Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fan club MER

Mesajde Bambucha » 11 Feb 2015, 20:40

Am fost si eu azi la stupi, soare cu dinti -4 grade... si din pacate nu mai am cui sa-i pun turte :?
Fişiere ataşate
IMAG13601.JPG
IMAG13651.JPG
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 11 Feb 2015, 23:12

Asta e iernarea adevărată. MER pe 3 corpuri. Bănuiesc că în C2 a fost foarte multă miere. Se vede și din faptul că nu au prea tras din C3 mai nimic în jos, adică au avut destul acolo.
E tipul de stup și de iernare care te face să uiți în perioada aceasta că ai stupi :lol:
Adică că ai stupi care ar putea muri de foame.
C3 va fi numai bun în luna martie, când vine polenul de afară, iar stupul EXPLODEAZĂ.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde Florin Dobre » 11 Feb 2015, 23:42

cristi_vidican scrie:E tipul de stup și de iernare care te face să uiți în perioada aceasta că ai stupi :lol:
Adică că ai stupi care ar putea muri de foame.

Ce-ti place sa bagi lama in rana. :D
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Fan club MER

Mesajde ves.lucian.zabrani » 12 Feb 2015, 00:05

Si o mai si invarte !!!
:lol: :lol: :lol:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 12 Feb 2015, 01:05

Florin Dobre scrie:Ce-ti place sa bagi lama in rana. :D

Florine,
Când văd ce planuri ai, îmi vine să dau cu basca de pământ ... de mai multe ori.
Ca unul care nu am mulți stupi, dar îi am de câțiva ani, acum pot să spun că răsuflu ușurat că am lada și tipul de stup care-mi place.
Trecerea de pe un sistem pe altul e cu dureri.
Când în sfârșit treci de tot e ca atunci când ajungi acasă din armată (n-am făcut armată, dar bănuiesc că știu cam cum e când vii acasă)
Când văd că ai de gând să treci peste câțiva ani pe alte sisteme de stupi, asta după ce vei avea deja un număr considerabil, sincer, mi-e milă de tine. Adică mă doare deja durerea ta de atunci.
P.S. Până azi nu m-am lămurit de ce mulți se uită la MER ca la un fel de doctorat în ale apiculturii. :lol:
Adică să ajungem la el, dar după ce trecem pe la grădiniță și celelalte școli întâi.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde alin75 » 12 Feb 2015, 07:22

Bambucha scrie:Am fost si eu azi la stupi, soare cu dinti -4 grade... si din pacate nu mai am cui sa-i pun turte :?


????
Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 12 Feb 2015, 11:08

Un text preluat de aici. L-am pus aici ca să-l înrămez :lol:
alt stupar scrie:MER rama 162, totul pe falt inclinat, podisor multifunctional (parfum!)
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde nae » 12 Feb 2015, 16:30

alin75 scrie:
Bambucha scrie:Am fost si eu azi la stupi, soare cu dinti -4 grade... si din pacate nu mai am cui sa-i pun turte :?


????
Numai bine,
Alin

Te-ai grabit ;) ; ''nu am cui'' = nu au nevoie de turta , am facut-o degeaba .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Fan club MER

Mesajde Bambucha » 12 Feb 2015, 19:41

cristi_vidican scrie:Asta e iernarea adevărată. MER pe 3 corpuri. Bănuiesc că în C2 a fost foarte multă miere. Se vede și din faptul că nu au prea tras din C3 mai nimic în jos, adică au avut destul acolo.
E tipul de stup și de iernare care te face să uiți în perioada aceasta că ai stupi :lol:
Adică că ai stupi care ar putea muri de foame.
C3 va fi numai bun în luna martie, când vine polenul de afară, iar stupul EXPLODEAZĂ.


Nici nu mai stiu ce a ramas in c2 (1 deget, 2 sau chiar nici unul) pe ramele centrale, buzunarele da sunt pline si le regasesc si in primavara. La MER vin/las in principiu toamna cu un cat de capacit si aia e, mai deranjez la primul polen. Este cea mai comoda iernare, mie unul imi place dupa ce am facut comparatie cu alte rame.

@Alin
Am uitat vreo 2 plase sparte, pe care am tot amanat sa le schimb, si de care mi-au amintit soriceii :( mortalitate mare la cei 2, insa sper sa iasa cu 3-4 intervale din iarna. Nu mi-a placut niciodata sa muncesc la turte, exceptie fac nucleii, care de obicei in februarie raman cu stomacul gol.

Ce mi-as dori acum? Un strat de vreo 15-20 cm zapada pe campii si asociatii mai aplecate catre stupar... selectie adevarata pe albina, I.A. liru-liru crocodilu.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Fan club MER

Mesajde Florin Dobre » 13 Feb 2015, 14:07

cristi_vidican scrie:Florine,
Când văd ce planuri ai, îmi vine să dau cu basca de pământ ... de mai multe ori.
Ca unul care nu am mulți stupi, dar îi am de câțiva ani, acum pot să spun că răsuflu ușurat că am lada și tipul de stup care-mi place.
Trecerea de pe un sistem pe altul e cu dureri.
Când în sfârșit treci de tot e ca atunci când ajungi acasă din armată (n-am făcut armată, dar bănuiesc că știu cam cum e când vii acasă)
Când văd că ai de gând să treci peste câțiva ani pe alte sisteme de stupi, asta după ce vei avea deja un număr considerabil, sincer, mi-e milă de tine. Adică mă doare deja durerea ta de atunci.
P.S. Până azi nu m-am lămurit de ce mulți se uită la MER ca la un fel de doctorat în ale apiculturii. :lol:
Adică să ajungem la el, dar după ce trecem pe la grădiniță și celelalte școli întâi.

Problema e in felul urmator...
La momentul asta am inteles ca MER se preteaza pentru familii puternice, nu pentru ragalii.
Dealtfel orice sistem presupune familii puternice ca doar acestea aduc satisfactii.
O trecere de pe un sistem pe altul presupune minus in productie pentru cel putin un sezon. Nu-mi permit asta.
Eu urmaresc ca stupina sa creasca in baza propriilor rezultate. Nu am accesat fonduri si nici imprumuturi masive nu vreau sa fac. Incerc sa fac pasi mai mici dar intr-o marja de siguranta. Stiu ca anii trec. Nu sunt adeptul riscului...si asa consider ca m-am precipitat in a lua anumite decizii.
Voi incerca anul asta sa testez 5 ME si 5 MER sa vad cum ma impac cu ele. Si apoi(eventual in 2016) sa iau decizia schimbarii in cunostinta de cauza.
Pentru mine e clar ca lucrul cu corpul e tinta. Cand 80% din stupii de pe mapamond tind catre acest sistem, ce ar mai fi de zis...este evident ca s-a dovedit eficienta.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 13 Feb 2015, 16:34

Ideea e ca noile familii ce le faci să fie pe sistemul care ți-l dorești.
Că nu e tot una să ajungi la 200 de stupi și apoi să treci pe MER, de exemplu.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 09 Apr 2015, 18:16

Azi am aruncat un ochi să văd cum se pontează în C1 la MER.
Un roi de anul trecut avea așa ceva jos
Imagine
Alta de lângă ea
Imagine
E drept că sunt din centrul cuibului.
Dar, am fost plăcut surprins să văd că dacă este ce trebuie, când trebuie, se pontează până la ultima celulă de jos.
Dacă așa e jos, evident că sus e FB.
Să vină rapița ... și vremea bună
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde mausica » 09 Apr 2015, 19:26

Cristi ce interesant stil de insarmare ai facut pe acele rame :shock:
Florin.....pai tu pana nu scapi de complexul numarului nu o sa ai familii pt mer sau me.........parerea mea ;)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde Florin Dobre » 09 Apr 2015, 20:44

Marius, complexul numarului l-am inmormantat...AZI! 8-)
Multumesc!
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Fan club MER

Mesajde mausica » 09 Apr 2015, 20:50

Florin Dobre scrie:Marius, complexul numarului l-am inmormantat...AZI! 8-)
Multumesc!

Sper sa te fi lecuit,ca altfel......in fiecare primavara o sa iti lovesti capul de .....ce apuci :lol:
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde Florin Dobre » 09 Apr 2015, 20:52

Adio ''Bals''! Ne revedem in sezonul urmator. :lol:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 50 vizitatori