Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fan Club ME

Mesajde tuturicius » 13 Mai 2015, 10:16

Nu am fost atent in ce am postat mai sus, am scris cum au umplut ramele cu miere, si pe cele goale intercalate, la sfarsit voiam sa scriu ca nici vorba de celule lasate goale pentru matca dar am uitat, asa ca completez acum.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Fan Club ME

Mesajde CristianBee » 13 Mai 2015, 21:56

DoarEu scrie:
CristianBee scrie:Chestia aia cu rame cladite intercalate cu rame cu miere "castiga timp" pana cand perioada roirii naturale a trecut . Ca sa pacalesti albina sa creada ca ea inca trebuie sa mareasca numar de indivizi ai coloniei trebuie sa o faci sa creada ca este un spatiu undeva disponibil pentru matca .

Ex : daca tii stupii pe 1C pe timplul sezonului iar iarna pe 2C .

-peste o gratie in cat pune cateva rame cladite/cu miere ( 2-4 R ) iar restul cu foita . Cand albina in primavara este in acea frenezie a dezvoltarii ea va crede ca acele rame de deasupra gratiei sunt numai bune pentru matca , albina le va pregati pentru aceasta dar matca nu poate ajunge acolo . In schimb albina va pastra acele celule goale pt matca pana dupa ce perioada roirii naturale a trecut iar dupa aceea umple acele celule cu miere .


Cum sa faca albina aia asa ceva? :shock: Cum sa pastreze celulele goale pentru matca cand unul dintre neajunsurile puietului compact este acela ca matca nu ajunge la timp la celule sa le ponteze,celulele neouate fiind umplute cu miere\polen?
- de ce nu ar face asta ( la mine au facut = 1 stup ) . Tii albina compacta pe rame in primavara ( sa stea iucure pe diafragma si pe podisor/capac . Lasi pentru matca atatea rame cat poate duce ( vezi asta la iesirea din iarna = iese pe 6R pe 6R sta ) , ramele goale= fara albina pe ele dar cu miere sunt date dupa o diafragma care sa permita trecerea albinelor si sa care mierea de dupa diafragma spre puiet unde o sa o consume . Trebuie avut grija cu rezervele de dupa diafragma 1R miere=1R puiet ( dar toata rama cu puiet ) .
Odata cu inflorirea pomilor pui gratia peste cuib si catul peste gratie ( in cat 2-4R cladite iar restul foita ) Albina pentru ca in primavara doareste sa extinda suprafata de puiet ca sa aibe indivizi destuii ca sa sustina plecarea unui roi crde ca spatiul de deasupra gratiei ( o parte din ramele din cat ) si o sa pregateasca celulele si o sa le pastreze pentru matca .
Problema legata de cuiburi blocate apare cand in primavara vine de afara preponderent polenul si mai putin nectarul . Daca iti pune cateva rame pline cu polen in cuib pana ce acele celule vor regatite pentru ca matca sa oua dureaza ( albinei ii place polenul cat mai proaspat nu tinut in stup .
Ele negasind in acea perioada nectar prea mult colecteaza in schimb si mai mult polen blocand astfel cuibul si micsorand numarul de celule care ar fi la dispozitia matcii .

Sunt mort de oboseala acum , explic maine mai in detaliu de ce bazaconii spun eu . Ouch :lol:



- deci daca un cuib este compact ( celula dupa celula ) atunci matca nu o sa ajunga la timp ( ciclul de 21 de zile ) sa oua in acele celule eliberate ?
Matca aia ce ar trebui sa faca?Sa iasa la urdinis sa te strige : Da-mi ma spatiu!?
- eu stiu ca matca oua cat poate acoperi albina dar mai sunt cazuri in care daca celulele sunt bune de ouat ( chiar daca nu este destula albina acoperitoare ) matca le va oua .
- cine crede ca daca ii dă 30 de rame unei matci o sa aibe mai mult puiet decat uneia căreia ii da doar 20 de rame la dispozitie .

Fii sigur ca nu.Si o sa iti blocheze cuibul ....
- cu puiet doar daca as avea super matci cu 8R de 3/4 tabla de puiet asta in primavara pana dupa salcam .
- 8R x 6000 = 48000 celule ?? nu am intalnit pana acum ( asta in teorie )
- 6R x 6000 = 36000 celule maxim ce am vazut la mine dar cuib tinut strans cu menghina
Teorie stim,practica ne omoara..... :lol:
Sanatate!
Le:Sper ca nu esti alergic la "intepaturi"...
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Fan Club ME

Mesajde tuturicius » 13 Mai 2015, 22:15

Pana la urma in ME umblam cu rama, diafragma, sau cu corpul?
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Fan Club ME

Mesajde tuturicius » 13 Mai 2015, 22:19

Americanii fac checkerboarding si cu cuibul cand umple primul corp primavara si urmeaza sa treaca pe al doilea. Asta e chiar opusul unui cuib tinut strans cu menghina.
Nu tin minte sa fi vazut prin literatura ideea ca matca nu ajunge la celule. CritianBee poti sa dai vreun citat de undeva cu aceasta teorie? ca sunt curios.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Fan Club ME

Mesajde DoarEu » 14 Mai 2015, 10:24

CristianBee
Faptul ca la un stup albinele au lasat spatiu matcii sus pt ponta nu trebuie luat ca un caz general.Sunt unele matci care oua pana la ultima albina acoperitoare si daca nu pot face asta din cauze materiale atunci o sa cam vrea sa-si schimbe domiciliul.Acele albine care au lasat spatiu sus au avut asa:
1.Lipsa cules(sau mai aveau rezerve si de asta nu prea au cules)
2.Matca isi atinsese limita de ouat.Atat putea duce.
De acord ca trebuie tinuta albina compacta si rama cu puiet sa fie leatz-leatz dar cam greu cu metoda asta sa tii in frau roitul.Si nici nu corespunde proiectarii me-ului care a fost facut pentru a minimaliza munca dintr-un sezon.
-cuib blocat cu nectar nu ai vazut?Nu ai vazut nici ce se intampla cand nu bagi rame la timp.....(si n-ai diafragma)
-o sa ajunga la timp daca puietul este compact,dar matca este in plin razboi cu albinele.Una vrea sa puna oua,restul vor sa puna miere/polen.Faptul ca spui ca albinele ar pastra celulele pentru matca pana dupa perioada roitului ( asta cam ~2 luni) mi se pare imposibil pentru o familie normala.
Teoria nu prea se impaca cu practica.
"Cand stii teorie nimic nu merge bine.Cand stii practica totul merge bine dar nu stii de ce.Cand imbini teoria cu practica nimic nu merge bine si nici nu stii dece."
Le:Am mai citit odata ce ai scris mai inainte.Sincer ma doare capul.Te complici prea mult.Luat logic, ceva nu merge....nu suna bine.
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Fan Club ME

Mesajde mellis » 14 Mai 2015, 11:32

tuturicius scrie:Pana la urma in ME umblam cu rama, diafragma, sau cu corpul?

La ME nu se umbla doar cu corpul, mai pui mana si pe rama, e drept ca unii (eu) fac abuz.
Cel putin de doua ori pe an trebuie verificata rama.
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Fan Club ME

Mesajde tuturicius » 14 Mai 2015, 11:43

sa verifici rama e una, poti sa o faci de cate ori vrei daca ai timp, iar sa tii cuibul strans e alta.
Mai scoti o rama de puiet, mai dai rame vechi la margine, mai pui/scoti o rama claditoare, doua, una alta, dar organizarea cuibului in cele doua corpuri o lasi in seama lor. Oua matca pe acolo cum vrea muschii ei. Mai compact, mai imprastiat, treaba ei. Eu cel putin cam asta am priceput din ME.
Si de la jonny_it, care are ME seriosi, am retinut de asemnea ca avea scris pe undeva ca daca incepi sa le faci ordine prin cuib nu o sa ai succes prea mare.
Ultima oară modificat de tuturicius pe 14 Mai 2015, 11:48, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Fan Club ME

Mesajde tuturicius » 14 Mai 2015, 11:45

Nu inversez nici corpurile macar. La noi il cred pe nea Gica, iar prin literatura americana am vazut ca si ei incep sa renunte. Asa ca ... ceau bau inversari!
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Fan Club ME

Mesajde tuturicius » 14 Mai 2015, 11:53

Nu am mare experienta in spate la ME dar citesc mult, incerc sa aplic si sunt multumit anul asta de cum merge. Am cam 8-10 kg de miere in C3 sau C3-C4 si nu au roit pana acum. Mai departe oi vedea ce o mai urma :) Sunt un pic la minus cu corpurile, acum le fac, mai trebuie sa fac si rame ... Sper sa o scot la capat. Poate de la cum am facut checkerboarding umplu destul de uniform ramele, nu am nici una capacita destul ca sa o extrag si sa le mai fac loc.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Fan Club ME

Mesajde Nato » 11 Iun 2015, 17:32

Am un stup vertical cu cat de 1/1 rame iar la salcam am pus catul de 3/4, matca a urcat in catul de 3/4 unde este si miere.
As dori sa trec tot stupul pe rame 3/4 deci

as dori sa scot catul 1/1 sa il fac roi primind o botca si sa il mut in alta locatie
iar pe locul initial sa ramana catul de 3/4 existent cu matca si cu inca un cat de 3/4 ;

Ce pare aveti ?
catul nou de 3/4 , format din rame foita ar trebui pus sub sau peste catul initial de 3/4

Va multumesc pentru raspuns.
Nato
 
Mesaje: 5
Membru din: 08 Sep 2013, 18:48
Localitate: Suceava

Re: Fan Club ME

Mesajde DoarEu » 11 Iun 2015, 19:01

Nato scrie:Am un stup vertical cu cat de 1/1 rame iar la salcam am pus catul de 3/4, matca a urcat in catul de 3/4 unde este si miere.
As dori sa trec tot stupul pe rame 3/4 deci

as dori sa scot catul 1/1 sa il fac roi primind o botca si sa il mut in alta locatie
iar pe locul initial sa ramana catul de 3/4 existent cu matca si cu inca un cat de 3/4 ;

Ce pare aveti ?
catul nou de 3/4 , format din rame foita ar trebui pus sub sau peste catul initial de 3/4

Va multumesc pentru raspuns.

Daca nu e puiet in corpul 1/1 as scutura toata albina in catul 3/4 si as pune apoi catul cu foita sub catul initial.Daca il pui sus fortezi familia sa creasca prea mult.Asa cresc doar cand au nevoie.Repet,asa as face eu.Sanatate!
Le:Iar de inversat,poti la tei sau FS(depinde ce cules ai) sa pui catul cu foite sus(fie si partial construite)
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Fan Club ME

Mesajde thomas » 27 Oct 2015, 23:40

Daca aveti vreo informatie, unde as putea gasi urmatorul model de multietajat? In tara nu am gasit nimic, doar ceva prin Germania, dar pare model destul de vechi..
Atasez imagini:
Fişiere ataşate
wpid-IMAG0253.jpg
32465080.jpg
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Fan Club ME

Mesajde thomas » 27 Oct 2015, 23:41

si acesta:
Fişiere ataşate
DSC_0603.jpg
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Fan Club ME

Mesajde mellis » 27 Oct 2015, 23:47

Sunt cateva filme pe youtube - postate si pe aici - daca nu ma insel poliuretanic verde folosit pe la nemti si nu numai.
Caut si revin.
Sanatate
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Fan Club ME

Mesajde thomas » 28 Oct 2015, 00:02

Sunt din lemn. Nu am gasit pe nicaieri de vanzare. E pe un magazin online romanesc ceva, dar e dadant cu 2 caturi de 1/2. e copiat dupa astea, dar nu are acel soclu cu urdinis si nu e ME. Ma intereseaza numai lemn, nu poliuretan sau plastic.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Fan Club ME

Mesajde mellis » 28 Oct 2015, 00:49

am tot invartit poza, nu e lemn - capacul prins exact ca la poliuretan, fundul la fel
seamana izbitor..caut filmul - l-am urmarit de cateva ori -este de referinta..
sanatate
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori