Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fan club MER

Mesajde Balian » 18 Mar 2017, 15:47

La varroa va trebui sa fim din ce in ce mai atenti. Mai ales cand facem pastoral/aglomeratii de stupi in stationar/scadere imunitate de la NNI. Sunt multi factori ce fac varroa impredictibili, trebuie atentie sporita in combatere. Fiindca aici pe acest fond se pot strecura si alte boli!

Da inamicul numarul I in sine si ca catalizator la boli si epidemii este incontestabil varroa, de care cred ca niciodata nu ne vom scapa. Din pacate ne va ajunge oriunde vrem sa ne ascundem. (As trata cu acid oxalic sublimat dupa salcam, dupa FS si toamna tarziu in lipsa de puiet prin picurare. Oare in aprilie merita tratat (Bee Vital, Herba Strip, uleiuri volatile) sau ar fi prea mult?)
Insa a doua problema de NNI daca suntem suficient de precauti si calculati putem cat-decat sa ne distantam.
Anul trecut am tinut jumatate (mai slaba) din stupi mei, care nu erau pentru productie, intr-o ferma "zis" bio in stationar, si totusi acum se prezinta mai bine populate decat cele miscate si expuse de agro-chimizare. Insa in stationar si productia poate iese mai modesta.
A treia problema cred ca ar fi existenta polenului in stupi. In perioadele fara cules familiile nu prea au nici polen, impreuna si cu o nanocantitate de NNI face sa fie expuse mai accentuat la boli. Cred ca ar trebui sa luam in calcul hranirile proteice si in cursul verii (toamna) cand este nevoie.
Balian

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde danmirea » 18 Mar 2017, 22:14

marea diferenta dintre familiile din pastoral si cele tinutete acasa este gradul de infestatie cu varroa. nu e doar de mine constatat acest lucru.
danmirea

Mesajde cristi_vidican » 21 Mar 2017, 18:41

21 martie.
O zi frumoasa cu 21 grade la umbra. Fără vant.
Se culege masiv polen de la salcie. Ghemotoace foarte mari.
Dupa masa a intat bine si nectar. Salcia da f bine nectar când e cald.
Familiile slabe au puiet pe 3 rame, cele f bune pe 6.
Miere la discretie, stupii tureaza puternic.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
cristi_vidican

Mesajde teinegru64 » 21 Mar 2017, 21:05

Si la mine bubuie MER-ul.Problema e ca anul trecut nu am tras mierea din MER.Pretul batal vina.Daca nu golesc ramele pana la salcam...Am puso'.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR