Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fan club MER

Mesajde danmirea » 05 Apr 2017, 22:25

Un apicultor cu multa experienta mi-a spus ca a incercat toate tipurile de cutii care exista pe lumea asta in afara de cosnite.
Concluzia lui: albinele fac miere in orice tip de cutie....Omul trebuie sa aleaga cu ce tip de cutie ii este mai usor sa lucreze.

Si asa cum spune Adi .... nu vad nici o legatura intre varroa si cutie.

si uite asa ajungem iarasi la MER :)
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Fan club MER

Mesajde danielM » 05 Apr 2017, 23:01

Adi Hodis scrie:
danielM scrie:Constatare personală : MER.ul cel mai ,,păduchios'' cuib .
Sfatul meu pentru cei care aveți mer, este să aveți mai mare grijâ la tratamentele antivaroua.

Nu e asa Daniel. Tipul de stup nu influenteaza evolutia respectiv infestarea cu Varroa.
Atit ME cat si MER are un mare avantaj față de rama Dadant si anume, tratamentul cu benzi impregnate ... poate fi pus intre caturile cuibului, transversal pe lungimea spetezelor. Deci in mijlocul cuibului si asa are o mai larga actiune in cuib.
Fa asta la cuibul pe rame Dadant.

La verificari efect ... diferentele erau nesemnificative.
Anii au fost cu diferente de infestari. Acum 3 ani de ex. au fost multi ...

Adi rămân la părerea mea , în timp te vei convinge singur şi tu. Am facut tratamente cu fâşii de lemn , şi am şi cuib pe ramă de 1/1 , şi am constatat diferențe .
danielM
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Feb 2011, 13:31
Localitate: Reteag , jud BN

Re: Fan club MER

Mesajde balanescuadrian » 07 Apr 2017, 14:31

pentru al 5-lea an consecutiv familiile din MER parca vor sa darame cutia ( mi-e frica sa le pun sirop ca sa nu imi ia cana din mana) :mrgreen:

...pe vatra stationara se va inmulti MER ...devine cutia ideala ptr mine ....munca putina, roit zero....mai ramane sa rezolv dilema cu gasitul matcii (se tot schimba singure, nici eu nu mai stiu cine este si de ce.....!!??) :D

....iar cu roitul ...rezista pana la floare daca esti intratat de "preocupat de alte activitati" si nu vrei sa extragi nimic....probat de mine anul trecut MER pe 12 rame - 4 corpuri, rama 1/2 normala
Avatar utilizator
balanescuadrian
 
Mesaje: 289
Membru din: 24 Feb 2011, 09:44

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 07 Apr 2017, 14:54

balanescuadrian scrie:pentru al 5-lea an consecutiv familiile din MER parca vor sa darame cutia ( mi-e frica sa le pun sirop ca sa nu imi ia cana din mana) :mrgreen:

Problema noastră, a românilor, este acest tip de stup nu ni se potrivește deloc.
De ce?
Să vă dau un exemplu... Când ne murea câinele, bunica (am crescut în aceeași curte cu bunicii) îmi dădea temă să fac rost de cățel.
Două erau criteriile principale, eliminatorii. Nu aveam ce căuta acasă cu câinele dacă nu le respectam: să nu fie gudă (adică cățea) și să nu fie de soi mare.
Ultimul era cel mai important și bunica mi-l tot repeta.
Mai târziu mi-a spus și motivul: câinele mare mănâncă mult. :o

Cam aș e și cu MER-ul.
tipul ăsta de stup mănâncă mult toamna. Adică tre să-l iernezi pe toate ramele, astea tre să fie pline cu rezervă.
Nu e mai simplu la rama de 1/1. Cum nu avem stupii prea tari (niciodată) îl strângem bine pe 4, hai fie pe 5 rame.
Cei pe 5 rame le numim bombe.
Mai dăm 2-3 căni de sirop 1/1 (că doar avem rama de 1/1) în toamnă și gata pregătirea de iernare.
Prin decembrie începem să scrie disperați la topicul: în fiecare an turta la putere. Apoi trecem rapid la „Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii”
Această pagină din urmă are toate șansele să o depășească în vară pe cea a lui Lucian Ves, care acum are un avans de vreo 200 de mii de vizualizări.
Luciane, bagă mare la pagina ta și nu mai intra la mortalități!

În concluzie: noi avem mentalitatea lu bunica: să fie câine mic, să nu mănânce mult.
P.S. Ieri mi-a zis mama că tocmai ne-a murit câinele. L-a călcat remorca. Era tot un câine mic. Ne-am trecut pe lista de așteptare la o gudă ce fată în această primăvară. Tot un câine mic să fie.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde Hunbee » 07 Apr 2017, 15:27

Anul asta din 3 stupi au crapat de foame. 2 erau mer pe 3 corpuri cu ghem in corpul 1 si 2.
La trecerea in 3 au luato aiurea spre lateral si gata au fost. Asta din vreo 18. Deci 2 din 18. Si cu miere multa.
Daca aveam toata stupina cu procentul asta de mortalitate era nasol.
Dadant crapat de foame 1 din 180.
Deci ceva e cu trecerea intre caturi. Acolo e buba.
Recunosc ca din 18 mer 14 sunt printre cei mai mari din stupina deci intradevar dezvoltarea e buna.
Cu roitul nu cred ca e valabil. Volumul,matca si celelalte se controleaza si la 1/1 si la 1/2. Principiile sunt la fel.
Dar pana la urma cum zicea cineva mai sus, albina culege ea si in galeata numai sa aibe ce.
Si intradevar rama 1/1 este prea greoaie sa nu mai spun de un cat 1/1 cu miere. Un sezon si ti-ai belit coloana.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Fan club MER

Mesajde balanescuadrian » 07 Apr 2017, 15:28

Cristi..daca imi permiti o gluma

..am vrut si eu sa experimentez asta toamna ...DRESATUL ALBINELOR..... am alocat 5 familii de albine experimentului...
.......CONCLUZIA experimentului: cand se invatasera sa nu mai manance, au murit :mrgreen: ...


ps: am spus ca este stupul bun ptr mine, dorm fara grija ca nu pleaca de capul lor, aduna linistite ca au unde +...... mare lipsa de timp

ps2: eu le iernez pe 2 corpuri (am incercat si pe 3 dar nu este bine....) ...pe 5-6 rame pe corp, iar ramele cu miere sunt 100% in C2 (de sus), iar in C1 (de jos) max 25% in partea de sus a ramei

ps3: la floarea soarelui din lipsa de timp las 5 rame cu miere capacita integral si continui cu sirop in august + sept..la restrangere in toamna au deja rezerva, scot ramele goale si le restrang direct la nivelul ptr iarna...si gata....la 1/1 ...incepi cu catturile ...apoi cu ramele 1/1 ..mai extragi sau nu ....descapacesti sau nu ...la MEr nu-ti mai pui intrebari (zic eu)

ps4:marele dezavantaj este mutatul unui astfel de mastodont...poate ajunge si la 6 corpuri de 1/2 de 10 rame......bun totusi ptr stationar, nu-l fura nimeni!! :D
Avatar utilizator
balanescuadrian
 
Mesaje: 289
Membru din: 24 Feb 2011, 09:44

Re: Fan club MER

Mesajde Hunbee » 07 Apr 2017, 15:50

Adevarat. Plus ca rama mica e mai robusta, nu stai ca la aia mare vezi doamne daca o scapi si e cu miere sa facut praf sau se rupe la transport sau centrifugare.
Nici eu nu o folosesc la pastoral, doar la productie regine.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Fan club MER

Mesajde teinegru64 » 07 Apr 2017, 16:25

Recunoasteti ...trageti mierea singuri.Din MER.Nevasta-mea nu ma primeste cu asfel de rame la centrifuga.Cica ar fi prea mici. :lol:
Dupa Layens ...o inteleg.Inca nu a vazut MEA. :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Fan club MER

Mesajde Hunbee » 07 Apr 2017, 20:11

Recunosc. Singur. :)
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 07 Apr 2017, 20:41

teinegru64 scrie:Recunoasteti ...trageti mierea singuri.

Păi, când ai MER, îți permiți să tragi mierea singur.
Motivul e de fapt altul.
Extragi atâta miere, că nu vrei nici măcar nevasta să vadă cât ai extras.
Mă refer la multă miere.

teinegru64 trebuie să-și ducă nevasta la stors ca să poată apoi să-i arate nevestei că a fost iar un an calamitat.
Și e nevoie de bani pentru stupi din bugetul familiei.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde Avram » 07 Apr 2017, 20:48

Domnilor , la MER folositi gratia haneman ?
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 07 Apr 2017, 21:04

Avram scrie:Domnilor , la MER folositi gratia haneman ?

Musai!
Asta dacă vrem să uităm de periat ramele.
S-a inventat între timp izgonitorul, suflanta.
La formarea de roi, hannemanul e.... parfum!
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde danmirea » 07 Apr 2017, 23:00

explica si de ce e parfum la formarea de roi hannemanul...

eu spre exempplu am doua variante:
1. iau un cat de deasupra gratiei si formez roi.
2. iau din cuib o rama sau doua cu puiet, le scutur apoi le pun in cat deasupra gratiei. Dupa ce am facut treaba asta la 10-20 de familii, depinde cate matci am, revin la primul si iau ramele cu puiet plus 1 rama cu mancare.
1 rama cu puiet capacit + 1 rama cu puiet larvar
Gata roiul ...
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 07 Apr 2017, 23:44

Tocmai ce ai explicat.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde Adi Hodis » 08 Apr 2017, 01:21

danielM scrie:
Adi Hodis scrie:
danielM scrie:Constatare personală : MER.ul cel mai ,,păduchios'' cuib .
Sfatul meu pentru cei care aveți mer, este să aveți mai mare grijâ la tratamentele antivaroua.

Nu e asa Daniel. Tipul de stup nu influenteaza evolutia respectiv infestarea cu Varroa.
Atit ME cat si MER are un mare avantaj față de rama Dadant si anume, tratamentul cu benzi impregnate ... poate fi pus intre caturile cuibului, transversal pe lungimea spetezelor. Deci in mijlocul cuibului si asa are o mai larga actiune in cuib.
Fa asta la cuibul pe rame Dadant.

La verificari efect ... diferentele erau nesemnificative.
Anii au fost cu diferente de infestari. Acum 3 ani de ex. au fost multi ...

Adi rămân la părerea mea , în timp te vei convinge singur şi tu. Am facut tratamente cu fâşii de lemn , şi am şi cuib pe ramă de 1/1 , şi am constatat diferențe .

Pîna în prezent nu am observat ca tipul de rama/cuib sa aiba diferente atît de majore încît sa pot spune ca MER-ul este cel mai infestabil. Si fac verificari la fiecare tratament, la mai multi stupi. Deasemenea, si ... dincolo, unde sînt mii de MER si ME. Diferente majore, asa cum am mai zis, au fost in unii ani, atît aici cît si dincolo.

In cazul tau, tu stii ce si cum au evoluat lcrurile pina la tratament/e. Daca mergi pe fir înapoi, cred ca o sa gasesti cauza/ele. Cum ai format roii ?. Ai luat rame cu puiet din mai multi stupi pentru un roi ?.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Fan club MER

Mesajde Adi Hodis » 08 Apr 2017, 02:08

Hunbee scrie:Anul asta din 3 stupi au crapat de foame. 2 erau mer pe 3 corpuri cu ghem in corpul 1 si 2.
La trecerea in 3 au luato aiurea spre lateral si gata au fost. Asta din vreo 18. Deci 2 din 18. Si cu miere multa.
Daca aveam toata stupina cu procentul asta de mortalitate era nasol.
Dadant crapat de foame 1 din 180.
Deci ceva e cu trecerea intre caturi. Acolo e buba.
Recunosc ca din 18 mer 14 sunt printre cei mai mari din stupina deci intradevar dezvoltarea e buna.
Cu roitul nu cred ca e valabil. Volumul,matca si celelalte se controleaza si la 1/1 si la 1/2. Principiile sunt la fel.
Dar pana la urma cum zicea cineva mai sus, albina culege ea si in galeata numai sa aibe ce.
Si intradevar rama 1/1 este prea greoaie sa nu mai spun de un cat 1/1 cu miere. Un sezon si ti-ai belit coloana.

Nu la trecere e buba ci la mierea din corpul 2. Au avut miere acolo si a fost ghemul situat sub ea. In timpul iernii nu s-a urcat si nu se vor urca niciodata daca vor mai avea miere acolo. O consuma si cand e gata, deja e in plina iarna, cu ger, ghemul este compact si nu se desface.

Eu am mai scris pe ici pe colo cum procedez si nu am avut astfel de probleme.
Dupa ultima extractie de la floarea soarelui, cuibul fiind întotdeauna in catul 1 si 2, primeste un cat cu rame extrase SUB CUIB. Nu pun mana pe ramele cuibului.
Mut stupii la alt cules, de ex. la fînațe, prioritar fiind aportul de polen si daca urmeaza o perioada de lipsa de cules, intervin cu stimulari. NU COMPLECTARI, doar stimulari. Pe masura ce avanseaza timpul spre finalul toamnei, cresc portia de sirop daca trebuie. Insa rare au fost cazurile. De cele mai multe ori rezervele pentru iernat s-au realizat cu bine. In unii ani chiar am mai extras ceva miere.

Ref. la stimulare si nicidecum complectare, scopul este de a mentine ponta. Nu vreau cuib blocat. De altfel asazisa complectare in luna august, este doar o amagire ca s-ar rezolva rezervele de iernat. In luna august, stim bine ca ramele sant cu puiet. Ghemul de iernare se aseaza pe aceste rame. Daca eu dau 10 - 15 l de sirop ... NU are cum sa-l depoziteze in ramele respective pentru ca exista puiet in ele.
Rezervele se realizeaza treptat, zilnic cate putin de-a lungul toamnei. Astfel creste zilnic coroanele de miere, cuibul coboara cu puietul in jos, datorita depozitarii nectarului deasupra puietului. Desigur ca depoziteaza si in laterale, efectiv înconjoara puietul.

La intrarea in iarna, ideal este daca ramele centrale din catul 3 ( cel care era catul 2 la data introducerii catului cu rame extrase sub cuib ) au celule goale in partea inferioara. Iar in catul 2 sa nu existe miere in mijlocul cuibului, doar in laterale. In aceste conditii ghemul se formeaza cuprinzand si partea inferioara a catului 3, cel cu miere. Trecerea in catul 3 se face cu brio.
Daca nu exista acele celule goale din ramele centrale ale catului 3 ( sant cazuri cand sant cu miere capacita si acelea ), se descapaceste cu furculuita. Pe sub rame. Nu trebuiesc scoase ramele afara, dai putin fum ca sa plece albinele si descapacesti 3 rame pe ambele parti fiecare, cam de lungimea furculutei. Si gata ... trecerea ghemului !. :)

In cazul ca se fac depozite de miere si in catul 2 deoarece a fost cules abundent si au umplut catul 3, ramele din centrul cuibului trebuie inlocuite cu alte rame, in care a fost puiet, rame cu celule goale. Ori se extrage mierea din acele rame si se descapaceste cele 3 rame din centrul catului 3, ramele despre care am scris mai sus. Astfel se formeaza ghemul cuprinzand si portiunea descapacita din catul 3. Grosul ghemului va fi in catul 2 dar la iesirea din iarna va fi in catul 3.

Succes !.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 37 vizitatori