Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fan club MER

Mesajde Ruben » 21 Sep 2012, 14:38

cristi_vidican scrie:
6.Dezavantaje la MER si ME fata de celelalte modele:
- fiind stupi de volum mare dezvolta populatii mari de albine care in lipsa de cules 'rod si urechile stuparului'
- consum mai mare pe timpul iernii din cauza populatiei mai mari cu care ierneaza
- mai scumpi dar investitia poate fi esalonata


Asta sa fie tot dezavantajul... cu rosul urechilor. Pai nu de aia facem apicultura, sa avem familii de albine puternice?
Nevoia de hrana pentru iarna costa maxim 100 lei/familie. Nu mie se pare exagerat. Banuiesc ca le ajung 20-30 kile de sirop pe iarna.
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 21 Sep 2012, 14:52

Concluzia lui nea Gică era trasă în urma unei vieți trăite lângă albină.
Ne-a povestit de multe ori cum, pe vremea ailaltă, în septembrie nu era zahăr, ba mai era în stupi și miere de mană și a trebuit să le dea, dat prin cărnățar, rahat. Ce-a urmat, a fost dezastru, dar omul a prins și vremea când nu avea zahăr și s-a confruntat cu această problemă și stupii i-au mâncat urechile.
30 de kg pentru iernare e mult pentru România. Vorbesc despre cantitatea care o are stupul din sfârșit de octombrie până vine primul nectar.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde Ruben » 21 Sep 2012, 15:03

cristi_vidican scrie:Concluzia lui nea Gică era trasă în urma unei vieți trăite lângă albină.
Ne-a povestit de multe ori cum, pe vremea ailaltă, în septembrie nu era zahăr, ba mai era în stupi și miere de mană și a trebuit să le dea, dat prin cărnățar, rahat. Ce-a urmat, a fost dezastru, dar omul a prins și vremea când nu avea zahăr și s-a confruntat cu această problemă și stupii i-au mâncat urechile.
30 de kg pentru iernare e mult pentru România. Vorbesc despre cantitatea care o are stupul din sfârșit de octombrie până vine primul nectar.


Pai de aia zic, nea Gica-Dumnezeu sa il odihneasca in pace- avea dreptate.

Dar acum, 10 kile in plus inseamna 35 de lei in plus. Adica 3 kile de miere pe care banuiesc ca le aduce in plus o familie de albine puternica. ;)
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 21 Sep 2012, 15:09

Ruben scrie:Dar acum, 10 kile in plus inseamna 35 de lei in plus. Adica 3 kile de miere pe care banuiesc ca le aduce in plus o familie de albine puternica. ;)

Da, dar când treaba asta o ai de făcut la 100 de stupi, după un nu prea grozav, înseamnă 3500 (trei zeci și cinci de milioaneeeeee).
Sigur 100 de stupi fac și bani, dar și te rupe dacă anul e slab, mai cu seamă că dacă-i ai toți pe aceeași vatră, nici rezerve nu-au strâns prea grozav.
Soția unui prieten stupar spunea: stuparii sunt zgârciți. Și cred că așa e.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde akmm » 21 Sep 2012, 15:27

cristi_vidican scrie:@akmm
Daca înțeleg bine, dumneavoastră susțineți stupul Dadant - Blatt, cu etaj de 1/1.
Am avut un asemena stup si nu mai vreau. Prima dată am renunțat la orizontali, apoi la 1/1 cu 1/1 în etaj.
Daca am DB cu etaje de 1/2, am așa ceva și vreau să scap.
De exemplu: în august, după FS, nu pot să iau încă etajele de pe stupi, din diverse considerente. Și așa se face că stupii strâng rezervele în etaje. În semptembrie mă chinui foarte mult să-i fac să treacă mierea în cuib.
Am perioade când matca ouă în etaje, chiar dacă am rame late.

Eu sustin stupul care se potriveste cel mai bine zonei in care este amplasat si pregatirii stuparului in ale albinaritului.
Am Dadant pe 12 rame cu magazin pe 10 rame 435x162x45mm.Pe acesta il sustin.Pe Warre il probez.
Nu vad nici un motiv ca magazinul sa nu poata fi retras imediat dupa Fl.Soarelui.Eu asa fac.De regula la prima mana iau doar fagurii capaciti conform regulei, iar la a doua mana restul indiferent de starea mierii.Nu este atat de necapacita si nici atat de multa incat sa-mi faca probleme.
Acele diverse considerente de mai sus ar trebui precizate.Nu las caturile pe cuib sub nici o forma daca albinele nu au acces la ele.Caldura de afara are ocazia sa topeasca ceara sau in tot cazul sa deformeze seios ramele.Pateam asa ceva pe vremea cand lupui era catel.
In august retrag si unele rame din cuib, la familiile mai slabe sau la roiuri si pun diafragma.Din mai multe considerente si eu.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Fan club MER

Mesajde Ruben » 21 Sep 2012, 15:32

cristi_vidican scrie:
Ruben scrie:Da, dar când treaba asta o ai de făcut la 100 de stupi, după un nu prea grozav, înseamnă 3500 (trei zeci și cinci de milioaneeeeee).
Sigur 100 de stupi fac și bani


Toti ne facem calculele, dar

cei 3500 nu sunt singuri in calculul cheltuielilor. Pune lazile, familiile de albine, reginele, ramele, ceara, MOTORINA :o , si o sa vezi unde iesi.

Io imi fac calculele intr-un semi-stationar, si tot trebuie sa calculez multe, d-apai daca te mai si plimbi in pastoral.

Dai 10 kile mai mult sirop, dai 20 de lei in plus pe o regina buna(ca vre-o 20, macar, te costa oricum..., daca nu mai mult) si vei creste automat productia de miere si vei reduce din costurile cu transportul cutiilor umplute pe jumatate...

Sa mai spun ca productia de miere creste in progresie aritmetica odata cu populatia? Ca 2 stupi puternici aduna cat 5 slabi?

Io spun ca mai bine te uiti pe prognoza. Daca vezi inainte ploaie pe 7 zile(Accuweather o da pe 25 de zile acum)...daca vezi ca vine ploaia, cine te trimite la salcam? Daca sti ca in toamna trecuta o fost seceta, cine te trimite la tei?

Daca ai avut in anul anterior productie buna, cine te pune sa o papi pe toata? Cine te pune sa o vinzi pe toata la pret mic? Cati stupari mai au miere de anul trecut? Cati stupari mai au miere in butoaie in februarie?

Facem la prostii pe banii nostri, de ne doare capul. Fiecare ni le stim pe ale noastre ;)

Da ne trece noua. :D
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 21 Sep 2012, 16:09

Ruben scrie:Daca sti ca in toamna trecuta o fost seceta, cine te trimite la tei?

Off topic ..
Anul acesta a infirmat tot ce ține de această teorie. 2011 - o vară și o toamnă foarte secetoasă. Vorbesc de zona mea acum.
Toată lumea a zis că salcâmul și teiul nu vor da.
Salcâmul a dar foarte bine, păcat că s-a răcit vremea și au început ploile exact când începea vârful de cules.
Teiul a dat bine la mine în zonă, unde nu prea dă decât rar. Am înțeles că în alte zone a dat foarte bine.
Deci, după mine această teorie n-a funcționat anul acesta.

În rest, de acord cu tine. eu sunt pentru stupii tari. Încerc să mă țin de asta și înainte de salcâm mă iau frigurile. Sper ca prin mătcile selecționate să îmi acopăr lipsa de cunoștințe apicole :lol:
Ca ăla care nu știe regulile de circulație, dar își cumpră Q7
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde aliuta2000 » 21 Sep 2012, 16:30

cristi_vidican scrie:Soția unui prieten stupar spunea: stuparii sunt zgârciți. Și cred că așa e.

Daca au metor bun ... nu au cum sa fie decat zgarciti ca asa primesc educatia ...
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Fan club MER

Mesajde Ruben » 21 Sep 2012, 17:32

cristi_vidican scrie:Anul acesta a infirmat tot ce ține de această teorie. 2011 - o vară și o toamnă foarte secetoasă. Vorbesc de zona mea acum.
Toată lumea a zis că salcâmul și teiul nu vor da.

Sper ca prin mătcile selecționate să îmi acopăr lipsa de cunoștințe apicole :lol:
Ca ăla care nu știe regulile de circulație, dar își cumpră Q7


1.E o exceptie. Statistic, anii cu ploaie in anul precedent dau miere de tei.

La salcam in mod sigur nu faci miere daca ploua in timpul culesului:D . De aia ziceam de prognoza.

Q7 prinde bine tuturor, si incepatorilor si avansatilor. Dar daca incepi cu Dacia, sigur te faci sofer bun. Te inveti sa calci frana pana in podea :lol: si ramai cu obiceiul.
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Fan club MER

Mesajde florinapi » 21 Sep 2012, 22:13

De doi ani am si eu cativa MER si in rest ME.Mai am si 15 Dadant.O sa scap si de ei in toamna asta.Nu-mi pare rau.
In privinta MER pot sa zic ca sunt multumit,ierneaza bine, se dezvolta bine primavara.Pragatirea pentru iarna,simpla,simpla.Au miere bine,nu au miere,completez si gata.Nu scot rame,nu bag diafragme, nimic.Iernez pe trei corpuri.
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: Fan club MER

Mesajde Cristian IONITA » 21 Sep 2012, 23:19

cristi_vidican scrie: .... stuparii sunt zgârciți. Și cred că așa e.



eu as spune ca printre stupari sunt si zgarciti .... si din pacate nu putini, noroc insa ca natura lucreaza .... si astia mai zgarie branza dispar pe cale naturala
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Fan club MER

Mesajde Adi Hodis » 22 Sep 2012, 03:14

florinapi scrie:De doi ani am si eu cativa MER si in rest ME.Mai am si 15 Dadant.O sa scap si de ei in toamna asta.Nu-mi pare rau.
In privinta MER pot sa zic ca sunt multumit,ierneaza bine, se dezvolta bine primavara.Pragatirea pentru iarna,simpla,simpla.Au miere bine,nu au miere,completez si gata.Nu scot rame,nu bag diafragme, nimic.Iernez pe trei corpuri.

Florineee, te salut ! ... si ma bucur ca ai aparut pe aici.

Fa bine si da-mi nr-l tau de tel. Pe m p ... ca am de discutat cu tine ... multe.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Fan club MER

Mesajde alin75 » 22 Sep 2012, 07:22

Buna dimineata! Pentru "alt stupar", spunea la un moment dat: "La primele sarje de rame am exagerat nitel la intinderea sarmei si au aparut unele crescaturi pe mijocul spetezelor, apoi belind mai atent ochii la cum si cat intind cei de la Faget sarma in rame am remediat aspectul"; care este acest mod, ca nu am gasit nimic ca si informatie. Si la mine au mai stricat cateva rame in mode asemanator, dar nu vreau sa se intinda fenomenul.

Fie care om s-a obisnuit cu un anumit tip de cutie. Eu am inceput anul trecut pe DB, dar cand s-a apropiat toamna m inceput sa-mi fac probleme pentru depozitarea magaziilor (+ramele aferente) precum si a ramelor de DB, care le-am scos din cutie. Am facut un rastel, am rezolvat sucrurile ok; DAR, sunt la incpeut, fac hobby, am intrat in iarna cu 13, de pe urma carora am umplut acel stelaj de aproximativ 2m inaltime (un singur rand vertical de rame, iar pe orizontal intra 11 rame), l-am conceput astfel incat sa intre rame de 1/2 pe fiecare rand si implict 2 randuri pot sustine rame 1/1. Deci ma intorc la mine care sunt la inceput, DAR am constatat ca:
1. zona nu ma ajuta foarte mult (fac stationar);
2. anul trecut fiind primul an, am inmultit, motiv pentru care am bagat in iarna familii/roiuri pe maxim 5 intervale; am zis ca asa este la inceput (chiar daca vedeam poze/filmari de pe la colegi care bagau in iarma cutia plina);
3. dupa cele 13 familii/roiuri a trebuie sa-mi fac probleme pentru depozitarea cutiilor/ramelor (1/1 respectiv 1/2)
4. acestea fiind motivele, am trecut pe MER (tentativa), chiar daca am inceput o trecere empirica (pe de o parte ramele le-am luat de fie de 1/1 si le-am taiat, fie am luat 1/2 @ toate astea au dus la greseli vizibile; pe de alta parte cand am tras scandura nu toate corpurile au aceeasi inaltime@ deci iar sunt diferente intre rame);
5. acum la intrarea in toamna lucrurile sau schimbat total (pentru 30 familii/roiuri)
P.S. Am avut familii din care nu am inmultit, am luat doar cate o rama de puiet pentru ajutorarea roilor cu probleme si tot nu pot spune ca intra pe toate ramele in iarna; desi atunci cant am inceput hranirile am dat la toti egal.....


Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Fan club MER

Mesajde gabi bee » 22 Sep 2012, 09:33

MER-ul , asa cum este el astazi utilizat , a fost inventat si folosit inca din 1750 dar nu a cunoscut o raspandire prea larga ! oare de ce ? :?:
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 22 Sep 2012, 09:56

gabi bee scrie:MER-ul , asa cum este el astazi utilizat , a fost inventat si folosit inca din 1750 dar nu a cunoscut o raspandire prea larga ! oare de ce ? :?:

De unde ai citat asta. Adu niște dovezi. Nu zic că nu, dar vreau să le văd.
Pentru majoritatea au avut stupi puțini și au putut face față. Când ai sute, lucrurile se schimbă și-ți dai seama că trebuie să schimbi ceva.
Odată cu modernizarea exploatațiilor apicole, lucrul cu stupul a progresat, ceea ce a dus la stupul Multi etajat. cine are o zonă bună poate merge pe ME, dar MER e mai flexibil, cam pentru zona noastră, care are culesuri de scurtă durată, în 3 luni de zile.
Dacă voi vreți să lucrați mult, nimeni nu vă oprește.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde Ruben » 22 Sep 2012, 10:01

gabi bee scrie:MER-ul , asa cum este el astazi utilizat , a fost inventat si folosit inca din 1750 dar nu a cunoscut o raspandire prea larga ! oare de ce ? :?:


MER ul ESTE utilizat pe scara destul de larga in nordul Europei.

In rest, unde nu e MER este ME.
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 47 vizitatori