- Ghemul la MER e sferic, poziționat mai mult în C2, unde e mai cald. Acolo, primăvara puietul e mai fericit.
- Din cauza asta, ramele din C2 au mai multe celule de puiet, comparativ cu partea superioară a ramei de 1/1, unde e coronița. La MER, în sezon, coronița e peste gratie și de acolo, dacă vreau, o iau.
- Astfel, mai mult spațiu pentru puiet.
- albina poate schimba iarna intervalele. Chiar și regina o face.
- Controlul în cuib îl faci mult mai ușor. Fie desfaci corpurile și vezi ce trebuie. Fie scoți o ramă de 1/2 din C2 și nu mai deranjezi tot cuibul.
Ar fi multe de povestit.
Cine vrea să treacă pe MER, are ce citi aici.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde daffid mihailov » 03 Mar 2018, 23:28

Daca asa sta treaba cum zici, face sens. E o alegere interesanta. ;)
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Fan club MER

Mesajde mellis » 05 Mar 2018, 16:25

CV,
Ca sa nu mai numaram rotile la remorca lui mausica ;) ....
Ce vezi in poza?
Anul trecut am facut 2 MERe (grupul din mijloc spate-n spate - infratiti cu 2 MEuri)- din roi scuturati pe rama goala - chiar de plastic (neceruita - sa se invete cu greul de mici).
Nu i-am ajutat prea mult - la verificarea de acum 2 saptamani - inainte de frig - erau acolo.
Vedem ce aduce anul.
Deci nu ai facut 100 pagini degeaba - MERe-s peste tot.

Sanatace buna!
PS: caturi goale NOI mai am destule - dar doar de ME ;) (desi daca ma gandesc bine - ce usor se fac lazi de MERe)..din cauza ta am pe langa DB (de care inca nu am scapat), ME si MER ..
Fişiere ataşate
2MERe.jpg
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 05 Mar 2018, 17:16

mellis scrie:Anul trecut am facut 2 MERe

Bravo. Ai trecut examenul de admitere.
Greul de acum încolo vine.
Deviza oricărui deținător de MER trebuie să fie: „niciun alt fel de stup decât MER în stupină”
:lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde kiloz » 05 Mar 2018, 21:33

Concluzii poti trage cînd ai peste 30 de buc. Pana atuncea numai cheltueli pe hobby!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Fan club MER

Mesajde jonny_it » 05 Mar 2018, 21:53

cristi_vidican scrie:
mellis scrie:Anul trecut am facut 2 MERe

Bravo. Ai trecut examenul de admitere.
Greul de acum încolo vine.
Deviza oricărui deținător de MER trebuie să fie: „niciun alt fel de stup decât MER în stupină”
:lol:


In 2-3 ani trec si eu pe MER simplificat. :lol:
Ma tot gandesc sa scap cumva de podisoare. Ideea mea ar fi sa fac un capac asemanator cu cel a lui Dan Margarit, doar ca in el sa fie doua randuri de scandura si intre extrudat de 2 cm. Pe 10 rame, capacul sa intre in falt cu corpurile, urdinisul sa poata fi detasat astfel incat sa nu aiba nici un element in afara.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Fan club MER

Mesajde daffid mihailov » 05 Mar 2018, 22:01

Dar cine Mai lucreaza cu podisoare? Nu am avut asa ceva niciodata in stupina mea. Asta Mai imi trebuie, nu e destul CA ridic capacul?
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Fan club MER

Mesajde jonny_it » 05 Mar 2018, 22:12

daffid mihailov scrie:Dar cine Mai lucreaza cu podisoare? Nu am avut asa ceva niciodata in stupina mea. Asta Mai imi trebuie, nu e destul CA ridic capacul?


Aoleu! Deci sunt in urma tare :)
Eu am podisor la toti stupii, la o buna parte din OSB cu rama de lemn, la altii rama de lemn si sita pe toata suprafata.
Cum ai capacul, pune o poza!
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Fan club MER

Mesajde ignatov andrei » 05 Mar 2018, 22:28

cristi_vidican scrie:
P.S. Vreau să prind și acea zi când dl Ignatov va trece și el pe MER :lol: Atunci pot muri liniștit.


Ramane doar sa alegi:
- ori traiesti de 100 de ori mai mult ca Matusalem;
- ori mori linistit! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Fan club MER

Mesajde ignatov andrei » 05 Mar 2018, 22:31

cristi_vidican scrie:P.P.S Acum am văzut că am ajuns la pagina cu numărul 100.


Sa va ajute Dumnezeu sa ajungeti si la cea cu nr. 1000!
Bafta si sanatate!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Fan club MER

Mesajde tiih » 05 Mar 2018, 22:38

cristi_vidican scrie:Aparent este așa, dar în realitate este diferit.
- Ghemul la MER e sferic, poziționat mai mult în C2, unde e mai cald. Acolo, primăvara puietul e mai fericit.
- .....................................................................................



Dl cristi nu stiu daca pe dl Ignatov al puteti convinge...pe mine oricum argumentul dvs Acolo, primăvara puietul e mai fericit. m-a pus serios pe ganduri :e ceva ce il ignorasem pana acum!!!
AM LUCRAT CU MULTE SISTEME DE STUP...INCA MAI LUCREZ....o parere personala ptr supii verticali....cu cat potentialul melifer e mai ridicat in zona in perioada martie aprilie si august-septembrie(baza melifera de intretinere)+mai multe culesuri de productie cu sau fara pastoral...cu atat inaltimea ramei cu care lucram in sistem vertical poate fi mai MARE(1/2...MER..MA...ME 3/4....1/1 :!:
PS..Spre exemplu cine peste o luna nu are cules masiv de polen si nectar la salcie(cel mai bogat polen in proteina) nici nu poate macar sa isi imagineze avantajele stupului ME.. a inversarii corpurilor....fireste... la stupii puternici,sanatosi ,cu matci de calitate.....
ps.ZONA DICTEAZA SISTEMUL DE STUPI CU CARE AR TREBUI SA LUCRAM ....SI NU INVERS
....parerea mea.
Ultima oară modificat de tiih pe 05 Mar 2018, 22:57, modificat 1 dată în total.
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Fan club MER

Mesajde daffid mihailov » 05 Mar 2018, 22:55

jonny_it scrie:
daffid mihailov scrie:
Aoleu! Deci sunt in urma tare :)
Eu am podisor la toti stupii, la o buna parte din OSB cu rama de lemn, la altii rama de lemn si sita pe toata suprafata.
Cum ai capacul, pune o poza!



Gasesti pe pagina mea personala. Faza cu podisoare, cum te inveti asa mergi. Eu la mentorii mei nu am vazut podisoare. Conteaza la manopera, greutate, lemnarie in plus...
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 05 Mar 2018, 23:04

Când am intrat prima dată în contact cu apicultura și cu informațiile, mai ales cele din mediul online, eram șocat să văd că unii nu folosesc podișoare.
Între timp s-a inventat vestita folie.
Cine a folosit-o prima dată, a descoperit ceva.
Fără folie aș fi mort în apicultură.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori