Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fan club MER

Mesajde jonny_it » 24 Sep 2012, 15:29

Cati din cei care au acum MER au testat ME-ul mai intai? Sunt doar curios. Vad o multime de avantaje pe aici care mi se par cunoscute. :lol:
Nu de alta dar sa faci MER in loc de MER doar ca sa mai faci niste rame in plus nu mi se pare o idee prea buna. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Fan club MER

Mesajde ANITEI » 24 Sep 2012, 16:31

Oricum MER ca fan club are dublu pagini scrise , asta ma face sa ma gandesc din ce in ce mai serios sa-mi pregatesc un suport cu 5 ME (multi etajati) pentru la primavara. Asta si sub influenta lui Dan Margarit , nu ca Vidican Cristi nu mi-ar fi drag! :D
Daca ma ajuta Dumnezeu , pentru par condicio fac si un suport de 5 MER dar primul ME.
" Luaţi seama, dar, la felul cum ascultaţi; căci celui ce are, i se va da; dar celui ce n-are, i se va lua şi ce i se pare că are.” Luca " ISUS HRISTOS
ANITEI
 
Mesaje: 226
Membru din: 10 Apr 2011, 20:54
Localitate: Tagadau Arad

Re: Fan club MER

Mesajde teinegru64 » 24 Sep 2012, 18:02

ANITEI scrie:Oricum MER ca fan club are dublu pagini scrise ,

No coment.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Fan club MER

Mesajde ves.lucian.zabrani » 24 Sep 2012, 19:00

am pozat primul meu MER !!! fara rame in el , fara albine !!! DEOCAMDATA !!! :P :P :P
pozele sunt pe pagine mea personala !!! daca le pun si aici am reclamatii de le domnul Mircea !!! :lol:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 24 Sep 2012, 19:13

ANITEI scrie:Oricum MER ca fan club are dublu pagini scrise , asta ma face sa ma gandesc din ce in ce mai serios sa-mi pregatesc un suport cu 5 ME (multi etajati) pentru la primavara. Asta si sub influenta lui Dan Margarit , nu ca Vidican Cristi nu mi-ar fi drag! :D
Daca ma ajuta Dumnezeu , pentru par condicio fac si un suport de 5 MER dar primul ME.

Hai băieți! Dați bătaie să scriem sute de pagini :lol:
Să treacă toată lumea pe MER, să face uitate miliardele de rame 1/1
Cert este că MER-ul stârnește interes din partea celor care se dezvoltă și sunt la început de drum, dar ce este mai frumos este că greii apiculturii îl iau în calcul.
În urmă cu câțiva ani era un subiect tabu, acum e ceva normal.
E nevoie doar de timp.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde mihai33 » 24 Sep 2012, 21:25

salutare!
eu anul trecut am iernat niste tentative de roi in MER...toti au iesit din iarna...ulterior dezvoltarea nu a fost la asteptarile mele,...dar consider ca a fost numai vina mea,..la inceput fiind...insa tot acest an am lucrat cu DB la modul intensiv.
eu personal sunt deacord cu multietajatul....dar o problema este boala...trebuie totusi avut acest aspect in vedere,...cu MER nu te mai joci cu rama ca ai "sfeclit-o"...din punctul meu de vedere si la mica experienta pe care o am...cu MER poate lucra doar acel stupar cu ochiul format...restul (cu mine in frunte)..doar in teste cu 10-20 de bucati..

parerea mea..nu imi sariti la gat
Apicultura este o arta, multi pot desena, dar putini isi pot vinde lucrarile!!!
mihai33
 
Mesaje: 232
Membru din: 06 Dec 2011, 01:56
Localitate: italia

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 24 Sep 2012, 21:31

Mihai,
Ai punctat atât de bine.
Exploatând MER ca și DB-ul atunci MER-ul e cel mai rău stup.
La MER te uiți deasupra, te uiți dedesubtul corpului și-ți dai seama ce ai în stup.
Nu mă va mira ca peste ani să vină foarte mulți și să spună că MER-ul nu e bun, pt că nu știu să lucreze cu el.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde activ » 25 Sep 2012, 00:26

cristi_vidican scrie:Hai băieți! Dați bătaie să scriem sute de pagini :lol:
Să treacă toată lumea pe MER, să face uitate miliardele de rame 1/1


Draga Cristi, cu tot respectul care ti-l port, ... daca ai o parere asa proasta despre rama Dadant 1/1 sa stii ca si eu impartasesc aceiasi parerea ... dar, cu parere de rau, tin sa te avertizez ca e o vorba din batrani precum ca: aschia (MER) nu sare departe de trunchi (DADANT) .
Spun asta fiindca eu personal, in putina mea experienta in apicultura, pot sa spun direct si raspicat ... si cu toata taria, ca rama care se apropie cel mai mult de modul cum se organizeaza albina in natura (ex.: scorbura) si care se potriveste foarte bine la clima din tara noastra, este rama care are lungimea aproximativ egala diametrului ghemului de iernat si respecti 26-32 cm ... in concluzie, orice rama este similara ramei Layens sau jumatatii acesteia pe inaltime (multietajat de jumatate de rama Layens).

PS. CRISTI ... cu cat incerci sa denigrezi mai tare rama Dadant 1/1 cu atat te contrazici mai tare ... si indirect critici rama MER ,care momentan ti-e draga, dar care , vrind nevrind, este un derivat al ramei Dadant.
Adevaratul oponent al ramei MER si implicit si al ramei Dadant este rama Layens si derivatiile ei.
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Fan club MER

Mesajde Adi Hodis » 25 Sep 2012, 02:30

De ce sa treceti pe MER ? ... ca, parca e mai bun stupul care-l aveti deja. Mergeti cu el ... si nu mai cautati " nodurile" in papura mer-ului.
Nu obliga nimeni pe nimeni la nimic ... dar nush' ce au unii de " tzin cu ursu " ... si culmea, nici nu au ceva ani lucrati cu MER.
Dar sint ... profesori ! ... la contre.

Eu am inclus ME in stupina mea acum 16 ani.
MER-ul l-am inclus in stupina mea acum 6 ani.
Niciodata nu am zis ca nu e bun ME. Am zis si zic, caturile pline cu miere, imi va creea probleme la spate s-au cine stie ce. Sigur este faptul ca tineretzea si puterea-i trecatoare.

MER-ul imi permite sa lucrez usor cu el si eficient. Nici un alt model de stup nu ofera posibilitatile Mer-ului.
Asta e tot ce pot sa spun asa pe scurt ... daca era altfel ( asa cum a-l contreaza unii ) fi-ti siguri ca as fi observat si as fi renuntzat.

Va doresc succese si sa fi-ti sanatosi !.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Fan club MER

Mesajde ANITEI » 25 Sep 2012, 02:57

Eu de cand sunt prin Italia nu am vazut sau auzit de vreun tip de multietajat. Ei cand vorbesc de stupi au un singur tip , rama mare pt cuib pe 10 rame (nu 8 nu 12) si caturi de jumatate cu 9 rame normale nu mai late. Daca cineva stie altceva sa spuna , ca poate nu vad eu ca sunt prea aproape. De ce nu experimenteaza altceva-? Sau au facut-o deja?
Un aspect in favoarea MER sau caturilor de 1/2 este greutatea lor pline cu miere ca norma de protectia muncii. Cei mai multi dintre noi nu se gandesc la asta , dar aici am auzit pe unul care avand angajati deci si controale si norme de protectia muncii , a citat unul din avantajele catului mic faptul ca se incadreaza in legea 626 (fosta) a lor care prevede protectia muncii. Ceva in genul sacilor de ciment care aveau 50 kg si acum au 40 sau parca sunt si de 35. In Italia am vazut de 25 de kg , ei tin foarte mult la coloana vertebrala!
" Luaţi seama, dar, la felul cum ascultaţi; căci celui ce are, i se va da; dar celui ce n-are, i se va lua şi ce i se pare că are.” Luca " ISUS HRISTOS
ANITEI
 
Mesaje: 226
Membru din: 10 Apr 2011, 20:54
Localitate: Tagadau Arad

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 25 Sep 2012, 07:19

@dragă Acriv,
Eu nu critic dimensiunea pe lungime a ramei Dadant, ci felul în care se lucrează cu stupul folosind această ramă.
Diferența dintre exploatarea DB față de MER este problema. Aici lucrurile stau total diferite, chiar dacă rama de 1/2 provine din cea de 1/1.
În zona mea n-am probleme la iernare cu deplasarea ghemului față-spate, așa că mă asigur că am ghem mare, rezerve suficiente și nu-mi fac probleme de trecere între corpuri.

Ce am scris mai sus, în postul citat de tine era o glumă.
Oricum, apicultorii se schimbă foarte greu de la un sistem la altul.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde jonny_it » 25 Sep 2012, 11:40

Adi Hodis scrie:De ce sa treceti pe MER ? ... ca, parca e mai bun stupul care-l aveti deja. Mergeti cu el ... si nu mai cautati " nodurile" in papura mer-ului.
Nu obliga nimeni pe nimeni la nimic ... dar nush' ce au unii de " tzin cu ursu " ... si culmea, nici nu au ceva ani lucrati cu MER.
Dar sint ... profesori ! ... la contre.


Salut Adi,

"Contrele" astea ajuta sa despicam firul in patru si sa studiem toate avantajele si dezavantajele unui anumit tip de stup.
Discutam, analizam si fiecare face cum crede ca este mai bine pentru el; cu cat este mai multa informatie si apar mai multe idei cu atat mai bine, avem de unde alege. ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Fan club MER

Mesajde activ » 25 Sep 2012, 14:51

jonny_it scrie:
Adi Hodis scrie:De ce sa treceti pe MER ? ... ca, parca e mai bun stupul care-l aveti deja. Mergeti cu el ... si nu mai cautati " nodurile" in papura mer-ului.
Nu obliga nimeni pe nimeni la nimic ... dar nush' ce au unii de " tzin cu ursu " ... si culmea, nici nu au ceva ani lucrati cu MER.
Dar sint ... profesori ! ... la contre.


Salut Adi,
"Contrele" astea ajuta sa despicam firul in patru si sa studiem toate avantajele si dezavantajele unui anumit tip de stup.
Discutam, analizam si fiecare face cum crede ca este mai bine pentru el; cu cat este mai multa informatie si apar mai multe idei cu atat mai bine, avem de unde alege. ;)

@jonny_it ... fără caterincă, ai NOTA 10, asta e ideea.
Parerea mea e că contrele aste scot incet dar sigur informatii, secrete, chichiţe pe forum ... lucru care nu-i rău deloc.
Părerea mea e că contrele astea scot informatii
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Fan club MER

Mesajde mihai33 » 25 Sep 2012, 15:36

cristi_vidican scrie:Mihai,
Ai punctat atât de bine.
Exploatând MER ca și DB-ul atunci MER-ul e cel mai rău stup.
La MER te uiți deasupra, te uiți dedesubtul corpului și-ți dai seama ce ai în stup.
Nu mă va mira ca peste ani să vină foarte mulți și să spună că MER-ul nu e bun, pt că nu știu să lucreze cu el.


Cristi..observ ca te-ai suparat un pic,...eu nu am spus ca MER nu este bun Doamne Fereste,..il indragesc foarte foarte mult,...dar cum pot eu lucra cu el, cand nu am experienta necesara...cu el,...nu ma numesc Hodis...:))..aici a fost remarca mea..imi pare rau daca ai inteles gresit...si multi incepatori vor sari cu capul inainte asa cum am facut si eu...direct in MER...fara sa treaca mai intai la dadant vreo 2-3-4 ani...ulterior sa ajunga pe modelul MER, unde tehnologiile sunt net superioare, iar in apicultura daca ai gresit ai pierdut 1 an sau 2...

toate bune
Apicultura este o arta, multi pot desena, dar putini isi pot vinde lucrarile!!!
mihai33
 
Mesaje: 232
Membru din: 06 Dec 2011, 01:56
Localitate: italia

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 25 Sep 2012, 15:43

Salut Mihai!
Nu m-am supărat deloc.
Te așteptăm cu filme postate pe net de acolo din Italia (când va fi cazul), ceva în genul lui Dan Mărgărit.
Îți trebuie o cameră și neaparat un trepied.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde mihai33 » 25 Sep 2012, 15:48

observ ca deja ai citit "discursul"..:))...cred ca veti vedea ceva diferit..dar aplicabil la noi cu siguranta, cel putin o mare parte din metode..poate va pot fi de folos..asa cum mi-ati fost voi mie.

toate cele bune!
Apicultura este o arta, multi pot desena, dar putini isi pot vinde lucrarile!!!
mihai33
 
Mesaje: 232
Membru din: 06 Dec 2011, 01:56
Localitate: italia

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori