Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fan club MER

Mesajde vulpea » 15 Dec 2015, 16:42

ghitacusman,dece nu spui tot?:' e in pod beleste oaia '.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Fan club MER

Mesajde vulpea » 15 Dec 2015, 22:21

nu-mi place MER.ul !.lucrezi,de inebunesti,cu corpul + 'freci' ,de innebunesti,cu inversatul si asta,cu totul, la intamplare(trebuie sa fii prea 'meseriasi' sa-ti iese ca la carte ).nu degeaba prefera 'rusnacii' stilul asta cu heirup,pentru ca sunt obisnuiti cu jugul.prefer,de la distanta,MEM.ul(MEMixt,nu Modificat).
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Fan club MER

Mesajde danmirea » 15 Dec 2015, 22:40

@mellis

primul pas in primavara e strangerea cuibului. pasul 2 descapacit rame (asta e stimularea), daca nu mai ai rame capacite bagi sirop.
pas 3 - se unesc MER - cate un cat. Cand se dezvolta suficient si cere cat la matca de jos se pune pe fund, la matca de sus se pune deasupra, astfel ramane cuibul nespart. Daca ti-au mai ramas rame cu miere, le descapacesti si le pui in acest al doilea cat.

Asta e toata munca de primavara la stupii MER....iti rupi carca si nu alta :)).

Pe cand la ceilalti stai si bagi cate-o rama la ouat la fiecare 4-5 zile....

Eu prefer sa nu umblu toate ziua in cuib, sa tot bag rame la ouat. Fac acest lucru acolo unde e nevoie. Fiecare stup trebuie tratat individual. Ideea ar fi sa ajung cu toti stupii cam la acelasi nivel si sa fac acelasi operatiuni la toti.

Pentru asta se fac unificari in toamna pentru uniformizarea stupilor, aducerea lor la acelasi nivel.
Eu cred ca asa imi usurez munca.

Fiecare procedeaza cum doreste, dar fiind un forum spun cum procedez eu,poate ajuta pe cineva.

INTREBARE:

Dintre cei cu MER, ati reusit sa aduceti cuibul pe 3 caturi? daca da cum ati introdus al treilea cat? Ati spart cuibul? Multumesc!
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Fan club MER

Mesajde danmirea » 15 Dec 2015, 22:55

@ghitacusman

Nu prea ar avea cum sa roiasca amandoua familiile, plus ca atunci cand raman doua matci mai mult timp nu prea mai exista riscul roirii.

Daca sunteti fan orizontal, scrieti la fan orizontal, eu scriu aici pentru fanii MER.

Nu stiu si nu ma intereseaza cum se lucreaza cu doua matci in altfel de stup.

Pentru cei interesati:

Consider ca este mai bun MER-ul pentru unificare deoarece mai exista un avantaj la despartirea celor doua matci - iei un cat cu matca si ai facut roi, nu mai stai sa te chinui cu rame. Ai plecat de acasa cu funduri si capace ai ajuns la camp si acolo iei cate un cat si ii gata despartirea si roiul .

Nu stiu de ce le pare oamenilor ca e asa multa munca. Dupa ce ai facut despartirea iti iei adio de la lucrul in cuib pana la floarea soarelui.


Si la urma urmei, placerea e sa duci stupi la cules si nu cutii goale.
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Fan club MER

Mesajde danmirea » 15 Dec 2015, 22:57

@luckystrike


Din pacate in acelasi sistem s-a scos doar 1 tona de la salcam in 2014. Dar s-a scos 5 tone de la rapita.
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Fan club MER

Mesajde Adi Hodis » 15 Dec 2015, 23:22

danmirea scrie: ...
Nu stiu de ce le pare oamenilor ca e asa multa munca. Dupa ce ai facut despartirea iti iei adio de la lucrul in cuib pana la floarea soarelui.


Si la urma urmei, placerea e sa duci stupi la cules si nu cutii goale.

Salut Dan,
pare multa munca pentru ca nu au vazut cum se poate lucra ... daca ar vedea si cum se poate ridica un cat s-au chiar 2 deodata, fara sa te doara spatele, s-ar schimba parerile critice. Dar pina atunci ... acri-s strugurii !. :lol:

Cu ani in urma si mie mi-au fost acri strugurii ... in sensul ca m-am saturat de ,,baga rama ... scoate rama".
Apoi am ajuns sa ma satur de ... ,,pune catu' ... ia catu' ". :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Fan club MER

Mesajde valigorj » 15 Dec 2015, 23:59

nu am inteles cite rame ai in caturile tale de 1/2[1/2 redus cred].acum as incerca sa va zic cum cred eu ca se poate usura manopera la acest sistem.dupa ce se ''dezunesc''familiile la rapita apare problema roitului,fapt ce obliga la ruperea botcilor si darea la o parte a caturilor.familiile fiind pe podeaua camionului sau a remorci trebuie sa stai cocosat.daca stupii ar fi pusi pe module cu picioare,iar modul de operare ar fi prin spate[ca la stupii lui MARIN din serbia],numai pt cuib cred ca ar fi OK.
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

Re: Fan club MER

Mesajde danmirea » 16 Dec 2015, 00:07

intr-un cat sunt 10 rame de 1/2 (162mm) nu stiu daca sunt redus...Daca as pune picioare....si ajungi la 6 caturi e cam nasoala treaba la transport dar si la lucru cu caturile superioare, ai avea nevoie de scara.
Apoi ele nu prea fac botci in catul de jos pentru ca sunt in fundul gol, cele mai multe botci se fac pe gratia hanemann.
si daca as face asemenea stupi pierd unul dintre marile avantaje ale MER-ului - modularitatea. Cine lucreaza cu MER stie ce zic.

Multumesc de sfat.
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Fan club MER

Mesajde comi » 16 Dec 2015, 00:52

Acum cativa ani prof.univ.dr.ing.Nicolae Vasilescu spunea intr-un studiu facut in zona Timisoara:
,,Sa nu uitam stupul Layens care permite aplicarea oricarui procedeu de intretinere a familiilor de albine in stupi orizontali:
Procedeul obisnuit
Procedeul cat in cuib
Procedeul famililor unite
Procedeul Layens
Procedeul famililor unite intretinute in acelasi stup
Procedeul familiilor unite intretinute in acelasi stup avind cuiburile despartite
Procedeul intretinerii unei familii de baza si a unei matci ajutatoare
Personal recomand fara rezerva stupul Layens,,
Iar A.D.Nesterov spunea:
,,Adapostul natural este ales si amenanjat de albine insusi conform legilor care asigura supravietuirea speciei.
In stup conditiile sunt create aproape in intregime de stupar.
Stupii standard se produc cu o sectiune mult mai mare decit este necesar pt dezvoltarea familiilor slabe sau medii.
Rama stupului formeaza deficiente greu de inlaturat:
discontinuitati in faguri
spatii intre corp si rama
izolarea spatiilor in ghem
Din cauza simplitatii constructiei stupului standard albinele nu pot forma un centru suplimentar caloric si sunt lipsite de actiunea complexa de aparare a peretilor,,
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: Fan club MER

Mesajde danmirea » 16 Dec 2015, 01:06

e foarte interesant layens, are totusi o mica problema.

cumperi familii pe rame dadant, cum le treci pe layens? din cate stiu layens sunt mai maridecat dadant....nu-i placut cand iti face faguri sub rame.
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Fan club MER

Mesajde danmirea » 16 Dec 2015, 19:17

nea ghitacusman dumneata ai stupii pe MER ?

daca nu, iti urez o zi buna.
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Fan club MER

Mesajde nae » 16 Dec 2015, 19:39

danmirea scrie:e foarte interesant layens, are totusi o mica problema.

cumperi familii pe rame dadant, cum le treci pe layens? din cate stiu layens sunt mai maridecat dadant....nu-i placut cand iti face faguri sub rame.

Tinere , ma sufoci . :(
L si DB sunt la fel , schimbi doar pozitia Y-lui .
''Nu roiesc dar rupi botci '' :shock: ; ma doare salele de belea = am visat ca ridicam caturile primei fam si cele de stransura sa ajung la cuibul de jos sa rup botcile si asta dupa culesuri de >5Kg /zi , m-am zvarcolit toata noaptea :lol:
(ma banuieste un coleg ca sunt ironic , vreau dar nu sunt = e de plans )
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Fan club MER

Mesajde danmirea » 16 Dec 2015, 19:57

stiu ca am vorbit mult si multe nu s-au inteles. Deci....eu la mijlocul rapitei le despart. Dar anul acesta am facut un test si am avut familii lasate unite, se pare ca nu au roit, treaba asta mai ramane de studiat si anul acesta.

Atunci cand trag botci le rupi, muncesti....
Voi vreti miere fara munca??

Pai daca sunteti trantori si nu stupari...spuneti domle asa sa stiu si eu. :)

anul asta cand am fost la rupt de botci la "patron" , ridicam caturile si le puneam la loc....si aveam vreo 4 caturi peste gratie. Sa stii ca nu m-au durut salele :).

De ce credeati ca spuneam ca ceea ce nu-mi place la stupi e ruptul la botci si scosul la miere....sunt cele mai obositoare zile.

Ce bine ar fi sa nu faca nici o familie botci si mierea sa curga direct in butoi din rame :))
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Fan club MER

Mesajde danmirea » 16 Dec 2015, 20:02

apropo de ramele layens si dadant, eu am gasit dimensiuni diferite pe net....

am cautat iarasi si am gasit si mai multe dimensiuni, toate diferite la layens,sincer nu stiu care e stas-ul, dar din ce am cautat eui nu aveau aceasi inaltime cu dadant, apoi nici aceasi latime.
Nu sunt mai ingusti stupii layens?

Ce e aia Y ?
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Fan club MER

Mesajde nae » 16 Dec 2015, 20:09

danmirea scrie:Atunci cand trag botci le rupi, muncesti....
Voi vreti miere fara munca??

anul asta cand am fost la rupt de botci la "patron" , ridicam caturile si le puneam la loc....si aveam vreo 4 caturi peste gratie. Sa stii ca nu m-au durut salele :).

Dane, cand tai botci nu faci miere ; daca nu zic DIRECT, ca ma baneaza ,fai si tu un efort sa nu ne iei ''in poante'' si pune frana macar . :)
Cand zic ''multa munca'' citeste si ce nu scriu !
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Fan club MER

Mesajde danmirea » 16 Dec 2015, 20:22

Chiar nu era o poanta cand ziceam ca sunteti trantori :)


Asa stiu si ca atunci cand incep frugurile roitului nu mai aduna....poate de-asta au fost doar 40 de kg / stup la rapita anul asta.
Dupa ce s-au rupt botcile de doua ori a inceput sa le roada, nu a mai fost nevoie....

Si ca sa va spun adevarul, la salcam nu s-a scos 6 tone ci 6,3 tone.

Uite ca am spus si adevarul.


Sper sa nu fie cu suparare, dar deja incepeti sa ma iritati si nu ma pot abtine.

Cred canu trebuia sa zic nimic de tone ca vad ca irita lumea. Eu vin si va spun ca se poate, faceti fratilor ca merge si voi NU...ca nu se poate.
Faceti ma cum va taie capul si lasati pe altii sa faca miere ca munca-i grea.

Si in momentul asta s-a terminat cu sfaturile si povestirile ca NU meritati.

O zi faina.
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 20 vizitatori