Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fan club MER

Mesajde B.K » 27 Aug 2013, 15:11

Am citit toate paginile acestui topic neinteresant pentru mine pana astazi , adica ceea ce vreau sa incerc este stupul ME , in niciun caz nu am luat in calcul MER . Eu am numai stupi DB de cand ma ocup de cresterea albinelor si asa cum am spus mai sus vreau sa trec si pe ME , cititndu-va opiniile dvs despre sistemul de stup MER sunt putin confuz. Ce am inteles eu este ca diferentele intre MER si DB sunt urmatoarele :

- La MER consumul de hrana peste iarna este mai mare , problema este ca nu stie exact cu cat sau cel putin nu ati mentionat.
- La MER nu prea ai ce sa cauti in cuib ptr ca nu blocheaza si si-l organizeaza singure ptr iarna (asta am inteles eu )
- Cel mai mare avantaj pe care-l il vad la MER este ca te poti "juca" cu ramele care sunt aceleasi dimensiuni , cum de altfel este si la ME , doar ca inca un avantaj pe care il vad la MER fata de ME de data asta , este ca in functie de populatia de albina poti ierna pe 2 sau 3 corpuri , pe cand la ME nu se poate ierna pe 3 corpuri.
- \\\\\\\\\\\dezavamtaj la MER ar fi pretul stupului+rame

Acum as avea rugamintea sa-mi dati un sfat in perspectiva anului viitor , ME sau MER ? Nu intentionez momentan sa trec stupii DB pe care ii am pe ME sau MER , as vrea sa achizitionez matrial biologic pe sistem ME sau MER,,,,,,,doar ca sunt confuz.
Multumesc
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Fan club MER

Mesajde CristiTm » 27 Aug 2013, 17:29

eu am 3 mer acum am adus de la Fs pe vatra unde-i iernez in 2 zile zic si eu ce am tras cu ei sa-i schimb de pe dadant doar intrunul mai are 2 rame de1/1 sie a ceiasi prolema cu ouatul acolo ca la colegul de mai sus nu a vrut sa se desparta de ele matca deloc am sa iau rame cu puiet sa incerc sa-i egalizez intre ei si la anul sa fie doar rame de 1/2 in cuiburi. am unul tine cuibul pe 3 caturi a si fost printre campionii de anul asta
CristiTm
 
Mesaje: 365
Membru din: 14 Aug 2011, 14:42
Localitate: Timisoara

Re: Fan club MER

Mesajde alt stupar » 27 Aug 2013, 17:44

eu unul, NICIODATA nu o sa sfatuiesc pe cineva sa vireze pe MER !
Chinurile schimbarii sistemului de rama, perioada relativ lunga de timp necesara conversiei plus minusurile la productie aferente si, poate cel mai important aspect, dificultatea unora dintre noi in a accepta ca, asa cum spuneam mai sus, in sistemul MER lucrul cu familii modeste sau slabe este falimentar si cine doreste inmultiri ar fi mai bine sa nu-si iroseasca vremea cu aceasta "rama cat cravata"... sunt doar cateva motive pentru care nu pot recomanda acest sistem de lada si de lucru nimanui.
Sa fie cat se poate de limpede, a crede ca MER-ul e "mama ranitilor" si prin simplu fapt ca prin virarea spre MER se acopera lacune practice ori teoretice ale apicultorului este profund gresit si face decat mai devreme sau mai tarziu sa provoace dezamagiri cel putin la fel de mari precum sperantele initiale !

... si totusi, atunci: de ce MER ???
deocamdata zic doar atat... pentru ca e ALTCEVA !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Fan club MER

Mesajde Bambucha » 27 Aug 2013, 18:29

BeeeK scrie:Am citit toate paginile acestui topic neinteresant pentru mine pana astazi ...

1 - La MER consumul de hrana peste iarna este mai mare , problema este ca nu stie exact cu cat sau cel putin nu ati mentionat.
2 - La MER nu prea ai ce sa cauti in cuib ptr ca nu blocheaza si si-l organizeaza singure ptr iarna (asta am inteles eu )
3 - Cel mai mare avantaj pe care-l il vad la MER este ca te poti "juca" cu ramele care sunt aceleasi dimensiuni , cum de altfel este si la ME , doar ca inca un avantaj pe care il vad la MER fata de ME de data asta , este ca in functie de populatia de albina poti ierna pe 2 sau 3 corpuri , pe cand la ME nu se poate ierna pe 3 corpuri.

... as vrea sa achizitionez matrial biologic pe sistem ME sau MER,,,,,,,doar ca sunt confuz.



E bine ca cititi, mai trebuie insa si practicat pana la a trage concluzii, mai ales daca stam sa ne uitam in gurile tuturor. "Gura targului" sau mai bine zis "barfa satului" spune multe... Alta e realitatea la fata locului.

1 Nu. Lada nu are nici un cuvant de spus in ceea ce priveste consumul peste iarna. Putem sa o luam si invers: Nu lada face mierea!
2 Corect. Se aplica doar mici corecturi pe ici pe colo. Cate bordee atatea obicee: colonia de albine nu lucreaza dupa un algoritm.
3 Daca apuci sa "te joci" cu ramele aici, apoi directia e gresita. La acest sistem trebuie schimbata fundamental mentalitatea!! Trebuie "uitata" meteahna de a invarti ramele, diafragme, uluce. Scopul sistemului MER este altul!

Daca nu doriti cu adevarat sa experimentati macar, eu va recomand sa ramaneti mai departe la rama dadant sau la stupul orizontal! Sunt foarte bune!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Fan club MER

Mesajde Bambucha » 27 Aug 2013, 18:38

alin75 scrie:Am inceput "revizia" de toamna. Am remarcat urmatorul aspect: in stupii MER unde nu am reusit sa elimin ramele de 1/1 (tot timpul se afla puiet pe ele), reginele au preferat ponta tot pe acestea in detrimentul ramei MER chiar daca ramele erau negre. Singura explicatie care mi-am putut-o da este bariera de lemn care face ca regina sa prefere in acesta perioada rama 1/1.
Alte pareri.......?!?!

Of. topic. Stupii care m-au multumit in cules, stau cel mai bine la capitolul puiet si cel mai rau la partea de rezerve :( :(

Numai bine,
Alin


Parca aveati aceeasi problema si anul trecut daca imi aduc bine aminte! Stau si sunt uluit cum stupariti dumneavoastra cu 2 tipuri de rama in acelasi stup. Cum reusiti? Daca vreti sa va uitati un pic la corpul de jos si-l ridicati pe cel de sus, raman ramele dadant in suspans... unde sprijiniti corpul? Nu stalciti albinele?
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Fan club MER

Mesajde Florin Dobre » 27 Aug 2013, 18:47

Multumesc alt stupar pentru postare. Suficient de nepartinitoare.
Eu unu, dupa ce doar am citit despre MER, vad niste avantaje majore la acest tip de apicultura.
Avand in plan sa-mi aduc stupina pe un singur tip de cutii, m-am gandit ashea:
- cutiile sa fie cuib dadant pe 10 rame si cate 3 caturi 1/2R.
- fac o parte din roi direct pe corpuri de 1/2R. Adicatelea pe 2 corpuri de 1/2R.
- cand incepe matca noua treaba, scot ramele de 1/1 pe care am facut initial roii...raman doar rame de 1/2R.
Vad cum merg. Dupa doua sezoane sunt in cunostinta de cauza. Iau decizia.
E in regula=>corpurile Dadant le marit. Raman fundul si cele 3 caturi de 1/2R.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Fan club MER

Mesajde alt stupar » 27 Aug 2013, 18:49

Bambucha scrie:
alin75 scrie:Am inceput "revizia" de toamna. Am remarcat urmatorul aspect: in stupii MER unde nu am reusit sa elimin ramele de 1/1 (tot timpul se afla puiet pe ele), reginele au preferat ponta tot pe acestea in detrimentul ramei MER chiar daca ramele erau negre. Singura explicatie care mi-am putut-o da este bariera de lemn care face ca regina sa prefere in acesta perioada rama 1/1.
Alte pareri.......?!?!

Of. topic. Stupii care m-au multumit in cules, stau cel mai bine la capitolul puiet si cel mai rau la partea de rezerve :( :(

Numai bine,
Alin


Parca aveati aceeasi problema si anul trecut daca imi aduc bine aminte! Stau si sunt uluit cum stupariti dumneavoastra cu 2 tipuri de rama in acelasi stup. Cum reusiti? Daca vreti sa va uitati un pic la corpul de jos si-l ridicati pe cel de sus, raman ramele dadant in suspans... unde sprijiniti corpul? Nu stalciti albinele?

aici ii ghidusia naibii :lol:
ca tot la fel as zis si eu in faza de proiect... fac niste roi slabi si ii intaresc cu rame de la Dadanti dupa imperecherea matcilor...si in doua veri am cate MER-uri vrea muschii mei :lol: de intarit i-am intarit... dar calvarul de-a lucra pana toamna dupa disparitia puietului cu strutzocamile nu-l mai povestesc...
Asadar, inca odata... rama Dadant in stup MER... Fatal Error !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Fan club MER

Mesajde Bambucha » 27 Aug 2013, 18:50

cristi_vidican scrie:
Tudor20 scrie:Am si eu o intrebare, de ce se rotesc corpurile superioare cu 180 grade?

Pentru a stimula ponta :lol:
Prin rotire, se produce un ușor dezechilibru în ce privește zona puietului. Astfel că dacă puietul e într-o parte a corpului și are puiet sub el în corpul inferior, prin rotire, puietul de sus va fi în cealaltă parte, iar albinele vor repara dezechilibrul punând puiet sus.
Încearcă să-ți imaginezi. Problema e dacă puietul e central, prin rotire va rămâne tot central.
Peste o săptămână văd rezultatele
Evident că rotirea se face la un stup care are populație. Atenție însă să nu facem un dezechilibru prea mare.
De regulă, nu sunt adeptul spartului de cuib, inversărilor de corpuri, nici a rotirii lor.
Sunt adeptul familiilor tari care știu mai bine ce e de făcut și care au o dinamică foarte mare. Părerea mea.


Corect! O familie puternica nu are nevoie de briz-brizuri! Recomandarea era propusa undeva pe la inceput de aprilie, ori o familie "cu multi chineji" are la ora aia puiet din leat in leat ceea ce face rotirea vax-inutila. Daca stam sa facem rotiri de corpuri inseamna ca aveam la iernat de fapt niste roi mai tari, cu care nu avem a ce ne prezenta la rapita sau chiar la salcam 1! Mai ales ca in ultimii ani trebuie sa "fructicam" la maximum si ultima picatura de nectar care o gasim printre ploi, arsita, timp nefavorabil... Cine vrea sa faca treaba se duce cu generali in cules, la 2 zile se umple catul! Astfel incat chiar daca culesul tine doar 4-5 zile nu s-a mers degeaba.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Fan club MER

Mesajde Florin Dobre » 27 Aug 2013, 18:57

Poate n-am inteles eu ceva...
Cand fac roii respectivi, ii fac pe doua corpuri de 1/2R. Ca sa-mi incapa alea 2 rame dadant cu puiet. Papa stanga/dreapta vor fi rame 1/2R(deci 4).
Bag botca. A iesit matca. Pana se imperecheaza si incepe ponta, a eclozionat si puietul ala capacit. Retrag ramele de 1/1. Bag rame de 1/2R in loc. Matca se imperecheaza si nu are incotro...ponteaza pe ce are la dispozitie.
Deci pa rame de 1/1.
Asta ashea teoretic. Probabil ca practic se ivesc altele. :)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Fan club MER

Mesajde Bambucha » 27 Aug 2013, 18:59

alt stupar scrie:aici ii ghidusia naibii :lol:
ca tot la fel as zis si eu in faza de proiect... fac niste roi slabi si ii intaresc cu rame de la Dadanti dupa imperecherea matcilor...si in doua veri am cate MER-uri vrea muschii mei :lol: de intarit i-am intarit... dar calvarul de-a lucra pana toamna dupa disparitia puietului cu strutzocamile nu-l mai povestesc...
Asadar, inca odata... rama Dadant in stup MER... Fatal Error !


:mrgreen: Daca nu inotam si eu pe pielea mea un sezon printr-o astfel de ciorba taceam naibii din gura! La inceput e greu, cu nu ai de nici unele, adevarat! Dar, de atunci mi-am promis, decat asa mai bine torn o galeata de albine tinere pe rame complet albe, dau o matca, torn sirop/miere sistematic in el si-l las in pace pana in toamna, cand il verific mai in amanunt si decid daca e apt pt la anu'. In marea lor majoritate sunt pregatiti. Marele nostru pacat e ca vrem mult prea multe in prea scurt timp, si de aici apar dezamagirile sau concluzii pripite.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Fan club MER

Mesajde B.K » 27 Aug 2013, 19:17

Bambucha scrie:
BeeeK scrie:Am citit toate paginile acestui topic neinteresant pentru mine pana astazi ...

1 - La MER consumul de hrana peste iarna este mai mare , problema este ca nu stie exact cu cat sau cel putin nu ati mentionat.
2 - La MER nu prea ai ce sa cauti in cuib ptr ca nu blocheaza si si-l organizeaza singure ptr iarna (asta am inteles eu )
3 - Cel mai mare avantaj pe care-l il vad la MER este ca te poti "juca" cu ramele care sunt aceleasi dimensiuni , cum de altfel este si la ME , doar ca inca un avantaj pe care il vad la MER fata de ME de data asta , este ca in functie de populatia de albina poti ierna pe 2 sau 3 corpuri , pe cand la ME nu se poate ierna pe 3 corpuri.

... as vrea sa achizitionez matrial biologic pe sistem ME sau MER,,,,,,,doar ca sunt confuz.



E bine ca cititi, mai trebuie insa si practicat pana la a trage concluzii, mai ales daca stam sa ne uitam in gurile tuturor. "Gura targului" sau mai bine zis "barfa satului" spune multe... Alta e realitatea la fata locului.

1 Nu. Lada nu are nici un cuvant de spus in ceea ce priveste consumul peste iarna. Putem sa o luam si invers: Nu lada face mierea!
2 Corect. Se aplica doar mici corecturi pe ici pe colo. Cate bordee atatea obicee: colonia de albine nu lucreaza dupa un algoritm.
3 Daca apuci sa "te joci" cu ramele aici, apoi directia e gresita. La acest sistem trebuie schimbata fundamental mentalitatea!! Trebuie "uitata" meteahna de a invarti ramele, diafragme, uluce. Scopul sistemului MER este altul!

Daca nu doriti cu adevarat sa experimentati macar, eu va recomand sa ramaneti mai departe la rama dadant sau la stupul orizontal! Sunt foarte bune!

Multumesc de raspuns ! Ideea e de a introduce un nou tip de stup in stupina , nu intentionez sa trec DB pe MER . Am inteles ca modul de lucru e putin diferit fata de DB si am zis sa incep sa lucrez si eu cu 1-2 familii PE MER la inceput cu pasi mici , nu ma arunc aiurea ptr ca stiu ca orice greseala facuta in apicultura te costa destul de mult.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Fan club MER

Mesajde alt stupar » 27 Aug 2013, 19:23

plus:
rame 1/2 nevirgine plasate strategic in magaziile de pe Dadantii de productie la culesurile de vara si pastrate apoi full de miere capacita in lada de zestre pana la caderea brumii si scuturat atunci tot Dadantul pe respectivele rame... si treaba-i buna ;)
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Fan club MER

Mesajde Bambucha » 27 Aug 2013, 19:29

Daca nu intentionati sa treceti de pe un sistem pe altul si nici sa nu depasiti un numar de stupi ( sa zicem 40-50) si mai mult daca nici nu doriti sa practicati un pastoral intensiv, atunci solutia cea mai buna e sa ramaneti la ceea ce aveti acum si sa-i pastoriti cat de bine puteti. MER este o fita daca stam pe loc cu el, el este conceput din start pentru a fi flexibil in functie de anotimp, de baza melifera, de necesitatile apicultorului, este facut pentru a uniformiza lucrarile in stupina in linii generale si de a reduce timpul alocat /familie lucrata. Are foarte multe avantaje fata de celelate tipuri de lazi, insa prezinta si dezavantaje (vazute din prisma stuparului nu a albinei).
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Fan club MER

Mesajde Florin Dobre » 27 Aug 2013, 19:32

alt stupar scrie:plus:
rame 1/2 nevirgine plasate strategic in magaziile de pe Dadantii de productie la culesurile de vara si pastrate apoi full de miere capacita in lada de zestre pana la caderea brumii si scuturat atunci tot Dadantul pe respectivele rame... si treaba-i buna ;)


Dificultatea transferului de pe Dadant pe MER rezolvata extrem de simplu.
Multumim!
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Fan club MER

Mesajde Florin Dobre » 27 Aug 2013, 19:37

Ghidusia aici este insa alta...in ramele alea full de miere capacita trebuie si polen. :lol:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Fan club MER

Mesajde Mircea_63 » 27 Aug 2013, 20:24

Bambucha scrie: Are foarte multe avantaje fata de celelate tipuri de lazi, insa prezinta si dezavantaje (vazute din prisma stuparului nu a albinei).


Bambucha, precis s-a scris despre aceste dezavantaje, totusi te rog puncteaza-le inca o data.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: marco68, mausica şi 28 vizitatori